Je rybolov drahý na začatie?

Keď som sa chystal vziať svoju malú sestru prvýkrát na ryby, všimol som si, že rybolov nie je vždy najlacnejšia aktivita. Začal som sa pýtať, koľko vlastne stojí rybárčenie ako hobby. Pozrel som si to a chcem sa s vami podeliť o svoje zistenia!

Je teda rybolov drahý začať? Rybolov sa môže stať nákladnou činnosťou. Na začiatok však skutočne potrebujete len dobrý prút, navijak, licenciu a nejakú návnadu, ktoré sú relatívne lacné. Základné vybavenie bude stáť v priemere okolo 100 až 150 USD, zatiaľ čo ťažšie vybavenie bude stáť 150 až 300 USD.

Keď som začal premýšľať o nákladoch, uvedomil som si, že hoci tie základné veci nemusia byť veľmi drahé, existuje množstvo ďalších zariadení, ktoré vám môžu výrazne uľahčiť výlety. Koľko to teda stojí s každým druhom vybavenia a akými spôsobmi si môžem byť istý, že získam najlepší možný rybársky výlet?

Koľko stojí prút a navijak?

Existuje päť hlavných nákupov, ktoré budete chcieť urobiť pri rybolove. Patrí medzi ne prút, navijak, náčinie, návnada a licencia.

Prút nemusí byť nevyhnutne drahý. Veľmi záleží na tom, ako dlho chcete, aby palica vydržala a aký druh rýb sa snažíte chytiť.

Napríklad, ak chcete ísť na ryby len raz alebo dvakrát do roka, pravdepodobne si môžete kúpiť najlacnejší prút, aký nájdete, a nejaké červy. Toto sú najzákladnejšie nástroje a stále priťahujú veľa rýb. Ak však chcete rybársky prút na chvíľu používať, budete chcieť investovať viac peňazí.

Môžete získať celkom kvalitnú tyč za 20 – 40 dolárov. Ak chcete odolnejší model alebo model, ktorý je vyrobený tak, aby prekonal lacnejšie palice, bude to stáť od 60 dolárov vyššie. V skutočnosti neexistuje žiadny limit na to, koľko môžete minúť na palice. V skutočnosti ide len o to, koľko ste ochotní minúť.

Ďalej si budete chcieť vybrať typ rýb, ktoré chcete chytiť. Ak chcete chytať iba pstruhy, budete chcieť ľahkú palicu, pretože hryzavé pstruhy zvyčajne neťahajú za šnúru veľmi silno. Z tohto dôvodu, ak máte ľahšiu palicu, umožní im to byť viac ovplyvnené týmto odrazom a skutočne uvidíte, že sa začne krútiť.

Ak sa však chystáte loviť basy alebo sumce, určite budete chcieť použiť ťažšiu a stabilnejšiu palicu. Je to preto, že keď sú chytené ostrieže a sumce, budú o tyč extrémne agresívne ťahať. Tie tiež nie sú najľahšími rybami, takže ak si kúpite svetelnú tyč, s najväčšou pravdepodobnosťou praskne, keď si zdvihnete vlasec.

Ďalšia vec, ktorú si budete musieť kúpiť, bude navijak. Navijak je pravdepodobne jednou z najdôležitejších častí palice. Je to to, čo posiela váš vlasec von do vody, ale tiež ho vracia späť, keď chytíte rybu alebo skončíte s rybolovom.

  Rozpúšťajú sa rybárske háčiky? Ako dlho to trvá?

Navijak sa zvyčajne dodáva s prútom, ale môžete si kúpiť aj samostatný, ak sa chcete špecializovať na typ rýb, ktoré chytáte.

Majte na pamäti, že pri rybolove zvyčajne viac vynaložených peňazí znamená lepšiu kvalitu. To by mohlo znamenať, že cítite lepšie zahryznutie alebo dokonca máte lepší hladší sadz.

Existujú špecializované navijaky, ktoré sa dodávajú v ľahších a ťažších zostavách. Ešte raz použijem príklad pstruh vs sumec alebo basa. V prípade ľahších navijakov, ktoré chcete použiť so svojou svetelnou tyčou na pstruhy, môže navijak stáť 50 USD a viac. Avšak s ťažšími navijakmi vyrobenými na použitie so sumcami alebo basmi to môže stáť v priemere 200 dolárov.

Koľko stojí tackle box?

Ďalšia vec, ktorú si budete chcieť kúpiť, je náčinie na výlet. Existujú štyri základné potreby, ktoré musíte mať vždy v krabici s náčiním, medzi ktoré patria: háčiky, platiny, vlasec a bobbery.

Háčik je očividne jedným z bolestivých nákupov, ktoré je potrebné urobiť, aby ste ulovili ryby. To je to, čo ryba uhryzne, čo spôsobí, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou chytí do rybej pery. Existuje však veľa rôznych typov háčikov. Môžete získať vážené háčiky, hrubé háčiky, tenké háčiky, všetko za rôzne ceny.

Zvyčajne kupujem balík asi 24 háčikov Orlí pazúr za približne 5 dolárov. Získate tak viacero háčikov, ktoré môžete stratiť na rôznych paliciach, alebo ak stratíte jeden, budete mať vždy zálohu v krabici na náradie.

Na rybolov sú potrebné platiny. Sú to, čo spôsobí, že vaša šnúra vletí do vody a potom klesne na dno, kde sú všetky ryby. Bez platiny by sme mali len vlasec s háčikom, na ktorom by vo veternom dni mohla spôsobiť katastrofu.

Závažia môžu mať rôzne veľkosti, ktoré sa líšia v závislosti od typu použitej hmotnosti. Pre ľahší tyč, budete si chcieť kúpiť okrúhle loptičky, ktoré nezaberú veľa, aby ste dostali vlasec na dno vody. Ak však lovíte v skutočne hlbokej vode a máte ťažšiu palicu, pokojne použite viac potápačov a použite aj tie dvojkilové.

The riadok je jednou z najviac frustrujúcich častí rybolovu, ale samozrejme jednou z najdôležitejších. Bez vlasca by tiež nebolo možné dostať háčik do vody. Slúži ohromnému procesu. Je super tenký, čo môže spôsobiť, že sa ľahko zamotá, keď sa robí zlý odliatok.

Rybársky vlasec môže mať rôznu hmotnosť a hrúbku. To je tiež miesto, kde musíte poznať typ rýb, ktoré sa snažíte chytiť. Prichádzajú vo všetkom od veľkej hernej línie až po extrémne tenkú líniu.

  Ako používať zložené mieridlá – 8 tipov na zlepšenie mierenia

Posledná vec, ktorú by ste mali mať vo svojej škatuľke, je bobber. Toto je ľahká guľatá guľa, ktorú ľudia umiestňujú na svoje línie. Je to pravdepodobne jeden z najgeniálnejších vynálezov, pokiaľ ide o rybolov. Nie je povinné ho mať, ale rozhodne je príjemné ho mať po ruke.

Bobbery sú však pripevnené k vlascu rovnako ako platina; zostane na vrchu vody. Jeho účelom je dať rybárom vedieť, keď je na ich šnúre ryba. Keď sa bobber dostane pod vodu, pokiaľ tam nebol len extrémne silný prúd alebo vlna, je pravdepodobné, že máte na šnúre rybu.

Koľko stojí návnada?

Ďalšia vec, ktorú si budete chcieť kúpiť, je nejaká návnada. Môžete to tiež uložiť do krabice na náradie. Účelom návnady je prilákať rybu k háčiku. To je to, čím zakryjete háčik, aby si ryba myslela, že vo vode namiesto háčika pláva len kúsok potravy, aby ju chytil.

Existuje niekoľko základných návnad, ktoré by som odporučil mať vždy po ruke. Návnady, ktoré vám odporúčam kúpiť, sú silové návnady, návnady a červy. Ak lovíte lososa, môžete si kúpiť aj lososové vajcia.

Power je typ takmer hustej pasty. Má vôňu, farbu a občas iskru, ktorá pomáha prilákať ryby. Ak to chcete použiť, stačí nabrať trochu z nádoby a opatrne ju priložiť na háčik, aby ste ju zakryli. Uistite sa, že je pevne zabalená, inak vaša návnada odletí skôr, ako vôbec vstúpi do vody.

Návnady sú to, čo mi rodičia v detstve vždy dávali na palicu. Je to naozaj skvelé pre malé deti, pretože nemajú trpezlivosť len tak sedieť a pozerať sa, ako ich palica nič nerobí.

Účelom návnady je, aby ryba videla niečo, čo sa vo vode neustále hýbe. Rybár hodí návnadu do vody a potom ju nechá sedieť asi päť sekúnd, potom navinie ešte niekoľko sekúnd a potom pokračuje v tomto procese, kým sa tyč nevytiahne z vody a nie je pripravená znova nahodiť.

Návnada, ktorú si vyberiete, musí byť prispôsobená rybe, ktorú chcete chytiť. Iste, môžete si kúpiť všeobecnú návnadu, ako sú červy, aby ste chytili ryby, ale nie vždy je zaručené, že ryby chytia, pretože ryby majú radi jedlo viac prispôsobené ich potrebám.

Posledná vec, ktorá je základom vašej návnady, sú červy. Existuje veľa druhov červov, ktoré si môžete kúpiť. Osobne verím, že nie je rozdiel medzi typmi červov, všetky slúžia na rovnaký účel. Vyrastal som, keď som pred odchodom zbehol na benzínovú pumpu a kúpil som si tam kontajner.

  7 najlepších vyhľadávačov hĺbky plavákových rúr, ktoré sa ľahko používajú

Ak ste nováčikom v rybolove, možno to neviete, ale červy, ktoré si kúpite, sú živé, takže keď ich nasadíte na háčik, budú sa krútiť okolo a snažiť sa dostať z vášho zovretia. Ak spadnete červa, s najväčšou pravdepodobnosťou vystrelí späť do zeme tak rýchlo, ako len môže.

Tiež si nemusíte kupovať vlastné červy. Ak žijete niekde v blízkosti mokrej špiny, je pravdepodobné, že ich nájdete. Ako dieťa, keď začalo pršať hneď po tom, čo skončilo, chodili sme na dvor a chodili sme na „teplý lov“, aby sme mali vždy po ruke nejaké červíky, keď sme chceli ísť na ryby.

Budem potrebovať licenciu na rybolov?

Posledná vec, ktorú si budete musieť kúpiť, ak ste starší ako štátny vek požadovaný pre licenciu, je rybárska licencia. Tie sú podobné poľovnému lístku. V skutočnosti si v niektorých štátoch môžete kúpiť licenciu na lov a rybolov v kombinácii.

Tieto však nie sú lacné. Zvyčajne stoja toľko, koľko stojí samotný stĺp (asi 40 dolárov). Musíte ho mať v každom štáte s určitými podmienkami.

Väčšina štátov vyžaduje, aby ste získali licenciu na rybolov, keď dovŕšite 14 alebo 16 rokov. Ak máte menej ako tento vek, môžete chytať ryby zadarmo. Nevýhodou rybárskych licencií je to, že aj keď máte licenciu na rybolov v Idahu a chcete ísť na ryby do Oregonu, budete musieť otočiť a kúpiť si rybársku licenciu aj v Oregone.

V niektorých dňoch nie je potrebné mať rybársky lístok. Mnoho štátov uskutoční bezplatný rybársky deň v celom štáte. Ak ste začiatočník, môžete vždy počkať na jeden z týchto dní a ísť si to vyskúšať skôr, ako získate skutočnú licenciu. Pre viac informácií navštívte miestnu webovú stránku o rybách a zveri.

Súvisiace otázky:

Ako dlho trvá chytiť rybu? Závisí to od toho, ako dobre ryby hryzú v danej oblasti. V dobrý deň, keď poznáte najlepšie miesta na vode, to môže trvať len 10-20 minút. Avšak v zlý deň alebo tam, kde vodu nepoznáte, to môže trvať hodiny. V skutočnosti môžete dokonca niekedy odísť z výletu s prázdnymi rukami.

Je rybolov relaxom? Človek si možno ani neuvedomuje, že keď sú na vode, je to vlastne skvelý tréning. Zvyšuje tiež vitamín D, ktorý získavajú zo slnka. Je však tiež mimoriadne uvoľňujúce byť vonku na vode. Bude ľahké zbaviť sa všetkých starostí.

Ako prilákate ryby pri rybolove? Keď idete na ryby, nezabudnite použiť návnadu, ktorá je navrhnutá tak, aby prilákala ryby, ktoré chcete. Plánujte podľa toho, aby ste nepoužili návnadu na sumca, keď sa skutočne pokúšate chytiť basu. Červ a háčik zvyčajne postačia.