Je rybolov dobrý po daždi?

Celé dopoludnie ste sledovali počasie a snažili sa určiť, kedy alebo či dážď pominie. Teraz, keď búrky pominuli, rozmýšľate, či ešte dnes popoludní môžete ísť na ryby. Je väčšia pravdepodobnosť, že ryby uhryznú po daždi, alebo by ste mali počkať na slnečnejší deň?

Rybolov môže byť dobrý po daždi, ale nie vtedy, ak počasie spôsobilo príliš veľa zmien v čírosti vody, hladinách kyslíka, tlaku vzduchu a teplote vody. Napríklad, ak bol deň teplý a slnečný a potom prešiel studený dážď, je nepravdepodobné, že by ste po búrke dostali veľa súst.

V tomto článku sa pozrieme do hĺbky na všetky faktory, ktoré robia rybolov po daždi dobrým alebo zlým nápadom. Tieto informácie vám zabránia premrhať popoludnie na vašej rybárskej lodi čakaním na ryby, ktoré jednoducho neprídu.

Začnime!

Tieto faktory určujú, či je rybolov dobrý po daždi

Dôvod, prečo je ťažké s absolútnou istotou povedať, či by ste mali ísť na ryby po daždi, je ten, že do hry vstupuje toľko faktorov počasia. Poďme sa o nich teraz porozprávať, aby ste mohli lepšie odhadnúť, aké podmienky sú priaznivé pre rybolov.

Čistota vody

Väčšina podláh jazier a riek obsahuje anorganické materiály, ako je bahno, špina alebo hlina. Keď prší, v závislosti od hustoty zrážok sa môže vybagrovať špina a piesok, zakaliť vodu a znížiť priehľadnosť. Podmienky sú teraz temnejšie.

To môže spôsobiť, že niektoré ryby budú aktívnejšie, ako sú býčie hlavy, sumce a kapry, pretože tieto ryby sa zvyčajne kŕmia v noci. Pre ryby, ktoré v noci nevychádzajú, táto náhla tma spôsobí, že sa pokúsia dostať preč. Môžu sa zhlukovať v plytkých oblastiach, kde sú zrelé na lov. Teda za predpokladu, že vidíte ryby v nejasnej vode.

Hladiny kyslíka

Ryby dýchajú kyslík rovnako ako my ľudia. Teplota vody (o ktorej si povieme viac neskôr) spôsobuje, že hladina kyslíka v jazere alebo rieke kolíše. V chladnejších vodách ryby dýchajú pomalšie.

To spôsobuje zníženie ich metabolizmu a spomalenie rýchlosti ich aktivity. Keď sa teplota vody začne otepľovať, metabolizmus rýb sa výrazne zvýši. Ryba tiež viac dýcha, takže potrebuje viac kyslíka.

Teplé teploty a vysoká vlhkosť sú bežnejšie pred búrkou. Keď vlhký vzduch prechádza atmosférou, môže sa stať búrkou. Búrka so sebou zvyčajne prinesie chladný front po skončení dažďov. Hladina kyslíka sa teda zníži a aktivita rýb sa tiež zníži. Pred dažďom je lepšie loviť ryby.

Čítať  Je batohom šport?

Tlak vzduchu

Teplota vzduchu a tlak vzduchu, tiež známy ako barometrický tlak, sú dve rôzne veci. Barometrický alebo atmosférický tlak je to, koľko tlaku vzduch pôsobí na povrch nad hlavou, zatiaľ čo gravitácia ťahá na tento povrch.

Všimli ste si niekedy, že vaša mačka alebo pes prepadnú panike z búrky niekoľko hodín predtým, ako k nej dôjde? Zvieratá môžu vnímať zmeny barometrického tlaku. Nejde len o domáce zvieratá, ale aj o zvieratá, ako sú včely, vtáky a ryby.

Tento inštinkt hovorí zvieraťu, že by sa malo schovať skôr, ako príde búrka, aby sa do nej nedostalo, čo by pre nich mohlo byť nebezpečné. V čase pred dažďom je barometrický tlak zvyčajne nízky. Ryby budú aktívnejšie, pretože ešte nie sú upozornené na možné hroziace nebezpečenstvo.

Akonáhle však stúpne barometrický tlak, pokúsia sa skryť. Zvýšený tlak fyzicky ovplyvňuje ryby, tlačí na ich telo a dáva im pocit plného žalúdka, aj keď nejedli. Ich záujem o kŕmenie tak bude prakticky nulový.

Toto je dôležité vedieť, pretože vysoký barometrický tlak môže pokračovať aj po skončení dažďov. Ak pôjdete von príliš skoro po búrke, budete mať zlý deň na rybolove. Budete musieť počkať, kým barometrický tlak klesne, a potom skúsiť loviť.

Teplota vody

Posledným faktorom, ktorý môže ovplyvniť váš úspech pri love po daždi, je teplota vody.

Všetky ryby majú preferované teploty. Tu je zoznam na prečítanie:

 • Zubáč veľkoústy – 60 až 77 stupňov
 • Bluegill a crappie – 65 až 75 stupňov
 • Šťuka severná – 55 až 75 stupňov
 • Muskellunge – 55 až 73 stupňov
 • Pstruh potočný – 52 až 73 stupňov
 • Žltý ostriež – 55 až 72 stupňov
 • Walleye – 53 až 72 stupňov
 • Maloústy – 58 až 71 stupňov
 • Pstruh dúhový – 50 až 65 stupňov
 • Pstruh potočný – 48 až 65 stupňov
 • Losos Chinook a losos coho – 44 až 60 stupňov
 • Jazerný pstruh – 42 až 55 stupňov
Čítať  Aký veľký vietor znesie moja markíza pre obytné auto?

Vyššie uvedené teplotné rozsahy pre ryby je dobré mať po ruke, najmä ak už poznáte typ rýb, ktoré sa bežne vyskytujú v jazerách a riekach vo vašom okolí. Môžete skontrolovať teplotu vody a predvídať, ktoré ryby môžu kousať.

Môžete loviť ryby, keď prší?

Teraz viete, že v niektorých prípadoch je lepšie loviť pred dažďom a v iných by ste mali loviť až potom. Čo keby ste chceli loviť priamo uprostred dažďa? Môžeš? A je to bezpečné?

Niektorí rybári prisahajú na rybolov v daždi, zatiaľ čo iní sa mu úplne vyhýbajú. Ak sa rozhodnete vyraziť von, kým prší, budete mať tú výhodu, že budete jedným z jediných rybárov alebo žien. Len zarytí rybári budú chcieť odolať počasiu a loviť.

Tu je niekoľko tipov, ktoré sa vám budú hodiť pri daždivom rybolove.

Noste správnu výbavu

Budete potrebovať výstroj do daždivého počasia od hlavy po päty, vrátane pršiplášťa, čižiem do dažďa a nepremokavého klobúka. Vyhnite sa noseniu bavlny, pretože neabsorbuje vodu ani pot, takže mokré oblečenie sa vám prilepí na telo a bude vám chladnejšie.

Zistite, na čo lovíte

Vaše obľúbené jazero môže byť vždy zásobené modravými žiabrami, ale počasie sa zmení, ktoré ryby sa vynoria. Ako si už spomínate, ryby, ktoré obľubujú tmu, sa môžu počas dažďa rozmnožovať skôr, ak sú vody kalné.

Ryby v blízkosti povrchu

Niektoré ryby sa môžu s väčšou pravdepodobnosťou zdržiavať bližšie k hladine, keď prší. Je to vo váš prospech, pretože ich môžete ľahko chytiť. Môžete sa tiež vyhnúť ďalšiemu rozvráteniu sedimentu, pretože nebudete musieť hádzať háčik príliš hlboko do vody.

Prejdite na Inlets

Keď sa príliv počas búrky zvýši, ryby sa budú pohybovať smerom k prepadom, zátokom a odtokom, pretože potrava pre ryby, ako je malý hmyz a zooplanktón, by sa mohla vďaka sile prílivu dostať do blízkosti týchto oblastí. Ak budete loviť na týchto miestach, možno budete mať jednoduchšie navíjanie úlovku.

Zvoľte Bright Bait

Už sme o tom hovorili, ale búrka môže znížiť priehľadnosť vody. Aby ryby videli vašu návnadu, použite svetlé odtiene. Toto je len možnosť s umelou návnadou. Môžete sa tiež spoľahnúť na hluk, ktorý priláka ryby, napríklad pri praskajúcej zátke alebo crankbait.

Čítať  9 najlepších chráničov predlaktia pre lukostreľbu pre mládež – Sprievodca pre kupujúceho

Nikdy nelovte v búrlivom počasí

Nemôžeme to dostatočne zdôrazniť, ale keď je na obzore hrom alebo blesk, nemali by ste ísť na ryby. Ryby sú vystrašené a budú sa skrývať, takže je to strata času. Oveľa dôležitejšie je, že to nie je bezpečné.

Údery blesku sa vyskytujú podľa troch kritérií: výška objektu, či má objekt bod a či je izolovaný. Vo svojej rybárskej lodi nie ste príliš vysoký, ale je dostatočne trojuholníkový na to, aby sa mohol stať terčom úderu blesku. Navyše, tam na vode, keď ste úplne sami, ste opäť otvoreným cieľom.

Voda je dobrým izolantom elektriny, takže úder blesku do jazera môže byť smrteľný!

Má zamračené počasie vplyv na váš rybársky úspech?

Čo ak podľa predpovede neprší, ale deň je zamračený? Je vhodný čas ísť na ryby?

To môže byť! Ak je teplý, zamračený deň, potom by mali byť hladiny kyslíka a metabolizmus rýb dostatočne vysoké, aby boli aktívne. Počas zamračených a chladných dní si však môžete všimnúť menšiu aktivitu.

Rovnako ako pri rybolove v daždi potrebujete na prilákanie rýb hlasné alebo jasné návnady, pretože sivosť počasia spôsobuje, že voda je trochu tmavá. Rybolov v horných vodách je stále možnosťou, pretože ryby môžu byť bližšie k hladine. Ak nehryzú, nebojte sa ísť hlbšie.

Mnoho rybárov malo šťastie pri chytaní basov v zamračených, sivých dňoch, takže by ste mohli urobiť to isté!

Záverečné myšlienky

Rybolov po daždi stojí za zváženie, ale najprv sa musí znížiť barometrický tlak, inak ryba nebude taká aktívna. Mnohí rybári radi lovia ryby pred dažďom, pretože teplota vody, barometrický tlak, hladina kyslíka a priezračnosť vody sú lepšie.

Ak chcete ísť na ryby počas búrky, uistite sa, že tam nie sú žiadne hromy ani blesky. Niektoré ryby sa môžu počas dažďa kŕmiť bližšie k zátokom, takže to stojí za pokus. Veľa šťastia tam vonku!