Je paprikový sprej rovnaký ako medvedí sprej?

Mnohí skúsení turisti vám pri turistike a trekkingu povedia, že je to všetko len slnko a dúha. Ako outdooroví nadšenci sa môžeme nechať unášať krásou prírody, ktorá nás obklopuje, a všetkými krajinami, ktoré môžeme vidieť. Vieme však aj o možnosti stretnúť sa na ceste zoči-voči nebezpečenstvu.

Ak ste niekedy boli na turistickom chodníku alebo v divočine, musíte vedieť, že vážne hrozí napadnutie niektorými divými zvieratami. Na väčšine hôr môžete vidieť medvede a títo chlapci sú VEĽKÍ! Nerobia si srandu, takže ak na nejakého narazíte, budete mať čo robiť, aby ste ho odradili a dostali sa od neho preč.

Aj keď vždy existuje špeciálny sprej na medvede, ktorý môžete získať, existujú aj niektoré lacnejšie a bežnejšie alternatívy, ako je napríklad pepřový sprej. Sú však tieto alternatívy rovnako účinné? Môžem vám o tom všetko povedať. Ak sa chcete dozvedieť viac o rozdieloch medzi sprejom na medvede a sprejom na korenie, držte sa po zvyšok tejto príručky!

Viac…

Rozdiel medzi paprikovým sprejom a medvedím sprejom

Rozdiel medzi paprikovým sprejom a medvedím sprejom

Medzi paprikovým sprejom a sprejom na medvede je pomerne málo rozdielov. Niektorí ľudia používajú tieto výrazy ako synonymá, ale mali by ste vedieť, že to je na mnohých úrovniach nesprávne. Aj keď môžete použiť oba ako spreje na sebaobranu, vyhovujú rôznym situáciám.

Aby ste seba alebo niekoho iného nedostali do nepohodlnej polohy, odporúčam vám, aby ste sa o týchto sprejoch dozvedeli viac predtým, ako ich začnete používať. Sú dosť nebezpečné a nikto by nemal byť na ich prijímacej strane, ak to nie je nevyhnutné. Takže, kedy a ako použiť oba typy sprejov:

Čo je to medvedí sprej?

Začnime sprejom na medvede. Mnoho turistov nosí sprej na medvede so sebou v nádeji, že ho nebudú musieť použiť. Tento typ sebaobranného spreja je nutnosťou, najmä ak navštívite miesto ako Medvedia krajina. Budete sa musieť chrániť a čo je lepšie ako použiť sprej vytvorený na tento účel.

Čítať  Ako dlho vydrží ľad v chladiči Yeti? [Read Here]

Medvedí sprej je zmesou vysokej dávky kapsaicínu a trochy vody. Kapsaicín a príbuzné kapsaicinoidy sú to, čo robí korenistú papriku pikantnou. Môžu mať negatívny účinok, keď sa používajú vo vysokých dávkach, a vy nechcete byť ich príjemcom.

Aby som bol úprimný, neodporúčam používať medvedí sprej na človeka. Tento sprej je určený pre ťažšie a silnejšie medvede a je najťažšie ho zastaviť. Takže ten sprej nie je vtip. Ak ho použijete na osobu, môžete ju umiestniť do nemocnice. Preto buďte obzvlášť opatrní pri používaní tohto spreja.

Ak chcete kúpiť sprej na medvede, môžete navštíviť akýkoľvek obchod, ktorý predáva outdoorové vybavenie. Sú povinní nosiť sprej na medvede od mnohých výrobcov, takže si môžete vybrať ten, ktorý sa vám najviac páči. Očakávajte, že zaplatíte viac, ako by ste zaplatili za bežný paprikový sprej.

Medvedí sprej sa však dodáva v oveľa väčšej nádobe, takže vám vydrží dosť dlho. Má dosah 30 stôp a jeho účinky dokážu odradiť takmer všetky druhy medveďov. Jeden strek spreja by mal stačiť na to, aby ste sa dostali čo najďalej od medveďa, než bude môcť pokračovať v ceste.

Na záver chcem zdôrazniť, že neodporúčam používať žiadny sprej na sebaobranu ako vtip. To isté platí aj o spreji na medvede – môžete si ho vziať so sebou, no použite ho len v prípade potreby. Na túre by ste sa nemali úmyselne pokúšať ublížiť medveďom alebo iným zvieratám, ktoré vám skrížia cestu.

Čo je to paprikový sprej?

Teraz, keď viete všetko o spreji na medvede, dovoľte mi poskytnúť vám niekoľko informácií o spreji na korenie. Tento typ spreja na sebaobranu je bežnejší medzi bežnými občanmi. Nepoužívajú ho len turisti, no pri spreji na medvede to môže platiť. Mnoho ľudí nosí plechovku paprikového spreja pre prípad, že by ich niekto ohrozoval alebo sa im pokúsil ublížiť.

Čítať  Sú Birkenstocks vhodné na turistiku? [Let’s Get Right Into The Guide]

Paprikový sprej sa istým spôsobom podobá medvediemu spreju. Oba spreje sú zmesou vody a prášku z kajenského korenia. Nejde ani tak o prášok ako o kapsaicín a príbuzné kapsaicinoidy získané z kajenského korenia. Kapsaicín je to, čo robí sprej nepríjemným a potenciálne nebezpečným.

Napriek tomu existuje menšia dávka kapsaicínu a príbuzných kapsaicinoidov v plechovke s korenistým sprejom. Tento sprej je určený pre ľudí, bytosti, ktoré sú oveľa menšie a menej škodlivé ako zvieratá. Sprej teda nie je až taký zlý – môže spôsobiť určité nepohodlie, ale jeho účinky časom pominú.

Väčšina paprikových sprejov sa dodáva v menších plechovkách ako spreje na medvede. Majú dosah 10 stôp a účinky, ktoré môžu trvať až 45 minút. Zatiaľ čo na ľudí bude dopad dosť silný, o medveďoch sa to povedať nedá. Keďže tieto spreje nie sú vyrobené pre medvede, neúčinkujú na nich až tak dobre.

Napriek tomu môžete skúsiť použiť paprikový sprej, keď sa snažíte chrániť pred niekým alebo niečím. Mali by ste sa zamerať na oči a čo najrýchlejšie sa dostať preč. Nebojte sa o osobu alebo zviera – budú v poriadku, pretože žiadny sebaobranný sprej nie je smrteľný. Obávajte sa o svoju bezpečnosť a získajte potrebnú pomoc skôr, ako sa k vám dravec opäť priblíži.

Medvedí sprej vs. Pepřový sprej: Čo by ste si mali vziať so sebou, keď idete na batoh?

Medvedí sprej a paprikový sprej sú skvelé spôsoby, ako zahnať predátora. Ak nemáte možnosť zohnať oba typy sprejov, odporúčam si zaobstarať sprej na medvede na výlety s batohom. Môžete si zaobstarať paprikový sprej, ale na výlety s batohom ho nepotrebujete.

Paprikový sprej nie je dostatočne silný, aby udržal nabíjajúceho sa medveďa ďaleko od vás. Ak ním postriekate medveďa, medveď na krátky čas pocíti účinky a potom sa vráti do normálu. Poviem vám – posledná vec, ktorú chcete urobiť, je stáť tam s nahnevaným medveďom, ktorý sa na vás môže kedykoľvek obrátiť.

Čítať  Ako skladovať liatinu na kempovanie? [Tips & Tricks]

Aby ste mali väčšiu šancu na útek, odporúčam mať sprej na medveďa vždy na dosah. Použite plechovku na jeden krát nastriekanie v smere medveďa predtým, ako sa z tejto oblasti vyberiete. Ak budete mať šťastie, aj medveď zmení smer.

Čo sa týka držania ľudí od vás, vždy môžete použiť obyčajný paprikový sprej namiesto spreja na medvede. Medvedí sprej bude pre ľudí príliš silný, ale paprikový sprej postačí. Osoba sa čoskoro vráti do normálu, pokiaľ nemá už existujúce stavy, ktoré môžu jej situáciu zhoršiť.

Pamätajte teda, že oba spreje sú dosť nebezpečné a mali by ste ich používať iba v prípade potreby. Ak musíte použiť takýto sprej, dôkladne si umyte ruky, aby ste si žiadny zo sprejov nepreniesli na tvár.

Zabaliť

Mnoho ľudí sa pýta, či je paprikový sprej rovnaký ako sprej na medvede. Tieto spreje sa v priebehu rokov stali veľmi populárnymi a ľudia si uvedomili, že svoju ochranu musia klásť nad všetko ostatné. Aj keď existuje veľa druhov obranných sprejov, na ktoré by ste sa mali pozrieť, uistite sa, že ste si najprv vyskúšali sprej na medvede a papriky.

Prvý môžete použiť na nabíjajúceho sa medveďa a druhý na ľudských predátorov. Dúfam, že k tomu nikdy nepríde, ale je lepšie byť pripravený. Dajte mi vedieť v komentároch nižšie, či vlastníte sebaobranný sprej a o aký typ spreja ide. Rád by som sa dozvedel viac o vašich skúsenostiach s týmito sprejmi, takže sa neváhajte podeliť o svoje príbehy v komentároch nižšie.