Je muškárenie drahé: Začíname s rozpočtom

Z nejakého dôvodu sa zdá, že muškárenie je vždy zobrazované ako elitná forma rybolovu, ktorú môžu vyskúšať len tí najskúsenejší rybári s najtučnejšími peňaženkami.

Predtým, ako som začal s muškárením, som si vždy myslel, že je to drahšie ako klasický rybolov, ale nič nemôže byť ďalej od pravdy.

Ako väčšina koníčkov, aj muškárenie je drahé len vtedy, ak si kúpite špičkové vybavenie. Za základnú úvodnú výbavu počítajte s výdavkami okolo 200 dolárov za prút, navijak, vlasec a tucet mušiek. Pridajte broďáky s topánkami a niektoré ďalšie doplnky, ako je plavák na suché mušky a sieť, a cena môže dosiahnuť približne 400 alebo 500 USD.

Skúste si ušetriť nejaké náklady nakupovaním, možno nájdete dobré ponuky na štartovacie balíčky alebo použité vybavenie. Nezabudnite si kúpiť aj rybársky lístok.

Aké vybavenie potrebujete na začatie muškárenia a koľko to stojí

Pri akomkoľvek druhu rybolovu môžete skutočne naložiť ďalšie pomôcky a ozdobné doplnky. Napriek tomu, ak si to všetko vydestilujete až do základov holých kostí, zoznam na začatie muškárenia je dosť krátky.

Svoj dolár môžete natiahnuť ešte viac, ak použijete štartovacie balíčky muškárskych prútov, ktoré sa dodávajú s prútom, navijakom, oporou a muškárskou šnúrou. Kombinácie sú zvyčajne okolo 150 dolárov.

Tu je všetko, čo som si kúpil, keď som prvýkrát začal s rozpočtom 200 dolárov.

Rod

Výber prúta závisí od typu rybolovu, ktorý chcete vykonávať. Chytil som všetko od malých panfish v rybníku až po pstruhy nad 20 palcov na 9 stôp a 5 váhový prút. Preto by som odporučil prút tejto veľkosti. Zistil som, že je to perfektný prút pre väčšinu situácií a super ľahké nahadzovanie.

Muškársky prút bude najdrahšou súčasťou vášho nového nastavenia a to je v poriadku. Je to základný kameň vybavenia a kvalitný prút spríjemňuje muškárenie. Očakávajte, že miniete 50 až 100 USD. Nakupujte a hľadajte taký, ktorý má slušnú citlivosť, pohodlnú rukoväť a pevný držiak na navijak.

Navijak

Dobrý navijak na muškárenie by nemal ničiť. Ak to stojí viac ako 50 dolárov, míňate príliš veľa. Veľkosť navijaka by sa mala zhodovať s veľkosťou udice, ktorú si vyberiete. Prút s 5 závažím musí byť spárovaný s navijakom s 5 závažím pre najlepšiu rovnováhu a výkon.

Na cievke hľadám nadovšetko len dve vlastnosti. Najprv hľadajte ľahkú, odolnú cievku a rám. Po druhé, systém hladkého brzdenia je na nezaplatenie pri zdolávaní veľkých rýb s ľahkým hrotom. Jeden záťah v ťahu počas silného behu a môžete zamávať svojej muške a rybe na rozlúčku.

Čítať  Aká je najlepšia hĺbka ľadových rýb

Podklad, muškárska šnúra, nadväzec a hrot

Všetky rôzne šnúry potrebné na muškárenie sú rozhodne zložitejšie ako bežné prívlačové nastavenie. Je to tiež jedna z drahších častí začatia. Našťastie, oporný a muškársky vlasec vydržia roky, takže iba náväzec a hrot potrebujú pravidelnejšiu výmenu.

Podložka ide na cievku ako prvá a slúži ako bezpečnostná sieť pre boj s rybou života. Častejšie budete mať dostatok hlavného vlasca, asi 90 stôp, na zdolávanie pstruha priemernej veľkosti alebo malého panfish. V zriedkavých prípadoch, keď sa zavesíte na skutočnú trofej, budete radi, že máte podporu. 100 yardov podpory bude stáť menej ako 10 dolárov.

Ďalším komponentom je muškárska šnúra. Toto je časť vlasca a šetrenie na kvalite sa vám pri nahadzovaní vráti. Je ťažké nájsť vysoko hodnotenú muškársku šnúru za menej ako 40 dolárov. Pred kúpou si urobte prieskum. Navrhujem plávajúcu mušku s nízkou pamäťou. Pamätajte, že sa to môže zdať drahé, ale vydrží mnoho sezón.

Náväzec a tippet sú posledné kusy vlasca na cievke. Najjednoduchšie náväzce na odlievanie sú zúžené a dlhé asi 9 stôp. 3x až 5x zúžený náväzec bude dobre fungovať v kombinácii s 2 až 4 stopami 5x alebo 6x hrotu. Spolu budú obe linky stáť spolu okolo 10 dolárov a vydržia vám chvíľu, za predpokladu, že nechytáte stromy príliš často.

V prípade, že vás to zaujíma, tippet je nevyhnutný pre dobrú prezentáciu mušky. Prečítajte si náš ďalší článok a dozviete sa prečo potrebujete tippet.

Malá krabička na muchy

Pri kúpe múch je ľahké zblázniť sa. Vďaka neobmedzenej rozmanitosti sa ich zbieranie všetkých stáva koníčkom. Postupom času som sa naučil, že menej mušiek je lepších a s tou istou muškou môžete chytať pstruhy vo všemožných podmienkach.

Na začiatok navrhujem mať celkom 12-15 mušiek iba s 5 alebo 6 rôznymi typmi. Vždy mám rád duplikáty mojich múch, takže keď konečne nájdem tú, ktorá funguje, jej stratou to nie je koniec sveta.

Ak by som si mohol vybrať len 6 druhov mušiek, toto by bol môj zoznam:

  • Zlaté rebrované zajačie ucho nymfa (veľkosť 12)
  • Bažantí chvostová nymfa (veľkosť 12)
  • Jarabica a žltá mäkká rúška (veľkosť 12)
  • Suchá muška Adams (veľkosť 12)
  • Suchá muška z losieho chrpa (veľkosť 12)
  • Griffithova suchá muška (veľkosť 18)
Čítať  9 najlepších spôsobov, ako ochrániť vašu dieru na lov na ľade pred zamrznutím

Tieto muchy pokrývajú vodný stĺpec od hlbších jazierok až po pokojné plytčiny. Mať 2 alebo 3 z každej muchy bude stáť asi 25 dolárov, ak ich pridáte do jednoduchej krabice na muchy.

Wadery a čižmy (voliteľné)

Muškárenie bude nevyhnutne vyžadovať, aby ste sa postavili alebo prešli cez potok, aby ste sa priblížili k svojmu lomu. Aj v letných horúčavách sú potoky napájané vodou z topiaceho sa snehu mrazivé. Nebude to trvať dlho, kým vám znecitlivia prsty na nohách. Dobrý pár ľahkých broďákov s plstenou podrážkou predstavuje obrovský rozdiel v pohodlí.

Tieto náklady neboli v mojom rozpočte, ale možno budete chcieť zvážiť ich pridanie do vášho rozpočtu. Sada broďákov a brodivých topánok vás vyjde asi na 150 dolárov.

Čím sa líši od bežného rybolovu

Dobre, ste pripravení minúť peniaze a ponoriť sa do muškárenia, ale prečo ísť na muškárenie a ako sa líši od bežného rybolovu?

Hlavný rozdiel je v spôsobe hádzania. Pri bežnom rybolove sa používajú ľahké šnúry, ktoré využívajú hmotnosť návnady alebo pridané olovené závažia na odvrhnutie určitej vzdialenosti. Muškárska zostava využíva ťažkú, hrubú šnúru a dlhú, pružnú tyč na nahromadenie energie na hod.

Ďalším hlavným rozdielom je návnada. Muškárenie samozrejme používa malé, jemné mušky, ktoré napodobňujú prirodzenú potravu pre ryby. Živá návnada a návnady sa nepoužívajú ako pri bežnom rybolove.

Aký zmysel má muškárenie

Muškárenie ponúka jedinečnú výzvu. Keď rybári hľadajú nové vzrušenie, často sa obracajú na muškárenie. Proces výberu mušky a zdokonaľovania hodvábne hladkého hodu, to všetko vedie k vzrušujúcemu vyvrcholeniu chytania stúpajúceho pstruha. Je to návykové.

Okrem novej výzvy, zvýšený počet rybárov a väčší dôraz na ochranu životného prostredia menia spôsob regulácie rybolovu. Čoraz viac potokov a horských jazier prechádza na muškárenie len kvôli ochrane krehkých populácií rýb. Háčiky bez protihrotu spôsobujú rybám veľmi malé škody a úmrtnosť typu chyť a pusť je nízka.

Aké ryby môžete chytiť pri muškárení

Takmer každá ryba, ktorá sa dá chytiť pomocou bežného rybárskeho náčinia, sa dá chytiť pomocou nastavenia mušky. Pstruhy, lipne a lososy ponúkajú najzaujímavejšie príležitosti na muškárenie, ale aj ostrieža, panfish a šťuka sú vhodnými druhmi na zacielenie.

Je ťažké naučiť sa muškárenie

Muškárenie nie je o nič ťažšie sa naučiť ako iné formy rybolovu. Najnáročnejšia časť je naučiť sa odlievať. Rozvoj dobrých techník a cvičenie v rôznych podmienkach, vrátane vetra, je jediný spôsob, ako sa zlepšiť a zabaviť sa.

Čítať  Konečný sprievodca džigom pre Kokanee

Na YouTube a iných blogoch je nespočetné množstvo návodov, ktoré vám pomôžu naučiť sa základy castingu. Keď prvýkrát začnete cvičiť, odporúčam vám uviazať si kúsok priadze namiesto muchy. Udrieť sa do tváre pri prvom učení nie je nezvyčajné, preto sa vyhnite nasadeniu na hák.

Šetrí viazanie múch peniaze

Normálne šetrenie peňazí znamená robiť veci sami. Pri viazaní mušiek to tak nie je, aspoň nie spočiatku. Povedzme, že ste napríklad chceli uviazať tucet z každej muchy, ktorú som uviedol vyššie. Nástroje a materiály budú pravdepodobne stáť okolo 120 dolárov. Za túto sumu by ste si mohli kúpiť veľa vopred vyrobených múch. Pokiaľ nestratíte muchu pri každom hode, mušky v hodnote 120 dolárov vydržia roky.

Keď sa však stanete vášnivým muškárom, viazanie vlastných mušiek prerastie do vlastného koníčka. Je to skvelý spôsob, ako stráviť mimosezónu prípravou a zároveň si môžete zahrať pokojnú zábavu pri sledovaní vašej obľúbenej rybárskej relácie.

Po zviazaní niekoľkých stoviek múch sú náklady na výrobu vlastných lacnejších ako nákup. Aj keď si myslím, že sranda viazania mušiek je chytať ryby na niečo, čo ste vlastnoručne vyrobili, a nie preto, že to šetrí peniaze.

Pozrite si náš podrobný článok, kde nájdete úplný rozpis nákladov na viazanie vlastných múch.

Existujú aj iné druhy muškárenia

Doteraz som hovoril o westernovom štýle muškárenia. Westernový štýl využíva prút, navijak, veľa vlascov a obrovský výber mušiek. Väčšina ľudí sa tomuto športu vyhýba, pretože sa zdá byť komplikovaný, čo môže byť.

V posledných rokoch sa v USA začal presadzovať starý štýl muškárenia. Volá sa Tenkara. Vyvinutý v starovekom Japonsku, používa prút bez navijaka, menej ako 20 stôp vlasca a len pár mušiek. Jednoduché a efektívne je cieľom Tenkara. Aj táto jednoduchosť vám ušetrí peniaze.

Ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako otestovať muškárenie, navštívte TenkaraUSA.

Záverečné myšlienky

Existuje veľa koníčkov, ktoré môžu stáť oveľa viac ako muškárenie. Lyžovanie, golf, plachtenie alebo takmer akýkoľvek iný šport bude stáť stovky dolárov, ak nie viac, začať. Ak máte málo peňazí, buďte kreatívni a hľadajte použité vybavenie. Craigslist uľahčuje ako kedykoľvek predtým nájsť to, čo chcete. Len nenechajte peniaze stáť v ceste zažiť to, čo muškárenie ponúka.