Je možné opraviť zlomený rybársky prút (užitočný sprievodca)

V určitom okamihu mnohí z nás rybárov zažijú chorobné chrumkanie lámajúceho sa rybárskeho prúta. Či už naň šliapnete, zabuchnete do dverí auta alebo ho zalomíte na dve časti pri zdolávaní ryby svojho života, nikdy nie je ľahké rozlúčiť sa s vaším obľúbeným prútom na lov rýb.

Keď hladíte rozbité zvyšky vášho verného rybárskeho prúta, pravdepodobne si kladiete otázku, či dokážete opraviť zlomený rybársky prút? Z vlastnej skúsenosti a trocha prieskumu som zistil, čo som zistil.

Zlomené tyče je možné opraviť v závislosti od závažnosti zlomenia. Poškodené vodidlá vlasca, zlomený hrot prúta alebo dokonca prasknutá objímka je možné opraviť správnym náradím a náhradnými dielmi. Úplné zlomenie alebo veľká trhlina pozdĺž hlavného hriadeľa tyče však naznačuje trvalé poškodenie.

Aj keď je potrebné zvážiť veľa faktorov, upevnenie rybárskeho prútu môže byť jednoduché a stojí za námahu potrebnú na to, aby sa váš obľúbený lapač rýb vrátil k životu. Majte na pamäti, že nie všetky formy poškodenia je možné opraviť. Predtým, ako priznáte porážku a začnete nakupovať nový rybársky prút, poďme sa pozrieť na to, ako posúdiť poškodenie a čo môžete urobiť pre jeho opravu.

Určite typ poškodenia

Bezprostredne po krviprelievaní udicou môže byť ťažké upokojiť sa a určiť, či je vôbec šanca, že váš cenený prút bude možné opraviť. Akonáhle počiatočný tok nadávok a výkrikov nedôvery ustúpi, presné posúdenie typu a závažnosti poškodenia vám pomôže urobiť správnu nápravu.

Zlomený hrot prúta

Zďaleka je to najbežnejšia prestávka. Oprava je tiež najjednoduchšia a najlacnejšia.

Vo väčšine prípadov sa špička, ktorá je zlomená niekoľko centimetrov od konca, dá opraviť bez väčšieho vplyvu na kvalitu výkonu prútov. Môžete očakávať mierny pokles citlivosti. S výnimkou tých najjemnejších, ľahkých rýb, to nebude problém.

Súpravy na opravu vodiacich hrotov nájdete vo väčšine obchodov s náčiním a online. Proces opravy je jednoduchý a priamočiary. Väčšina súprav na opravu sa dodáva s niekoľkými rôznymi veľkosťami hrotov a lepidlom potrebným na ich pripevnenie. Uschovajte si súpravu a zapaľovač (používaný na zahrievanie lepidla) v škatuľke s náčiním, aby vám zlomená špička nebránila v love na dlho.

Fuji vyrába jednu z najlepších súprav na opravu hrotov prútov, ktorá využíva kvalitné očká a odolné lepidlo. Zachránilo ma to od nejednej zničenej rybačky.

Chýbajúce alebo zničené vedenie vlasca

Očká na väčšine prútov sú vyrobené z jemného kovu s plastovým alebo kovovým vnútorným krúžkom, kde môže vlasec kĺzať s minimálnym trením. Príležitostne sa vodidlo zlomí, ak sa zle ohne, alebo sa môže poškriabať vnútorný krúžok, čo bráni hladkému odhodu.

Pre vodiace lišty s veľmi poškriabanými krúžkami je možné použiť brúsny papier s veľmi jemnou zrnitosťou, aby sa jej pôvodný hladký povrch vrátil.

Čítať  Prečo motor môjho člna dymí

Očká, ktoré úplne chýbajú, je potrebné vymeniť, aby prút pri zdolávaní ryby správne nahodil a ohol. Táto oprava je zložitejšia a zdĺhavejšia ako oprava zlomeného hrotu, ale aj tak ju môžu kutilovia vykonať aj doma.

Výmena vodidla bude najprv zahŕňať odstránenie starého obalu a epoxidu. Pridržiavajúc primerane veľké nové vodidlo na tyči, je potrebné ho omotať niťou. Po zviazaní sa na ochranu obalu pri dlhodobom používaní použije epoxidová povrchová úprava. Súpravy sú dostupné online a dodajú sa s podrobnými pokynmi.

Dobrá opravná sada so všetkými komponentmi je drahšia ako sada na opravu vodiacej špičky, takže ak váš prút nie je obzvlášť cenný, zvážte úsporu času a rozhodnite sa namiesto toho ho vymeniť.

Prasknutá objímka

Spoj, v ktorom sa kusy tyče spájajú, sa nazýva objímka. Trhliny môžu vzniknúť z rôznych dôvodov, no najčastejšie vznikajú nadmerným zaťažením alebo šliapaním.

Oprava prasknutej objímky je náročná oprava a mali by ste sa o ňu pokúsiť iba vtedy, ak máte správne nástroje. Trhliny, ktoré sa tiahnu viac ako pol palca pozdĺž spoja, by sa nemali opravovať. Akékoľvek opravy väčších trhlín pravdepodobne nebudú dostatočne pevné na to, aby zvládli primerané ohýbanie.

Prasknutú časť objímky je možné odrezať pomocou rotačnej rezačky Dremel. Potom sa odstráni starý obal nite a epoxid. Prebaľte novou niťou a natrite epoxidom podobným spôsobom, ako bolo uvedené vyššie.

Vo väčšine prípadov oprava menších prasklín poskytne dlhotrvajúcu pevnosť, ktorá zodpovedá pôvodnému výkonu.

Opäť platí, že pred pokusom o opravu by ste mali zvážiť výhody nákladov a času pre vašu konkrétnu situáciu.

Poškodená korková rukoväť

Korkové rukoväte na udiciach sú esteticky príjemné a funkčne ideálne pre rukoväte rybárskych prútov. Preto sa stále používajú. V priebehu času nie je nezvyčajné, že sa v dôsledku zneužívania skál a hákov objavia ryhy.

Aby vaše korkové rukoväte opäť vyzerali dobre, je jednoduché a lacné. Elmer’s Carpenter’s Wood Filler a jemný brúsny papier z vášho miestneho železiarstva to urobia.

Najprv vyčistite rukoväť teplou mydlovou vodou. Nechajte úplne vyschnúť a naneste tmel na drevo pomocou malej špachtle, kde sú viditeľné ryhy. Nechajte niekoľko hodín zaschnúť, potom obrúste do rovnomerného povrchu. Nakoniec naneste korkové tesnenie alebo podobnú povrchovú úpravu, aby ste zabezpečili trvalú ochranu. Korkové tesnenie U-40 si medzi rybármi získal povesť najlepšieho dostupného tmelu. Nájdete ho na Amazone.

Niečo horšie

Niektoré typy poškodenia sú mimo nádeje a nebudú opraviteľné. Prúty úplne zacvaknuté v strede sekcií alebo na jednodielnych prútoch pravdepodobne nebudú opravené na pôvodnú funkčnosť.

Kontaktujte výrobcu

Keď sa niečo poškodí, je dobré vždy kontaktovať výrobcu vášho prúta, aj keď je to vaša chyba. Nikdy neviete, na čo sa môže vzťahovať záruka. Výrobcovia sa tiež snažia urobiť zákazníkov šťastnými a niektorí vám pomôžu, ak to znamená udržať verného zákazníka, aby sa vracal.

Čítať  Wolfrám vs. olovo pre rybolov na ľade: Záleží na tom?

V prípade menšieho poškodenia vodiacich líšt a zlomených hrotov vám výrobcovia môžu za nominálny poplatok poslať presné náhradné diely a komponenty.

Ak má prút, ktorý sa zlomil, viacero segmentov, môžu poslať náhradné diely za oveľa nižšiu cenu, ako keby ste si kúpili úplne nový prút.

Vždy sa oplatí skúsiť poslať email, zavolať alebo napísať firme, ktorá vyrába váš prút. Slušná a úprimná žiadosť o pomoc môže viesť k dosiahnutiu toho, čo potrebujete, aby sa váš prút vrátil k maximálnemu výkonu.

Zvážte odbornú opravu

Zatiaľ čo niektoré prúty je možné opraviť vlastnými rukami alebo vymeniť, drahé špeciálne prúty, ktoré stoja stovky dolárov, si vyžadujú profesionálnu starostlivosť. Oprava tyče v špeciálnych opravárenských službách nie je lacná záležitosť, ale stále vám môže ušetriť stovky, ak je výmena celej tyče vašou jedinou ďalšou možnosťou.

Najťažšou časťou pri hľadaní profesionálnej opravy bude nájsť niekoho miestneho. Kvalitná práca je viac umením, ako si dokážete predstaviť. Dôverovať len komukoľvek s cenným prútom je veľké riziko, ktoré vás môže stáť veľké peniaze, ak to urobíte nesprávne.

Ak nie je k dispozícii miestna špecializovaná opravovňa, porozmýšľajte o zaslaní prúta vzdialenejšiemu odborníkovi. Čokoľvek robíte, urobte si domácu úlohu a uistite sa, že používate niekoho s renomovanými výsledkami.

Nezabudnite tiež kontaktovať pôvodného výrobcu prúta pre informácie o opravárenských službách, ktoré ponúka. Skontrolujte tiež záručné informácie dodané s vašou tyčou. Niektoré záruky zaniknú, ak sa použijú externé opravárenské služby.

Lov so zlomeným prútom

V prípade jednoduchého pretrhnutia alebo poškodenia bude opravená palica fungovať dobre pre väčšinu rybárskych situácií. Napriek tomu budú chvíle, kedy budete radšej tyč vymeniť.

Ľahké hryzavé bolene, ostrieže a panfish sú dosť frustrujúce na to, aby sa chytili v tých najlepších situáciách. Pridajte opravenú špičku prúta, ktorá mala pred týždňom odlomených vrchných pár centimetrov, a nebudete si robiť žiadnu láskavosť. Citlivosť vášho prútu môže byť značne znížená, ak vám chýba posledných pár centimetrov špičky.

Niektoré situácie vyžadujú presné vrhanie. Prúty, ktoré majú poškodené vodidlá alebo zlomené hroty, sa ťažšie nahadzujú s presnosťou. Ak vám to bráni zavesiť viac rýb, možno je čas zvážiť výmenu.

Ako zabrániť budúcim prestávkam

Som až príliš v rozpakoch priznať, koľko prútov bolo zlomených pod mojim dohľadom. Zakaždým sa zaprisahám, že sa poučím a už nikdy nezlomím ďalší prút. Realita je taká, že na každý spôsob, ako si zničiť rybársky prút, existuje tucet ďalších spôsobov, o ktorých sa vám ani nesnívalo.

Čítať  Ako zastaviť skrútenie vlasca pri trollovaní

Sľubujem vám, že ešte nie je všetko stratené. Tu je niekoľko skvelých nápadov, ktoré vám pomôžu ochrániť vaše prúty pred najbežnejšími typmi zničenia.

  • Na prepravu rybárskych prútov použite puzdro na prúty. Akékoľvek tvrdé alebo mäkké puzdro môže byť použité na prepravu vášho vzácneho prútu na miesto rybolovu a späť. Minimálne použite návlek na tyč, ktorý sa nasunie po tyči a ochráni ju pred škrabancami a odreninami. Návleky na prúty sú lacné a dajú sa kúpiť vo väčšine outdoorových obchodov.
  • Vyhnite sa položeniu tyče na zem. V horúčavách je položenie rybárskeho prútu až príliš jednoduché. Či už pomáhate do siete príšernej ryby, alebo si len dávate pauzu od rybolovu, položenie palice na zem si vyžaduje, aby ste na ňu šliapali. Ak musíte tyč odložiť, oprite ju vzpriamene o strom alebo ju umiestnite do držiaka na tyč.
  • Keď tyč nepoužívate, majte ju sklopenú. Mnohé prúty sa dodávajú v 2 alebo viacerých kusoch a dajú sa roztiahnuť pre ľahké skladovanie alebo prepravu. Je oveľa jednoduchšie udržať prút v bezpečí, keď je zložený. Na držanie kusov pohromade použite obaly na tyče alebo gumičky.
  • Vodidlá nepoužívajte na držanie háčikov. Keď sa počas rybolovu presúvate z miesta na miesto, je ľahké zlenivieť a rýchlo zavesiť návnadu na vodítko a navijak, aby sa šnúra utiahla. V priebehu času to spôsobí namáhanie vodiacich líšt, čo spôsobí ich ohnutie. Jemné kovové podpery zoslabnú a odlomia sa. Namiesto toho použite držiak háčika, ktorý sa nachádza tesne nad rukoväťou, ak je k dispozícii.
  • Skladujte svoje prúty vo vnútri. Garáž alebo prístrešok sa môže zdať ako dobré miesto na uloženie rybárskeho prúta, ale divoké výkyvy teploty a vlhkosti oslabujú integritu grafitových a sklolaminátových prútov. Aj keď prút môže vyzerať dobre, ďalšia veľká ryba by ho mohla veľmi dobre zlomiť na polovicu a stať sa tou, ktorá ušla.

Vráťte sa k rybolovu

Bez ohľadu na poškodenie vašej palice je cieľom dostať sa späť na vodu a chytiť viac rýb. Nie každé poškodenie pošle tyč do koša. Roky som lojálne chytal so svojou obľúbenou palicou z detstva, hoci mala zlomenú špičku opravenú lacnou súpravou. Chytilo tiež veľa pekných rýb.

Dúfam, že som ukázal, že zlomený prút nemusí ukončiť vašu rybársku sezónu, ani to nemusí stáť majland. Čas a peniaze, ktoré vynaložíte na opravu prúta, budú závisieť od hodnoty a sentimentálnych vlastností, ktoré pre vás má.

Samozrejme, že najlepším spôsobom, ako predísť zlomeným prútom, je v prvom rade sa o ne správne starať. Naučiť sa viac o starostlivosť o váš rybársky výstroj z nášho ďalšieho obľúbeného článku.