Je merino vlna teplejšia ako bežná vlna? [Explained]

Čo sa týka turistiky, človek sa môže veľmi ľahko nechať unášať všetkým dostupným vybavením na trhu. Existujú špeciálne odevy pre všetky ročné obdobia, v závislosti od toho, či chcete chodiť na túry najčastejšie. Na turistiku v chladnom počasí budete potrebovať špeciálne vybavenie, ktoré vás udrží v teple.

Možno ste to nevedeli, ale merino vlna je typ materiálu, ktorý potrebujete, ak si chcete počas zimy udržať teplo. Tento materiál je ideálny pre všetky outdoorové aktivity. Dodáva sa s mnohými skvelými vlastnosťami, vďaka ktorým sa úplne líši od bežnej vlny.

Ľudia, ktorí nie sú až tak na materiály a ich vlastnosti, možno nevedia, aký je rozdiel medzi merino vlnou a bežnou vlnou. Ak patríte do tejto kategórie, držte sa tohto návodu. Poviem vám všetko, čo potrebujete vedieť o týchto dvoch typoch vlny, ich rozdieloch a podobnostiach.

Poďme teda priamo do sprievodcu a pozrime sa, o čom tieto materiály sú!

Viac…

vlnené turistické ponožky

Merino vlna vs. bežná vlna – aký je rozdiel?

Merino vlna vs. obyčajná vlna – kde mám začať? Tieto dva materiály sa môžu zdať podobné, ale keď sa nad nimi zamyslíte, sú dosť odlišné. Prvý rozdiel, ktorý vám príde na myseľ, je typ zvieraťa, z ktorého ich máte!

Existujú rôzne druhy vlny. Bežná vlna pochádza z obyčajných oviec, zatiaľ čo merino vlna pochádza z oviec merino, ktoré zvyčajne žijú v horách na Novom Zélande a v Austrálii.

Existuje aj jahňacia vlna a kašmír, ktorý pochádza z kašmírových a pašmínových kôz. Všetky tieto materiály majú určité podobnosti, ale majú aj svoje rozdiely.

Ale vráťme sa k merino vlne a bežnej vlne!

Okrem toho, že pochádzajú z rôznych druhov oviec, musím spomenúť aj to, že sú vhodné do rôzneho počasia. Merino vlna má tendenciu udržiavať telesné teplo oveľa lepšie ako bežná vlna. To znamená, že nosenie merino vlny v zime vás udrží v teple ako oblečenie z tradičnej vlny.

Čítať  Sú sandále Teva vodotesné? – Podrobný sprievodca

Dôvodom sú jej vlákna – vlákna merino vlny sú tenšie, extrémne jemné, pružnejšie a odolnejšie. Zároveň sú menej elastické a vôbec nesvrbia. Zimné odevy z merino vlny budú na dotyk veľmi mäkké a udržia vás v teple, aj keď premoknú.

Áno, počuli ste správne. Z množstva benefitov merino vlny chcem povedať, že najlepšia je tá, že nestráca teplo ani keď je mokrá. Na merino oblečenie sa môžete spoľahnúť, že bude fungovať dobre, aj keď sa potíte alebo poliate vodou.

Povedzme si úprimne, čo viac by ste chceli od svojich zimných odevov?!

Ktorý druh vlny je najteplejší?

Ako som už spomínal v predchádzajúcich častiach, existuje veľa rôznych druhov vlny. Existuje obyčajná vlna, panenská vlna, merino vlna a kašmír. Všetky sú skvelé pre chladné počasie, ale majú určité rozdiely, o ktorých by ste mali vedieť.

Najlepším druhom vlny do extrémneho zimného počasia je kašmír a jahňacia vlna. Tieto dva druhy vlny sú lepšie ako merino vlna, pokiaľ ide o teplo. Merino vlna je zároveň oveľa teplejšia ako bežná vlna. Bežná vlna je zo všetkých týchto látok najmenej hrejivá.

Väčšina ľudí kupuje vlnené oblečenie bez toho, aby si skontrolovali vlnu použitú na výrobu odevu. Potom si myslia, že vlastnosti jedného druhu vlny sú rovnaké ako vlastnosti iného. Nie je to pravda – tak si niektoré veci vyjasnime.

Kašmírová vlna

Kašmír je najteplejší vlnený materiál. Je mäkký a môžete ho použiť na výrobu úžasných odevov. Napriek tomu ide o materiál, ktorý často nájdete v kategórii luxusných materiálov. Možno sa hodí na outdoorové oblečenie, ale to neznamená, že takýchto odevov nájdete na trhu veľa.

Jahňacia vlna

Tým sa dostávame k druhému najteplejšiemu vlnenému materiálu – jahňacej vlne.

Čítať  Ako zavesiť hojdaciu sieť v interiéri bez vŕtania? – Kompletný sprievodca

Ide o priedušný, mäkký, hypoalergénny materiál, ktorý zároveň odvádza vlhkosť. Je to skvelá voľba pre svetre, ponožky a iné odevy. Na outdoorové vybavenie sa však až tak nepoužíva.

Merino vlna

Tým sa dostávame k tretiemu najteplejšiemu vlnenému materiálu – merino vlne. Z tohto typu vlny môžete vyrobiť všetky druhy outdoorového oblečenia. Môžete tiež použiť merino základnú vrstvu, aby sa telesné teplo neodparovalo. Oblečenie z merino vlny bude veľmi odolné a kvalita bude niečo, čo sa často nevidí.

Bežná vlna

Na konci zoznamu máme obyčajnú vlnu. Tento druh vlny je najmenej hrejivý, nie je taký odolný, nedá sa použiť ako základná vrstva a nie je taký pohodlný na nosenie. Bežná vlna môže veľmi svrbieť, takže ak ju budete nosiť stále, môžete sa cítiť nepríjemne.

Vlna Merino je v zime teplá

Je merino vlna v zime teplá?

Nič neprekoná nosenie vlneného oblečenia, keď sú teploty nízke. Vlna, bez ohľadu na druh, je veľmi teplá. Dokonca aj vlna s najhoršími hrejivými vlastnosťami bude teplejšia ako materiály ako bavlna alebo polyester.

Pokiaľ ide o outdoorové aktivity pri nižších teplotách, odporúčam vám staviť na vlnené oblečenie. Najlepšou možnosťou by bolo pozrieť sa na odevy z merino vlny, pretože sú najkvalitnejšie, trvanlivé a najjemnejšie.

Kašmír a jahňacia koža môžu byť teplejšie, no ich ceny budú tiež pomerne vysoké a nie pre každého dostupné.

To nás privádza späť k ovčej vlne merino. V porovnaní s bavlnou alebo polyesterom nie je úroveň tepla, ktorú vám dokáže poskytnúť, ani porovnateľná. Bavlnené alebo polyesterové odevy môžete vrstviť rýchlejšie, no ani päť vrstiev vás nezahreje tak, ako by ste chceli.

Merino ovčia vlna výborne zachytáva telesné teplo a uniká z neho. Aj keď sa v nej zapotíte, odev bude na vašom tele stále skvele cítiť. Úplne namočený odev vo vode alebo pote môže chvíľu trvať, kým uschne, ale nie je to niečo, s čím sa budete musieť často potýkať.

Čítať  Akú váhu dokáže hojdacia sieť udržať? [Find Answer In This Post]

Merino vlna sa často nešpiní ani nezapácha. Oblečenie budete môcť nosiť týždne a týždne, kým ho budete musieť prať. Keď skombinujete všetky tieto vlastnosti merino vlny, dôjdete k záveru, že oblečenie z merino vlny je niečo, čo by ste si mali zaobstarať čo najskôr!

Zabaliť

Ďakujem, že ste sa pri mne držali tohto sprievodcu. Dúfam, že sa mi podarilo odpovedať na všetky vaše otázky o merino vlne, jej vlastnostiach a vlastnostiach v porovnaní s inými materiálmi.

Opäť by ste mali pamätať na to, že ide o ideálny materiál pre outdoorové vybavenie. Mali by ste zvážiť nákup oblečenia z merino vlny na každú sezónu – tento materiál je ideálny pre všetky situácie!

Dajte mi vedieť v komentároch nižšie, ak máte nejaké otázky týkajúce sa tohto materiálu alebo ak sa chcete podeliť o svoje skúsenosti s ním. Nemôžem sa dočkať, až si prečítam všetky vaše príbehy, takže neváhajte a podeľte sa so mnou!