Je lukostreľba šport?

Lukostreľba je tu už od paleolitu, čo znamená, že je naozaj stará. Tradične sa používa ako zbraň na lov alebo na bitku s inými ľuďmi. Ale aj keď boli na lov a vojnu vynájdené lepšie zbrane, ako sú pištole, je to stále zábavná a niekedy aj súťažná zábava.

Lukostreľba je považovaná za šport. Aby sa športovci mohli zúčastniť, musia mať určitú úroveň sily a zručností, ktoré môžu byť trénované. Okrem toho je centrom mnohých svetových súťaží vrátane olympijských hier.

Základy lukostreľby

Lukostreľba, podobne ako golf, je samotársky šport.

Mnohí si myslia, že keďže lukostreľba nezahŕňa tím, nie je to šport. Fanúšikovia golfu však budú neústupne tvrdiť, že šport môžu hrať jednotlivci a lukostreľba patrí do tejto kategórie osamelých športov.

Vybavenie

Vybavenie potrebné na účasť v lukostreľbe je v podstate luk a nejaké šípy.

Existuje množstvo lukov a šípov a typ vybavenia, ktoré používate, bude závisieť od druhu lukostreľby, ktorú robíte.

Na veľké zjednodušenie odrôd luku existujú dva hlavné tábory.

Tradičné luky, ako tie, ktoré vidíte používať Robin Hood alebo Katniss Everdeen, sú v podstate kus dreva (alebo viacero pripojených kusov dreva) a tetiva.

Ich tvar sa mierne líši v závislosti od toho, či používate dlhý alebo spätný luk, ale sú dosť podobné na to, aby boli súčasťou rovnakej kategórie.

Toto sú luky, ktoré by používali lovci-zberači a stredoveké armády.

Moderné luky s pokročilejšou technológiou vyzerajú veľmi odlišne od svojich predchodcov a nazývajú sa zložené luky.

Zložené luky využívajú kladkový systém umožnený vynálezom vačiek, čo sú kovové disky, okolo ktorých sa tetiva pohybuje a vytvára tak zvýšené napätie.

Toto napätie má za následok väčšiu silu a presnosť s menšou námahou zo strany lukostrelca.

Kuše sa technicky zapájajú aj do lukostreľby, hoci ich obsluha je tak zásadne odlišná od ostatných lukov, že pripomínajú skôr primitívneho predka moderných strelných zbraní.

Šípy používané lukostrelcom sú z rôznych materiálov a môžu byť vybavené mierne odlišným príslušenstvom, ale všetky v podstate robia to isté: lietajú vzduchom, kým nie sú zapustené do svojho cieľa.

  Aká je najlepšia veľkosť karavanu pre kempingy v národnom parku?

Existuje veľa doplnkov a špecializovaného vybavenia, ktoré môžu lukostrelci získať na zdokonalenie svojich schopností, ale toto sú základné požiadavky, ak sa chcete zapojiť do tohto športu.

Druhy lukostreľby

Moderný šport lukostreľba sa rozdeľuje na niekoľko rôznych ciest.

Cieľová lukostreľba je najzákladnejšia a najpopulárnejšia forma športu a je to tá, ktorá sa objavuje na letných olympijských hrách.

Zahŕňa strieľanie šípov lukom na stacionárny terč, zvyčajne vyrobený zo sena alebo nejakého syntetického materiálu na zastavenie šípu. Lukostrelci zvyčajne pri streľbe stoja v pevnej vzdialenosti od cieľa.

Bullseye obklopené sústrednými kruhmi je zvyčajne pripevnené k cieľu, čo znamená rôzne bodové hodnoty udelené za pristátie šípu v určitých kruhoch.

Toto je tiež štýl lukostreľby, ktorý nájdete vo väčšine lukostreľníc.

Poľná lukostreľba je veľmi podobná terčovej lukostreľbe, no s trochu iným nastavením.

Pri poľnej lukostreľbe lukostrelci strieľajú na stacionárne ciele pozdĺž vonkajšej cesty alebo ihriska.

Tento druh lukostreľby je o niečo náročnejší, pretože obsahuje prvky. Lukostrelci sa musia potýkať s rôznym osvetlením, vzdialenosťami, poveternostnými podmienkami a úrovňou terénu.

Pre športovcov, ktorí uprednostňujú šport v spoločnosti matky prírody, je to jedna z najlepších foriem tohto športu. Pridáva tiež spestrenie, ktoré nemusíte nevyhnutne získať pri streľbe v hale.

3D lukostreľba znie to viac high-tech, ako to v skutočnosti je.

Zvyčajne sa tiež odohráva vonku, ale s terčmi tvarovanými a namaľovanými ako zvieratá, a nie štvorce s terčom.

Táto frakcia športu dostala svoje meno podľa trojrozmerných umelých zvieracích cieľov, na ktoré sa zameriavajú lukostrelci.

Rovnako ako pri poľnej lukostreľbe máte prekážku vzdialenosti a vonkajších faktorov, ale s pridanou výzvou strieľať na terče s nekonzistentnými tvarmi.

Pre každého, kto si chce vyskúšať lov s lukom bez bolesti z dlhého čakania v lese alebo jednoducho chce výzvu, je to skvelý šport. Je tiež skvelý pre tých, ktorí chcú zažiť lov bez pocitu viny, že ublížia skutočným zvieratám.

Lov lukom sa tiež považuje za frakciu lukostreľby. Hoci sa dá použiť ako prostriedok na zabezpečenie jedla, teraz sa považuje za šport, pretože to tak nie je nevyhnutné získať mäso.

  Koľko stojí licencia na rybolov v Kalifornii?

Zatiaľ čo naši predkovia mohli prísť po mäse zvierat len ​​vtedy, ak ho zastrelili lukom a šípom alebo ho zabili iným spôsobom, my môžeme jednoducho zájsť do supermarketu a zobrať si pekne zabalené mäso, pripravené na varenie a servírovanie našim rodinám.

Takže, keď teraz niekto použije svoj luk a šípy na zvrhnutie zvieraťa, považuje sa to za šport, pretože je to naozaj len pre zážitok, že to robí, nie pre konečný výsledok.

Hoci zvyčajne nezahŕňajú tím, loptu alebo nejaký druh rozhodcu, ktorýkoľvek z týchto typov lukostreľby sa považuje za šport.

Olympiáda a iné súťaže v lukostreľbe

História lukostreľby na olympijských hrách

Lukostreľba bola športom dávno pred olympijskými hrami, ako vieme, že teraz existuje, ale naďalej je hlavnou súčasťou najväčšej športovej súťaže na svete.

V skutočnosti má dlhú históriu prítomnosti v konzorciu olympijských hier alebo atletických podujatiach, prvýkrát sa objavil na olympijských hrách v Paríži v roku 1900.

V nasledujúcich 20 rokoch sa lukostreľba stane prvým olympijským športom, ktorý zahŕňa ženy, a bola to prezidentka Medzinárodnej lukostreleckej federácie, ktorá ju v roku 1972 priviedla späť na olympijské hry po tom, čo z nich pred viac ako päťdesiatimi rokmi zmizla.

Napriek reputácii lukostreľby ako individuálneho športu, krajiny zúčastňujúce sa olympijských hier začali spájať svojich najtalentovanejších lukostrelcov do tímov.

Lukostrelci sa prvýkrát zúčastnili na olympijských hrách ako tímy v roku 1988 v Soule v Južnej Kórei.

Jediný druh luku, ktorý je v súčasnosti povolený na použitie na olympijských hrách, je spätný luk, aj keď existujú štyri rôzne podujatia, v ktorých môžu lukostrelci súťažiť.

Lukostrelci v Olypmics sa zúčastňujú streľby na terč, zvyčajne stoja 70 metrov od cieľa s 10 sústrednými krúžkami okolo terča, na ktorý mieria.

Jednotlivci alebo tímy idú proti sebe a každý vystrelí 12 šípov, až kým sa nestane víťazom.

  Aká je životnosť snežného skútra?

Zápasové hry, ako je tento, boli predstavené v roku 1992, aby bol šport zaujímavejší na sledovanie z pohľadu divákov.

Bola to úspešná integrácia, keďže sledovanosť televízií v tejto časti olympiády stúpla.

Ostatné súťaže

Oficiálna organizácia tohto športu, World Archery, podporuje mnohé iné súťaže mimo olympiády.

Tie sa konajú po celom svete a sú rozdelené do troch kategórií: medzinárodné podujatia, podujatia svetového rebríčka a udalosti svetového rekordu.

Tieto udalosti často zahŕňajú iné frakcie lukostreľby, ako je 3D lukostreľba a poľná lukostreľba. Zahŕňajú aj iné úklony mimo recurve.

Najpopulárnejšou z týchto súťaží je Svetový pohár, ktorý sa konal v krajinách ako napr

  • Rio de Janeiro
  • Dubaj
  • Švajčiarsko
  • Japonsko
  • Francúzsko
  • Mexiko
  • Dánsko
  • Severná Amerika
  • Grécko
  • Anglicko

Najbližšie majstrovstvá sveta, ktoré sa majú konať v roku 2019, sa uskutočnia v tureckej Antalyi.

Pozoruhodné postavy v lukostreľbe

Aj keď je lukostreľba menej známa ako športovci ako Michael Jordan, Tiger Woods alebo Serena Williams, nie je bez svojich pozoruhodných postáv.

Ako ste možno predpovedali, mnohí z týchto slávnych lukostrelcov súťažili na olympijských hrách a získali tam medaily.

Mnohí olympionici sú z Kórey, no najviac vyznamenaným olympijským lukostrelcom v histórii je v skutočnosti Hubert van Innis z Belgicka.

Hubert získal v rokoch 1900 a 1920 šesť zlatých a tri strieborné medaily.

Kim Soo-Nyung sekunduje Hubertovi v olympijských tituloch s jednou striebornou medailou, jednou bronzovou medailou a celkovo štyrmi titulmi.

Teraz má 48 rokov a reprezentovala Kórejskú republiku na troch rôznych olympijských hrách v rokoch 1988, 1992 a 2000. Jej prezývka je „Viper“.

Samozrejme, Hollywood naberá na popularite lukostreľby a teraz sú najznámejší lukostrelci, o ktorých si mnohí ľudia môžu myslieť, že sú fiktívni.

Zatiaľ čo Robin Hood je najtradičnejšia a možno aj najobľúbenejšia voľba, franšízy ako Pán prsteňov, Hry o života dokonca Pomstitelia predstavili postavy, ktorých expresívnosť pri luku a šípoch ich robí jedinečnými.

Popularita postáv ako Legolas, Katniss a Hawkeye je veľkým možným faktorom v raste lukostreľby ako športu a stáva sa idolmi pre deti aj dospelých.