Je lukostreľba drahý koníček?

Záľuby sú skvelým spôsobom, ako zmierniť stres, nadviazať spojenie s ostatnými a zdokonaliť svoje zručnosti pri určitej činnosti. Predtým, ako sa však rozhodnete, ktorému koníčku sa budete venovať, je dôležité vedieť, koľko zo svojich ťažko zarobených peňazí do toho budete musieť utopiť.

Rovnako ako u väčšiny koníčkov, náklady na lukostreľbu budú stúpať s vaším záujmom o ňu. Najjednoduchší lukostrelec si môže užívať svoje hobby už za 200 dolárov, zatiaľ čo oddaný lukostrelec, ktorý berie svoje hobby veľmi vážne, môže minúť až 2 000 dolárov.

Ak uvažujete o lukostreľbe, mali by ste si nájsť čas na to, aby ste rozpoznali typ a úroveň lukostreľby, o ktorú sa zaujímate. Získate tak lepšiu predstavu o tom, koľko peňazí môžete očakávať, že za túto činnosť zaplatíte.

Druhy lukostreľby a ich náklady

Cieľová lukostreľba a poľná lukostreľba

Cieľová lukostreľba a poľná lukostreľba sú niektoré z najpopulárnejších foriem lukostreľby, a preto sú celkom dostupné.

Na tento druh lukostreľby môžu účastníci použiť buď tradičný luk, ako je dlhý luk alebo oblúkový luk, alebo môžu použiť modernejší zložený luk.

Táto voľba bude závisieť od preferencií, ale ak je faktorom cena, pravdepodobne ušetríte viac peňazí, ak sa rozhodnete pre tradičné modely.

Tradičné modely sú oveľa jednoduchšie ako zložený luk, čo výrazne prispieva k nižšej cene.

Samozrejme, stále existujú špičkové modely od renomovaných spoločností, ktoré dokážu ubrať z vašej peňaženky poriadny kus, no ich nedostatok moderného príslušenstva ich vždy postaví na nižšiu cenu ako ekvivalentný luk.

Šípky majú menšie cenové rozpätie, v priemere od približne 75 do 250 dolárov za tucet.

Samozrejme, kvalitné luky aj šípy sa dajú kúpiť z druhej ruky, čo môže tieto náklady výrazne znížiť.

Teraz pre terčovú a poľnú lukostreľbu si budete musieť buď kúpiť jeden alebo viac terčov, alebo môžete jednoducho ísť na lukostreľnicu, kde sú terče k dispozícii.

Poznámka: ak ste ešte nikdy neskúšali lukostreľbu, navrhol by som nájsť miestnu strelnicu a otestovať ju predtým, ako si niečo kúpite.

Väčšina strelníc prenajíma luky a šípy za nízku cenu. Akonáhle budete mať svoje vybavenie, nebude to stáť veľa, ak budete jeden deň používať jazdný pruh alebo dokonca poveríte inštruktora, aby vás naučil základy.

  Je ťažké naučiť sa muškárenie?

Ak zistíte, že vás tento šport baví natoľko, že si zaobstaráte luk a nejaké šípy, môžete očakávať, že zaplatíte približne 5 až 10 USD za používanie strelnice na jeden deň.

Pre zákazníkov, ktorí prichádzajú viackrát týždenne, mnohé rady ponúkajú členskú akciu, ktorá vám ušetrí viac peňazí, ako keby ste vstupný poplatok platili zakaždým, keď prídete.

Ak nechcete opustiť svoj pozemok na streľbu alebo ak sa venujete poľnej lukostreľbe, budete si musieť kúpiť terč.

Typ terča, ktorý by ste si mali kúpiť, bude závisieť od rýchlosti vášho šípu a vzdialenosti, z ktorej strieľate.

Najlacnejšie terče, ktoré by sa mali vo všeobecnosti používať len pre deti alebo luky s veľmi nízkou náťahovou hmotnosťou, vás budú stáť okolo 20 dolárov.

Ciele stredného dosahu vás budú pravdepodobne stáť od 50 do 150 dolárov, zatiaľ čo špičkové ciele so špeciálnou technológiou zastavovania šípov môžu dosiahnuť až 900 dolárov.


Morrell Supreme Range Field Point Bag Lukostrelecký terč od Amazonu je dobrým príkladom typického cieľa v strede dosahu.

3D lukostreľba

Podobne ako poľná lukostreľba, aj 3D lukostreľba zahŕňa streľbu na terče, často vonku.

Terče v 3D lukostreľbe sú však vyrobené špeciálne tak, aby vyzerali ako skutočné zvieratá, ktoré by lovec lukov mohol v reálnom živote prenasledovať.

Medzi tieto zvieratá najčastejšie patria medvede, jelene, ošípané, hydina a menšia zver ako králiky a líšky.

Pretože prechádzajú dodatočnými procesmi tvarovania a lakovania, tieto typy terčov môžu byť často drahšie ako ortodoxné terče používané v poľnej lukostreľbe.


Tento 3D terč imitujúci losa vyrobený spoločnosťou Field Logic napríklad na Amazone stojí 194,24 USD s možnosťou zahrnúť náhradné jadro za 55,64 USD.

Spätné luky alebo zložené luky fungujú dobre pre túto frakciu lukostreľby, hoci ich blízkosť k lovu lukov robí zložené luky obľúbenejším výberom.

Tradičná lukostreľba

Toto je azda najdostupnejšie z typov lukostreľby, keďže pozostáva z výlučne tradičných lukov.

  Aký je rozdiel medzi chatou a domom?

Dlhé a spätné luky vyžadujú aj menej špecializované šípy, a tak budú projektily na lacnejšom konci spektra, rovnako ako zariadenie, ktoré ich vystrelí do vzduchu.

Za to sa dajú kúpiť terče, aj keď tí, ktorí majú najtradičnejšie zmýšľanie, sa zriekajú umelých terčov a strieľajú na prírodné ciele, ako sú stromy a kopčeky zeme.

Lov lukom

Lov lukov je na hranici medzi koníčkom a športom, ale bez ohľadu na to, tí, ktorí mu trávia čas, nepochybne zistia, že míňajú viac peňazí ako iní lukostrelci.

Zástancovia tejto formy lukostreľby budú pravdepodobne utrácať za luxusné zložené luky, aby zaručili vražedný výstrel, takže cena je už v porovnaní s inými typmi lukostreľby premrštená.

A ak sa chystáte hľadať najlepší luk, aký nájdete, špičkové šípy sú ďaleko pozadu.

Okrem základného vybavenia je k dispozícii množstvo doplnkov potrebných na oklamanie živých zvierat, aby uverili, že nie ste hrozbou.

Prvým a najzreteľnejším z týchto doplnkov je kamufláž. Ak hľadáte maskáčový outfit od hlavy až po päty, miniete aspoň 50 dolárov za jednoduché, základné nastavenie, ako je toto od Príručka pre športovcov.

Ale to nebude stačiť na to, aby ste sa skryli pred zmyslami zvierat, ktoré vás pravdepodobne ucítia skôr, ako vás uvidia. Aby ste sa zamaskovali pred ich ostrými nosmi, budete potrebovať maskovanie vôňou.

Či už sa snažíte skryť alebo nalákať hru na seba, môžete očakávať, že miniete aspoň 10 dolárov na nejaký druh spreja alebo roll-on tekutiny.

Ide o úplné minimum doplnkov, ktoré lovec lukov potrebuje pre úspešný lov.

Lov lukom je náročná činnosť a tí, ktorí sa mu venujú, prišli s desiatkami ďalších vychytávok, ktoré pomáhajú urýchliť proces alebo zaistia zabíjajúci výstrel.

Niektoré z týchto doplnkov zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na:

  • Návnady
  • Herné hovory
  • porasty stromov
  • Žalúzie
  • tulce
  • Uvoľňovače a uvoľňovacie pomôcky

Ak ste sa presvedčili, že potrebujete niektoré z týchto doplnkových zariadení, možno si budete musieť vybrať ďalšiu smenu vo svojej práci, aby ste to zaplatili, alebo máte bohatých príbuzných.

  Zákony pre vodné skútre v Utahu: Jednoduchý cheat so všetkým, čo potrebujete vedieť

Ďalšie vybavenie na lukostreľbu, ktoré možno pridať k cene

Aj keď len strieľate na terč, existujú ďalšie doplnky, ktoré môžu zvýšiť náklady na váš koníček.

Ak s lukom často cestujete, pravdepodobne budete potrebovať puzdro. Môžu byť relatívne lacné, ale veľmi pekné vás môžu nakoniec stáť niekoľko stoviek dolárov.

Spomenuli sme uvoľňovače a uvoľňovacie pomôcky, čo sú zariadenia, ktoré v podstate poskytujú „spúšť“, umožňujúce vašim prstom robiť menej práce, zatiaľ čo držíte strunu a púšťate ju.

Dokonca aj tieto malé, relatívne jednoduché zariadenia vás môžu stáť 100 dolárov alebo viac.

Na tetivu luku možno pridať mieridlá, ktoré vám pomôžu s procesom mierenia, ale vo všeobecnosti vám do rozpočtu nepridajú viac ako 15 alebo 20 dolárov.

Zvyčajne sa používajú iba pre zložené luky, stabilizátory sú dlhé kovové tyče, ktoré je možné pridať do rámu luku, aby pomohli s rovnováhou a hmotnosťou.

Tie môžu stáť kdekoľvek od 15 do 250 dolárov.

Rozdiel medzi „hobby“ a „športom“

Samozrejme, každý, kto si chce otestovať svoje schopnosti v porovnaní s ostatnými, si bude musieť do zoznamu výdavkov pripočítať vstupné do súťaže.

V závislosti od toho, ako často súťažíte s ostatnými a ktorých súťaží sa zúčastňujete, možno k nákladom tohto koníčka pridáte tisíce dolárov ročne, pričom sa z neho skutočne stane šport.

Výhodou povýšenia vášho koníčka na šport je, že máte šancu získať späť peniaze, ktoré ste minuli na vybavenie a vstupné.

Napríklad súťažiaci na Svetovom pohári v lukostreľbe majú možnosť vyhrať až 20 000 dolárov.

Ak sa pre vás hobby zmení na šport, je to relatívne cenovo dostupný šport.

Pre záujemcov o porovnanie je to drahšie ako povedzme frisbee golf, ale lacnejšie ako šport ako motokros.

Cenovka tohto konkrétneho koníčka závisí v podstate od vás. Ak nechcete zhodiť celú výplatu na mašľu, eBay a Amazon sú vaši priatelia.

Ak chcete jedného dňa skončiť na olympiáde, pravdepodobne sa môžete rozlúčiť s časťou svojho dôchodkového fondu.

Je to všetko na tebe.