Je lov s lukom legálny: Odpoveď pre všetkých 50 štátov

Lov s lukom môže byť dokonalým spojením dvoch veľmi obľúbených zábav, rybolovu a lukostreľby. Keďže stále viac ľudí chodí do prírody, popularita vystopovania rýb v plytkej vode lukom explodovala.

Prudký nárast inváznych druhov rýb, ako je kapor obyčajný, a množstvo kanálov na Youtube, ktoré predstavujú vzrušujúce dobrodružstvo lovu lukom, upútali pozornosť mnohých rybárov, ktorí hľadajú niečo nové. Ak ste začiatočník vo svete bowfishingu, ako ja, pravdepodobne ste sa zamysleli nad tým, či je bowfishing vôbec legálny tam, kde žijete.

Dobrým prvým krokom, keď začínate s niečím novým, je naučiť sa všetky platné zákony, takže sme strávili hodiny skúmaním zákonnosti lovu lukom v každom štáte, aby ste si to mohli vyskúšať aj vy.

Je teda lov lukom legálny? Áno. Bowfishing je legálny takmer v každom štáte pre druhy, ktoré nie sú lovené, pričom Indiana, Louisiana, Texas, Ohio a Florida sú jedny z najobľúbenejších miest, kam ísť. Niekoľko štátov, vrátane Nebrasky a Nového Mexika, tiež umožňuje lov populárnych lovných rýb, ktoré sú zvyčajne vyhradené na bežné lovenie na háčiky a šnúry.

Pre tých z vás z iných štátov po celej krajine je tu rýchla referenčná príručka so zoznamom štátov, ktoré majú legálne príležitosti na lov lukom.

Legálny lov lukom podľa štátu

Štát Je legálne loviť luky
na zver ryby?
Je legálne loviť luky
pre ryby bez zveri?
Alabama NIE ÁNO
Aljaška NIE ÁNO (Pozri poznámku 1)
Arizona ÁNO
(Pozri poznámku 2)
ÁNO
Arkansas NIE ÁNO
Kalifornia NIE ÁNO
Colorado ÁNO
(Pozri poznámku 3)
ÁNO
Connecticut NIE ÁNO
Delaware NIE ÁNO
Florida NIE ÁNO
Gruzínsko NIE ÁNO
Havaj Nejasné Nejasné
Idaho NIE ÁNO
Illinois NIE ÁNO
Indiana NIE ÁNO
Iowa NIE ÁNO
Kansas NIE ÁNO
Kentucky NIE ÁNO
Louisiana NIE ÁNO
Maine NIE ÁNO
Maryland NIE ÁNO
Massachusetts NIE ÁNO
Michigan NIE ÁNO
Minnesota NIE ÁNO
Mississippi NIE ÁNO
Missouri NIE ÁNO
Montana NIE ÁNO
Nebraska ÁNO
(Pozri poznámku 4)
ÁNO
Nevada NIE ÁNO
New Hampshire NIE ÁNO
New Jersey NIE ÁNO
Nové Mexiko ÁNO
(Pozri poznámku 5)
ÁNO
New York NIE ÁNO
Severná Karolina NIE ÁNO
Severná Dakota NIE ÁNO
Ohio NIE ÁNO
Oklahoma NIE ÁNO
Oregon NIE ÁNO
Pennsylvánia NIE ÁNO
ostrov Rhode NIE ÁNO
Južná Karolína NIE ÁNO
Južná Dakota NIE ÁNO
Tennessee NIE ÁNO
Texas NIE ÁNO
Utah NIE ÁNO
Vermont NIE ÁNO
Virginia NIE ÁNO
Washington NIE ÁNO
Západná Virgínia NIE ÁNO
Wisconsin NIE ÁNO
Wyoming NIE ÁNO
Poznámky
1) Lov lukom povolený pre určité druhy len v severnej a južnej centrálnej oblasti.

2) Lov sumcov a ostriežov je vo vybraných lokalitách legálny.

3) Lov s lukom na kokanee je povolený vo vodách otvorených na záchyt.

4) Zver lovená lukom povolená od 1. júla – 31. decembra.

5) Lov s lukom legálny v otvorenej vode s rybami. Platia rovnaké limity. Zakázané vo vodách pre trofejné basy alebo v špeciálnych pstruhových oblastiach.

*Majte na pamäti, že nie sme odborníci na právo a táto tabuľka bola vytvorená na základe našich najlepších interpretácií zákonov o rybolove jednotlivých štátov týkajúcich sa lovu lukom. Stále je vašou zodpovednosťou skontrolovať miestne zákony a potvrdiť akékoľvek pochybnosti s úradníkom pre ochranu prírody.

Potrebujete licenciu na lov lukom

Ako väčšina rekreácií v prírode, aj tu je na lov lukom pravdepodobne potrebná licencia alebo povolenie. Zákony sa v jednotlivých štátoch líšia, ale je isté, že na lov lukov budete potrebovať pravidelnú licenciu na športový rybolov. Existuje niekoľko štátov, ako napríklad Washington, ktoré nevyžadujú licenciu na lov kapra obyčajného.

Predtým, ako vyskúšate lov z luku, skontrolujte si licenčné požiadavky vo vašej oblasti. Pozrite si naše stránku zdrojov rýb a voľne žijúcich živočíchov pre rýchly prístup k oficiálnym predpisom vášho štátu.

Pri našom skúmaní rôznych štátnych pravidiel týkajúcich sa lovu lukom sme zistili, že informácie sú obmedzené a telefonát s dôstojníkom pre voľne žijúce zvieratá vám môže pomôcť začať s pravidlami, limitmi a miestami, kam ísť.

Aký druh rýb môžete loviť

Každý štát definuje, aký druh rýb je legálne strieľať z luku, trochu inak. Pred cestou sa vždy oboznámte s predpismi. Ročné obdobia, limity a miesta sú prísne kontrolované a môže to vyžadovať domácu úlohu, aby ste sa oboznámili s pravidlami lovu lukom v slaných aj sladkovodných oblastiach.

Bez ohľadu na štát je určite veľa príležitostí na lov lukom. Drsné ryby alebo ryby bez zveri poskytujú množstvo vzrušenia v mnohých jazerách, riekach a slaných zátokách po celej krajine. Tu sú niektoré z najpopulárnejších druhov, na ktoré sa treba zamerať.

Sladkovodné druhy

Väčšina z nás žije v krátkej vzdialenosti od jazera alebo rieky, v ktorej žije množstvo drsných druhov rýb. Niektoré, ako napríklad kapor obyčajný, sú vysoko invazívne, nepôvodné ryby, ktoré sa stali najobľúbenejším cieľom nadšencov lovu z luku.

 • Kapor obyčajný
 • Buffalo
 • Aligátor Gar
 • Sladkovodný bubon
 • Bowfin
 • Paddlefish
 • Sumec
 • Prísavky

Morské druhy

Výzva pri streľbe kaprov poskytuje veľa akcie pre väčšinu, ale pre tých z vás, ktorí hľadajú napínavejšie dobrodružstvo, môže byť vstupenkou slaná voda. Od hrozivej sily žralokov až po exotickejšie rejnoky, buďte pripravení nechať vyletieť niekoľko šípov v snahe vyhrať boj s niektorými z týchto morských veľhadov.

 • Platesa
 • Mullet
 • Žraloky
 • Stingrays
 • Sheepshead

Čo robíte s rybami po love

Akonáhle nájdete najlepšie miesta na lov lukom na miestnych jazerách alebo riekach, nebude nezvyčajné prísť domov so sudom plným rýb. Ale čo s nimi robíte? V prvom rade sa snažte neloviť viac rýb, ako dokážete zvládnuť. Úmyselné plytvanie rybami je v mnohých štátoch zakázané.

Aj keď sa mnohé druhy drsných rýb považujú za „odpadkové ryby“, neznamená to, že chutia ako odpad. Aj z obyčajného kapra sa pri správnom uvarení alebo údení môže stať chutné jedlo.

Prísavky, byvoly, rejnoky a platesy sú len niektoré z lepšie sa stravujúcich rýb, na ktoré sa môžete zamerať lukom. Paddlefish sú dobre známe svojimi vajíčkami, ktoré súperia s kaviárom z jesetera.

Všetci by sme sa mali snažiť byť dobrými správcami nášho úžasného rybolovu, ale realita je taká, že príležitostne môžeme uloviť viac rýb, ako dokážeme zvládnuť. To platí najmä pre kapra obyčajného, ​​kde zvyčajne neexistujú žiadne obmedzenia. Tu je niekoľko pravidiel, ako zákonne zvládnuť nadmerné množstvo rýb.

 • Nevyhadzujte nepoužité ryby do verejných odpadkových košov alebo pozdĺž verejných brehov, aby sa s nimi mohli vysporiadať iní. Nikto nemá rád silný zápach alebo neporiadok spojený s rozkladajúcimi sa rybami. Ryby vždy prepravujte domov, aby ste pre ne našli dobré využitie.
 • Zdieľajte ich s priateľmi a rodinou. Nie každý má rád outdoorové aktivity, ale veľa ľudí si užíva dobré jedlo. Prebytočnú rybu nafiletujte a darujte ako ocenený darček.
 • Darujte ryby miestnym potravinovým bankám, ak ich prijmú. Môže to byť fuška vystopovať miesta, ktoré ich môžu použiť na nakŕmenie menej šťastných ľudí, ale stojí to za námahu, ak sa vám nepáči predstava plytvania rybami.
 • Používajte ryby ako hnojivo vo vašej záhrade. Keď máte jarných kaprov príliš veľa, nasekajte ich do záhrady. Mŕtve telá rýb obsahujú veľa živín, ktoré rastliny potrebujú na rast, a je to dobrý spôsob, ako premeniť nevyužité ryby na chutné ovocie a zeleninu.

Záverečné myšlienky

Lov s lukom je ďalším spôsobom, ako si legálne užiť to, čo naše rybárstvo ponúka. Keď sa zoznámite s pravidlami svojho štátu, odporúčam vám ísť von a vyskúšať to.

Či už hľadáte zábavný spôsob, ako dať mäso na stôl, alebo príležitosť pomôcť znížiť výskyt invazívnych druhov, lov lukom sa môže ukázať ako váš nový obľúbený koníček.

Čítať  Spustenie lode bez prístaviska alebo rampy (krok za krokom)