Je legálne loviť v noci?

Všetci sme už počuli príbehy o obrovských rybách, ktoré sa v noci preháňajú po plytčine. Alebo kŕmenie šialenstvom, ktoré pokračuje cez skoré ranné hodiny, aby sa zastavilo, keď vychádza slnko. Mnoho druhov teplovodných rýb, ako sú sumce, ostrieže a pleskáče, sú často cieľom rybárov počas hodín tmy.

Zatiaľ čo väčšina príbehov o príšerných rybách, ktoré hryzú iba v noci, nie sú ničím iným ako mýtmi, určite existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo loviť v noci.

Predtým, ako si vezmete palicu a baterku, musíme si najprv zodpovedať otázku, či je legálne loviť v noci?

V mnohých štátoch je legálne loviť v noci a je čoraz populárnejšie medzi rybármi, ktorí hľadajú menej konkurencie a viac samoty. Môžu existovať nočné uzávery špecifické pre danú polohu alebo pre jednotlivé druhy, preto sa pred odchodom poraďte s oddelením pre ryby a voľne žijúce zvieratá vo vašom štáte. Majte tiež na pamäti, že zatiaľ čo nočný rybolov tam, kde žijete, môže byť legálny, plavba loďou v noci si vyžaduje zvýšenú pozornosť, aby ste zostali v bezpečí.

Teraz, keď ste zistili, či je legálne loviť v noci tam, kde žijete, poďme sa pozrieť na to, prečo by ste chceli loviť po zotmení.

Rybárčenie je lepšie v noci

Pripúšťam, že odpoveď na túto otázku je určite na diskusiu. Napriek tomu stále existuje dobrý dôvod domnievať sa, že nočný rybolov stojí za zváženie. Poďme si prejsť pár vecí, ktoré z mnohých rybárov spravia nočné sovy.

Ryby sú aktívnejšie

Výhody nočného rybolovu sú najzreteľnejšie počas letných psích dní. Brutálne horúčavy a pražiace slnko ženie ryby do hlbokej vody, kde je ťažšie ich chytiť. Akonáhle slnko zapadne, voda sa začne mierne ochladzovať a ryby sa sťahujú do plytšej vody, aby sa nakŕmili.

Chladnejšie teploty v noci vám tiež uľahčia pohodlný rybolov. Ako vedľajší benefit nebudete potrebovať ani opaľovací krém.

Mesiac je tvoj priateľ

Skúste loviť, keď je mesiac vysoký a jasný v noci. Návnada je pre ryby viditeľnejšia s extra svetlom z mesiaca a kŕmia sa aktívnejšie. Niektorí rybári sú presvedčení, že spln Mesiaca vyvoláva najhorúcejšie akcie. Ak ste niekedy počuli, že deň po splne by ste nemali loviť, toto je dôvod.

Moja osobná skúsenosť prináša zmiešané výsledky pri rybolove pod mesačnou oblohou. Rovnako ako pri love cez deň, aj tu je potrebné nájsť rybu a použiť správnu návnadu a techniku. Pozrite si náš príspevok o fázach mesiaca a zistite, či by ste mali alebo nemali sledovať mesiac, aby ste ulovili viac rýb.

Čítať  Dokážete trollovať pre veľkohubého basgitaristu

Menšia konkurencia

Letný víkend priťahuje hordy ľudí do chladného reliéfu miestneho jazera. Čoskoro po východe slnka sa zoologická záhrada vodných lyžiarov, plavcov a výletných člnov vydáva k vode, aby si užili deň zábavy. Rovnako ako tí, ktorí hľadajú letné vzrušenie, aj väčšina rybárov uprednostňuje rybolov počas dňa.

Keď vám miestne vody pripadajú na váš vkus príliš preplnené, naložte si kávu a po zotmení sa vyberte k vode. Je úžasné, aká pokojná je noc, keď ju všetci ostatní nazývajú dňom. Ryby si to tiež všimnú a zvyčajne sa začnú kŕmiť znova.

Nielenže budete mať všetky najlepšie miesta pre seba, ale uvidíte aj ďalšie úžasné pamiatky, ktoré sa dejú iba v noci. Existuje celkom iná stránka prírody, ktorá vychádza po zotmení. Divoká zver, meteorické roje a hviezdy, to všetko prispieva k zážitku z nočného rybolovu.

Môžu ryby vidieť návnady a návnady v noci

Neexistuje žiadny vypínač svetla, ktorý by ryba mohla prepnúť, keď zapadne slnko. Ako teda vidia v noci? Ukazuje sa, že ryby sa pri nočnom kŕmení spoliehajú na viac zmyslov ako len na zrak.

Zrak rybieho oka je ako u väčšiny cicavcov a vtákov. Vidia farby a niektoré druhy detegujú polarizované a ultrafialové svetlo. Mesačné noci a dokonca aj zamračená obloha poskytujú dostatočný svetelný kontrast pre ryby pozerajúce sa hore, aby rozpoznali siluetu koristi na hladine.

Ale to nie je všetko. Ryby majú tiež orgán citlivý na tlak, nazývaný postranná čiara, ktorý sa tiahne po celej dĺžke ich tela. Tento špecializovaný orgán im pomáha odhaliť vibrácie a zmeny v ich okolí. Ryby pravdepodobne svoju korisť skôr cítia, než aby ju videli.

Čuch je tiež dôležitým nástrojom na detekciu koristi vo dne iv noci. Vo vode so zlou viditeľnosťou môže silný čuch rýb nielen priviesť ryby k potrave, ale tiež im pomôcť nájsť partnerov a vyhnúť sa iným dravým rybám.

Dajte to všetko dohromady a čo získate? Ryby vidia vysoko kontrastné návnady, ktoré vytvárajú zistiteľné vibrácie a príjemne voňajú. Väčšina náročných nočných rybárov na to tiež prišla a vaša nočná návnada by mala využiť spôsob, akým ryby lovia v noci.

V čistej vode so slušnou viditeľnosťou použite tmavé návnady (najlepšie čierne) pre zvýšenie kontrastu, ako aj niečo so živou akciou, ktorá vysiela lákavé vibrácie. V kalnej vode je farba menej dôležitá ako akcia a vôňa.

Je to naozaj také jednoduché. Druh, na ktorý sa zameriavate, tiež určí, ktorá návnada využíva zmysly používané rybami na kŕmenie.

Čítať  Najlepšie bezpečnostné tipy na rybolov na ľade a prečo ich potrebujete

Pre letné basy, ktoré sa sťahujú na plytčinu na lov, keď zapadá slnko, je mojou voľbou návnada na prívlač s imitáciou prívesu na kraku. Ak chcete viac šplechu, buzzbaits a poppers môžu počas chladných pokojných nocí priniesť na povrch veľké basy. Tento druh akcie vás udrží v bdelom stave viac ako akékoľvek množstvo kofeínu.

Ak viete, že basy sa vo veľkej miere kŕmia návnadovými rybami alebo rakmi, prejdite na jigovú hlavu vybavenú prívesom na grub alebo craw. Pracujte s prípravkom na dne s občasnými puknutiami, aby ste upútali ich pozornosť.

Počas neskorej jari a leta možno sumce chytať nepretržite. Existuje však značný počet rybárov, ktorí tvrdia, že veľké mačky sú chytené v hlbokej noci. To je určite na diskusiu. Hoci väčšina rybárov by súhlasila, čím je návnada páchnuca, tým je lepšia, či už vo dne alebo v noci. Je dôležitejšie pochopiť, kde sa sumec pohybuje v noci. Sumec sa často sťahuje do relatívne plytkej vody, aby sa nakŕmil a lovné hrbole a body môžu byť produktívne.

Mnoho ďalších druhov, ako sú panfish, bolehlav a dokonca aj pstruhy, sú chytené v tme so správnymi návnadami a návnadou. Rovnako ako pri rybolove počas dňa, aj tu si vyžaduje niekoľko pokusov a omylov, aby ste zistili, čo funguje.

Sú ryby priťahované svetlom

Posvieťte na vodu na jednom mieste dostatočne dlho a uvidíte, že ryby akoby svetlo priťahovalo. V skutočnosti sú to však mikroskopické fototrofy, ako sú riasy, ktoré sú priťahované svetlom. Na fototrofoch sa zase živí drobný hmyz a nástražné rybky. Prírastok nástražných rybiek potom priťahuje pozornosť väčšej ryby, po ktorej idete.

Bude to nejaký čas trvať, kým sa rozbehne šialenstvo kŕmenia potravinovým reťazcom. Nevyhnutný je stacionárny zdroj svetla z ukotvenej lode alebo doku. Jednoduché mávanie bleskom pri náhlych pohyboch môže mať v skutočnosti opačný účinok a vystrašiť ryby.

Potrebujete rybársky lístok na nočný rybolov

Všetky rybárske zákony a nariadenia, ktoré platia počas dňa, platia aj pre nočný rybolov. Na nočný rybolov je potrebná licencia. Stále platia aj obmedzenia úlovkov a pravidlá pre druhy. Uvedomte si, že nie všetky vodné plochy umožňujú nočný rybolov. Choď sa pozrieť na moju stránku zdrojov rýb a voľne žijúcich živočíchov oprášiť pravidlá nočného rybolovu vo vašej oblasti.

Zostať v bezpečí

Rybolov z brehu alebo z prístavu v noci sa príliš nelíši od dňa, no možno budete musieť byť trochu opatrnejší. Pohybovať sa v tme môže byť neisté a ponechanie rozhádzanej výbavy môže viesť k nebezpečenstvu zakopnutia. Uistite sa, že máte dostatok svetla na bezpečný pohyb. Uprednostňujem počúvanú lampu s viacerými nastaveniami jasu, vrátane možnosti červeného svetla na zachovanie nočného videnia.

Čítať  Osvedčené tipy na zníženie úskalí pri rybolove

Ak plánujete loviť z lode, bezpečnosť si vyžaduje zvýšenú ostražitosť. Navigácia loďou v noci predstavuje určité vážne riziká. Niektoré ďalšie plánovanie a znalosti vedú k predchádzaniu nehodám.

Tu je 7 tipov, ako zostať v bezpečí pri nočnej plavbe loďou.

1. Spomaľte

Pri člnkovaní v tme je ťažšie vyhnúť sa prekážkam. Plávajúce úlomky, pne a náhle zmeny hĺbky vody, to všetko viedlo k vážnym zraneniam na lodi. Ak máte v člne rybárskeho kamaráta, umiestnite ho na prove, aby slúžil ako pozorovateľ.

2. Použite svoje navigačné nástroje

Po západe slnka je oveľa ťažšie odhadnúť vzdialenosť a rozpoznať orientačné body. Na udržanie kurzu použite jednotku GPS. To platí najmä pre veľké vodné plochy.

3. Vždy noste záchrannú vestu

Mať záchranné vesty pre každého na lodi je vo väčšine oblastí zákon. Kvôli zvýšenému riziku plavby loďou v noci si zvyknite nosiť záchrannú vestu po celý čas.

4. Dajte niekomu vedieť, kam idete a kedy sa vrátite

Získanie pomoci, keď ju potrebujete, je také jednoduché ako telefonát priateľovi. Majte pri sebe mobilný telefón, aby ste mohli niekoho informovať o zmene plánov.

5. Vypnite okolité svetlá

Kedykoľvek sa v noci plavíte na lodi, vypnite všetky nepotrebné svetlá. Okolité svetlo bude brániť vášmu nočnému videniu a znemožňuje vidieť nebezpečenstvá na vode.

6. Vyhnite sa iným lodiam

Môžete vidieť iné lode, ale oni vás nemusia vidieť. Udržujte si odstup a pozorne sledujte ostatné pohybujúce sa lode, aby ste predišli možným kolíziám.

7. Poznajte svoje plavebné zákony

Niektoré oblasti s komerčnou lodnou dopravou vyžadujú použitie nočných navigačných svetiel pre všetky plavidlá, dokonca aj pre malé rybárske lode. Predtým, ako sa vydáte na nočný rybolov, oboznámte sa s obmedzeniami nočného cestovania tam, kam idete.

Zdá sa, že člnkovanie, rybolov a pitie idú vždy ruka v ruke. Pitie počas plavby, najmä v tme, je nebezpečné a vo väčšine prípadov nezákonné.

Záver

Nočný rybolov je úžasný zážitok. Voda je pokojnejšia, letné nočné teploty sú príjemnejšie a ryby možno aj lepšie hryzú ako počas horúčav. Najlepšie zo všetkého budete mať všetko pre seba. Len nezabudnite byť v bezpečí, zbaľte si dobrú čelovku a overte si to vo svojom oddelení pre ryby a zver, aby ste sa uistili, že neporušujete žiadne zákony.