Je legálne jazdiť na mojom cestovnom prívese so zapnutým propánom?

Milujete možnosť pripojiť sa k pobrežnej energii v kempingu, pretože potom môžete svoju chladničku pre obytný automobil napájať elektrinou. Keď však nevyhnutne príde čas vyraziť na cestu, je to späť k používaniu propánu ako hlavného zdroja paliva. Máte obavy o zákonnosť otvoreného ohňa vo vašom pohyblivom cestovnom prívese. Je dovolené nechať propán zapnutý počas jazdy?

Áno, vo väčšine Spojených štátov by malo byť legálne riadiť cestovný príves so zapnutým propánom. Kanada má pravidlá o preprave nebezpečných predmetov, ale zdá sa, že propánové nádrže v obytných autách alebo prívesoch sú vyňaté. Dokonca aj to, že je legálne jazdiť so zapnutým propánom, nie je dobrý nápad, pretože to môže byť smrteľné!

V tomto článku budeme hovoriť ďalej o zákonnosti horenia propánu v chladničke pre obytný automobil počas jazdy na vašom cestovnom prívese. Tiež sa ponoríme do toho, či je to inteligentné a prediskutujeme niekoľko spôsobov, ako udržať chladničku bez propánu!

Môžete legálne jazdiť na svojom cestovnom prívese so zapnutým propánom?

Chladničky RV sú absorpčné chladničky, čo znamená, že im chýba kompresor, aký má vaša kuchynská chladnička doma. Absorpčná chladnička pracuje so zdrojom tepla – propánom – ktorý spaľuje vodu, plynný vodík a čpavok, aby sa tieto chemikálie odparili. Odparovanie spôsobuje kondenzáciu, ktorá poskytuje chlad vašej chladničke.

Bez propánu sa vaša RV chladnička zohreje za okamih. Pravdepodobne ste strávili veľa drobných v obchode s potravinami pri nákupe nápojov, jedál a občerstvenia na cestu. Budete jazdiť nonstop celé hodiny a viete, že jedlo bude takmer pokazené, ak nezostane tak dlho v pohode. Preto ste si mysleli, že počas jazdy necháte chladničku zapojenú. Bude to v poriadku, však?

Ak pokuta znamená zákonnú, tak vo väčšine prípadov áno. Podľa Dobrý Sammedzi Kanadou a Spojenými štátmi existujú určité obmedzenia, kedy môžete použiť propán, ale nie je ich veľa. Majte na pamäti, že ich zoznam zákonov je z roku 2010 a v súčasnosti nemusí byť aktívny. To znamená, že tu sú prípady, ktoré sme našli prečesaním tohto zoznamu, v ktorom je nezákonné jazdiť s propánom.

 • Maryland: Pri jazde cez tunely nemôžete mať zapnutú propánovú nádrž
 • Massachusetts: Pri jazde cez tunely, konkrétne I-90 v Newtone a Route 1A, 1-90 a 1-93 v Bostone, nemôžete nechať zapnutú propánovú nádrž.
 • New Jersey: Pri jazde po otvorených diaľniciach nemôžete mať otvorenú nádrž na propán
 • Virginia: Môžete si priniesť najviac dve propánové nádrže a každá nesmie presiahnuť 20 libier a nemôžete jazdiť cez tunely so zapnutými nádržami.
 • Manitoba, Kanada: Pri jazde po otvorených diaľniciach nemôžete mať otvorenú nádrž na propán
 • Nové Škótsko, Kanada: Pri jazde po otvorených diaľniciach nemôžete mať otvorenú nádrž na propán
 • Ostrov princa Edwarda, Kanada: Keď používate trajekt, nemôžete nechať svoje propánové nádrže zapnuté
Čítať  Ako ťažký môže byť sneh?

V Kanade má krajina zákon tzv Nariadenie o preprave nebezpečného tovaru. V tomto zákone sa zdá, že z väčšej časti by boli propánové nádrže vyňaté. Tu je úplná výnimka: „1.27 (1) Tieto nariadenia sa nevzťahujú na nebezpečný tovar na dopravných prostriedkoch, ktoré sú potrebné pre (d) ventilačné, chladiace alebo vykurovacie jednotky, ktoré sú potrebné na udržanie podmienok prostredia v rámci prostriedku na zadržiavanie preprave alebo dopravnom prostriedku a sú určené na to, aby zostali v jednotkách alebo v dopravných prostriedkoch až do použitia.“

Inými slovami, zdá sa nám, že pri jazde cez Kanadu by ste mali dosť silný argument, že áno, mali by ste mať povolené používať propán vo vašom cestovnom prívese, aby vaša chladnička fungovala, pretože potrebujete chladničku na „udržiavanie podmienok prostredia“. v dopravných prostriedkoch.

Okrem toho chceme mať jasno v jednej veci. Aj keď sa tento článok týka konkrétne cestovných prívesov, vyššie uvedené zákony a predpisy by sa vzťahovali aj na RV a iné typy prívesov.

Je bezpečné riadiť váš cestovný príves so zapnutým propánom?

Skontrolovali ste svoju jazdnú trasu a potvrdili ste, že neprechádzate cez miesta uvedené vyššie, ktoré majú obmedzenia na používanie propánu, keď je váš cestovný príves v pohybe. Pripomeňme vám, že pravidlá používania propánu môžu mať aj iné mestá a obce v USA a Kanade, takže nebuďte laxní!

Ale povedzme napríklad, že je úplne legálne, aby ste riadili svoj cestovný príves so zapnutým propánom. Je to nevyhnutne bezpečné rozhodnutie pre vás a vašich spolucestujúcich? To je úplne iná plechovka červov.

Krátka odpoveď je nie, nie je to bezpečné. prečo? Z mnohých dôvodov, o ktorých si teraz povieme.

Dôvody, prečo nechať propán vypnutý

Chcete sa vyhnúť otrave jedlom

Začnime tým nie až tak strašidelným. Celý dôvod, prečo chcete spaľovať propán pri jazde s vaším cestovným prívesom, je ten, aby vaša chladnička zostala chladná. Avšak vec o chladničkách RV, ako si možno spomínate skôr, je, že sú naplnené tekutinou. Na prácu potrebujú úplne rovný povrch. Ak je podlaha naklonená, tekutiny sa nemôžu voľne pohybovať.

Existuje teda možnosť, že na svojom cestovnom prívese môžete spáliť propán a vaše jedlo môže byť stále chladené. Jedlo sa vám môže zdať jedlé, ale akonáhle ho vy a vaši pasažieri zjete, skončíte s otravou jedlom alebo inou chorobou súvisiacou s jedlom. To zničí váš výlet v zhone.

Čítať  Môžete hrať pozemný hokej v daždi?

Tento druh scenára, akokoľvek je nepohodlný, je skutočne malými zemiakmi, keď zvážite oveľa závažnejšie nebezpečenstvá, ktoré by vás mohli stretnúť.

Chcete sa vyhnúť otrave plynom

Povedzme napríklad, že musíte náhle a tvrdo zastaviť. Vaša chladnička RV sa počas zastavenia prešmykne dopredu a pretrhne plynové potrubie. Toto vám nie je známe. Teraz plynové potrubie uniká.

Nehody s prívesom môžu tiež ľahko spôsobiť úniky alebo praskliny plynového potrubia. Plyn v propánovom potrubí môže teraz voľne cestovať inam. Je možné, že plyn uviazne v dutine vo vašom cestovnom prívese. Možno sa plyn presmeruje do kupé, v ktorom sa nachádzate vy a vaši spolucestujúci.

Dýchanie benzínu je toxické. Ak máte otravu plynom, môžete pociťovať príznaky ako:

 • Bezvedomie
 • Slabosť
 • Kŕče
 • Vyčerpanie
 • Zlé bolesti hlavy
 • Zvracanie, vrátane krvavých zvratkov
 • Problémy so zrakom vrátane straty zraku
 • Bolesť brucha
 • Pálenie pažeráka
 • Pálenie v krku a bolesť
 • Problémy s dýchaním

Požiar a výbuchy

Plyn je veľmi horľavý, takže ak začne unikať okolo alebo vo vnútri vášho prívesu a máte vo vozidle nejaké zdroje požiaru, môže dôjsť k najničivejšiemu následku zo všetkých. Požiar sa môže rýchlo rozšíriť cez váš cestovný príves. V niektorých prípadoch môže vozidlo dokonca explodovať. Či by to viedlo k stratám na životoch, ťažko povedať, ale určite je to možné.

Sme si istí, že vám veľmi záleží na ľuďoch, s ktorými cestujete, či už sú to vaši priatelia alebo rodina. Nechcete ich vystaviť riziku, rovnako ako nechcete, aby bol ohrozený váš vlastný život. To znamená, že najrozumnejšie je odpojiť chladničku RV a nechať propán vypnutý, kým sa nedostanete do cieľa.

Tipy, ako udržať chladničku po odpojení od siete

Vedeli ste, že vaše jedlo sa nemusí pokaziť a roztopiť, ak odpojíte chladničku karavanu, aj keď šoférujete celé hodiny? Je to pravda! Nasledujúce metódy môžu predĺžiť chladenie chladničky, takže nemusíte riskovať zapálenie propánu.

Pred jazdou nastavte RV chladničku na veľmi chladno

Cestovný itinerár prívesu máte už dávno naplánovaný, takže predvídavosť by mala prísť ľahko. Aspoň deň pred odchodom zapnite chladničku karavanu a nechajte ju bežať. Otočte nastavenie za studena tak vysoko, ako to pôjde. Takto pokračujte až do noci pred cestou.

Potom, ráno, keď budete šoférovať, odpojte chladničku. Keď do toho pôjdete nabudúce, malo by byť ešte pekne mrazivo. Ak vôbec niečo, niektoré potraviny a nápoje v zadnej časti chladničky môžu byť také studené, že sú takmer zmrazené!

Čítať  Aký typ a značky toaletného papiera sú bezpečné pre môj RV?

Vyplňte medzery v chladničke

Vytvorenie steny chladu, ktorá obklopuje vaše potraviny a nápoje v chladničke, je ďalšou skvelou možnosťou, ako predĺžiť jej chlad. Vezmite predmety, ako sú fľaše, plechovky a vrecká s jedlom, a vložte ich do akýchkoľvek otvorov v chladničke. Vyhnite sa položkám z mrazničky, najmä ľadovým obalom alebo blokom ľadu. V odpojenej chladničke sa roztopia, čo môže spôsobiť únik vody.

Všetko jedlo, ktoré spolu balíte, sa nakoniec zohreje, ale keďže je všetko v takej tesnej blízkosti, jedlo a nápoje stratia chlad dlhšie, ako keby boli oddelené.

Spoľahnite sa na svoj generátor

Na cestu ste si priniesli generátor, tak prečo ho nepoužiť? Nie, pri jazde, samozrejme, nie. Asi hodinu pred odchodom zapojte chladničku RV do generátora, aby mohla bežať na elektrinu a začať chladiť potraviny a nápoje vo vnútri. Potom vypnite generátor a vydajte sa na cestu.

Po niekoľkých hodinách sa môžete zastaviť pri zdroji pobrežnej energie, zapojiť generátor a chladničku opäť ochladiť. Opakujte to každých pár hodín podľa potreby, kým nedosiahnete cieľ. Chladnička bude oveľa chladnejšia, čo je skvelé, a nemuseli ste zapaľovať propánovú nádrž.

Nechajte dvierka chladničky zatvorené

Bez ohľadu na to, ktorú z vyššie uvedených metód použijete, uistite sa, že neotvárate dvierka chladničky RV viac, ako je potrebné. To sa niekedy ľahšie povie, ako urobí. Ak s vami cestujú malé deti, spýtajte sa, čo chcú jesť alebo piť, skôr ako začnete šoférovať. Dospelí by sa mali rozhodnúť rovnako.

Povedzte všetkým, aby si boli úplne istí svojím výberom, pretože keď sa dvere chladničky zatvoria, už ich nebudete chcieť otvárať príliš veľakrát. Kedykoľvek vy alebo spolujazdec otvoríte chladničku, všetok ten studený vzduch, ktorý ste tak tvrdo vytvorili, unikne a vaše jedlo zostane vlažné skôr, ako sa nazdáte.

Záverečné myšlienky

Viac často ako ne, môžete legálne jazdiť na svojom cestovnom prívese s propánom, aby sa chladila chladnička. Z toho však môžu vzniknúť strašné, život ohrozujúce scenáre, ako napríklad únik plynu, ktorý spôsobí požiar alebo výbuch. Oveľa lepšie je nabaliť si chladničku do karavanu studenými jedlami, nechať ju noc predtým vychladenú, nechať dvere chladničky zatvorené a použiť generátor, ak sa chladnička začne zohrievať (samozrejme, keď ste v parku!) . Buďte v bezpečí!