Jazda na kajaku v tehotenstve? Sprievodca pre kajak pri prenášaní

Ste veľmi aktívna žena a od otehotnenia sa to príliš nezmenilo. Priateľ vás pozýva na tento víkend na kajak. Počasie má byť ideálne a vy naozaj chcete povedať áno, no nie ste si istí. Je bezpečné jazdiť na kajaku počas tehotenstva?

Áno, zvyčajne môžete ísť na kajak počas tehotenstva, ale ak máte nejaké obavy, odporúčame vám porozprávať sa so svojím lekárom. Jazda na kajaku pre tehotnú ženu môže byť prospešná v mnohých smeroch, pretože trávite čas vonku a môžete si udržať svoju váhu.

V tejto vysvetľujúcej príručke sa budeme zaoberať rizikami a výhodami jazdy na kajaku počas tehotenstva, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je to pre vás tá správna aktivita. Poskytneme vám tiež množstvo bezpečnostných tipov na kajakovanie, aby ste mohli zažiť deň na vode plný zábavy a starostí!

Môžete jazdiť na kajaku, keď ste tehotná?

Začnime otázkou, o ktorej sme si istí, že zaberá cenné miesto vo vašej mysli. Je ako tehotná jazda na kajaku dobrý nápad?

Podľa MyHealthFinder prostredníctvom amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb, „ak ste boli fyzicky aktívni už pred tehotenstvom, je zdravé v tom pokračovať.“

MyHealthFinder vo svojom vyhlásení nespomína žiadne konkrétne aktivity, ale ich webová stránka hovorí, že byť aktívnou ženou vám môže potenciálne pomôcť odvrátiť komplikácie v tehotenstve.

Avšak vždy, vždy odporúčame, aby ste sa o pohybovej aktivite poradili so svojím lekárom alebo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti predtým, než sa do nej pustíte. Váš lekár vás liečil počas celého tehotenstva, či už je to osem týždňov alebo 30 týždňov. Poznajú vaše zdravotné pozadie, ako aj váš súčasný zdravotný stav, takže vám môžu poskytnúť podrobnosti o vašom tehotenstve.

Ak vám váš lekár dá súhlas, MyHealthFinder odporúča, aby tehotné ženy cvičili približne dve a pol hodiny týždenne. Aktivity, ktoré robíte, by mali byť „aeróbne so strednou intenzitou“, čo znamená akúkoľvek aktivitu, ktorá zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu. Jazda na kajaku by sa určite považovala za aeróbnu!

Aj keď ste pred otehotnením neboli príliš aktívni, nikdy nie je neskoro začať. MyHealthFinder odporúča, aby ste začali s malými obdobiami fyzickej aktivity, napríklad päť minút v kuse. Potom k tomu pridávajte viac a viac, až kým sa nedostanete do dobrého tréningu.

Nie všetky ženy budú počas tehotenstva spôsobilé jazdiť na kajaku alebo vykonávať akúkoľvek namáhavú fyzickú aktivitu, a to chceme veľmi jasne povedať. Ak máte slabý krčok maternice, už existujúci zdravotný stav, predčasný pôrod alebo potrat v anamnéze alebo máte rizikové tehotenstvo, potom by ste sa nemali venovať kajakovaniu.

Opýtajte sa svojho lekára na druhy fyzických aktivít, ktoré sú pre vás vhodnejšie. Tie pravdepodobne nebudú veľmi namáhavé, ale je to lepšie ako nič.

Môžete kajakovať na divokej vode počas tehotenstva?

Ďalej chceme hovoriť o kajakovaní na divokej vode. Hlavným rozdielom medzi kajakovaním na divokej vode a bežným druhom je sila vody.

Pravidelná jazda na kajaku sa vykonáva v akejkoľvek vodnej ploche, od pokojných jazier a potokov až po oceán. Ako už názov napovedá, jazda na divokej vode si vyžaduje divokú vodu.

Čítať  Rôzne štýly brzdenia zipline

Biela voda nastáva, keď gradient vo vodnom útvare, akým je rieka, umožňuje, aby sa vzduch zachytil vo vode. Gradient vytvára vo vode turbulencie, ktoré vytvárajú penivé, nepredvídateľné vodné prúdy. Vďaka penivosti vody vyzerá biela, preto názov whitewater.

Aktivity na divokej vode sú vo svojej podstate vzrušujúcejšie ako jazda v krotších vodách, ale sú tiež oveľa nebezpečnejšie. To nezahŕňa len jazdu na kajaku, ale aj rafting.

Nepredvídateľnosť divokých prúdov môže spôsobiť, že svoju loď rozbijete o kamene. Potom by ste mohli vypadnúť z kajaku. Pri kajakovaní na divokej vode by ste sa mohli presiliť a nemohli by ste pomôcť sebe ani spolucestujúcim, ak sa ocitnú v rizikovej situácii.

Podchladenie je ďalším rizikom spojeným s kajakovaním na divokej vode alebo raftingom. Keď máte podchladenie, vaša telesná teplota prudko klesá. Ak je pokles teploty dostatočne silný, môže dôjsť k smrti.

Zďaleka najväčším rizikom aktivít na divokej vode je utopenie. Aj keď ste dobrý plavec, drsný, silný prúd a jeho nepredvídateľné vzory vás môžu rýchlo pretiahnuť vodou, takže je veľmi ťažké dostať sa von.

Jazda na kajaku na divokej vode a rafting nie sú najbezpečnejšie aktivity pre bežných zdravých ľudí, preto sa neodporúčajú pre tehotné ženy. MyHealthFinder varuje tehotné ženy, aby sa „držali ďalej od aktivít, ktoré zvyšujú riziko pádu“, a kajakovanie na divokej vode je určite jednou z nich.

Je kajak prospešný pre tehotné ženy?

Ako už bolo spomenuté v prvej časti, ak vám dá súhlas váš lekár, jazda na kajaku môže byť pre tehotnú ženu skvelou aktivitou. To platí aj vtedy, ak ste boli aktívni pred otehotnením alebo sa len chystáte začať teraz.

Tu je niekoľko výhod, ktoré si môžu tehotné ženy užiť, keď si sadnú do kajaku na popoludňajšiu zábavu pri pádlovaní!

Zvyšuje vašu výdrž

Porod si bude vyžadovať všetku vašu vytrvalosť, možno viac ako čokoľvek iné, čo kedy vo svojom živote urobíte. Nemôžete sa vzdať, ani si nemôžete robiť dlhé prestávky, kým svoje dieťa nedonosíte.

Akékoľvek fyzické aktivity, ktoré môžete robiť a ktoré zvýšia vašu výdrž pred pôrodom, sa oplatí, vrátane jazdy na kajaku. Keď znova a znova ponoríte pádlo do rieky, aby ste prekonali vodu, začnete zlepšovať svoju výdrž.

Všimnete si, že vaša výdrž sa zvýši, ak budete na kajaku často. Kým kedysi by vám prejdenie jednej míle po vode trvalo 40 minút alebo dlhšie, teraz môžete prejsť rovnako ďaleko za 20 minút. Teraz je to tiež oveľa jednoduchšie, ako keď ste prvýkrát začali jazdiť na kajaku, pretože ste si vybudovali svoju vytrvalosť.

Spaľuje kalórie

Ako tehotná žena je dôležité, aby ste si udržiavali svoju váhu. Nadváha nie je pre dieťa zdravá. Vaše riziko gestačného diabetu stúpa, keď priberáte. Ak ste diabetička, potom je pravdepodobnejšie, že sa u vás rozvinie tehotenská hypertenzia, ďalšia zdravotná komplikácia.

Čítať  Aký typ a značky toaletného papiera sú bezpečné pre môj RV?

Očakáva sa, že počas tehotenstva priberiete, pretože vaše telo rastie ako človek, ale táto hmotnosť by nemala byť nadmerná.

Podľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb alebo CDCtu je, koľko by ste mali pribrať, ak máte jedno dieťa:

  • 28 až 40 libier pre ženy s BMI 18,5 alebo nižším (považuje sa za podváhu)
  • 25 až 35 libier pre ženy s BMI 18,5 až 24,9 (považovaná za normálnu hmotnosť)
  • 15 až 25 libier pre ženy s BMI 25,0 až 29,9 (považované za nadváhu)
  • 11 až 20 libier pre ženy s BMI 30,0 alebo vyšším (považované za obézne)

Ak nosíte dvojčatá, očakávaný prírastok hmotnosti je:

  • 50 až 62 libier pre ženy s BMI 18,5 alebo nižším
  • 37 až 54 libier pre ženy s BMI 18,5 až 24,9
  • 31 až 50 libier pre ženy s BMI 25,0 až 29,9
  • 25 až 42 libier pre ženy s BMI 30,0 alebo viac

Ak chcete počas tehotenstva pribrať len odporúčané množstvo hmotnosti, môže vám pomôcť fyzická aktivita vrátane jazdy na kajaku. Žena, ktorá váži 125 libier, dokáže pri jazde na kajaku spáliť 283 kalórií za hodinu a 150-kilová žena spáli 340 libier.

Dobré pre vašu náladu

Hoci väčšina ľudí hovorí o popôrodnej depresii, počas tehotenstva môžu ženy podstúpiť mnohé fyziologické a emocionálne zmeny, keď jej telo rastie, a preto sa môže cítiť aj depresívne. U žien je nepravdepodobné, že budú počas tehotenstva depresívne, ako keď nie sú tehotné, ale určité faktory môžu toto riziko zvýšiť.

Medzi tieto faktory patrí nechcenie otehotnieť, manželské alebo vzťahové problémy spojené s tehotenstvom, chýbajúca sociálna podpora, život sám so sebou a predmenštruačná dysforická porucha a/alebo depresia v anamnéze.

Máte veľa možností liečby depresie a jedna je bezplatná: tráviť čas vonku. Slnečné svetlo obsahuje vitamín D, esenciálny vitamín, ktorý je prirodzeným regulátorom nálady. Bolo dokázané, že vitamín D zlepšuje náladu ľudí s depresiou.

Aj keď nie ste v depresii, kto nemá rád zvýšenie nálady? Trvá len 10 až 30 minút vonku, aby ste využili výhody vitamínu D zo slnečného žiarenia. To je akurát dosť času na to, aby ste sa nespálili od slnka, ale aj tak vám odporúčame, aby ste si aj tak vždy natierali opaľovací krém.

Doplnky vitamínu D tiež fungujú, hovorí štúdia z roku 2008 Journal of Internal Medicine.

Môže znížiť nepohodlie v tehotenstve

Ako vaše telo rastie a mení sa, veci budú bolestivé, to sa nedá obísť. Hoci keď sa cítite nafúknutí a opuchnutí, posledná vec, ktorú by ste možno chceli urobiť, je vstať a byť aktívny, je to vo vašom najlepšom záujme, a teda aj v záujme dieťaťa.

Cvičenie vás udrží v tóne a sile, zníži vaše bolesti a bolesti pre pohodlnejšie tehotenstvo.

Bezpečnostné tipy na kajaku pre tehotné ženy

Na záver sa podelíme o niektoré z našich najlepších bezpečnostných tipov na kajakovanie. Tieto tipy sú použiteľné nielen pre tehotné ženy, ale pre každého, kto chce preskúmať svoje blízke vody na kajaku.

Čítať  Mám bežať na špičkách?

Vždy noste záchrannú vestu

Záchranná vesta alebo osobné plávacie zariadenie je nevyhnutnosťou bez ohľadu na váš vek. Záchranná vesta by vám mala priliehať, ale nie tak tesne, aby ste nemohli hýbať telom. Ako tehotná žena predovšetkým nechcete, aby vám záchranná vesta stláčala bruško, pretože to môže byť pre dieťa zlé.

Strih vašej záchrannej vesty by tiež nemal byť príliš voľný, aj keď ste tehotná. Potom sa bunda môže skĺznuť, keď to najviac potrebujete, napríklad keď padnete do vody.

A prilba tiež nebolí

Čím viac bezpečnostných zariadení ako tehotná kajakárka nosíte, tým lepšie. Prilba môže chrániť vašu hlavu, ak vypadnete z lode alebo narazíte do iného kajakára (alebo akýchkoľvek skál). Aj keď to pre vaše bábätko nič nerobí, prilba je stále inteligentnou výbavou pre vašu bezpečnosť.

Nehryzte si viac, ako dokážete prežúvať

Aj keď ste boli predtým obzvlášť zanietenou outdoorovou ženou, tehotenstvo vás môže trochu spomaliť. Poznajte svoje obmedzenia a rešpektujte ich. To znamená neplánovať si celé popoludnie na kajaku, keď ste po 40 minútach unavení. Únava môže zvýšiť riziko nehody. Ak sa vylejete do vody, možno sa nebudete môcť zachrániť, čo môže viesť k utopeniu.

Skontrolujte Počasie

Dátum vášho dobrodružstva na kajaku by mal byť vždy v pohybe. Ak si cestu naplánujete týždeň vopred, nemôžete predpokladať, že v ten deň bude jasné počasie. Namiesto toho, každý deň pred kajakom, a najmä dva dni predtým, musíte začať sledovať predpoveď počasia ako jastrab.

Nepozerajte sa len na dennú teplotu, ale sledujte aj hodinové teploty a sledujte radar, aby ste zistili, či nepríde dážď.

Nechcete ísť na kajak v nepriaznivom počasí. Voda sa bude správať ešte nepravidelnejšie, čo môže spôsobiť, že jazda bude nebezpečná. Aj keď bolo predpovedané, že deň bude jasný a začne pršať, nebuďte tvrdohlaví. Okamžite sa dostaňte na suchú zem.

Nikdy nejazdite na kajaku sami

Nestačí povedať svojim priateľom a/alebo rodine, kam pôjdete. Vždy si so sebou musíte vziať kamaráta na kajakovanie. Môžu dávať pozor na nebezpečenstvá, ktoré by ste z vášho pohľadu nemuseli vidieť (a naopak). Ak niekto vypadne z kajaku, budete radi, že nejazdíte sám!

Prineste si bezpečnostné vybavenie

Hoci nechcete cestovať s veľkou váhou navyše vzhľadom na to, že už nosíte dieťa, musíte mať určité náležitosti pre jazdu na kajaku. Zahŕňajú lekárničku, čelovku pre viditeľnosť v tmavých podmienkach, ťažné lano pre záchranu a píšťalku.

Záverečné myšlienky

Mnoho žien môže bezpečne jazdiť na kajaku počas tehotenstva, najmä ak boli pravidelne aktívne pred otehotnením. Pre ženy s už existujúcimi zdravotnými problémami alebo tehotenskými komplikáciami je lepšie držať sa miernejších fyzických aktivít.

Pri jazde na kajaku si nezabudnite zobrať kamaráta, vždy noste záchrannú vestu a pred jazdou skontrolujte predpoveď počasia. Buďte v bezpečí!