Jazda na kajaku po rieke Splendid Santa Fe v High Springs na Floride

Autor: Nancy Ferri

Možno sa čudujete, či Floriďanov niekedy omrzí obrovské množstvo jazier, riek, prameňov a míľ pobrežia Atlantiku a Perzského zálivu, ktoré štát ponúka. Robíš si srandu? Je tu oveľa viac eskapád, ktoré milujú vodu, ako by si milovníci splash parkov mysleli. Pripravte sa na dobrodružstvo v severnej Floride.

Tridsať minút severozápadne od Gainesville, áno, UF Gator fandí Gainesville, leží mesto High Springs so 6000 obyvateľmi. Aj keď sa nemôže pochváliť vysokoškolskou atmosférou aligátorov, jej obyvatelia sú celkom spokojní s udržiavaním vidieckej a pokojnej tichej nálady.

Štátny park O’Leno

Naskytla sa príležitosť na 4-dňový pobyt v High Springs‘ O’Leno State Park, postavenom v 30. rokoch 20. storočia Civilian Conservation Corps a jedným z prvých štátnych parkov na Floride.

Jeho 6000 akrov ponúka kemping pozostávajúci zo 60 elektrických/vodných miest, ako aj dvoch skupinových primitívnych kempingov. Časť parku poskytuje interpretačnú zvukovú (cez mobilný telefón) prehliadku historických budov, ktoré zostali po minulom meste Keno, 52 stôp vysokej historickej visutej lávky cez rieku Santa Fe, múzea CCC, prírodného centra a kilometrov cyklistických a turistických chodníkov.

Rieka Santa Fe v skutočnosti zmizne na mieste v štátnom parku O’Leno, čo je zaujímavý prvok tejto rieky. Putuje pod zemou cez vápencové jaskyne nazývané systém Bellamy Cave, len aby sa vynoril 3 míle po prúde v rezervácii River Rise Preserve. Santa Fe začína neďaleko Gainesville a vedie na západ 75 míľ pred tým, ako sa vlieva do rieky Suwannee.

Hlavným poslaním našej cesty bolo preskúmať malú, no senzáciu, časť z tých 75 míľ.

Vodácky sprievodca

Floridské ministerstvo ochrany životného prostredia ponúka mnoho vynikajúcich vodáckych sprievodcov. Graf 2 na nižšie uvedenej stránke zobrazuje lodnú rampu High Springs na NW 210th Ln a naše miesto so sebou na Rum Island. Strany 5-6 ponúkajú dobré vysvetlenie 26-míľovej vodáckej trasy Santa Fe a všetkých jej prístupových bodov. https://floridadep.gov/sites/default/files/Santa%20Fe%20Guide_0.pdf

Pasenie mačiek

Na našej ceste do Santa Fe v toto chladné, znovu/znova svetlo upršané ráno nás bude sedem. Rozhodli sme sa naplánovať si vlastný raketoplán od začiatku do konca. Ako väčšina ľudí vie, pasenie mačiek nie je jednoduché, preto sme našu skupinu často označovali týmto spôsobom. To, čo sa ukáže ako najlepší zámer začať skoro, skončí vo všeobecnosti hodinou pauzy kvôli jednej alebo dvom „mačkám“, ktoré nie sú schopné dodržiavať mentalitu stáda. Dnes by to nebolo inak, ale taký je život.

Môj manžel Dave a ďalší priateľ by boli „raketoplánmi“. Naložili sme kajaky a vyrazili na High Springs Boat Ramp, 6 míľ južne od štátneho parku. Nechali sme tu kajaky a ja som ich strážil. Dave a priateľ sa odviezli do konečného bodu, Rum Island County Park, ďalších 7 míľ na juh, aby vysadili jeden z nákladiakov.

Miesta pre kyvadlovú dopravu fungovali perfektne a naše stádo sa teraz magicky spojilo so všetkými na rampe lodí High Springs. Boli sme pripravení vyraziť na naše 7-míľové pádlo po prúde na nádhernej rieke Santa Fe.

Čítať  Riešenie problémov s klimatizáciou karavanu: metódy, ktoré môžete vyskúšať ešte dnes

Dobrodružstvo sa začína

Je známe, že Santa Fe, podobne ako mnohé rieky na severe Floridy, sa občas zaplavuje. Štátny park má pri rieke drevený trám označujúci roky a úroveň povodní od roku 1964. Historická výška bola zaznamenaná vo výške 67 stôp v roku 1948. Zimné mesiace zvyčajne nie sú obdobím, kedy sa musíte obávať záplav.

Zamestnanci parku nás varovali, aby sme pri pádlovaní zostali vpravo. Z väčšej časti sme to urobili, ale našli sme niekoľko veľkých skál, aby sme sa vyhli tým, ktoré ležali na dne rieky.

Rieka bola dnes tichá. Jediní ľudia, ktorých sme na našej trase zbadali, boli nás 7, čo bolo pre nás v poriadku. Pri zatiahnutej oblohe dnes rieka nadobudla tmavší, tanínový charakter, no pri pohľade priamo z kajaku bolo vidieť priezračnú priezračnost, rast vodného šalátu a dlholisté trávy rastúce pod vami alebo zahliadnuť preplávať korytnačku.

Odvážili sme sa menej ako 2 míle, keď sme mali tú česť zazrieť dve hravé vydry na pobreží. Sedeli sme a sledovali, ako dvaja vyskakujú hore a dole, plávajú sem a tam a dokonca nás jeden zabával tým, že sme sa skĺzli na spadnutý strom, aby na nás tak krátko pozeral. Snažil som sa čo najlepšie odfotiť, ale vydry sú plaché a rýchle a radšej sa hrajú na „chyť ma, ak to dokážeš“, čím bližšie k nim priplávame.

Na míli 3 sme pádlovali pod ďalším prístupovým bodom k rieke, Hwy. 27 Most. Aj keď môže mať rieka občas silnejší prúd kvôli vyšším vodným hladinám, dnes sa ukázalo, že je to skôr jazda na „lenivej rieke“, ktorá nám umožňuje ľahký pádlový krok a čas na to, aby sme sa pokochali krásou, hľadali divokú zver a boli na dávať pozor na množstvo prameňov, ktoré by sme cestou míňali.

Počas tohto 7-míľového pádla by sme prešli okolo 11 prameňov nachádzajúcich sa v Santa Fe, ako je znázornené na riečnej mape na High Springs Boat Ramp. Obrovské množstvo sladkovodných prameňov na Floride je samo osebe prírodným fenoménom. Pochopenie systému zvodnenej vrstvy a jej dôležitosti pre tento štát stojí za to vygoogliť, aby ste skutočne ocenili „skutočnú Floridu“ a prečo je zachovanie vodonosnej vrstvy neoceniteľné pre jej ekosystém.

Niektoré pružiny boli sotva viditeľné, zatiaľ čo iné poskytovali náraz alebo rotáciu prúdu. Kričali sme, woo hoo, keď sa naše kajaky pohybovali len o niečo rýchlejšie, alebo nás trochu krútili a otáčali, keď sme jazdili cez jeden z týchto neznámych prameňov bublajúcich pod nami.

Poe Springs

Najväčší prameň na našej ceste, na ktorý sme narazili na Mile 6, Poe Springs. Poe Springs je okresný denný park pre tých, ktorí sa chcú schladiť v krištáľovo čistej vode. Z Poe Springs prúdi 45 miliónov galónov 72-stupňovej vody denne do rieky Santa Fe. Naším plánom bolo pádlovať do Poea a pozrieť sa na tento 25 stôp hlboký prameň. Nezdalo sa, že by tam v tento chladný, pochmúrny deň niekto nikoho nemal, takže to vyzeralo ako skvelý čas na malý prieskum.

Čítať  Mám behať pred alebo po tréningu?

Viacerí z nás zo všetkých síl pádlovali proti zurčiacej pramenitej vode vytekajúcej do rieky, no ďaleko sa nám pádlovať nepodarilo. Akokoľvek sme sa snažili, nedokázali sme sa dostať za vápencový výbežok pod nami. Boli sme presvedčení, že voda stúpla len o 6“, mohli sme si užiť plávanie nad týmto krásnym prameňom.

Žiaľ, nebolo to tak zamýšľané a ani sme nemohli mať dostatočne bezpečnú oporu na to, aby sme naše kajaky preniesli do jari. Nabudúce, nabudúce.

River Wildlife

Dalo by sa očakávať, že na tomto úseku rieky toho uvidíte pomerne veľa, nie sme si však istí, či to bolo počasím alebo len jedným z tých dní, ktoré nie sú určené na to, aby boli zvieratá vonku. Zatiaľ čo sme si dali šancu na dve zábavné vydry, zazreli sme len niekoľko korytnačiek žltobruchých, skákajúce ryby, ktoré by nadchli každého rybára, a niekoľko vtákov vodného typu. Počuli sme sovy, tak ich spočítame.

Na takej veľkej rieke by ste si mysleli, že aligátory budú niekedy prítomné. Z nejakého dôvodu Santa Fe nie je známe pre veľkú populáciu aligátorov. To neznamená, že niektorí tam nie sú, ale nevideli sme žiadneho.

Nahý Ed

Hádam väčšina, ktorá číta tento článok, nepočula o Johnovi Edwardovi Wattsovi, alias nahom Edovi. Legenda v jeho vlastnej mysli? Nie, Ed bol v skutočnosti priateľskou postavou z čítania o tých, ktorí ho stretli, a je legendou pre tých, ktorí milujú pramene rieky Santa Fe.

Neďaleký rodák z Lake City Ed narazil na Lily Springs pri kanoistike po rieke pred viac ako 20 rokmi. Zamiloval sa do Lily Springs, pozemku v súkromnom vlastníctve, no zistil, že je plný odpadu a neudržiavaný. Požiadal majiteľa, či by ho mohol upratať a postarať sa o miesto.

Majiteľ prekvapivo súhlasil a dal Edovi 20-ročnú splátku bez prenájmu. Ed, ktorý sa narodil s „chorobou krehkých kostí“, zistil, že nie je možné pracovať, a tak sa stal invalidným. To sa zmenilo nielen na miesto, ktoré nazýval domovom, ale aj na prácu, ktorú miloval. Postavil si chatrč z trávy (nakoniec na chodúľoch) a vyhlásil, že uprednostňuje svoj jarný život a vlastnú spoločnosť.

Nakoniec Ed modernizoval elektrinu a telefón. Zostal v kontakte s kanoistickou základňou, aby zistil, koľko vodákov môže každý deň smerovať k nemu. Ed rád zdravil vodákov v Lily Springs a z úcty si obliekol bedrovú tkaninu, keď očakával, že uvidí ľudí, ale meno zostalo zachované, pretože niektorí stále videli Eda ako nahého Eda.

Čítať  Potrebujete stopu od stanu na batoh?

V roku 2017 Ed vo svojich 60 rokoch „odišiel do dôchodku“. Udržiaval Lily Springs nedotknutú, bez alkoholu a trval na tom, že každý, s kým prišiel do kontaktu, musí zabaliť a vybaliť. Nahý Ed bol napokon celkom dobrý chlap.

Bitka o Nestlé

Za posledných 15 rokov viedla dobrovoľnícka rada v severnej Floride (OurSantaFeRiver.org) snahu bojovať proti spoločnosti Seven Springs Water Company o získanie nízkonákladového povolenia na voľný odber jedného milióna galónov vody denne z prameňov rieky Santa Fe.

Seven Springs Water ju obratom predá Nestlé, ktorá bude fľašovať pramenitú vodu z Floridy rýchlosťou 6 000 fliaš za minútu a predávať ju do celého sveta. To je veľa vody a veľa plastov! Florida je aj naďalej zaplavená inými vodárenskými spoločnosťami, ktoré bežne povoľujú alebo žiadajú, aby urobili to isté.

Boj pokračuje o záchranu prameňov na Floride a jej vodonosnej vrstvy. Rovnako zmýšľajúci priaznivci môžu pomôcť eliminovať plasty a potrebu používať pramenitú vodu znížením potreby kupovať balenú vodu. Prečítajte si ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť www.floridaspringsinstitute.org.

Rumový ostrov a ďalej

Rum Island, okresný park bez alkoholu vo Ft. White, dostal svoje meno podľa miestnych pašovania a mesačných operácií na začiatku 20. storočia. Pre nás to slúžilo ako náš výstupný bod na Santa Fe na Mile 7

Priamo za týmto výstupným bodom bolo niekoľko prameňov, ktoré sme dúfali preskúmať, ale týchto sedem kajakárov bolo vlhkých, chladných a stále museli dokončiť náš spiatočný raketoplán.

Gilchrist Blue Springs, Ginnie Spring a Rum Island Spring boli neďaleko, ale ušetrili by sme si ich na ďalšie pádlo na Santa Fe. Dave a ja sme sa jedného dňa vybrali do Gilchrist Blue Springs State Park a ľadovcovo-modré pramenité vody boli očarujúce a rozhodne si zaslúžili kajakovú expedíciu.

Záver

Po bezproblémovom kyvadlovom presune späť do nášho kempu sme všetci vyhlásili tento deň za obrovský úspech. Nikdy neviete, čo vám matka príroda môže prihodiť do cesty, ale s chladnými chvíľami a sem tam kvapkami dažďa sme boli všetci radi, že sme vydržali a urobili by sme to znova.

Tipy: Keď plánujete pádlo na Santa Fe, skontrolujte hladiny riek, pretože sa budú meniť v závislosti od búrkových a dažďových podmienok, najmä počas letných mesiacov. Pozdĺž rieky je niekoľko kanoistických stanovíšť, ak by ste si chceli zariadiť kyvadlovú dopravu alebo si ju prenajať. Ak sú k dispozícii dve vozidlá, malý prieskum a dobré prístupové mapy vám uľahčia kyvadlovú dopravu.

Ďakujeme, že ste sa pričinili o rešpektovanie a ochranu floridských prameňov a vôd.

„V každom chodení s prírodou človek dostáva oveľa viac, než hľadá.“ ~ Ansel Adams.