Inline vs rotujúce navijaky: Vyberte si to najlepšie pre rybolov na ľade

Sezóna rybolovu na ľade je za nami. Je čas pretriediť si náčinie, schovať návnadu a upgradovať výstroj. Túto zimu je získanie vysokokvalitného navijaka jedným z najdôležitejších vylepšení, ktoré môžete urobiť.

Prívlačové navijaky sú už desaťročia hlavným cieľom rybárov na ľade, a to z dobrého dôvodu. Sú všestranné, spoľahlivé a pomerne lacné. Rotujúce kotúče však nie sú jedinou hrou v meste.

Vášniví rybári na ľade teraz pokukujú po inline kotúčoch. Pre niekoho inline navijak rieši všetky problémy, ktoré majú s rotačkami. Stále viac ľudí používa navijaky na svojej primárnej ľadovej rybárskej udici s prívlačovým ústrojenstvom ako zálohou.

Avšak predtým, ako skočíte na inline pásový vagón, majte na pamäti, že majú okrem výhod aj svoje nevýhody. Výber najlepšieho navijaka pre rybolov na ľade nie je ľahká úloha. Preto je tu zvyšok tohto článku, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa. Začnime.

Čo je to inline rybársky navijak

V určitom okamihu túto zimu pravdepodobne uvidíte na niekoho ľadovom prúte inline navijak. Vyzerajú trochu divne, keď ste zvyknutí vidieť rotujúce kotúče, ale nie sú ani zďaleka také zvláštne, ako sa zdajú. V skutočnosti majú viac spoločného s muškárskym navijakom ako s rotačkou.

Inline kotúče skutočne ukážu svoje veci, pokiaľ ide o riadenie krútenia vlasca. Rybársky vlasec sa navíja do navijaka „v rade“, čo znamená, že leží na cievke rovno. To vám umožní zhodiť návnadu vertikálne bez uvoľnenia vlasca a zároveň zabrániť obávanej rotácii jigu.

Na druhej strane rotujúci navijak núti vlasec otočiť sa o 90 stupňov cez kauciu na cievku, čo prirodzene pridáva vlasec krútenie.

Inline rybárske navijaky sú navrhnuté špeciálne pre rybárov na ľade. Preto majú minimálnu úžitkovú hodnotu otvorenej vody.

Rybári si obľúbili najmä inline navijaky. Hoci každý, kto chce zostaviť jemnú zostavu walleye alebo pstruha, by mal tiež zvážiť pridanie inline cievky do svojho inventára.

Klady a zápory inline kotúčov

O inline kotúčoch sa dá povedať veľa dobrých vecí, ale ešte neprestávajte čítať. Inlines majú svoj podiel na zvláštnostiach, ktoré rotačky nemajú. Základný zoznam kladov a záporov by mal pomôcť objasniť niektoré kľúčové vlastnosti inline kotúčov.

Profesionáli s inline navijakom

  • Znížená pamäť riadkov: Ako som už spomenul, krútenie vlasca je oveľa lepšie zvládnuteľné na inline kotúčoch ako na rotujúcich kotúčoch. Argumentom je, že nadmerná rotácia jigu je znížená, čo sa premieta do väčšieho počtu uhryznutí s panfish. Nemôžem povedať, že by som si všimol obrovský rozdiel v počte záberov v porovnaní s rotujúcimi kotúčmi, ale niekedy musíte dôverovať profesionálom.
  • Kvapka návnady: Máte dve možnosti, ako pustiť návnadu cez ľad pomocou rotujúceho kotúča. Buď ručne vytiahnete vlasec, alebo otvoríte očko a švihnete špičkou prúta. V oboch prípadoch sa do vlasca zavedie uvoľnenie. To je problém, keď ryba narazí na pokles. Kým si to všimnete, premeškali ste svoju šancu. Pri inline navijakoch vám systém voľnej cievky poskytuje pekný stabilný pokles po celej dĺžke bez vôle.
  • Zmraziť: Žiadna cievka nie je odolná voči zamrznutiu v živloch. Inline kotúče však trpia oveľa menej ako rotujúce kotúče. Námraza vlasca môže príležitostne spôsobiť prilepenie, keď sa pokúšate zhodiť návnady pomocou inline. Napriek tomu stačí pár sekúnd vedľa ohrievača alebo pár teplých nádychov, aby to fungovalo hladko. Rotujúce navijaky majú okolo kaucie viacero bodov zmrazenia, ktoré môžu viesť k neúčinnému brzdeniu alebo zlyhaniu vlasca. Rozmrazenie rotujúceho kotúča zaberie viac času.
Čítať  Kde držíte ryby v kajaku

Nevýhody inline navijaka

  • Nie pre veľké ryby: Inline navijaky sú, žiaľ, zaradené do spektra lovu rýb na ľade. Achillovou pätou pre inline je podpriemerný brzdový systém. Nové modely ako 13 Fishing Freefall majú vylepšené brzdové systémy, ale stále sú slabé v porovnaní s vynikajúcou brzdou pri ovládaní veľkých rýb na rotačkách. Momentálne sú trofejové šťuky a jazierka zakázané pre inline.
  • Nie je užívateľsky prívetivý: Zorientovať sa v inline kotúči na ľade trvá trochu. Úpravy sú náročné a ťažko zvládnuteľné za behu pre neskúsených rybárov na ľade. Ak ste už zvyknutí pracovať s rotujúcim kotúčom, prechod na inline môže byť viac frustráciou, než stojí za to.
  • Pomalé vyhľadávanie: Podľa návrhu majú inline kotúče oveľa nižšie pomery navíjania. U niektorých je to dokonca 1:1. To sa rovná jednej otáčke cievky na každé úplné otočenie rukoväte navijaka. Viac inline výrobcov teraz zvýšilo pomery na 2:1 alebo 3:1, ale stále zaostáva za priemerným rotujúcim kotúčom s pomerom 5,6 alebo 7:1. Je príjemné zvýšiť rýchlosť naťahovania, keď sa na vás rozbehnutá ryba poriadne rozbehne. Stratiť napätie a ryby hodiť háčik.
  • Všestrannosť: Inline navijaky zápasia s veľkými rybami a vo voľnej vode sú málo použiteľné. Okrem toho sú najvhodnejšie pre malé hĺbky. To mi príde dosť obmedzené. Prívlačový navijak je oveľa všestrannejší pre všetky lovné ryby na ľade a vo voľnej vode. Inline tiež nie sú obojručné ako rotačky a musia sa zakúpiť ako modely pre ľavákov alebo pravákov.
  • Nákladné: Pri inline hrách záleží na kvalite. Čo znamená, že pre nastavenie panfish je cena 100 dolárov plus pre všetkých, okrem najoddanejších guru panfish, trochu strmá. Iste, existuje veľa rotujúcich kotúčov, ktoré stoja viac ako 150 dolárov. Napriek tomu existuje ešte viac kvalitných rotujúcich kotúčov pod 75 USD.

Kedy je prívlač lepší na lov na ľade

Nuž, tu je jasná odpoveď. Prívlačové navijaky sú lepšie na všetko okrem lovu plytkých rýb s ľahkým náčiním. Prekonať funkčnosť rotačky je stále dosť ťažké. Inline navijaky určite poskytujú lepšie prezentácie s malými návnadami, ale tam sa ich sily končia.

Som si istý, že niektorí rybári by nesúhlasili a ja nehovorím, že inline navijaky nemajú miesto. Ale pre väčšinu vašich priemerných rybárov na ľade výhody inline navijakov zaostávajú.

Všetko, čo dokáže inline navijak, dokáže aj rotačka a ešte niečo navyše. Rotačné navijaky majú vynikajúcu brzdu, sú užívateľsky prívetivejšie a majú všestrannosť na otvorenej vode. Je teda logické, že väčšina z nás, ktorí sa po prvýkrát dostaneme na ľad, by mala začať s rotačkou.

V každom prípade vyskúšajte inline kotúč. Je to jedna z tých obchodov, kde ju buď milujete, alebo nenávidíte a musíte ju jednoducho vyskúšať, aby ste zistili, kde stojíte. Pamätajte, že ak sa do toho rozhodnete, kúpte si kvalitný inline navijak. Na ľade pre ňu možno nájdete výklenok, ktorý rotujúci kotúč nedokáže zaplniť.

Čítať  Ako vyrezať dieru na rybolov v ľade bez závitovky

Najlepšie navijaky na rybolov na ľade

Inline kotúče ešte nemajú takú popularitu ako rotačky a to sa prejavuje v obmedzenom výbere. Napriek tomu existuje niekoľko veľmi kvalitných riadkov, ktoré určite vyhovujú vašim potrebám a rozpočtu. Všetky tri uvedené kotúče sú vysoko kvalitné a široko dostupné.

Na vrchu čiary

13 Rybolov Black Betty XL Voľný pád: Pre najvyššie možnosti, ktoré môže inline kotúč poskytnúť, si zaobstarajte Black Betty. Novo navrhnutý voľný pád zvláda viac vlasca a obsahuje plynulejší a výkonnejší brzdový systém. To sa rovná lepšej všestrannosti pre väčšie ryby.

Prevodový pomer 3:1 rýchlo naberie vlasec pre ľahší lov v hlbších vodách. Aby toho nebolo málo, spúšťový systém voľného pádu prináša plynulé padanie jigu dôslednejšie ako iné inline navijaky. Ak hľadáte iba jeden, urobte z neho 13 Fishing Black Betty Freefall. Jeho cena je trochu vysoká, okolo 110 dolárov, ale je to smotánka.

Získajte Black Betty od týchto predajcov.

Cena vyrovnaná

Clam Gravity Inline navijak: Clam Gravity, ktorá prichádza za takmer polovicu nákladov na Black Betty, ponúka vynikajúcu rovnováhu medzi cenou a kvalitou. Nastaviteľná brzda funguje pomerne hladko pri aplikáciách s lopúchmi a tŕňmi. Spúšť voľnej cievky navyše rýchlo spustí vaše návnady bez uvoľnenia.

Rovnako ako Black Betty, aj Clam Gravity má pomer 3:1, ktorý vám umožní prispôsobiť sa tomu, čo zobrazuje váš sonar. Rýchlo zdvihnite svoj prípravok, aby ste mohli loviť zavesené v strede stĺpca alebo rýchlo klesnúť na veľkú značku. Vzdáte sa ložiska a získate menej prepracovaný systém brzdenia ako špičkový inline, ale za 60 dolárov získate pekný balík.

Kvalitný rozpočet

Inline navijak Eagle Claw: Čo sa týka inline kotúčov, Eagle Claw Inline ponúka výnimočnú kvalitu za dané peniaze. Je to dobre zostavený balík, ktorý obsahuje hodvábne hladký systém 4 ložísk spojený s hliníkovou a nylonovou konštrukciou s dlhou životnosťou.

Prevodový pomer 2:1 poskytuje primeranú rýchlosť pri aporte. Navyše, brzdový systém je slušný s určitými úpravami. K dispozícii je tlačidlo na uvoľnenie voľnej cievky, ktoré je oveľa ťažkopádnejšie ako spúšťanie na lepších riadkoch. Aj keď cena 30 dolárov si vyžaduje druhý pohľad.

Najlepšie prívlačové navijaky pre rybolov na ľade

S kvalitným prívlačovým navijakom na ľadový rybolov naozaj nič nepokazíte. Najväčšou výhodou rotujúcich kotúčov je obrovský výber, z ktorého si môžete vybrať. Môžeme vám tento výber zjednodušiť a predstaviť vám 3 najlepšie rotačky, ktoré je potrebné zvážiť pre vašu nadchádzajúcu ľadovú sezónu.

Na vrchu čiary

Spinningový navijak Shimano Stradic FL: Nemôžem povedať, že ja potrebu tento kotúč, ale chlapče, chcem jeden. Prívlačové navijaky Shimano Stradic FL sú vybavené hliníkovým telom vynikajúcej kvality v štýle Hagane, ktoré odoláva krútiacemu momentu navijaka a sú vyrobené s tou najlepšou brzdou, akú si môžete kúpiť.

Či už ho len párujete s vašou ľadovou tyčou, alebo hľadáte celoročné ultra ľahké nastavenie, Stradic vám to poskytne. Prevodový pomer 6:1 zaberá dostatok riadku pre všetky situácie a systém tekutých ložísk 6+1 vytvára bezkonkurenčný balík. Cena 200 dolárov je pre priemerného rybára na ľade trochu strmá, ale môže to byť jediný navijak, ktorý kedy budete potrebovať. Zvážte získanie Shimano Stradic FL série 1000 alebo 2500.

Čítať  Rybolov sa lepšie počas splnu

Overte si u týchto predajcov najlepšiu cenu na tento kotúč.

Cena vyrovnaná

Prívlačový kotúč Pflueger President: Tvrdil by som, že prezident Pflueger je jednou z najlepších hodnôt. V tomto navijaku sú niektoré z najlepších brzdových systémov za danú cenu. Séria 2000 má navyše systém ložísk 6+1, zatiaľ čo model 2500 sa môže pochváliť 9+1. Je to všetko, čo budete na ľade potrebovať.

Na výrobu Pflueger President bol použitý kvalitný materiál pre každý komponent. To sa rovná navijaku s dlhšou životnosťou, ktorý po celé roky uloví všetko od panfish po šťuku. Za 50 dolárov to nie je problém. Pre rybolov na ľade a ultraľahké zostavy získajte sériu 2000 alebo 2500. Takmer všetky moje nastavenia obsahujú prezidenta alebo Triona, o ktorých budeme diskutovať ďalej.

Pozrite sa na týchto predajcov, kde nájdete náš prehľadný kotúč.

Kvalitný rozpočet

Prívlačový navijak Pflueger Trion: Pflueger dostáva v tomto zozname dvojitú zmienku, ale len preto, že Pflueger vyrába niektoré z najlepších kotúčov (podľa môjho skromného názoru). Pflueger Trion s cenou 40 dolárov je najdostupnejším navijakom, aký som kedy zistil, že je taký hladký ako niektoré navijaky, ktoré stoja dvakrát toľko.

Nehovoriac o tom, že zvláda zneužívanie sezónu po sezóne. Séria 2000 má najnižší počet ložísk zo všetkých na zozname (4+1), ale funguje obdivuhodne dobre. Naskočte na Trion série 2500 a získate výnimočnú konštrukciu ložísk 6+1. V spojení s hladkým ťahom a sviežim systémom spúšte nebudete sklamaní.

Pozrite si to tu.

Záverečné myšlienky

V konečnom dôsledku je to menej diskusia na otočku verzus inline, ako na diskusiu na točivú plus inline. Každý kotúč zaberá jedinečné miesto s určitým presahom. A nie je dôvod, aby ste nemohli použiť oboje. Existuje množstvo situácií pri rybolove na ľade, kde jeden navijak môže prekonať druhý z hľadiska úspechu. Je to však úplne osobná voľba.

Pre väčšinu rybárov loviacich na ľade sú rotačky všetko, čo budete kedy potrebovať. Dobre postavený prívlač zvládne aj tie najextrémnejšie podmienky na ľade pre takmer akúkoľvek lovnú zver. Inline kotúče majú užšiu aplikáciu, ale vynikajú v tom, čo robia. Keď to myslíte s panfish a ultra jemným podávaním návnady vážne, zažite výhody inline navijakov.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to