Hlbokomorský rybolov stojí za peniaze

Dlhé daždivé dni na severozápade Tichého oceánu uľahčujú začať deň snívaním o hlbokomorskom rybolove pod teplou modrou oblohou na ešte modrejšej vode. Realita však nastala, keď som sa začal pozerať na cenu hlbokomorských prenájmov.

Začal som uvažovať, stojí hlbokomorský rybolov za tie peniaze? Po rozhovore s niekoľkými charterovými službami a vykonaní nejakého online prieskumu som sa naučil tu je.

So skúseným sprievodcom na správnom mieste je hlbokomorský rybolov vzrušujúcim dobrodružstvom, ktoré stojí za to. Akcia je niekedy nepretržitá a množstvo krásnych destinácií a rýb uspokojí sny každého rybára.

Urobte si domácu úlohu pri výbere prenájmu, aby ste za svoje peniaze dostali čo najväčší úspech. Čím viac času venujete prieskumu miesta pre typ rybolovu, ktorý chcete, tým väčšie sú vaše šance na pozitívny zážitok.

Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli všetko, čo by ste mali zvážiť pred rezerváciou svojej prvej plavby na hlbokomorský rybolov.

Koľko stoja rybárske chartery

Na starom prísloví „dostanete to, za čo zaplatíte“ je naozaj kus pravdy. Poznáte svoj rozpočet lepšie ako ktokoľvek iný, ale keď si najmete sprievodcu hlbokomorským rybolovom, zaplatíte za viac ako pár rybích filé. Je dôležité, aby ste si vybrali renomovanú charterovú službu s dobre udržiavaným vybavením a skúsenými sprievodcami.

Pol dňa (4 hodiny) rybolovu s kvalitnými službami hlbokomorského sprievodcu stojí okolo 800 USD pre skupinu 1 až 6 osôb plus 15-20 % za prepitné. Čím väčšia je vaša skupina, tým viac si môžete rozdeliť náklady a ušetriť peniaze.

Ceny sa samozrejme líšia v závislosti od destinácie a ročného obdobia. Keď nakupujete za výhodnú cenu, nebuďte lacní. Zistil som, že väčšina renomovaných charterových spoločností má podobné ceny. Akákoľvek spoločnosť, ktorá príliš zníži aktuálnu sadzbu, by mohla škrtať.

Väčšina vašich peňazí ide na zaplatenie lode, benzínu a kapitána. Čím ďalej na more sa odvážite, tým viac to bude stáť plyn. Zdá sa, že na cenovke trochu pridávajú aj člny s kúpeľňami. A čo je najdôležitejšie, platíte za niekoho, kto vám môže ukázať, kde a ako chytať ryby svetovej triedy.

Nebojte sa zavolať do niekoľkých spoločností a opýtať sa, aké výhody ponúkajú oproti konkurencii. Zostavte si zoznam otázok a obáv. Je potrebné zvážiť spoločnosť, ktorá vám poskytne najlepšie odpovede. Ďalším krokom je nájsť nestranné recenzie, aby ste videli, čo ostatní hovoria o hodnote ich cesty.

Čo si musím priniesť

Dobrá sprievodcovská služba vám poskytne všetko, čo k chytaniu rýb potrebujete. To zvyčajne zahŕňa všetky rybárske potreby, náčinie, záchranné vesty, licencie a spracovanie rýb. Existuje však niekoľko základných vecí, ktoré by ste si mali vziať so sebou pre svoje pohodlie.

Oblečenie

Správne obliekanie je nevyhnutnosťou a viac vrstiev vám zaručí pohodlie od začiatku až do konca. Dokonca aj v tropických destináciách je možný náhly pokles teploty ďaleko od brehu.

Čítať  Jednoduchý sprievodca lovom pstruhov na ľade

Tu je môj zoznam základných odevov:

 • Ľahké nohavice a košeľa. Chráňte sa pred hmyzom a slnkom.
 • Vetrovka. Morský sprej pri plavbe z brehu môže v týchto chladných ránach spôsobiť studený štart.
 • Klobúk. Vždy noste klobúk, aby ste zabránili intenzívnemu slnku na vašej tvári. Dobrou voľbou sú aj klobúky s úplným okrajom. Len sa uistite, že má popruh, aby ste ho nestratili vo vetre.
 • Pohodlné topánky s dobrou trakciou. Celý deň sa budete motať po lodi a pošmyknúť sa na mokrej palube lode pokrytej rybím slizom nie je žiadna sranda.
 • Nepremokavá bunda a nohavice do dažďa. Z ničoho nič sa môžu objaviť hnusné búrkové mraky a lov rýb neprestáva ani troškou dažďa.
 • Prezlečenie nechajte v aute, keď sa vrátite. Oceníte možnosť vyzliecť oblečenie pokryté slizom, rovnako ako sedadlá vášho vozidla.

Osobné veci a jedlo

Deň na vode pod žiariacim slnkom pri zdolávaní rýb, ktoré sú väčšie ako dospelý muž, je ťažší, než si myslíte. Chráňte sa a nabite energiou správnym balením. Je lepšie zbaliť si nepotrebné veci, ako ľutovať, že nemáte to, čo potrebujete, aby ste sa cítili pohodlne.

 • Polarizačné slnečné okuliare. Nielenže je zábavné vidieť ryby hlboko vo vode, ale slnečné lúče vám môžu spáliť oči.
 • Balzam na pery.
 • Opaľovací krém. Spálenie od slnka je možné aj počas zamračených dní. Ak je to možné, noste dlhé rukávy a pravidelne sa natierajte opaľovacím krémom.
 • Aspoň 1 liter vody. Pri rybolove je ľahké sa dehydratovať, dokonca aj vo vlhkom počasí. Pite vodu medzi úlovkami, aby ste zostali hydratovaní.
 • Obed a občerstvenie. Chartery zvyčajne neponúkajú obed na väčšine výletov. Ak aj áno, pre každý prípad si zbaľte svoje vlastné.
 • Lieky. Vyhnite sa morskej chorobe a užívajte akékoľvek prostriedky, ktoré sú pre vás najúčinnejšie. Pred odchodom si dám Dramamine.

Ďalšia nevyhnutná výbava

 • Chladič s ľadom. Dobrý deň na rybačke sa skončí množstvom mäsa. Pripravte si chladničku späť na breh, aby ste si svoj úlovok mohli priniesť domov na večeru.
 • Vodotesný vak. Udržujte svoje vybavenie v suchu tým, že ho uchovávate zabalené vo vodotesnom vrecku, keď ho nepoužívate.
 • Fotoaparát. Toto bude zážitok na zapamätanie. Nasnímajte veľa obrázkov a získajte dobré akčné zábery. Len to nestrať cez palubu.
 • Dezinfekčné utierky na ruky. Vždy je príjemné mať možnosť pred jedlom odstrániť rybí sliz z rúk.
 • Osobná lekárnička. Háčiky, ostré plutvy a odlupovanie vlasca, to všetko vedie k potenciálnemu vzniku menších rezných rán alebo odrenín. Väčšina lodí má prvú pomoc, ale často je jednoduchšie liečiť ju sami.

Majú charterové lode kúpeľne

Väčšie charterové lode majú často kúpeľne, ale väčšina malých plavidiel nie. Vždy je dobré sa pred rezerváciou informovať u sprievodcovskej služby, či má vaša skupina problémy s rybolovom na lodi bez kúpeľne. Nehanbite sa položiť otázku. Všetci odpovedáme na volanie prírody a kapitáni lodí vám môžu pomôcť zistiť, ktorá rybárska služba bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Čítať  Môžete lietať s rybami v daždi

Ak vaša cesta trvá osem hodín alebo dlhšie, nakoniec budete musieť cikať. Muži a ženy môžu mať odlišné očakávania týkajúce sa súkromia a pohodlia, preto si túto otázku pred cestou prediskutujte. Chlapi to majú o niečo jednoduchšie. Môžeme jednoducho prejsť cez stranu bez väčších problémov. Ženám by mohlo stačiť malé vedierko. Pamätajte, že charterová loď nie je navrhnutá ako päťhviezdičkový hotel.

Čo tak ísť číslo dva? To je trochu zložitejšie. Ak máte podozrenie, že by to pre vás mohol byť problém, odporúčam rezervovať si loď s kúpeľňou. Nezabudnite sa porozprávať s ľuďmi v charterovej službe, aby ste sa dozvedeli, aké sú ich pravidlá na toalete. Inštalatérstvo do kanalizácie na mori neexistuje a vedieť, ako použiť toaletu na lodi predtým, ako pôjdete, vás môže ušetriť od hrozných rozpakov.

Tak či onak, pre skúsených kapitánov lodí to nie je novinka. Dobrá charta vám pomôže urobiť vašu cestu čo najpohodlnejšou.

Hlbokomorský rybolov je nebezpečný

Vždy, keď sa po rybárskej výprave vrátim domov bez toho, aby som sa zranil, je dobrý deň. Väčšina rybárskych dobrodružstiev má vlastné riziká a rybolov na otvorenom mori nie je iný. Našťastie, hlbokomorský rybolov nie je o nič nebezpečnejší ako iné druhy rybolovu, ak sú prijaté správne opatrenia.

Primárnym nebezpečenstvom pri výjazde na veľkú otvorenú vodu je nepredvídateľné počasie. Skúsený kapitán charterovej plavby na otvorenom mori by mal vedieť, kedy odvolať cestu z dôvodu nebezpečných poveternostných podmienok. Silný vietor a náhle búrky môžu ľahko prevrátiť malú loď. Ak sa chcete vyhnúť rozbúrenému moru, obráťte sa na charterovú spoločnosť, aby ste zistili, kedy je dobré počasie predvídateľnejšie. Ak charta poskytuje záchranné vesty, noste ich. Nikdy neviete, kedy sa môžete vydať na nečakané kúpanie.

Ostré háčiky, preplnená loď a silné ryby môžu spôsobiť neisté situácie, ktoré môžu viesť k zraneniam. Aj keď sú zavedené najlepšie bezpečnostné plány, dochádza k nehodám. Najčastejšie je to kvôli neskúseným klientom. Najlepší spôsob, ako zostať v bezpečí, je vždy počúvať sprievodcov a kapitána. Strávia mesiace každú sezónu riešením týchto situácií a vedia, ako vás udržať v bezpečí.

Morská choroba bude pravdepodobne vaším najväčším problémom. Aj keď to nemusí byť obzvlášť nebezpečné, stále to môže zničiť výlet. Ak si myslíte, že by ste mohli ochorieť, porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, aké lieky vám môžu pomôcť. K dispozícii sú aj niektoré voľne predajné prostriedky.

Čítať  Aká je najlepšia hĺbka ľadových rýb

Najlepšie hlbokomorské rybárske destinácie

Ak ste ako ja, už ste sa rozhodli, že rybolov na otvorenom mori za tie peniaze stojí. Ale čo teraz? Kam idete a na aké ryby by ste sa mali zamerať? Tu je môj osobný zoznam najlepších destinácií pre exotické ryby a nezabudnuteľné rybárske dobrodružstvo.

Florida Keys

Kľúče sú na prvom mieste v mojom zozname z niekoľkých jednoduchých dôvodov; veľa veľkých rýb a veľa teplého, tropického slnka. Florida je top destináciou pre rybárov z celého sveta. Rozmanitosť možností rybolovu uľahčuje prispôsobenie výletu akejkoľvek úrovni zručností.

Či už ide o lov na útesoch v krištáľovo čistých vodách pre kanice obrovské, alebo sa vydáte na lov wahoo alebo marlin ďaleko od pobrežia, na Floride máte všetko.

Jar, leto a jeseň poskytujú každý iný druh rybolovu. V dostatočnom predstihu zavolajte miestnym sprievodcom, aby ste zistili, aké ročné obdobie je najlepšie pre jednotlivé druhy, ktoré chcete chytiť. Jar je najobľúbenejším obdobím a odporúčame rezerváciu.

San Diego, Kalifornia

Ak chcete loviť tuniaky, nehľadajte nič iné ako San Diego. Odysea hlbokomorského rybolovu vás zavedie do dosahu bohatého tuniaka modroplutvého a žltoplutvého. Libra za librou, tuniak sú jedny z najťažšie bojujúcich rýb v mori. Vysadiť jednu z týchto rýb je naozaj úspech.

Aj keď nemusí byť také teplo ako v tropických oblastiach, slnečného svitu je stále dosť a oceánske vody sú plné rozmanitých druhov športových rýb. V závislosti od sezóny môžete chytiť halibuta, skalníka, mahi mahi a dokonca aj barakudu.

Lov tuniakov vrcholí na jar, v lete a na jeseň, ale San Diego ponúka celoročné príležitosti pre iné druhy.

Homer, Aljaška

Pre chladnejšiu, severnú hlbokomorskú exkurziu, Aljašku len ťažko porazíte. Losos a halibut sú základom väčšiny charterových služieb. Obzvlášť ma zaujíma chytenie „vrát od stodoly“ obrovského halibuta. Niektoré ryby presahujú 400 libier a ich ploché telá testujú aj fyzicky zdatnejších rybárov. Sú tiež chutné.

Homer je najizolovanejšia destinácia na mojom zozname, ale rybolov medzi horami s ľadovcovým mysom a neuveriteľným morským životom stojí za to. Pozorovanie veľrýb je bonusom na ceste do najlepších halibutov.

Halibuty sa dajú chytiť od mája do septembra a poskytujú dostatok času na plánovanie výletu. Ak chcete súčasne zacieliť na lososa, naplánujte si letný alebo jesenný výlet.

Keď to zhrnieme

Na svete je toľko jedinečných a úžasných lovísk. Zažiť akrobaciu obrovskej plachetnice alebo škrípanie tuniaka žltoplutvého by malo byť na zozname každého rybára.

Väčšina rybárov skončí počas svojho života tak, že vyloví len niekoľko miestnych vôd. Je ťažké nájsť čas a peniaze na rybárske dobrodružstvá po celom svete. Takže, keď sa schváli dovolenkový čas a banková pokladňa bude trochu splachovaná, výlet na hlbokomorský rybolov by mohol stáť za to.