História všetkých značiek ATV

V nedávnom príspevku na blogu sme vám predstavili, aké sú aktuálne top značky ATV na trhu. V dnešnom príspevku sa chceme na tieto značky štvorkoliek pozrieť z historického hľadiska, aby ste mohli oceniť, odkiaľ pochádzajú.

Pridajte sa k nám na tento fascinujúci výlet do minulosti. Tento článok môže len podporiť silnejšie ocenenie toho, kde je dnes vaša obľúbená značka ATV!

História top značiek ATV

Kawasaki

Začnime tým, čo je zďaleka jedným z najväčších mien v štvorkolkách, a to je Kawasaki.

Celý názov tejto značky je Kawasaki Heavy Industries Ltd. Dnes spoločnosť vyrába motocykle, lode a koľajové vozidlá, leteckú a obrannú techniku ​​a ťažkú ​​techniku, ale odkiaľ sa vzala spoločnosť Kawasaki?

Spoločnosť je pomenovaná po japonskom námorníkovi Shozo Kawasaki, ktorý prežil dve nehody na mori. Veril, že dôvodom, prečo prežil, bol dizajn lodí.

Prirodzene, Kawasaki sám začal navrhovať nové vylepšenia pre japonské lode, ale trvalo to trochu, kým tento nový koncert nabral všetku silu. Keď sa to stalo, v roku 1886 mal Shozo Kawasaki svoju vlastnú lodenicu Kawasaki v Hyogo.

V roku 1906 sa spoločnosť Kawasaki po skončení prvej svetovej vojny presunula na výrobu lietadiel, automobilov a železníc.

Spoločnosť takmer neprežila veľkú hospodársku krízu, keďže nikto nemal peniaze na hlavný produkt Kawasaki, lode. Našťastie koncom 40-tych rokov chcela japonská vláda postaviť ďalšie lode a Kawasaki bola späť v podnikaní.

Napriek tomu sa Kawasaki medzi 60. a 70. rokmi 20. storočia rozhodla opäť expandovať a teraz do svojho produktového radu zaraďuje lietadlá, stroje na hĺbenie tunelov, mosty, vodné skútre a motocykle. Štvorkolky neboli príliš pozadu.

Suzuki

Ďalej je Suzuki, ktorá je v plnom rozsahu známa ako Suzuki Motor Corporation.

Spoločnosť je pomenovaná po Michio Suzuki, narodený v roku 1887 a v roku 1909 založil Suzuki Loom Works. Spoločnosť so sídlom v Hamamatsu slúžila hodvábnemu priemyslu, ktorý bol vtedy v Japonsku veľký.

Suzuki vytvorilo tkáčsky stroj, ktorý bol tak inovatívny, keď bol vynájdený, že sa začal používať aj v zámorí. Napriek obrovskému úspechu v tomto odvetví Michio Suzuki premýšľal, do čoho by sa ešte mohol zapojiť a koncom tridsiatych rokov začal vyrábať autá.

Vozidlá disponovali štvorvalcovými, štvortaktnými, kvapalinou chladenými motormi, vďaka čomu patrili medzi prvé svojho druhu.

Druhá svetová vojna pozastavila Suzukiho túžbu vyrábať autá, a tak sa rozhodol vrátiť k svojmu chlebu a maslu, ktorým bola výroba tkáčskych stavov. V roku 1951 sa aj tento trh zrútil.

V tom čase sa Suzuki rozhodla vsadiť na výrobu motocyklov. V roku 1954 bola spoločnosť plnou parou vpred, vyrábala motocykle a vyrábala 6 000 vozidiel mesačne. Približne v tomto čase sa spoločnosť stala Suzuki Motor Co., Ltd.

  Ako nájsť ryby v surfe

Can-Am

Ďalšou významnou značkou ATV, na ktorú sa pozrieme, je Can-Am, divízia Bombardier Recreational Products.

Bombardier Recreational Products, dnes známy ako BRP, je kanadská spoločnosť, ktorá vyrába vodné skútre, motocykle, terénne vozidlá a snežné skútre.

V roku 1971, keď bola Can-Am jej individualizovanou značkou, ju viedol Gary Robinson zo Spojených štátov, ako aj vývojoví technici z USA a Kanady.

Prvými výtvormi od Can-Am v tom čase boli enduro bicykle a motokrosové bicykle. Tieto bicykle boli vytvorené v spolupráci s dcérskou spoločnosťou Bombardier s názvom Rotax z Rakúska.

Jazdci, ktorí sa zúčastnili súťaží s vozidlami Can-Am na International Six Days Trial, si domov odniesli zlaté, strieborné a bronzové medaily.

V roku 1974 boli vozidlá Can-Am široko vidieť na národnom šampionáte Americkej asociácie motocyklistov do 250 cm3.

Motocykle Can-Am a ďalšie vozidlá boli oslavované pre svoj vynikajúci výkon, ktorý bol dosiahnuteľný vďaka nekonvenčnému motoru Rotax. Vyznačoval sa rotačným kotúčovým systémom, ktorý mohol posúvať taniere v závislosti od toho, či bol jazdec na trati alebo na trati.

Avšak práve keď motocykle Can-Am naberali paru, Bombardier sa rozhodol namiesto toho vyrábať tranzitné zariadenia a lietadlá. Divízia Can-Am, ktorá dostala investície od Bombardieru, už nerobila v rovnakom rozsahu.

Do roku 1983 zadal Bombardier celú výrobu Can-Am anglickej spoločnosti s názvom Armstrong-CCM Motorcycles. Pôvodné motocykle Can-Am sa prestali vyrábať v roku 1987.

V roku 2006 však spoločnosť BRP priviedla spoločnosť späť ako Can-Am Off-Road. Táto značka má výrobné závody v Rakúsku, Fínsku, Mexiku, USA a Kanade.

Značka Can-Am Off-Road vyrába side-by-side, UTV a ATV.

Honda

Honda Motor Company, Ltd. vyrába motocykle, automobily a energetické zariadenia. Spoločnosť je pomenovaná po zakladateľovi Soichirovi Hondovi, ktorý bol vždy vášnivý pre automobily.

Najprv bol mechanikom a potom v roku 1937 založil vlastnú spoločnosť s piestnymi krúžkami s názvom Eastern Sea Precision Machine Company.

Aj keď ste si to dnes asi nevedeli predstaviť, Soichiro Honda kedysi pracoval pre Toyotu.

Najprv im odovzdal svoje piesty, ale kvôli kvalite piestov ho odmietli. Honda študovala, aké sú opatrenia Toyota na kontrolu kvality, a nakoniec začala so spoločnosťou spolupracovať.

Keď začala druhá svetová vojna, Honda začala vyrábať vrtule vojenských lietadiel. Bohužiaľ, niekoľko závodov Toyota bolo zničených vo vojne a následnom zemetrasení v roku 1945.

Soichiro Honda zachraňoval diely, predal ich Toyote a potom založil svoj vlastný technický výskumný ústav Honda.

Technický výskumný ústav Honda bol malý, s iba 12 zamestnancami, ktorí pracovali v chatrči, ktorá nemala viac ako 170 štvorcových stôp. Tam začali stavať motorizované bicykle s 50 ccm dvojtaktnými rádiovými generátorovými motormi.

Tieto motory dlho nevydržali, a tak Soichiro Honda začal používať verziu motora Tohatsu. Z vozidiel s týmito motormi sa neskôr stala Honda A-Type, známa aj ako Baťa Baťa.

  Môžete presunúť zrub do inej nehnuteľnosti?

V roku 1949 prešiel Technický výskumný ústav Honda likvidáciou, takže Soichiro Honda mohol založiť Honda Motor Co., Ltd. Rýchlo najal Takea Fujisawu, ktorý je považovaný za spoluzakladateľa Honda Motor Co., Ltd., a Kihachio Kawashima, inžiniera.

Tím vyrobil Hondu D-Type do roku 1949. Do 80. rokov 20. storočia značka Honda neustále rástla a dnes sa rozšírila o motory, štvorkolky, motocykle a automobily.

Polaris

O štvorkolkách nemôžete hovoriť bez spoločnosti Polaris, ktorú v roku 1954 v Minnesote založili Edgar Hetteen, Allen Hetteen a David Johnson.

Edgar a Allen Hetteenovci pracovali v spoločnostiach Hetteen Hoist a Derrick ako partneri. Spolu s Davidom Johnsonom sa traja muži, ako aj zamestnanci Orlen Johnson a Paul Knochenmus rozhodli vytvoriť vozidlo, ktoré by sa mohlo ľahko pohybovať po snehu, aby sa lovci dostali na viac miest.

Prototyp prvého snežného skútra Polaris bol vytvorený v roku 1954, no nebolo to veľa. Stroj obsahoval pásový dopravník obilného sila pre dráhu, nárazníky Chevy pre lyže a motor od Briggs and Stratton.

Hoci prvý návrh možno nebol niečím, čo celý personál miloval, tím na ňom neustále pracoval a nakoniec postavil lepší druhý prototyp s názvom Polaris Sno Traveler. Tento výtvor Polaris vstúpil na výrobnú linku v roku 1956.

Snežné skútre Polaris v tom čase dosahovali maximálnu rýchlosť iba 20 míľ za hodinu a boli dosť ťažké, v priemere asi 1 000 libier. Napriek tomu sa vozidlá predávali mimoriadne dobre.

Edgar Hetteen dokonca vzal jeden zo snežných skútrov Polaris 1200 míľ cez aljašskú divočinu, aby dokázal, aká efektívna bola Polaris.

V šesťdesiatych rokoch sa snežné skútre Polaris zmenšili v reakcii na konkurenciu značiek ako Ski-Doo. V osemdesiatych rokoch spoločnosť Polaris začala navrhovať snežné skútre Indy, čo pokračovalo aj v deväťdesiatych rokoch.

Ďalšie typy vozidiel mali nasledovať.

Yamaha

Yamaha, ktorá sa v plnom rozsahu nazýva Yamaha Motor Co., Ltd., vyrába motorové vozidlá, ako sú štvorkolky, motocykle a člny.

Yamaha Motor Co., Ltd. sa oddelila od už existujúcej Yamaha Corporation v roku 1955.

Spoločnosť Yamaha Corporation bola založená v roku 1887 Torakusu Yamaha. Spoločnosť začínala výrobou klavírov a potom, v časoch po druhej svetovej vojne, hutníckych výrobkov a neskôr aj motocyklov.

Vráťme sa k Yamaha Motor Co., Ltd., kde sa neskôr presunula väčšina výroby motocyklov Yamaha. Yamaha Motor Co., Ltd. tiež vyrába bezpilotné helikoptéry na priemyselné využitie, snežné skútre, golfové vozíky, štvorkolky, rybárske člny, vodné skútre, plachetnice, motorizované bicykle, skútre a mnoho ďalšieho.

Genichi Kawakami viedol spoločnosť po jej založení v roku 1955. Prvým produktom pod záštitou Yamaha Motor Co., Ltd. bol jednovalcový dvojtaktný motocykel s názvom YA-1.

  Najužitočnejšie príslušenstvo mimo siete, aké sme našli

Motocykel bol založený na existujúcom nemeckom bicykli, ale stále sa dobre predával a používal sa v pretekoch a súťažiach, ako je 125 ccm Mt. Fuji Ascent.

Po výrobe niekoľkých ďalších motocyklov ako YA-1 začala Yamaha v polovici 60. rokov vyrábať dvojtaktné dvojtaktné vozidlá s objemom 305 cm3. Na to nadviazal v roku 1968 XS-1, dvojtaktný štvortaktný motocykel s objemom 650 cm3.

V nasledujúcich desaťročiach Yamaha svoje motocykle dolaďuje, takže naďalej zostávajú na špičke dizajnu.

Arktická mačka

Ďalšou minnesotskou spoločnosťou ATV je Arctic Cat, založená menom, ktoré by vám už malo byť povedomé, Edgar Hetteen.

To je pravda, Edgarov čas s Polaris bol krátky po osudnej jazde aljašskou divočinou na jeho snežnom skútri Polaris.

V roku 1960 vytvoril Hetteen Arctic Cat, ktorý bol navrhnutý tak, aby konkuroval Polaris a ďalším podobným výrobcom snežných skútrov.

Arctic Cat bola spočiatku známa ako Polar Manufacturing, potom Arctic Enterprises a neskôr Arctic Cat. Prvé snežné skútre od Arctic Cat sa nazývali rad Boss Cat.

Spoločnosť mala veľkú továreň v Ontáriu s rozlohou 15 000 štvorcových stôp. Hetteen sa snažil prilákať výrobcov lodí, takže spoločnosť mala väčšiu zostavu, ale nič sa neotriaslo.

Arctic Cat sa v roku 1982 dostal do bankrotu, ale v roku 1984 bola založená spoločnosť s názvom Arctco, aby udržala snežné skútre Arctic Cat v chode. Arctco sa neskôr v roku 1996 stalo Arctic Cat.

Dnes Arctic Cat vyrába vozidlá s pohonom dvoch kolies, helikoptéry, osobné vodné skútre, mini bicykle, generátory, snehové frézy a štvorkolky.

Motor Aeon

Oveľa menšia značka Aeon Motor vyrába štvorkolky a skútre. Medzi modely ATV patria Minikolt 50, Revo II 50/100, Cobra 50/100, Sporty 125/180, Overland 125/180, Cobra 220 a 300.

Spoločnosť bola založená v roku 1970, ale vtedy bola známa ako Kuan Mei Plastic Co., Ltd. a nevyrábala štvorkolky. To bolo až v roku 1998, keď bola založená spoločnosť Aeon Motor Co., Ltd.

Okrem skútrov a štvorkoliek dnes Aeon Motor vyrába aj príslušenstvo a náhradné diely a dodáva na trhy po celej Európe.

Jednou z prvých štvorkoliek od Aeonu boli modely s objemom 50 cm3 až 100 cm3, ktoré vstúpili do sériovej výroby v roku 1999. Do roku 2000 Aeon predstavil štvorkolku so spiatočkou.

Záverečné myšlienky

Ak ste sa niekedy chceli dozvedieť viac o tom, odkiaľ pochádzajú vaše obľúbené značky ATV, dúfame, že tento článok bol pre vás fascinujúcim čítaním.

Mnohé z najväčších spoločností, ktoré dnes vyrábajú štvorkolky, začali v oblastiach ako snežné skútre a motocykle a neskôr sa rozšírili na výrobu štvorkoliek. Nemôžeme byť šťastnejší, že to urobili!