História vodného skútra (Kto ho vynašiel a kedy?)

Odkiaľ sa vodný skúter vzal? Kto to vytvoril? Všetky vaše otázky o histórii vodných skútrov nájdete nižšie!

Americký narodený Clayton Jacobson II vynašiel vodné skútre v roku 1973. Prvým úspešným vnútorným pumpovým osobným vodným skútrom bola stojaca Kawasaki, ktorú nazývali „Jet Ski“.

Nápad Claytona Jacobsona

Clayton Jacobson II sa narodil v nemocnici Multnomah County Hospital v Portlande v Oregone 12. októbra 1933. V 40. rokoch sa jeho rodina presťahovala do južnej Kalifornie. Okrem štúdia fyziky a inžinierstva Jacobson trávil čas pouličnými pretekmi, kulturistikou a prácou v autoservise.

Po vysokej škole na Los Angeles City College sa pripojil k námornej rezervácii, aby úzko spolupracoval s prúdovými lietadlami. O niekoľko rokov neskôr sa oženil s Dianne a mali štyri deti. Po odchode z potravinárskeho biznisu, v ktorom pôsobil, začal spolupracovať so svojím svokrom. Potom sa začal venovať motokrosovým pretekom.

To viedlo k jeho predstave o vodnom skútri, keď počas svojich motocyklových pretekov narazil na chodník. Po havárii začal kresliť schému „motocykla na vodu“. Dal výpoveď a všetok čas trávil prácou na svojom sne o motorke na vode.

V roku 1965 vytvoril svoj prvý prototyp. Toto špecifické plavidlo bolo vyrobené z hliníka a poháňal ho dvojtaktný motor. Ďalší rok bol jeho druhý prototyp hotový.

Išiel do Bombardier, aby im kúpili jeho vodný skúter, ale nevideli v ňom budúcnosť. Potom odišiel do Kawasaki, ktorá bola práve známa motocyklami.

Využili ho a v roku 1973 vydali prvý produkčný stand-up Jet Ski. Jacobson nakoniec získal licenciu u troch najlepších známych značiek pre vodné skútre; Bombardier pre Sea-Doo, Kawasaki pre vodné skútre a Yamaha Waverunner.

Prvky vodného skútra

Možno sa čudujete, čo sa deje vo vnútri vodného skútra a ako to funguje.

 • Voda sa nasáva cez nasávaciu mriežku na dne plavidla
 • Pohon zabezpečuje benzínový motor, ktorý je poháňaný elektrickým zapaľovaním. Vo vodnom skútri je zvyčajne 2-taktný motor alebo 4-taktný motor.
 • V PWC motor poháňa vodné čerpadlo a obežné koleso (vrtuľu vo vnútri potrubia, aby mohla nasávať vodu na jeden koniec a von z druhého). Obežné koleso má 3 lopatky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Trocha nasatej vody ochladzuje motor, takže sa neprehrieva.
 • Spôsob, akým sa rýchlosť vody vytvára, je voda vystupujúca cez riaditeľnú trysku, ktorá je menšia ako prívod vody v zadnej časti vodného skútra.
 • Riadidlá, pomocou ktorých otáčate vodný skúter, ťahajú za kábel, ktorý posúva vodný prúd jedným smerom, čím sa celé plavidlo otáča.
  Kam ísť Rybárčenie na ľade v blízkosti Portlandu, Oregon

Typy vodných skútrov

 1. Rekreácia- Sú to najkupovanejšie vodné skútre a na vode sú veľmi obratné. Majú priemernú veľkosť, dobrý úložný priestor a maximálnu rýchlosť 99 km/h (asi 60 mph)
 2. Vlečné športy- Sú pre rodiny, ktoré radi ťahajú za sebou vodného lyžiara alebo wakeboardistu. V tejto kategórii sú obmedzené možnosti vrátane Sea-Doo Wake 155 a Sea-Doo Wake Pro 230. Dobrou správou je, že ich predajná hodnota je dobrá.
 3. Luxus – Najlepšie pre ľudí, ktorí hľadajú viac pohodlia a výkonu. Sú drahšie, ale pohybujú sa rýchlosťou až 105 km/h (66 mph).
 4. Výkon- Pretekári na vodných skútroch sa zvyčajne pozerajú na tieto. Len za 3 sekundy dokáže motor dosiahnuť rýchlosť 130 km/h (80 mph)!
 5. Rec-Lite- Novšia kategória pre tých, ktorí hľadajú najlacnejší druh vodných skútrov. Dostupné iba cez Sea-Doo a Yamaha. Maximálna rýchlosť je 80 km/h (50 mph) a odporúča sa pre začiatočníkov.

Prvé značky vodných skútrov

Tri najobľúbenejšie značky vodných skútrov, ako ste už pravdepodobne počuli, sú Kawasaki, Sea-Doo a Yamaha. Aké sú rozdiely medzi vodnými skútrami týchto značiek?

Sea-Doo

Sea-Doo je značka vyrábaná spoločnosťou Bombardier Recreational Products alebo BRP. V roku 1968 vzniklo prvé osobné plavidlo BRP a nazvali ho Sea-Doo. Dizajnérom bol Clayton Jacobson II.

Toto bolo poháňané motorom s objemom 320 cm3 s maximálnou rýchlosťou 25 mph. Tento motor sa príliš rýchlo prehrieval a čoskoro bol v roku 1969 nahradený vodou chladeným (namiesto vzduchom chladeným) motorom s objemom 367 cm3.

Sea-Doo sa stala vlastnou značkou v roku 1988 a stala sa populárnejšou v priebehu 90. rokov. Najväčšou výhodou produktov Sea-Doo je cena. Základné modely Sea-Doo’s nemajú vylepšenia, a preto sú také cenovo dostupné. Akonáhle vykonáte upgrade, stane sa približne rovnako drahý ako vodný skúter Yamaha.

  Dokážete vyrobiť iglu s práškovým snehom?

Ak hľadáte na svojom vodnom skútri špecifickú funkciu pre veci ako ťahanie, toto je jediná značka, ktorú máte. Keďže Sea-Doo je inovátor, vyrába špecifické vodné skútre pre potreby ľudí.

Yamaha

V roku 1986 Yamaha uviedla na trh WaveRunner 500, ktorý bol prvým vodným skútrom na svete. Toto sa tiež nazýva Marine Jet 500T, pretože bolo vyrobené pre milíciu, ktorá cestovala po mori. Toto je presný model, ktorý vytvoril základ pre dnešný trh PWC.

Len o 4 roky neskôr bol vynájdený WaveRunner III 650 alebo Marine Jet 650TL. Toto bolo prvé PWC pre 3 cestujúcich na svete a s fantastickým jazdným výkonom. Ďalším prvenstvom v tejto oblasti bol zahrnutý spätný pohon.

Motory Yamahy sú tam, kde je ich sila. Tieto motory nielenže vydržia večnosť, ale fungujú naozaj dobre. Ak si radi vymieňate vlastný olej a robíte si vlastnú údržbu, potom je Yamaha pre vás, pretože sa na nich pracuje jednoduchšie ako na Sea-Doo alebo Kawasaki.

Aj keď sú o niečo drahšie ako Sea-Doo, tým, že budete môcť na vodnom skútri pracovať sami, ušetríte veľa peňazí namiesto toho, aby ste ho museli prenášať a nechať ho servisovať. Yamaha je známa svojou neuveriteľnou spotrebou paliva, čo je veľmi výhodné, pokiaľ ide o peniaze a čas jazdy!

Rodinám s deťmi sa odporúča zaobstarať si Yamahu kvôli dodatočným bezpečnostným opatreniam, ktoré prijímajú. Ich vodné skútre sa môžu otáčať bez zrýchľovania a majú vynikajúce brzdy, ktoré plavidlo plynule zastavia.

Kawasaki

Kawasaki je spoločnosť s bohatou históriou začínajúcou koncom 19. storočia. Kawasaki pôvodne začínala ako lodná spoločnosť a potom sa výrazne vyvinula na výrobu lietadiel, helikoptér, strojov, mostov, áut, motocyklov a nakoniec v roku 1973 uviedla na trh prvý vodný skúter.

  Sú zruby v letných horúčavách chladné?

Pred uvedením vodného skútra spoločnosť v roku 1971 zorganizovala tím morských produktov v snahe rozšíriť svoju spotrebiteľskú základňu. Ich prvý motor pre vodné skútre bol dokonca založený na motore snežného skútra!

Na uvedenie vodného skútra boli mimoriadne pozitívne reakcie, a tak spoločnosť začala sériovo vyrábať. V priebehu niekoľkých rokov bol ich produkt celosvetový.

Je celkom zrejmé, že Kawasaki si urobila svoje meno v priemysle vodných skútrov. Dnes je ich značka jednou z najdrahších, ale ak hľadáte rýchlosť a štýl, Kawasaki je tá správna cesta.

Kawasaki „Jet Ski“ bude navždy známy. Aj keď je to v skutočnosti Yamaha alebo Sea-Doo, každý, kto má obmedzené znalosti PWC, ich bude nazývať vodným skútrom.

Fakty o vodnom skútri

 • Vodné skútre nepoškodzujú morské trávy. Vodné skútre tiež nevytvárajú obrovské vodné turbulencie.
 • Výrobcovia vodných skútrov investovali viac ako 1 000 000 000 dolárov do technologického pokroku, aby pomohli pri ochrane životného prostredia.
 • Dnešné vodné skútre majú o 75 % menej emisií ako modely z roku 1998.
 • Vodné skútre sú o 70 % tichšie ako modely z roku 1998.
 • Priame vstrekovanie, čo je technológia, ktorá sa dnes používa, znížila emisie o 75 %.
 • Štátnym a miestnym predstaviteľom činným v trestnom konaní bolo na Floride darovaných viac ako 280 vodných skútrov.
 • Od prijatia zákona o vodnom vzdelávaní na Floride v roku 1980 sa počet nehôd znížil o 22 %.