Fungujú snežné skútre na piesku? Všade, kde môžem jazdiť bez snehu

Väčšina ľudí oslavuje koniec zimy, pretože zmena ročných období naznačuje dlhšie a teplejšie dni, no vy nie. Vždy sa bojíš času, keď sa roztopí posledný sneh. Vtedy musíte snežný skúter odložiť do budúcej zimy. alebo ty? Môžete použiť snežný skúter na piesku?

Snežné skútre pracujú na piesku a mnohých iných nezasnežených povrchoch. Potrebujete silnejšie napínacie kolesá pre trakciu, nové vzduchové filtre a chladič s ventilátorom. Tieto časti zabraňujú prehriatiu motora. Stále však môže dôjsť k poškodeniu vozidla, ako aj zraneniam spôsobeným nesprávnym používaním snežného skútra.

Pravdepodobne máte ešte viac otázok o jazde na snežných skútroch na piesku a my sme tu, aby sme na všetky odpovedali. Ďalej budeme diskutovať oveľa podrobnejšie o úpravách potrebných na prípravu vašich saní na letnú jazdu. Pokryjeme aj riziká používania vašich saní na nezasnežených povrchoch.

Ako jazdiť na snežnom skútri na piesku

Zobrať si snežný skúter na pláž sa môže zdať rovnako zvláštne ako špliechať sa v oceáne v zimnom kabáte, ale dá sa to. Na saniach môžete jazdiť aj cez púšť alebo akúkoľvek inú piesočnatú oblasť. Jeho schopnosti v teréne sú skvelé, ako si ukážeme v ďalšej časti.

Keďže je však váš snežný skúter určený na použitie na snehu, nie je určený na jazdu v piesku hneď na začiatku. Najprv budete musieť urobiť nejaké úpravy na svojich saniach. Ak tak neurobíte, motor sa prehreje a môže sa pokaziť. Nechcete začať mimosezónu snežných skútrov s pokazeným motorom!

Ak sa na vaše sane v súčasnosti vzťahuje záruka, možno sa budete hrabať v ich vnútornom fungovaní. To je oprávnená obava. Vykonaním akýchkoľvek úprav na vašom snežnom skútri by ste viac než pravdepodobne stratili záruku. Pred pokračovaním použite svoj najlepší úsudok.

Ak chcete upraviť svoje sane na jazdu na piesku, postupujte takto.

Pridajte systém odpruženia podvozku

Súčasný systém odpruženia vo vašom snežnom skútri udržuje hnací remeň zavesený jedným z dvoch spôsobov: stiahnutím alebo vysunutím. Bočné koľajnice posúvajú hnací remeň v ktorejkoľvek polohe a závesné ramená sú pripojené k obom bočným koľajničkám. Bočné lišty sú tiež vybavené tlačnými pružinami a tlmičmi, nehovoriac o progresívnej pružinovej zostave, ktorá by mala obmedziť kontakt s bočnou lištou.

Odpruženie podvozku sa viac spolieha na viaclistové pružiny namiesto progresívnych a tlačných pružín. Pri jazde na snehu by tieto viaclistové pružiny neprišli príliš vhod, ale na suchu sú záchranou života.

So systémom odpruženia podvozku systém osciluje v širokom polomere, aby určil, aký je povrch terénu, a potom sa rýchlo prispôsobí. Mnoho snežných skútrov, ktorí používajú svoje sane na jazdu na piesku, hovorí, že systém odpruženia podvozku robí celý proces neuveriteľne hladkým, najmä pri prejazde cez duny.

Aktualizujte vzduchové filtre

Váš snežný skúter už používa špecializovaný vzduchový filter so záhybmi pre väčšiu filtráciu vzduchu po celej ploche. Vzduchový filter tiež zvyšuje objem vzduchu v priestore motora, takže spaľovanie môže prebiehať hladšie. To podporuje optimálny výkon motora. Váš filter tiež chráni pred nečistotami a časticami.

Čítať  Ako sú chladené snežné skútre?

Sneh je len pevná voda, takže jedinými čiastočkami v ňom by bola špina, veľmi malé kamienky a možno nejaké polámané konáre stromov. Piesok však nie je nič iné ako častice. Použitie rovnakého vzduchového filtra, na ktorý sa spoliehate počas aktívnej sezóny snežných skútrov, pravdepodobne nebude stačiť na letnú jazdu.

Potrebujete tie najvýkonnejšie vzduchové filtre, ktoré neprepúšťajú absolútne žiadne častice. V opačnom prípade môže piesok poškodiť motor. Je tiež ideálne, ak je prietok vzduchu vzduchovým filtrom lepší ako priemer. Pamätajte, že motory snežných skútrov sú určené na jazdu v chladných podmienkach. Teraz beriete sánky a používate ich v letných horúčavách. Čím väčší prúd vzduchu dokáže motor dostať, tým menšie je riziko jeho prehriatia.

Posilnite napínacie kolesá

Snežné skútre majú napínacie kolesá, typ kolesa, ktorý umožňuje otáčanie z hriadeľa na hriadeľ, takže nemusíte pripájať dva hriadele. Pre jazdu v tvrdom teréne je nevyhnutná nová sada týchto kolies.

Dôvodom je opäť základná funkcia snežných skútrov. Vaše sane nejazdia len na snehu, ale spoliehajú sa na sneh, ktorý maže vnútorné komponenty. Bez snehu na zemi tieto časti vyschnú ako kosť a začnú sa o seba brúsiť a rýchlo sa opotrebovávať. Tiež sa zahrejú.

Vylepšené napínacie kolesá vo vašom snežnom skútri môžu zlepšiť jeho letné odpruženie a zvýšiť trakciu rozšírením vašich pásov. Priemerné napínacie koleso by malo mať priemer 5,5 palca.

Pridajte radiátor a ventilátor

Jednou z najdôležitejších úprav, ktoré môžete na svojom snežnom skútri na letné použitie urobiť, je inštalácia radiátora.

Radiátor bude fungovať ako chladiaci mechanizmus vášho snežného skútra, keď sú vaše výmenníky tepla bez snehu takmer zbytočné. Uistite sa, že váš radiátorový systém má aj ventilátor, aby sa prúd studeného vzduchu pohyboval.

Na jeden snežný skúter potrebujete iba jeden radiátor. Umiestnite ho pod kapotu saní v blízkosti svetlometov. Výnimkou je, ak je váš radiátor väčší. V takom prípade ho chcete mať blízko zadnej časti tunela saní.

Na akých iných nesnežných povrchoch môžete snežný skúter použiť?

Je piesok jediným nesnežným terénom, po ktorom môžete jazdiť, keď si nastavíte sane podľa vyššie uvedených úprav? Rozhodne nie! Tu sú ďalšie možnosti, ktoré môžete využiť aj teraz, keď sú vaše sane pripravené na jarné a letné použitie.

Tráva

Sánkari nielen jazdia na tráve, ale súťažia aj na trávnatých ihriskách. Nerobíme si srandu! Tu je video z YouTube, ktoré vám presne ukáže, čo máme na mysli. Keďže ste svoje sane upravili na jazdu v teréne, nemali by ste sa toľko báť, že sa prehrievajú, ani by sa do motora nedostali pokosená tráva.

Pri sánkovaní na tráve vždy odporúčame jazdiť opatrne. Pri vysokých rýchlostiach môže byť tráva šmykľavá, najmä ak je tráva mokrá. Tiež sa chcete uistiť, že nájdete miesto, kde môžete legálne jazdiť na snežnom skútri. Jedným z takýchto miest môže byť aj váš vlastný dvor, ale verejný park? Určite nie.

Čítať  Aký typ tesniaceho prostriedku by som mal použiť na mojom RV a prečo je to dôležité?

Napriek tomu si dvakrát rozmyslite, než si vyberiete svoj dvor na zábavnú jazdu na snežnom skútri po tráve. Stopy vašich saní by mohli zničiť váš trávnik!

Dlažba

Vaše sane pravdepodobne aspoň na chvíľu prešli po chodníku počas aktívnej sezóny snežných skútrov, aby ste sa dostali na a z parkovísk. Napriek tomu hovoríme o zámernom jazdení na chodníku po dlhšiu dobu. Dokáže to váš snežný skúter? To sa veru.

Našľapovať však treba opatrne. To platí aj pre sánkovanie na tráve, ale najmä na chodníku musíte zabezpečiť, aby boli vaše karbidky a iné zasúvateľné časti zastrčené. Ak nie, tieto časti budú škrabať o zem a pravdepodobne sa hneď odlomia.

Pri sánkovaní na betóne si tiež musíte dávať pozor na svoje zákruty a iné manévre, pretože určitým pohybom by ste mohli vystaviť vonkajšie časti vašich saní drsnému asfaltu, čo by opäť spôsobilo poškodenie. Vyhnite sa otáčaniu čo najviac, a keď musíte, choďte pomaly a naplánujte si otáčanie s množstvom času na vykonanie rotácie.

Voda

Snežné skútre a voda sa nemiešajú, ale to niektorým ľuďom neprekáža. Záľuba nazývaná skákanie do vody sa stala populárnou medzi podskupinou sánkarov. Čo je preskakovanie vody? No, neberiete snežný skúter do vody, pretože by ste sa okamžite potopili. Namiesto toho, ako už názov napovedá, cieľom je preskočiť sane ako kameň alebo urobiť nejaké choré kolesá na hladine vody.

Môže to znieť nemožne, ale nie je to tak toto video relácie. Na senzáciu by ste potrebovali ľahký snežný skúter. Tiež by ste museli byť majstrovskí v sánkovaní, aby ste sa dostali cez celé jazero bez toho, aby ste sa potopili.

Aby som vám pripomenul, utopenie je obrovské riziko pri jazde na snežnom skútri. Hoci sa sánkari v zime kvôli šoku zo studenej vody viac topia, v lete, keď je voda teplejšia, by ste to aj tak nemuseli prežiť. Ak vás sánkovačka pritlačí, prilba sa naplní vodou alebo ak je vaša sánkarská výstroj po nasýtení vodou príliš ťažká, ľahko môže dôjsť k utopeniu.

Predstavuje jazda na snežnom skútri v inom teréne nejaké riziká?

Akokoľvek zábavné to môže byť na snežnom skútri po celý rok, musíte si byť vedomí nebezpečenstiev, ktorým môžete čeliť.

Neplatná záruka

Už sme to spomínali, ale teraz stojí za to, aby sme to zopakovali. Ak je váš snežný skúter nový a stále má aktívnu záruku, po pridaní chladiča alebo inovácii napínacieho kolesa táto záruka už pravdepodobne nebude. Záručná ochrana aj tak netrvá večne, ale kým je aktívna, môžete tiež využiť ochranu, ktorú záruka ponúka.

Akonáhle ste bez záruky, ak váš snežný skúter prestane fungovať alebo sa v budúcnosti poškodí, nemôžete získať bezplatné náhradné diely. Museli by ste si objednať diely, zaplatiť za ne a potom ich nainštalovať sami alebo zaplatiť niekomu inému, aby to urobil.

Čítať  Sprievodca otáčaním a riadením kajakov

Ak vaša záruka už dávno skončila alebo ste si kúpili ojazdený snežný skúter, tento problém so zárukou nebude až taký veľký problém. Pre nových majiteľov saní je to však určite niečo, o čom by sa mali na chvíľu zamyslieť.

Podmáčané vnútorné komponenty

Na svojom snežnom skútri môžete byť expert na skákanie na vode, ale faktom je, že vaše sane pri skákaní stále idú vo vode, aj keď je to len trochu. To je jedna z vecí, ktorej sa treba pri sánkovaní za každú cenu vyhnúť. Dokonca aj prechod cez malé plochy ľadovej vody sa neodporúča.

Príliš veľakrát preskakovanie sánok vo vode môže podmáčať vnútorné aj vonkajšie časti. Najhorším scenárom je zaplavenie motora vodou. Mŕtvy motor znamená, že vaše sane už ďalej nepôjdu, takže teraz je to len obrovský kus kovu uprostred jazera, ktorý sa potápa ako kameň, keď ste na ňom. Ak to znie desivo, je to preto, že to tak je.

Zrýchlené opotrebovanie vonkajších častí

Povieme to ešte raz: snežné skútre sú určené na jazdu na snehu. Nie sú stavané na jazdu na piesku, tráve alebo chodníku, aj keď to zvládnu. Škrabanie o tieto tvrdé povrchy môže opotrebovať časti snežného skútra rýchlo, oveľa rýchlejšie, ako keby ste svoje sane používali iba na jazdu na snežnom skútri. Dokonca aj vnútorné komponenty sa môžu opotrebovať kvôli mimoriadnemu namáhaniu potrebnému na udržanie vášho snežného skútra bez snehu.

Prehrievanie motora

Okrem zaplaveného motora je ďalším najhorším scenárom prehriatie motora. Áno, práve z tohto dôvodu ste nainštalovali chladič a ventilátor, ale niekedy tieto časti nechladia motor dostatočne na to, aby ho udržali v chode celý deň, keď ste vonku v letných horúčavách na chodníku alebo piesku.

Potopenie

Ak nie ste majstrovským kalibrom v skákaní do vody, čo si myslíte, že sa stane? Správne, vy a vaša sánka sa ponoríte priamo do vody. Snežné skútre vážia v priemere asi 500 libier, takže nemôžete zabrániť tomu, aby tie vaše neklesli na dno jazera.

Zranenie a smrť

Taktiež nemôžeme dostatočne zdôrazniť riziko zranenia a smrti pri jazde na snežnom skútri v teréne mimo snehu. Môžete sa šmýkať na tráve, nesprávne odhadnúť výšku duny a spadnúť, alebo, ako sme povedali, potopiť sane do vody. Riziko úmrtia v dôsledku niektorých z týchto zranení, a najmä utopenia, by malo byť triezvou myšlienkou.

Záverečné myšlienky

Snežné skútre s trochou finagovania dokážu pracovať na piesku, asfalte, tráve a dokonca aj na vode. Používanie saní takýmto spôsobom pravdepodobne vedie k strate záruky, môže dôjsť k opotrebovaniu dielov a môže dôjsť k väčšiemu zraneniu ako jazda na saniach dobrým, staromódnym spôsobom: na snehu.

Teraz, keď ste si vedomí rizík, môžete sa sami rozhodnúť, či je snežný skúter na iných povrchoch niečo, čo chcete robiť. Byť v bezpečí!