Funguje hydroizolačný sprej skutočne na stany?

Keď plánujete výlet do kempingu, musíte mať na pamäti niekoľko vecí. Najdôležitejšie je skontrolovať počasie – zistiť, či má pršať alebo nie. Ak predpoveď hlási dážď, najlepšie je zostať doma.

Napriek tomu môže byť počasie občas trochu nepredvídateľné. Trocha dažďa vás môže počas výletu vždy prekvapiť. Ak sa to niekedy stane, budete musieť mať dobrý vodotesný stan, ktorý môžete použiť. Ak stan nie je vodotesný, budete potrebovať hydroizolačný sprej, aby bol vodeodolný!

Áno, takéto hydroizolačné spreje existujú a sú veľmi pohodlné. Ak ste ho ešte nikdy nepoužili, žiadny strach – môžem vám o tom všetko povedať. Ak sa teda chcete dozvedieť všetko o vodotesnosti vášho stanu pomocou hydroizolačného spreja, držte sa celého tohto návodu!

Viac…

funguje hydroizolačný sprej na stany

Funguje hydroizolačný sprej skutočne na stany?

Ak ste nikdy predtým nepoužili hydroizolačné produkty, chápem, prečo by ste možno neočakávali, že budú fungovať. Bol som voči nim skeptický, ale keď som na stan nanášal prvý vodotesný náter, uvedomil som si, že som sa mýlil. Hydroizolačné spreje fungujú veľmi dobre; to isté platí pre stany všetkého druhu.

Mnoho kemperov sa hneď od začiatku rozhodne použiť nepremokavé kempingové vybavenie. Ak sa pozriete na nepremokavé kempingové stany, zistíte, že môžu byť o niečo drahšie ako bežné stany. Budú mať kvalitný materiál a vodoodpudivosť, ale stojí to za tie peniaze navyše?

Povedal by som, že nie – veľa skvelých stanov nemá na začiatku dobrú vodoodpudivosť. Ak máte takýto stan, môžete ho urobiť úplne vodotesným používaním takýchto vodotesných sprejov na vašich cestách. Táto možnosť vám ušetrí nejaké peniaze, ale poskytne vám rovnakú ochranu pred vodou.

Keďže existujú rôzne vodotesné spreje, do ktorých sa môžete pozrieť, odporúčam vám, aby ste si dobre prečítali ich pokyny. Napríklad niektoré spreje sú vhodné len do plátenného stanu. Iné môžu byť vhodné len pre nylonový stan. Záleží od výrobcu a samotného spreja.

Takže predtým, ako si takýto sprej zaobstaráte, skontrolujte typ materiálu použitého na váš stan. To vám povie, aký typ spreja musíte získať. Ak sa budete riadiť mojimi pokynmi, nepochybujem, že bez problémov zvládnete vodotesnosť stanu.

Ako dlho vydrží hydroizolácia na stane?

Neexistuje spôsob, ako zistiť, ako dlho vám hydroizolácia vydrží na stane. Po prvé, záleží na akú máte hydroizoláciu. Je materiál stanu vodeodolný, alebo používate hydroizolačný sprej?

Akýkoľvek typ hydroizolácie na stanoch sa môže po určitom čase opotrebovať. Ako často stan používate, ako ho používate, a ako sa o to staráš bude hrať rozhodujúce úlohy. Čím viac budete stan používať, tým častejšie bude potrebovať vodotesnú úpravu. To isté platí pre používanie stanu, najmä ak podnikáte kempingové výlety v daždivom a vlhkom počasí.

Čítať  Ako sa chrániť pri kempovaní?

Ďalšia vec, na ktorú treba myslieť, je, ako sa o stan staráte. Vždy po použití odporúčam stan vyčistiť, vyvetrať a vysušiť. Pokiaľ ide o hydroizolačné stany, najdôležitejšie je sušenie stanu. Pred uskladnením sa musíte uistiť, že je suchý.

Potom musíte stan uložiť na suché a chladné miesto. Ani ten najlepší hydroizolačný sprej nebude fungovať dobre, ak budete stan držať vo vlhkom prostredí. Hydroizolácia sa opotrebuje a materiál stanu zostane vlhký, čo vedie k tvorbe plesní.

Aby ste si ušetrili veľa starostí a peňazí, odporúčam sa o stan správne starať už od jeho získania. Môžete skúsiť experimentovať s materiálom, či je vodeodolný alebo nie. Nezabudnite ho však po použití vždy vysušiť a uskladniť. Ak to urobíte, stan a jeho vodeodolný povlak zostanú ešte chvíľu v skvelej forme!

Môžete urobiť stan vodotesnejším?

Vždy môžete svoj stan vodotesný alebo ho urobiť odolnejším proti vode, než je! Prvým spôsobom, ako to urobiť, je použitie spomínaného DWR náterového spreja. Ak neviete, DWR znamená odolný vodoodpudivý prostriedok, ktorý musíte mať na svojom kempingovom stane.

Ale toto je len jeden zo spôsobov, ako urobiť svoju výstroj vodotesnou alebo zlepšiť jej vodeodolnosť. Druhým je skontrolovať a vidieť stav stanu. Ak sú nejaké trhliny alebo trhliny, môže to byť dôvod, prečo váš stan preteká.

V závislosti od toho, aké zlé sú slzy alebo aké veľké sú otvory, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Ak je materiál príliš poškodený, najlepšie by bolo zaobstarať si nový stan a starý vyhodiť. Ak slzy nie sú také zlé, môžete použiť tmel na švy a naniesť ho na ne.

Otvory musíte zašiť a použiť tmel alebo lepiacu pásku. Môžete si zaobstarať, čo chcete – pásku na švy odporúčam len na netesné švy alebo drobné dierky. Ale konečné rozhodnutie je vždy na vás.

Keď utesníte všetky diery a trhliny, môžete naniesť ďalšiu vrstvu vodotesného spreja na zlepšenie existujúcej hydroizolácie na stane. Ak urobíte všetko správne, nepochybujem, že vo vašom stane nebude pretekať.

Ako často stany potrebujú hydroizoláciu?

Ako už bolo spomenuté, stan vám povie, ako často ho musíte hydroizolovať. S vodeodolnými nylonovými stanmi nebudete musieť často používať hydroizolačný sprej. Pri bežných plátenných stanoch možno budete musieť materiál vodoodolný častejšie.

Skúste so stanom zaexperimentovať skôr, ako si ho vezmete na výlet. Nakvapkajte trochu vody na stan, nechajte vodu sedieť na materiáli a skontrolujte, či tam nie sú nejaké netesnosti. Experimenty tiež vykonajte po každom výlete, aby ste skontrolovali, či sa vodotesná vrstva neopotrebovala.

Čítať  Sú bundy Patagonia teplé? [Temperature Ratings Included]

Takéto experimenty sa ukážu ako užitočné pri určovaní, či je potrebné použiť nový vodotesný náter alebo nie. Ale nezabudnite si vziať na výlet hydroizolačný sprej na stan pre každý prípad!

Robíte hydroizoláciu zvnútra alebo zvonka stanu?

Pokiaľ ide o hydroizoláciu rôznych vonkajších zariadení, existujú rôzne taktiky, ktoré musíte použiť na vodotesnosť vecí. Pri stanoch je väčšina hydroizolačných sprejov určená na použitie na vonkajšej strane stanu. Všeobecným predpokladom je menšia potreba hydroizolácie zvnútra.

No pri hydroizolácii nestačí vedieť, ako funguje vodeodolný sprej. Budete tiež potrebovať vedieť, ako stan vodoodolný a predĺžiť účinnosť nepremokavého náteru. Ak sa chcete naučiť, ako to urobiť, tu sú kroky, ktoré by ste mali dodržiavať:

Krok 1 – Potrebujete vyčistiť stan k dokonalosti. Ak ste sa nedávno vybrali na výlet, zvážte, či by ste stan zvnútra aj zvonku pekne poumývali. Pred umývaním sa uistite, že na ňom nie sú žiadne nečistoty alebo nečistoty. Keď je bez škvŕn, nechajte ho úplne vyschnúť.

Krok 2 – Získajte vodotesný sprej a handričku. Začnite nanesením spreja na celý materiál stanu. To isté platí nielen pre stany, ale aj pre všetok vonkajší nábytok. Potom nechajte sprej pôsobiť niekoľko minút, kým prejdete na ďalší krok.

Krok 3 – Utierkou prejdite materiály, na ktoré ste sprej naniesli. Odstráňte všetku prebytočnú vodu. Potom nechajte stan vysušiť na slnku alebo na mieste s konštantným prúdením vzduchu. Aj keď ho potrebujete nechať cez noc, nebojte sa to urobiť.

Krok 4 – Po vysušení stan uložte na chladnom a suchom mieste. Vytiahnite ho len vtedy, keď ho potrebujete použiť. Vďaka tomu budete môcť predĺžiť účinnosť vodeodolného spreja. Po niekoľkých použitiach stanu zopakujte rovnaký postup.

Najlepší vodotesný sprej na stany

Aby som vám pomohol vodoodolný stan bez väčších problémov, dal som vám všetky kroky, ktoré musíte dodržať. Teraz vám chcem povedať viac o najlepších hydroizolačných sprejoch pre stanové, ktoré nájdete na trhu. Tu sú moje 3 najlepšie možnosti, takže si ich určite pozrite:

Vodoodpudivý prípravok Kiwi Camp Dry Heavy Duty

Kiwi camp sprej je skvelý vodeodolný sprej, ktorý môže fungovať na všetkých typoch zariadení. Môžete ho použiť nielen na svoj stan, ale môžete ho použiť aj na batoh, topánky a ďalšie outdoorové vybavenie. Tento sprej je veľmi lacný, takže na jeho získanie nemusíte šetriť.

Sprej sa dodáva v malej zelenej plechovke. Môžete skontrolovať plechovku, aby ste videli pokyny a ubezpečili sa, že ju používate tak, ako by ste mali. Všimnete si, že to, čo robíte hydroizoláciou, musí byť čisté a suché.

Čítať  Čo priťahuje medvede? [Question Answered]

Pred použitím sa uistite, že ste nádobu pretrepali. Potom s plechovkou vo vzpriamenej polohe nastriekajte vodotesný náter na celý predmet. Náter by mal byť po celej položke, pričom druhý náter môžete naniesť o niekoľko hodín neskôr.

Celkom bude trvať 48 hodín, kým bude položka vodotesná. Potom ho môžete použiť, aj keď vonku začne pršať. Budete v úplnom bezpečí, pretože sprej Kiwi je veľmi účinný a poskytuje dlhotrvajúcu hydroizoláciu.

Ak chcete zistiť viac informácií o spreji, kliknite TU.

Star Brite Water Proofer + odpudzovač škvŕn + UV ochrana

Tento druhý sprej má mnoho použití. Tento sprej dokáže všetko od hydroizolácie až po odpudzovanie škvŕn a dokonca aj ochranu proti UV žiareniu. Je vhodný aj na stany, plachty, plachty, outdoorové oblečenie, výstroj atď.

zľava

STAR BRITE hydroizolačný sprej, vodotesnosť + odpudzovač škvŕn + UV ochrana - 22 OZ (081922SS)
STAR BRITE hydroizolačný sprej, vodotesnosť + odpudzovač škvŕn + UV ochrana – 22 OZ (081922SS)

  • Vodotesnosť + ochrana proti UV žiareniu a škvrnám pre plachty na člny, autoplachty, bimini topy, plachty, stany, bundy, batohy, topánky, markízy, plachty, baldachýny, slnečníky a kryty na terasu
  • Nemení priedušnosť, farbu ani pocit látky
  • Skvelé na použitie na nové tkaniny, výrazne predlžuje ich životnosť tým, že poskytuje dodatočnú odpudzujúcu bariéru proti vlhkosti a slnečnú clonu proti škodlivým UV lúčom

Na rozprašovači uvidíte, že sa odporúča použiť na plátno, nylon, akryl alebo kožu. Takže ho používajte iba na takéto stany na hydroizoláciu. Pamätajte tiež, že je to o niečo drahšie ako predchádzajúca možnosť. Sprej má vysokú účinnosť a je skvelý pri hydroizolácii a ochrane proti škvrnám. Jeho UV inhibítory ochránia materiály aj pri najsilnejších slnečných lúčoch.

Než dostanete sprej, pozrite sa na rôzne možnosti, ktoré máte. Môžete si vybrať medzi hydroizoláciou na mori, čističom plachiet a plátna a sprejom na vodnej báze. Každý môže byť použitý na rôzne materiály, takže si overte, ktorý z nich bude pre váš stan najlepší.

Ak sa chcete dozvedieť viac o spreji, kliknite TU.

Čistenie stanov a výstroja Nikwax, hydroizolácia, UV ochrana

Zo všetkých vodeodolných sprejov Nikwax používam najradšej. Fľaša je kompaktná a ľahko sa používa, zatiaľ čo vďaka spreju bude váš stan odpudzovať vodu ako nikdy predtým. Je to to najlepšie, čo môžete použiť na vodotesnosť svojho stanu, ale stojí to za vyššiu cenu ako ostatné dve možnosti.

zľava

Nikwax Tent & Gear SolarProof (Spray-On), 500 ml
Nikwax Tent & Gear SolarProof (Spray-On), 500 ml

  • Obnovuje a dodáva vodeodolnosť látkam odolným voči poveternostným vplyvom
  • Pridáva UV ochranu, aby sa zabránilo poškodeniu slnkom a zdvojnásobila životnosť zariadenia; funguje najlepšie po aplikácii Nikwax Tent & Gear SolarWash
  • Aplikácia sprejom

Vzhľadom na to, že sprej môžete použiť na hydroizoláciu, čistenie a UV ochranu, cena sa oplatí. Môžete ho tiež použiť na vodotesnosť iných typov zariadení, terasového nábytku a dokonca aj vášho dáždnika. Je veľmi účinný vo všetkých prípadoch!

Sprej je na vodnej báze, bez PFC, bez PFAS, bez rozpúšťadiel a bez aerosólu. Vďaka tomu je sprej Nikwax najlepším hydroizolačným sprejom na stanový sprej.

Ak si ho chcete objednať alebo sa o ňom dozvedieť viac, môžete tak urobiť kliknutím TU.