Dva páry ponožiek pri turistike? [Advantages & Disadvantages]

Mnoho turistov prisahá na systém dvoch ponožiek. Nikdy nevyšli na turistický chodník bez toho, aby si navliekli dva páry ponožiek. Znamená to však významný rozdiel v zážitku z turistiky alebo je to skôr mýtus? To je to, čo sme tu, zistíte!

Noví, neskúsení turisti sa ma pýtali, či si majú na turistickú cestu obliecť jedny alebo dvoje ponožiek. Všetky otázky ma lákali vyskúšať tento systém dvojponožkového vrstvenia na vlastnej koži. Bol som príjemne prekvapený, aká osviežujúca to bola skúsenosť a ako užitočná sa ukázala byť. Chcem vám o tom všetko povedať a pomôcť vám rozhodnúť sa, či chcete tento systém vrstvenia dvoch ponožiek použiť aj vy.

Ak sa chcete dozvedieť o všetkých výhodách a nevýhodách nosenia dvoch párov ponožiek na výletoch, držte sa počas trvania tohto sprievodcu. Nepochybujem o tom, že kým sa dostanete na koniec, budete vedieť, či chcete tento systém vyskúšať alebo nie. Poďme teda rovno do toho a uvidíme, o čom je systém vrstvenia!

Viac…

turistické ponožky

Výhody nosenia dvoch párov ponožiek pri turistike

Zaujíma vás, či by ste mali mať na turistike dva páry ponožiek? Môžem vám pomôcť urobiť toto rozhodnutie rýchlo tým, že vám poviem všetko o výhodách, ktoré môžete získať nosením dvoch párov ponožiek. Systém vrstvenia prichádza s množstvom skvelých výhod, o ktorých si musíte byť vedomí, takže poďme priamo na tieto výhody a pozrime sa, o čom sú:

Viac možností

Keď máte so sebou dva páry ponožiek, máte viac možností. Napríklad, ak sa vonkajšia vrstva zašpiní alebo namočí, môžete ju vyzliecť a nosiť vnútornú vrstvu. Ak sa vnútorná vrstva spotí, môžete ju vyzliecť a nosiť vonkajšiu vrstvu. Máte svoje možnosti, takže môžete robiť, čo chcete.

Tiež, ak vyperiete jeden pár ponožiek, môžete nosiť druhý pár, kým prvý schne. Potom môžete urobiť to isté s druhým párom ponožiek a mať oba páry čisté a suché za pár dní.

Extra teplo

Ak nosíte topánky so zlými izolačnými vlastnosťami, pridanie páru ponožiek navyše môže zmeniť váš život. Dva páry ponožiek sa môžu osvedčiť aj počas zimných túr, keď chcete, aby vaše nohy zostali čo najteplejšie.

Na zimné túry odporúčam vždy investovať do zateplených topánok, pretože ponožky nemôžu urobiť príliš veľký rozdiel. Môže sa k nim dostať aj sneh a spôsobiť ich premočenie. V takom prípade sa budete musieť vrátiť k používaniu jednej vrstvy ponožiek namiesto dvoch.

Čítať  Čo dať pod nafukovací matrac pri kempovaní? [Detailed Guide]

Extra teplo sa môže hodiť aj pri spaní vonku, pretože môžete použiť obe vrstvy ponožiek, aby ste zostali v teple. Ráno si budete musieť iba obuť topánky a byť pripravený opäť vyraziť na cesty.

Prevencia pľuzgierov

Prevencia pľuzgierov je veľmi dôležitá. Nikto nechce chodiť a bolieť ho nohy od pľuzgierov či odrenín. Budete musieť urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa vyhli pľuzgierom a aký lepší spôsob, ako nosiť dva páry ponožiek!

Ak skombinujete vrstvu kompresných ponožiek s vrstvou vlnených ponožiek, budete mať na nohách nulové pľuzgiere. To platí pre všetky druhy výletov. Dokonca aj keď potrebujete ísť na niektoré z najdlhších chodníkov, nebude to žiadny problém, ak si oblečiete dva páry ponožiek.

Napriek tomu by ste mali zvážiť použitie leukoplastu, pretože nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať. Ak zistíte, že niektorá časť vašej nohy je náchylnejšia na tvorbu pľuzgierov, pridajte na túto časť náplasť ako dodatočnú ochranu.

Suché nohy

Druhá vrstva ponožiek môže tiež ochrániť vaše nohy pred navlhnutím. Vonkajšia ponožka bude zvyčajne hrubšia a absorbuje vodu. Takže, keď vojdete do potoka alebo narazíte na dážď, táto vonkajšia ponožka zvlhne.

Nie je to zlá vec, pretože si môžete ponožku vyzliecť a prilepiť ju k vnútornej ponožke, ktorá bude suchá. Týmto spôsobom môžete nechať vonkajšiu vrstvu zaschnúť a po úplnom vyschnutí ju nasadiť. Medzitým sa môžete prilepiť na vnútornú ponožku a stále budete celkom pohodlní.

Ochrana hmyzu a rastlín

Mať dva páry ponožiek je ako mať na nohách vypchávky. To môže byť niekedy nepríjemné a spôsobiť, že sa vaše nohy potia, ale môže to dosť chrániť vaše nohy.

Ak pôjdete na chodník, na ktorom je príliš veľa chrobákov alebo príliš veľa rastlín vyčnievajúcich zo strán, budete potrebovať dodatočnú ochranu. Rastliny so svojimi špičatými časťami môžu spôsobiť rezné rany na nohách. Pokiaľ ide o chyby, turistika v oblastiach s množstvom kliešťov alebo komárov nie je nikdy dobrý nápad.

Ak teda chcete počas cesty dodatočnú ochranu, noste ďalšiu vrstvu ponožiek.

Zlepšený komfort

Ak ste omylom dostali pár turistických topánok, ktoré sú pre vás príliš veľké, môžete dodatočný priestor vyplniť ďalšou vrstvou ponožiek. Vďaka tomu sa budete v turistickej obuvi cítiť oveľa pohodlnejšie a nebudú sa vám v topánke hýbať nohy. Ponožky z merino vlny sú najpohodlnejšou možnosťou, ale ak chcete, môžete nosiť aj iné moderné ponožky.

Čítať  Sú Birkenstocks vhodné na turistiku? [Let’s Get Right Into The Guide]

Nevýhody nosenia dvoch párov ponožiek pri turistike

Ak stále premýšľate, či by ste mali nosiť dva páry ponožiek na turistiku, môžem pridať niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa. Áno, pokryl som všetky výhody tohto systému vrstvenia. Napriek tomu môžete očakávať, že budú existovať aj určité nevýhody. Nemýlite sa – existuje niekoľko nevýhod, o ktorých by ste si mali byť vedomí, takže sa pozrime, aké sú:

Príliš veľa tepla

Spomenul som, že dva páry ponožiek dokážu zahriať nohy počas zimných výletov. Napriek tomu sa vám pri týchto ponožkách môžu v topánkach potiť nohy, najmä ak máte obuté zateplené čižmy. Jednu vrstvu si môžete vyzliecť hneď, ako začnete výlet.

Počas výletov v horúcom počasí neodporúčam pridávať vonkajšiu vrstvu ponožiek. Ak ste na turistike v horúcom počasí, mali by ste zvážiť nosenie páru bežných ponožiek alebo niektorých moderných ponožiek vyrobených na turistiku. To posledné nájdete vo väčšine obchodov s výstrojom vo vašom meste.

Nie vždy pohodlné

Nosenie dvoch párov, takže ponožky tiež nie sú vždy pohodlné. Ak máte turistickú obuv v správnej veľkosti, možno zistíte, že mať na sebe dva páry ponožiek môže bolieť nohy. Ďalšia vrstva môže spôsobiť odreniny na chodidlách, čo môže viesť k tvorbe pľuzgierov.

Ak chcete mať na nohách nulové pľuzgiere, zvážte veľkosť topánky a to, či vám umožňuje mať druhú vrstvu ponožiek. Ak to nie je možné, držte sa jednej vrstvy ponožiek. Na väčšinu výletov nosím špeciálne turistické ponožky a zisťujem, že často nie je potrebná druhá vrstva.

Pridaná váha

Ak máte na sebe dve vrstvy ponožiek, bez ohľadu na to, o aký typ ponožiek ide, pridajú vám na váhe. Niektoré náročné výjazdy vám nedovolia mať kilá navyše. Takže tú sekundu budete musieť skôr či neskôr zahodiť.

Na túru odporúčam nosiť len jedny ponožky. Dodatočnú vrstvu môžete pridať, ak potrebujete zahriať nohy alebo ak je prvá vrstva mokrá. Pokiaľ nemusíte, nepridávajte si ďalšiu vrstvu ponožiek a nevážte si to.

Prispieť k nepríjemnému zápachu

Nakoniec by ste mali vedieť, že dva páry ponožiek môžu spôsobiť, že sa vaše nohy potia, takže ponožky zapáchajú. Ak nevyzujete nohy z topánok, môžete riskovať, že celá topánka bude zapáchať. Pot nie je nikdy príjemný, preto by ste sa mali snažiť, aby ste sa vyhli takému zápachu.

Čítať  Prečo praská táborák? [7 Ways To Prevent It]

Ak je vám príliš teplo alebo sa potíte, vyzlečte si druhú vrstvu ponožiek a nalepte si iba prvú. Skúste ponožky pred opätovným nasadením oprať v potoku a vysušiť na slnku.

Koľko párov ponožiek by ste mali nosiť pri turistike?

Na túto tému neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. Je len na vás, či si počas peších výletov oblečiete jeden alebo dva páry ponožiek. Ja osobne nosím cez leto len jeden pár, ale keď je chladné počasie, nosím dva páry. Môžete urobiť to isté a uvidíte, či sa vám to páči!

Nie je to však všetko o počte vrstiev, ktoré nosíte, ale aj o type ponožiek. Dokonca aj väčšina obchodov s vybavením vám povie obrovský rozdiel medzi bežnými bavlnenými ponožkami a tými, ktoré sú vhodné na turistiku. Ak si zaobstaráte špecializované turistické ponožky, miniete veľa peňazí, no získate potrebný komfort a ochranu.

To isté nemôžem povedať o bavlnených ponožkách. Nemali by ste ich nosiť na turistiku, pretože sa vám pri nich budú viac potiť nohy. Odporúčam nosiť jednovrstvové kompresné ponožky s extra vrstvou hrubších vlnených ponožiek. Kombinácia je úžasná a budete mať pocit, že kráčate po oblakoch.

Kompresné ponožky by mali byť nylonové, polyesterové alebo dokonca spandexové. Druhou vrstvou by mali byť vlnené ponožky. Merino vlna je najdrahšia. Napriek tomu ponúka odolnosť, pohodlie, ochranu, sucho a dostatok tepla. Takže, ak môžete, odporúčam zaobstarať si pár ponožiek z merino vlny, ktoré budete nosiť na svoje turistické výlety.

Zabaliť

Musíte vedieť všetko o systéme dvoch ponožiek, jeho výhodách a nevýhodách. Nezabudnite si preštudovať body uvedené vyššie a rozhodnúť sa, či chcete tento systém dvoch ponožiek vyskúšať alebo nie. Odporúčam raz vyskúšať, či sa hodí. Vždy môžete zhodiť jeden pár ponožiek, ak vám to bude nepríjemné.

Rozmýšľali by ste niekedy nad tým, že by ste si dali na turistický chodník dva páry ponožiek, alebo ste to už vyskúšali? Dajte mi vedieť v komentároch nižšie. Nemôžem sa dočkať, až si prečítam o vašich skúsenostiach s nosením dvoch vrstiev ponožiek pri turistike!