Dokážete zoskočiť padákom z teplovzdušného balóna? Čo sa vyžaduje?

Niekoľkokrát ste skočili padákom a chcete veci zmeniť. Ak je to možné, radšej vystúpite z teplovzdušného balóna ako z lietadla, ako ste už počuli, je to celkom jedinečný zážitok. Dokážete zoskočiť padákom z balóna a ak áno, čo k tomu potrebujete?

Áno, môžete skákať padákom z teplovzdušného balóna, ale musíte mať licenciu na parašutizmus úrovne B alebo vyššej. Budete tiež potrebovať baliaci lístok, ktorý dokazuje, že ste si zbalili padák za posledných šesť mesiacov.

V budúcnosti podrobnejšie rozvedieme parašutizmus z teplovzdušného balóna vrátane toho, aký je to pocit a pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Môže to byť veľmi zábavný a nezabudnuteľný skok, ale musíte byť v bezpečí a my vám s tým pomôžeme v tomto článku.

Aký je pocit zo zoskoku padákom z teplovzdušného balóna? Čím sa líši od parašutizmu z lietadla?

Aká je príťažlivosť parašutizmu z teplovzdušného balóna? Ukazuje sa, veľa! Pri zoskoku z lietadla generujete to, čo je známe ako relatívny vietor. Toto je letecký termín, ktorý označuje smer pohybu atmosféry v porovnaní so smerom pohybu samotného lietadla.

Zvyčajne pri zoskoku padákom z lietadla je lietadlo otočené dopredu. To spôsobuje horizontálny relatívny vietor pri skoku. Potom aerodynamický odpor mení hybnosť relatívneho vetra. Zároveň vás gravitácia ťahá dole vzduchom. Kombinácia týchto síl mení relatívny smer vetra z horizontálneho na vertikálny.

Výsledkom je oblúk, o ktorom niektorí parašutisti hovoria, že je ako prúd vody z horizontálnej nízkotlakovej záhradnej hadice.

Pri zoskoku padákom z teplovzdušného balóna nefúka relatívny vietor. Tým sa zníži tlak pri výstupe z balóna v porovnaní so skokom z okraja lietadla. Budete sa cítiť mimo kontroly, ako keby ste boli úplne voľným pádom. Tento pocit je známy ako únik z mŕtveho vzduchu a je to to, čo parašutistov núti vracať sa späť, keď vyskočia z teplovzdušného balóna.

Pocity z výstupu mŕtveho vzduchu sú krátkodobé, dáme vám vedieť. Ste predsa pripútaní k padáku, takže beztiažový zostup voľným pádom je len dovtedy, kým nedosiahnete určitý bod. Potom môžete otvoriť svoj padák a vznášať sa späť na pristátie rovnako ako pri zoskoku padákom z lietadla.

Čítať  Pristávajú teplovzdušné balóny na správnom mieste?

Tu je ďalší zaujímavý rozdiel, ktorý nie je dostatočne zohľadnený. Relatívny vietor okrem vytvárania tlaku vytvára aj hluk. Bez tohto vetra môže byť prvých pár sekúnd vyskočenia z teplovzdušného balóna strašidelne tiché. Toto tiež nevydrží, najmä keď naberiete rýchlosť počas zostupu voľným pádom, ale určite je to pozoruhodná časť zážitku!

Potrebujete licenciu na zoskok padákom z teplovzdušného balóna?

Ak chcete zoskočiť padákom, musíte pred cestou získať licenciu? Parašutisti, ktorí chcú skákať sólo a užiť si viac zážitkov na oblohe, by mali získať aspoň B licenciu. Parašutistická asociácia Spojených štátov vydáva licencie na parašutizmus.

Kvôli veľmi nápadným rozdielom pri zoskoku padákom z teplovzdušného balóna oproti lietadlu by sa o to mali pokúšať len skúsenejší potápači.

Povedzme si o typoch licencií na parašutizmus, ako aj o tom, ako ich získať.

Licencia

Licencia A je certifikácia na úrovni začiatočníka. Ak chcete získať túto licenciu, musíte absolvovať kurz schválený prostredníctvom United States Parachute Association alebo USPA. Ak to zvládnete, budete musieť spolupracovať s inštruktormi a trénermi, skákať rôznymi spôsobmi, aby ste predviedli zručnosti, ktoré ste sa naučili.

Licencia B

Druhým stupňom licencií na parašutizmus je licencia B. Ak chcete získať túto certifikáciu, musíte sa zapísať do kurzu s baldachýnom a skákať aspoň 50-krát. Očakáva sa, že budete vedieť veľa pristávacích a letových manévrov, vrátane pristátí na vode.

Keď dosiahnete 100 zoskokov, máte nárok pracovať ako tréner a pomáhať tým, ktorí sa snažia získať licenciu A.

Licencia C

Ak ste skočili aspoň 200-krát, môžete prejsť na licenciu C. Teraz ste natoľko zruční, že dokážete pristáť v dosahu cieľa, aj keď je tento cieľ menší. Budete mať tú česť zaznamenávať svoje skoky pomocou GoPro alebo inej kamery. Ak máte záujem o lietanie vo wingsuite, môžete to urobiť aj s licenciou C.

Môžete sa dokonca stať inštruktorom USPA a urobiť si niekoľko ukážkových skokov pre zábavu.

Čítať  Narážajú teplovzdušné balóny do seba?

Licencia D

Ak ste postúpili až po totem s licenciou na parašutizmus, nakoniec získate licenciu D. Najprv budete musieť dokončiť 500 skokov. Ak ste držiteľom pomernej D-licencie, môžete robiť exhibície a grandióznejšie predvádzacie zoskoky, ako napríklad tie s pyrotechnikou a/alebo vlajkami.

Pravidlá pre zoskok s teplovzdušným balónom

Aby bol zoskok z teplovzdušného balóna bezpečný a príjemný zážitok, potápač aj pilot balóna musia dodržiavať vopred stanovené pravidlá. Tieto pravidlá sa môžu do istej miery líšiť v závislosti od spoločnosti, ktorá lieta na balóne, ale toto sú všeobecne zavedené usmernenia.

Skontrolujte dokumentáciu potápača

Majú parašutisti licenciu B v zoskoku padákom alebo vyššiu? Je licencia aktuálna? Má každý potápač licenciu? Požiadajte aj o kartičky potápačov. Baliaca karta uvádza, že potápač si zbalil padák minimálne za posledných šesť mesiacov. Padák by mal byť funkčný.

Požiadajte o dôkaz dokumentácie pilota balóna

Piloti teplovzdušných balónov sú certifikovaní leteckým preukazom alebo pilotnou licenciou. Obe certifikácie sa vydávajú prostredníctvom Federálny úrad pre letectvo alebo FAA. Ako sme už diskutovali inde na blogu, piloti balónov musia prejsť výcvikom a testovaním špecifickým pre lietanie v teplovzdušnom balóne v porovnaní s inými typmi lietadiel.

Vždy je dobré skontrolovať, či váš pilot balóna má licenciu, aj keď by bez nej nikdy nemal lietať.

Urobte si brífing pred skokom

Po kontrole dokumentácie by ste nikdy nemali len tak skočiť. Namiesto toho by ďalším krokom mala byť inštruktáž s pilotom balóna. Počas brífingu si naplánujete a nacvičíte, ako vyskočíte z lietadla, vrátane presnej pozície, z ktorej budete zoskočiť.

Dostaňte sa do pozície skoku

Poloha pri zoskoku je dôležitá pri zoskoku z teplovzdušného balóna. Musíte byť na mieste, kde vám nehrozí žiadne riziko kolízie s líniami koruny alebo ryhami. Najbližšia strana koša by mala byť čo najviac bez prekážok. Pilot balóna možno bude musieť nastaviť svoje nastavenie tak, aby sa ovládacie šnúry stiahli na stranu.

Načasujte svoj skok

Pilot balóna pre vás vyberie bezpečné miesto na zoskok padákom, také, ktoré nie je v blízkosti vysokonapäťových napájacích káblov, veľkých vodných plôch alebo výrazných zmien v teréne. Keď vám pilot balóna dá signál, aby ste skočili, budete musieť okamžite konať.

Čítať  Prečo je moja štvorkolka v nečinnosti vysoká?

Nadmorská výška, v ktorej skočíte, je tiež prvoradá pre pilota balóna. Vaša nadmorská výška sa bude líšiť v závislosti od toho, akú licenciu máte. Ak ste parašutista s licenciou B, potom môžete skákať z výšky 3 500 stôp. Ak máte licenciu C, je to 3000 stôp.

Ak chcete skočiť, posuňte sa až k okraju koša. Uchopte rám horáka a choďte do toho!

Nepúšťajte padák hneď

Akonáhle ste z teplovzdušného balóna a padáte vzduchom, nesmiete predčasne uvoľniť padák. Príliš skoré vytiahnutie padáka môže spôsobiť problémy s padákom, čo nie je to, čo chcete, keď ste vo výške viac ako 3 000 stôp a na pevnú zem vás vedie iba padák.

Ak ste držiteľom licencie B, potom by ste mali mať nasadený padák o 3 000 stôp a pre držiteľov licencie C je to medzi 1 500 a 2 500 stôp.

Môžem si naplánovať zoskok z teplovzdušného balóna kedykoľvek počas dňa?

Spoločnosti s teplovzdušným balónom ubytovávajú parašutistov, ktorí majú záujem, ale menej často ako priemerní balónári. Preto, ak chcete zoskočiť z balóna, nie je zlý nápad zavolať alebo poslať e-mail spoločnosti teplovzdušných balónov včas a upozorniť ich.

Nebuďte prekvapení, ak si nemôžete naplánovať let teplovzdušným balónom kedykoľvek budete chcieť. Určité počasie je najbezpečnejšie na zoskok s padákom z balóna, napríklad veľmi slabý vietor a inak nehybné podmienky. Toto počasie uvidíte najčastejšie skoro ráno, ako aj neskôr popoludní pred západom slnka, takže buďte v tom čase pripravení na zoskok!

Záverečné myšlienky

Môžete skákať padákom z teplovzdušného balóna za predpokladu, že máte licenciu na zoskok padákom B alebo vyššiu. Ak sa spýtate ktoréhokoľvek parašutistu, kto to urobil, povie vám, aké vzrušujúce je potápať sa z teplovzdušného balóna v porovnaní s lietadlom. Teraz je čas zažiť tieto vzrušenia na vlastnej koži!