Dokážete zacieliť lukom a šípom bez mieridiel?

V lukostreľbe ste ešte relatívne nováčik, takže zakaždým, keď chcete urobiť presnú strelu, spoliehate sa na zameriavač svojho luku a šípu. Váš oveľa skúsenejší priateľ však začal strieľať bez zameriavača a takmer sa zdá, že zvyšuje ich presnosť. Naozaj môžete ísť bez nahliadnutia?

Môžete mieriť lukom a šípom bez zameriavača, ale presné strely si vyžadujú určitý cvik. Ak sa chcete vyhnúť pozorovaniu, vyberte aspoň dva kotviace body a pri streľbe sa dôsledne pozerajte na jednu stranu tetivy.

Ak si potrebujete osviežiť mieridlá alebo chcete viac informácií o mierení a streľbe z luku a šípov bez nich, ste na správnom mieste. Dokonca si povieme aj o výhodách a nevýhodách peep zameriavačov v lukostreľbe, takže si to nebudete chcieť nechať ujsť.

Čo je to Peep Sight?

O peep pamiatkach sme už na blogu písali, ale to už bolo pred chvíľou, tak začnime rekapituláciou, nie?

Mieridlá sú štandardnou súčasťou zložených lukov. Ak sa práve teraz pozriete na svoju tetivu a uvidíte v strede dutý kruh, toto je ten pohľad. Mali by ste sa pozerať do priezoru, aby ste sa mohli strategickejšie sústrediť na svoj cieľ a presne zacieliť svoje luky.

Zameriavač funguje najlepšie, keď sa používa v spojení s lukom, ktorý obsahuje kalibrované kolíky, ktoré priradíte k cieľu, opäť kvôli presnosti. Niektorí lukostrelci dokonca zarovnajú zameriavač luku so zameriavačom, ak sú obe podobné veľkosti a potom vystrelia.

V dnešnej dobe sú priezory takmer vždy bezdušové, hoci kedysi to tak nebolo. Váš bude merať kdekoľvek od 1/36th palca na 1/4th palce v závislosti od zloženej šípky, ktorú vlastníte.

Potrebujete namieriť svoj luk a šípy?

Mieridlá majú byť cennou funkciou, alebo prečo by sa mali štandardne dodávať so zloženými lukmi? Napriek tomu sa niektorí lukostrelci rozhodli úplne vyhodiť kukadlá. V súčasnosti sú systémy no-peep čoraz obľúbenejšie, najmä medzi tými, ktorí majú radi súťažnú lukostreľbu. Lovci lukostreľby sú dosť šikovní aj v systémoch bez nazerania.

To nám hovorí, že nie, zameriavač nie je povinný na namierenie luku a šípu. K tomu však existujú výhrady.

Po prvé, ak ste nováčikom v lukostreľbe a stále sa učíte detaily, zatiaľ by sme vám neodporúčali strieľať bez zameriavača. Budete potrebovať všetku pomoc s presnosťou, ktorú môžete získať, a zameriavače vám to poskytujú.

Väčšina lukostrelcov, ktorí sa rozhodli, že mieridlá nie sú pre nich, strieľala s nimi alebo bez nich po dlhú dobu v oboch prípadoch. Môžu zistiť, že ich presnosť je ešte lepšia bez mieridiel, a to porovnaním ich výsledkov pri prechode s a bez. Začiatočníci tento referenčný rámec ešte nemajú.

Čítať  Pešia turistika vs trekking, aký je rozdiel?

Druhé upozornenie je toto: aj keď ste skúsený lukostrelec, uistite sa, že používate zameriavač správne. Niektorí lukostrelci nazývajú peep zameriavače bezcennými, len aby zistili, že celý ten čas tento zameriavač zneužívali. Stáva sa to a je to v poriadku. Oveľa dôležitejšie je napraviť svoju chybu, aby ste mohli byť presnejším lukostrelcom.

Ako zacieliť luk a šíp bez nahliadnutia

Ak ste si natoľko istí svojimi lukostreleckými schopnosťami, že chcete úplne preskočiť hľadisko a stále vyťažiť maximum zo striel, ktoré vystrelíte, ako to urobíte? Dovoľte nám vysvetliť.

Krok 1: Nájdite svoje kotviace body

Toto je najdôležitejšia časť procesu, preto si o tom povedzme niečo podrobnejšie. Kotviaci bod v lukostreľbe je referenčný bod, ktorý používate pri streľbe. Spoliehanie sa na váš kotviaci bod vám umožňuje udržiavať zarovnanie a tvar od strely k výstrelu, čo prirodzene zvyšuje vašu presnosť pri streľbe z luku a šípu.

Teraz kotviace body nedokážu udržať vaše zarovnanie a tvar; to je na tebe. Kotviaci bod vám môže povedať len to, kde by ste mali byť a ako by ste sa mali umiestniť. Napriek tomu mnohí lukostrelci zistili, že aj keď sa viac zameriavajú na konzistenciu kotviaceho bodu a menej na svoju formu, ich strely sú stále presnejšie. To nie je výhovorka, aby ste poľavili vo svojom zarovnaní, ale napriek tomu je to zaujímavý kúsok.

Aké sú kritériá pre výber kotviaceho bodu? Chcete kotviaci bod, ktorý je pohodlne na dosah. Inými slovami, ak musíte zohnúť hlavu, aby ste dosiahli kotviaci bod, nie je to dobré. Kotviaci bod sa tiež musí opakovať a byť ľahko identifikovateľný medzi zvyškom vášho okolia.

Nemali by ste si vybrať kotviaci bod, ktorý spĺňa jedno kritérium alebo dokonca dve z troch, ale všetky tri body. Pri streľbe zo zložených lukov, o ktorých sme hovorili v tomto článku, môžete očakávať, že váš kotviaci bod bude bližšie k ústam ako pri použití iného typu luku.

Z jedného dňa na druhý môže váš kotviaci bod ovplyvniť veľa faktorov, z ktorých väčšinu máte pod kontrolou. Ak napríklad žujete žuvačku, určite to bude hrať úlohu v tom, kde je váš kotviaci bod. To isté platí, ak sú vaše ústa otvorené alebo zatvorené, alebo ak sa mračíte alebo udržujete svoju tvár uvoľnenú. Dokonca aj naklonenie hlavy môže ovplyvniť váš kotviaci bod.

Čítať  13 najlepších túr v južnej Kalifornii

Keď budete mať kotviaci bod, pokračujte a vyberte si iný. Ak od svojich výstrelov očakávate presnosť, potrebujete aspoň dva kotviace body, keď nepoužívate zameriavač.

Krok 2: Použite zameriavač, ale nie zameriavač

Mieridlá sú zvyčajne zabudované do zložených lukov, zatiaľ čo zameriavače nie sú, ale pred niektorými lukostrelcami sa uprednostňujú mieridlá pred prvými. Špendlíky v zariadení budú slúžiť ako váš nový sprievodca, keď prestanete vidieť. Možno budete musieť trochu pohnúť hlavou buď doprava alebo doľava, aby ste získali čítanie z luku. Majte to na pamäti pri výbere kotviacich bodov, pretože viete, aké dôležité je umiestnenie hlavy.

Krok 3: Oheň!

Zameranie luku a sústredenie sa viac na zameriavač luku ako na zameriavač, pričom zostanete v zarovnaní, vás dostane do správnej pozície, aby ste sa dostali bez zameriavača. Skúste vystreliť a uvidíte, aký to bude pocit. Je viac než pravdepodobné, že prvých pár šípov, ktoré vystrelíte, bude trochu nemotorných a nie veľmi presných. Čím viac cvičíte, tým väčšia by mala byť vaša presnosť.

Zapamätajte si svoje kotviace body pre každý výstrel, ktorý vystrelíte, pričom zachovávajte konzistenciu kotviacich bodov od jedného výstrelu k druhému.

Ak zistíte, že aj s konzistentnými kotviacimi bodmi a perfektným tvarom stále nepálite naplno bez mieridiel, neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo, že ich nemusíte používať. Je to voliteľné a vhodnejšie pre niektorých lukostrelcov, ale nie pre všetkých.

Aké sú výhody Peep Sights?

Okrem toho je používanie priezoru výhodné z mnohých dôvodov!

Priateľský pre začiatočníkov

Lukostreľba je pre mnohých atraktívnym športom, no tí lukostrelci, ktorí len začínajú, nechcú premárniť celý deň streľbou šíp za šípom a nezasiahnu žiadny zo svojich cieľov. Môžu potrebovať ďalšiu pomôcku na presnosť a zameriavače sú tou pomôckou. Iste, ak by sa lukostrelec niekedy rozhodol hrať súťažne, možno by sa vykašľal na zameriavač, ale ak im tento zameriavač pomáha učiť sa a zlepšovať sa, prečo ho nepoužiť?

Jednoduché použitie

Na rozdiel od iných pomôcok, ako sú zameriavače luku, ktoré sa nie vždy dodávajú s nákupom zloženého luku, je priezor priamo zabudovaný. Je navrhnutý na použitie a nevyžaduje veľa úsilia, aby ste zistili, ako to funguje. Stačí sa pozrieť cez dieru, zaostriť a strieľať. Je to dosť jednoduché na to, aby sa začiatočníci mohli okamžite cítiť ako odborníci.

Čítať  Môžu RV kempovať cez noc u Cabela's?

Spoľahlivá presnosť

Rovnako nechceme zľahčovať presnosť používania priezoru. Na presnú streľbu nestačí len zameriavač, pretože neoceniteľné sú aj kotviace body, no mieridlá nepochybne pomáhajú.

Dobre sa hrá s iným príslušenstvom

V tomto článku sme hovorili o mieridlách, ale to nie je jediné príslušenstvo, s ktorým sú mieridlá kompatibilné. Tlačidlá Kisser fungujú aj s mieridlami. Pýtate sa, čo je to bozkávanie? Toto tlačidlo sa pripája k tetive luku a prechádza medzi pery, aby slúžilo ako jeden spoľahlivý kotviaci bod od výstrelu k výstrelu.

Aké sú nevýhody Peep Sights?

Dôvod, prečo lukostrelci niekedy nenávidia zameriavače, pravdepodobne spočíva v niekoľkých nasledujúcich dôvodoch.

Môže minimalizovať viditeľnosť v tmavých podmienkach

Iste, peep zameriavače fungujú skvele počas slnečného dňa alebo jasného rána, ale čo za úsvitu alebo súmraku? Nie veľmi. Ak je počasie zamračené alebo hmlisté, môže sa vám tiež zdať, že budete mať problém získať dobrý výhľad cez priezor. Vďaka tomu je zameriavač úplne zbytočný, takže nezaškodí vedieť, ako v týchto situáciách použiť zložený luk bez zameriavača.

Diera sa môže upchať

Dnes ráno prešlo jemné mrholenie, a hoci stačilo na chvíľu prerušiť lukostreľbu, počasie sa medzičasom umúdrilo a vy ste opäť začali strieľať. Jediný problém je, že sa vám namočil pohľad. Vysušenie nie je také jednoduché ako pomocou handričky alebo dokonca trička, pretože otvor je taký malý. Dokonca aj škvrny špiny sa môžu dostať do priezoru a ovplyvniť vaše videnie, čím ovplyvnia vašu presnosť.

Môže sa vyskytnúť skrútenie

Ďalším problémom s mieridlami je, že sa niekedy pohybujú samy od seba a krútia sa, keď sa postavíte na výstrel. Predstavte si, že by ste si našli čas na dokonalé zarovnanie a našli svoje kotviace body, len aby ste sa pozreli cez svoj pohľad a videli, že je skrútený! Uf, to je frustrujúce.

Záverečné myšlienky

Streľba z luku a šípu bez mieridiel je možná a či tak urobíte, závisí od osobných preferencií. Niektorí lukostrelci nenávidia zameriavače, zatiaľ čo iní ich používajú stále. Aj keď ste fanúšikom priezorov, naučiť sa strieľať bez nich je rozumné v prípade, že sa vám priezor skrúti alebo zablokuje alebo ak chcete strieľať v tmavších podmienkach!