Dokážete vyrobiť snehuliaka v ľadovom snehu?

Všetok sneh je technicky vyrobený z ľadových kryštálov, ale niekedy je to, čo zíde z neba, ľadovejšie ako snehovejšie. Ak sneženie, ktoré pristálo vo vašom susedstve, vytvorilo malé častice snehu podobné peletám, potom ide o graupel alebo ľadový sneh. Vedeli by ste vyrobiť snehuliaka z tohto typu snehu?

Vytvorenie snehuliaka v zľadovatenom snehu je takmer nemožné kvôli peletovanej štruktúre snehu. Aj keď sa graupel zmieša s ľahkým alebo mokrým snehom, jeho prítomnosť by sťažila prácu so snehom. Ľad neobsahuje veľa vody, takže prilepiť sneh by bol problém.

V tejto príručke si povieme viac o tom, čo tvorí zľadovatený sneh, aké užitočné je vyrobiť snehuliaka a čo – ak vôbec – s tým môžete robiť. Milovníci zimného počasia si toto určite nenechajú ujsť!

Čo je ľadový sneh?

Ak ste čítali tento blog, potom si spomeniete, ako snehové kryštály vznikajú v rôznych typoch. V závislosti od typu snehu, ktorý napadne, môžete mať veľmi ľahký sneh, suchší a prachovejší sneh alebo hustejší, mokrejší sneh.

Zľadovatený sneh sa často označuje ako graupel. Teplota, ktorá je potrebná na to, aby napadol sneh, je 32 stupňov Fahrenheita, no keď teploty klesnú pod túto hranicu, môže sa tvoriť ľadový sneh.

Kvapky vody v atmosfére zamŕzajú. Ako sa to stane, kvapôčky sa prichytia na najbližší snehový kryštál. Toto je známe ako lemovanie. Výsledkom lemovania je sneh podobný peletám, ktorý padá v malých kúskoch.

Graupel si možno často pomýliť s krupobitím, no nie je to celkom ono. Krupobitie sú zamrznuté zrážky, ktoré často padajú vo veľkých kusoch. Ak ste už niekedy počuli, ako vám búchalo do okien alebo búchalo do vlečky, potom viete, že krupobitie môže byť dosť škodlivé.

Menšie pelety, ktorými sú graupel, sú mäkšie a šetrnejšie. Je menej pravdepodobné, že spôsobia škodu, ale to neznamená, že je to nemožné.

Je zaujímavé, že v správnych podmienkach sa z graupelu môže stať krupobitie, napríklad keď sa granulám nechá zväčšiť svoju veľkosť na ceste z oblohy. To znamená, že graupel sa nie vždy stáva krupobitím a sám osebe to nie je krupobitie.

Je ľadový sneh dobrý na výrobu snehuliakov?

Skutoční milovníci zimy sa tešia na snehové udalosti, ako napríklad letní fanúšikovia túžiaci po slnečných a horúcich plážových dňoch. Boli ste veľmi nadšení, že ste nedávno nasnežili…kým nezačal padať z neba.

Čítať  Naozaj potrebujem píšťalku pri turistike alebo batohu?

Potom ste boli zdesení, keď ste si uvedomili, že namiesto pomalého, mäkkého zostupu, ktorý sneh často robí, vás sypú pelety. Deťom ste už sľúbili, že dnes vyrobíte snehuliaka, no nie ste si istí, či na to zľadovatený sneh poslúži. Bude to?

Vaše predpoklady sú správne. Zľadovatený sneh nie je dobrý na výrobu snehuliakov.

Ak ste čítali tento blog, potom by ste si mali uvedomiť, že správna konzistencia snehu na výrobu snehuliakov (ale aj iných snehových stavieb, ako sú iglu alebo snehové pevnosti) je mokrý, ale nie príliš premočený sneh.

Možno potrebujete rekapituláciu, tak vám ju teraz poskytneme. Sneh má zvyčajne obsah voľnej vody, pričom voľná voda sa vzťahuje na množstvo vlhkosti v snehu. Suchší sneh, ako je prachový sneh, má obsah voľnej vody od troch do ôsmich percent.

Mokrý, ale nie premočený sneh obsahuje osem až 13 percent voľnej vody, a to je ideálne množstvo. Sneh, ktorý presahuje 13 percent voľnej vody, pripomína skôr kašu. S takýmto typom snehu nič nenarobíte.

Takže medzi veľmi suchým, dokonale vlhkým alebo príliš vlhkým, kam padá graupel? Hoci ľad je len zamrznutá voda, ľad má menší obsah vody, než by ste si mysleli. Podľa spravodajského zdroja SFGatev jednej štandardnej kocke ľadu z podnosu získate len dve polievkové lyžice vody.

Ľad je suchý a to znamená, že graupel by bol rovnaký.

Graupel nie vždy padá sám. Dalo by sa to kombinovať s prachovým snehom alebo mokrejším snehom, aj keď asi nie s kašou. Pamätajte, že podmienky potrebné na výskyt zľadovateného snehu sú chladnejšie ako zvyčajných 32 stupňov, takže kaša by zamrzla. Aj mokrejší sneh by urobil to isté.

Výsledný sneh by bol pravdepodobne suchší a potom by bol pokrytý graupelovými peletami. Celkovo by ste mali sypký, prachový, suchý sneh.

Zvyčajne odporúčame zmáčať prachový sneh, aby sa v ňom zvýšil obsah voľnej vody. Dodatočná vlhkosť dodáva snehu priľnavosť, takže ho možno zvinúť do snehových gúľ alebo snehových tehál.

Čítať  Priemerná hmotnosť obytných áut triedy C

Čo sa teda stane, keď namočíte ľad? Voda na ľade zamrzne a vytvára viac ľadu. Tak sa tvorí námraza.

Čo môžete robiť v ľadovom snehu?

Ak vezmete do úvahy vyššie uvedené informácie, teraz si uvedomíte, že vyrobiť snehuliaka s graupelom bude takmer nemožné. Je ľadový sneh ešte na niečo dobrý?

Úprimne, nie veľmi. Peletovaný sneh nespôsobuje práve najpríťažlivejšie sneženie, takže ak sa venujete fotografovaniu alebo natáčaniu videa, budete z toho smutní.

Vytváranie snehových anjelov nie je skvelé v zľadovatenom snehu, pretože je chladno a textúra je rušivá.

Ak by ste dúfali, že zachránite deň tým, že vezmete deti sánkovať, neodporúčali by sme to ani to. Ľad v snehu môže spôsobiť, že sánkovanie je nepredvídateľné. Navyše je tu opäť tá textúra, vďaka ktorej nie je sánkovanie najlepší nápad.

To platí pre lyžovanie aj snežné skútre. Ľad len pridáva príliš veľké nebezpečenstvo pre tieto činnosti. Vaše snežné vozidlo by sa mohlo kvôli ľadu dostať do šmyku alebo šmyku, čo by mohlo viesť k nehodám a zraneniam.

Dokonca aj odhŕňanie zľadovateného snehu je náročnejšie ako zvyčajne, ale to je asi jediné, čo môžete urobiť, keď zem zdobí graupel.

Bezpečnostné tipy na ľadovom snehu

Zľadovatený sneh je nielen nepohodlný, ak ste dúfali, že sa pôjdete sánkovať alebo postaviť snehuliaka, ale môže byť aj vyslovene nebezpečný. Keď sa nabudúce objaví graupel vo vašej predpovedi počasia, určite dbajte na tieto tipy.

Pred lopatou použite rozmrazovač

Hádzanie ľadu je hlúpa záležitosť. Môžete trieskať a bodať do ľadu lopatou, ale všetko, čo robíte, je zbytočné míňanie energie. Oh, a riskujete prasknutie alebo iné zlomenie vašej lopaty na sneh. Jednoducho to nestojí za to.

Čo by ste mali urobiť predtým, ako sa pokúsite o lopatu, je použiť rozmrazovač. Po nanesení počkajte aspoň dve hodiny, kým odmrazovač urobí svoje. Ľad sa za ten čas roztopí natoľko, že sa dá ľahšie lopatou.

Čítať  Typy kuší – Váš kompletný sprievodca kušou

Pri chôdzi sú najlepšie malé kroky

Nechcete sa pošmyknúť a spadnúť na ľad, ani to nechcete pre svoje deti. Povedzte im, aby nebehali po trávniku alebo po chodníkoch, kým nebudete mať možnosť ich rozmraziť. Urobte malé, spoločné kroky, aby ste zostali vo vzpriamenej polohe.

Pri ťahaní lopatou používajte stelivo pre mačky

Keď už hovoríme o zotrvaní vo vzpriamenej polohe, môže to byť ťažké, keď odhŕňate ľadový sneh. Tu je zvláštny trik, ktorý funguje prekvapivo dobre. Rozprestrite čerstvé mačacie podstielky okolo oblasti, ktorú lopatou preháňate. Podstielka zvýši trakciu, aby ste sa nešmýkali.

Ak môžete, vyhnite sa jazde na ľade

Problém s ľadom je, že akákoľvek časť cesty môže byť pokrytá čiernym ľadom. Napriek názvu je čierny ľad takmer neviditeľný, najmä v búrlivých podmienkach alebo skorej tme, ktorú zima prináša každý deň.

Čierny ľad sa s väčšou pravdepodobnosťou vytvára na asfalte ako na iných povrchoch (čo vysvetľuje názov), zvyčajne vyžaduje opätovné zmrazenie raz alebo viackrát. Na nadjazdoch, mostoch a iných častiach ciest, ktoré sú veľmi frekventované, je najpravdepodobnejšia tvorba ľadu.

Keďže ľad nevidíte, najlepšie urobíte, ak sa úplne vyhnete šoférovaniu. Dúfajme, že ak máte výrazné sneženie, váš šéf vám dá deň voľna alebo vás aspoň nechá pracovať z domu. Deti asi tiež nechodia do školy.

Ak musíte jazdiť, robte to pomalšou rýchlosťou, než akú vyžaduje rýchlostný limit. Ignorujte ostatných motoristov, ktorí sa okolo vás preháňajú na oboch stranách, pretože práve oni jazdia nebezpečne.

Brzdite čo najčastejšie, pretože ak to urobíte, pravdepodobne sa dostanete do šmyku alebo šmyku. Namiesto toho, aby ste spomalili, jednoducho prestaňte zrýchľovať. Zachovajte tiež rovný volant, čo zvýši kontrolu nad vaším vozidlom.

Záverečné myšlienky

Keď v susedstve napadne zľadovatený sneh, radšej ostaňte vnútri a uvarte si horúce kakao. V tomto type snehu sa nedá postaviť snehuliak, ani sa nedá postaviť snehová pevnosť. Nebezpečná je aj jazda na snežnom skútri, sánkovanie či lyžovanie.

Dúfajme, že ďalšie sneženie bude vlhkejšie a menej ľadové, aby ste si mohli užiť vyššie uvedené zimné aktivity!