Dokážete vyrobiť iglu s práškovým snehom?

Deti sa túto zimu takmer každý deň hrali vonku a prosili vás o iglu. Chcete vyhovieť, ale sneh, ktorý napadol minulú noc, je veľmi prachový. Dokážete ešte postaviť iglu z tohto snehu?

Áno, môžete si vyrobiť iglu z prachového snehu, aj keď ho budete musieť zmiešať s vodou, aby sneh udržal pohromade štruktúru iglu. Trvá to len pár hodín a dobré vyhľadávanie polohy na vytvorenie iglu, ktoré si deti budú ešte chvíľu užívať!

Ak sa chcete dozvedieť viac o stavbe vlastného iglu pre deti, ste na správnom mieste. Ďalej vám predstavíme podrobný návod na výrobu iglu. Budeme mať dokonca tipy, ako udržiavať iglu, takže určite pokračujte v čítaní!

Takže, môžete urobiť iglu s práškovým snehom?

Nie je to prvýkrát, čo sme na blogu rozoberali prachový sneh. Ak si pamätáte na náš príspevok o tom, či sa dá vyrobiť snehuliak v prachovom snehu, povedali sme, že nie, nemôžete, aspoň nie samostatne.

Je to rovnaký príbeh, ak chcete postaviť iglu v prachovom snehu, ale s riešením.

Najprv si povedzme, prečo prachový sneh nie je príliš použiteľný. Kľúčom pri stavbe akejkoľvek snehovej konštrukcie – či už ide o pevnosť na guľovačku, snehuliaka alebo iglu – je, že sneh musí obsahovať vlhkosť.

Áno, vlhkosť je voda a technicky je všetok sneh voda, ale boli by ste prekvapení, aký suchý je nejaký sneh.

Ak chcete určiť vlhkosť alebo suchosť snehu, musíte zmerať obsah voľnej vody alebo obsah tekutej vody. Nepotrebujete na to žiadne vedecké nástroje, iba ruky. Keď je sneh iba vlhký, potom sa jeho obsah voľnej vody pohybuje okolo troch percent, možno až osem percent.

Mokrý sneh je taký sneh, ktorý má obsah voľnej vody 15 percent. Suchý sneh obsahuje menej ako tri percentá tekutej vody.

Práškový sneh, čo je povrchový sneh, sa považuje za suchý. Keď sa ho pokúsite chytiť do ruky, rozpadne sa. To nie je priaznivé pre veľa, dokonca aj valcovanie do snehových gúľ. Ak máte radi snowboarding alebo jazdu na snežných skútroch, na tieto aktivity sa hodí prachový sneh. Je tiež ľahké lopatou, čo je požehnanie.

Dobre, takže ak nemôžete postaviť nič pevné s prachovým snehom, ako ho potom použijete na výrobu iglu? Je to jednoduché, zvýšite jej obsah voľnej vody.

Vyžaduje si to zmiešanie vody so snehom, o čom si povieme viac v ďalšej časti. Keď obsah voľnej vody stúpa, sneh sa stáva ako lepidlo, ktoré sa prilepí na seba a iné štruktúry. Teraz je výroba iglu veľmi uskutočniteľná!

Čítať  Môžem použiť šunku na návnadu na ryby?

Ako postaviť iglu s prachovým snehom

Ste pripravení začať stavať svoje iglu pre deti, bez ohľadu na prachový sneh. Zostrojenie iglu vám zaberie asi štyri hodiny, ak na ňom budete pracovať sami. Ak môžete, pokúste sa požiadať o pomoc suseda, partnera alebo kamaráta, pretože takto môžu vaše deti používať iglu pred západom slnka.

Najprv si pozbierajte zásoby. Áno, potrebujete viac ako len sneh. Ak môžete, postavte iglu blízko zdroja vody, ako je hadica alebo kohútik.

Budete tiež potrebovať lopatu na sneh a fúrik. Pravdepodobne máte veľa lopatiek, ale nie nevyhnutne mohylu. Ak si potrebujete požičať od suseda, tak to prosím urobte.

Čo si oblečiete pri práci vonku na snehu, je veľmi dôležité. Musíte mať nepremokavé rukavice, inak vám ruky prechladnú do 10 minút. Nepremokavý kabát a nohavice do snehu vám tiež zachovajú toastu, ak na seba omylom ošpliechate vodu pri zmáčaní prachového snehu.

Keď máte všetko, čo potrebujete, je čas stavať! Tu sú kroky.

Preskúmajte svoju polohu

Ak ste tak ešte neurobili, prvou úlohou je vybrať miesto pre vaše iglu. Ako sme odporučili v odsekoch vyššie, ak môžete postaviť iglu blízko zdroja vody, je to najlepšie. Predídete tak tomu, že budete musieť so sebou vláčiť vedrá studenej vody, ktorá na vás môže striekať a rozliať sa.

Vytvorte obrys iglu

Po vybratí miesta je čas naplánovať špecifikácie iglu. Štandardná výška iglu je 12 až 18 palcov, priemerná hrúbka je 9 až 12 palcov a dĺžka by mala byť medzi 18 a 24 palcov.

Zmerajte toľko miesta pomocou krajčírskeho metra alebo dokonca pravítka (alebo niekoľkých). Keď viete, aké veľké iglu postavíte, urobte hrubý obrys jeho štruktúry v snehu pomocou prsta alebo pravítka. Toto bude slúžiť ako vodítko pri začatí výstavby.

Namočte prachový sneh a začnite stavať

Teraz budete potrebovať zásobu vody. Skombinujte veľké množstvo vody s práškovým snehom, kým nezískate textúru ako kaša. Odporúčame mať viac snehu, ako si myslíte, že potrebujete, pretože môže trvať niekoľko pokusov a omylov, kým získate správnu textúru snehu.

Aj keď suchý sneh je nepoužiteľný na stavbu snehových konštrukcií, mokrý sneh je rovnako nepoužiteľný. Príliš kvapká. Ak sa vám prachový sneh za mokra rozpadá v rukách, musíte použiť menej vody.

Keď ste pripravení začať stavať, najprv postavte steny. Pre iglu nemusíte vyrábať samostatné tehly. Deťom nebude záležať na tejto úrovni remeselnej zručnosti, a preto bude tento projekt trvať hodiny dlhšie, než je potrebné.

Čítať  Potrebujem licenciu alebo povolenie na jazdu na snežnom skútri?

Takto postavíte iglu. Vezmite kus mokrého snehu a položte ho na miesto, kde ste načrtli začiatok stien. Potom na to pridajte ďalší sneh a oba diely pevne spojte. Keďže máte viac definovanú stenu, s ktorou môžete pracovať, pridávanie na stenu bude jednoduchšie.

Stavať zozadu

Tým, že začnete od zadnej časti iglu, a nie od pravej alebo ľavej strany, zabezpečíte, že budete môcť dosiahnuť a postaviť všetky časti iglu bez toho, aby ste museli dieru do vrchnej časti iglu.

Zakrivte steny

Pamätajte, že iglu nemá rovné steny úplne hore. Keď sa dostanete do polovice vopred stanovenej výšky vášho iglu, začnite nakláňať mokrý sneh tak, aby sa stočil nahor.

Postavte vchod ako posledný

Keď budete pracovať zozadu dopredu, nakoniec budete musieť postaviť vchod pre iglu. Nechcete, aby bol vchod príliš široký, ale deti musia mať možnosť vliezť a vyliezť.

Nechajte podlahu, aby sa spojila sama

Nie je potrebné stavať podlahu iglu. Keď budete stavať zvyšok, bude padať sneh, ktorý je dostatočne mäkký a nadýchaný na to, aby slúžil ako podlaha. Tento sneh môžete stlačiť, ak chcete, alebo ho nechať tak, ako je. Keď sú deti v iglu, samy urovnajú sneh.

Spevnite štruktúru vodou

Urobte krok späť a obdivujte svoju ručnú prácu. Vaše iglu by malo byť v tejto fáze hotové a pravdepodobne tiež vyzerá celkom úžasne! Aby sa nerozpadol, vezmite studenú vodu a nalejte ju na celú konštrukciu. Robte to postupne, aby ste zabránili prepadnutiu stien alebo vchodu.

Potom nechajte vodu aspoň hodinu zamrznúť. Využite tento čas a choďte dnu a užite si tak potrebnú prestávku od chladu!

Otestujte silu iglu

Po uplynutí hodiny môžete vykonať kontrolu kvality predtým, ako pustíte deti do iglu. Ak zatlačíte na steny alebo vrch iglu, vylomia sa alebo zostanú bezpečné? Ak ste svoje iglu postavili správne, malo by byť prakticky pevné ako skala.

Niektorí dospelí sa dokonca postavia na vrchol iglu, aby ho otestovali, čo je určite niečo, čo môžete urobiť, ak sa cítite dosť drzo!

Ako dlho vydržia iglu?

Deti milovali iglu, ktoré ste postavili, a tisíckrát vám zaň ďakovali. Hrali to už niekoľko dní, takže všetka tá tvrdá práca stála za to. Keď skontrolujete predpoveď a nevidíte na obzore žiadny sneh, máte obavy. Ako dlho prežije vaše iglu?

Čítať  Priemerné náklady na parasailing

Sneh sa začne topiť, keď je teplota vzduchu vyššia ako 32 stupňov Fahrenheita. Ak máte na obzore pár 35-stupňových dní, rozpad iglu bude zdĺhavý proces. Ak by počasie urobilo divoké výkyvy a zajtra by malo byť 45 alebo 50 stupňov, vaše iglu môže byť pri západe slnka mláka.

Ako si uchovať svoje iglu pre viac zimných radovánok

Hoci nič netrvá večne, najradšej by ste boli, keby vaše iglu zostalo stáť dlhšie ako deň alebo dva. Je niečo, čo môžete urobiť, aby ste to udržali, aj keď sú podľa predpovede teplejšie dni?

Áno, vlastne! Tu je niekoľko taktík, ktoré by mali fungovať celkom dobre.

Držte to ďaleko od slnka

Aj keď je teplota vzduchu nižšia ako 30 stupňov, slnečné teplo môže začať roztápať vaše iglu. Najlepšie je postaviť ho v tienistej oblasti, ale ak je na to príliš neskoro, vždy môžete okolo svojho iglu vytvoriť obvod, aby ste ho ochránili. Možno zaparkujete nákladné auto alebo auto pri snehovej konštrukcii, takže blokuje priamu cestu slnka k vášmu iglu.

Znovu to zmraziť

Zdá sa vám iglu na dotyk trochu kašovité? Nalejte naň viac studenej vody. Robte to denne a nechajte vodu aspoň 30 minút zamrznúť. Ak sú dni teplejšie, ale noci sú stále chladné, potom tesne pred západom slnka natrite iglu do ďalšej vrstvy vody. Keď denné svetlo zmizne, voda zamrzne.

Použite Pykrete

O pykrete sme hovorili v našom článku o tom, ako zabrániť roztopeniu snehuliaka. Ak ste prehliadli tento príspevok, pykrete je kombinácia ľadu a drevnej hmoty ako piliny. Drevená buničina tvorí 14 percent pykretu a zvyšok tvorí ľad.

Muž menom Geoffrey Pyke vytvoril veci okolo druhej svetovej vojny, a preto je pomenovaná po ňom.

Pykrete sa topí oveľa pomalšie kvôli jeho zníženej tepelnej vodivosti. Ak postavíte iglu svojim deťom z tejto zmesi ľadu a dreva, môže vydržať týždne, možno aj mesiac. Avšak tvarovanie pykrete je ťažké, pretože nie je veľmi tvárne.

Možno si budete chcieť vyhradiť pár dní na stavbu iglu s pykrete.

Záverečné myšlienky

Práškový sneh je darom z nebies pre tých, ktorí majú boľavý chrbát od lopaty, ale nie je skvelý na stavbu snehových štruktúr, ako sú iglu alebo snehuliaci. Rozpadá sa príliš ľahko. Zmiešaním práškového snehu s vodou získate kašovitú konzistenciu, ktorú potom môžete použiť na stavbu najchladnejšieho iglu na bloku!