Dokážete trollovať pre veľkohubého basgitaristu

Trolling môže byť „chlieb s maslom“ pre rybárov tŕňov a pstruhov, ale vyslovte slovo „trolling“ medzi rybármi a pripravte sa na špinavé pohľady. Za celé roky, čo som lovil basy, som nikdy nevidel tvrdého rybára, ktorý by sa zameral na veľkoústy trollingom.

To ma prinútilo zamyslieť sa. Je v arzenáli basového rybára miesto pre taktiku trollingu alebo basy závislí z nejakého dôvodu uprednostňujú iba casting jigov, červov a spinnerbaitov?

Tak čo, dokážete úspešne trollovať po veľkohubých zuboch? Áno. Trolling na basy pomocou crankbaits, swimbaits a spinnerbaits je vysoko efektívna metóda na efektívne lokalizovanie držania basov v hlbšej štruktúre alebo pozdĺž ponorených línií buriny. Zatiaľ čo trolling na veľkoúste môže byť proti pravidlám na turnajoch, pre príležitostných rybárov je to férová hra.

Zdá sa, že nie každý je fanúšikom trollingu. V skutočnosti to mnoho basových rybárov považuje za nudné. Z mojej vlastnej skúsenosti a výskumu však vyplýva, že používanie techník trollingu v správnych podmienkach je zručnosť, ktorú sa oplatí naučiť sa, ako na vašej ďalšej rybárskej výprave vybubnovať viac tolstolobikov. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli všetko o trollingu na basu.

Trollovať či netrollovať

Keď si spomeniete na zubáča veľkoústeho, pravdepodobne si predstavíte ponorené pne, doky a ťažkú ​​burinu ako ich hlavný domov. No, nemýlite sa, ale bolo celkom dobre preukázané, že domáci rozsah basov siaha ďaleko za plytké okraje jazera.

Nikto neurobil viac pre vedecké ustanovenie trollingu s hlbokou vodou pre basy ako Elwood „Buck“ Perry. Buck Perry, považovaný za otca štrukturálneho lovu basov, neustále predvádzal svoje návnady Spoonplug a silu trollingu, aby našiel skryté vrecká, kde sú basy prehliadané.

Trollovanie pre veľkohubé má pravdepodobne zlý obal, pretože je zakázané na všetkých veľkých basových turnajoch. Niektorí by tvrdili, že je zakázaný na turnajoch, pretože je príliš úspešný, ale väčším prispievajúcim faktorom je, že jednoducho nie je „cool“.

Väčšina profesionálnych rybárov je podporovaná spoločnosťami zaoberajúcimi sa náradím, aby predviedli nové návnady a nič nepredvádza takú návnadu, ako keď ju prehodíte na poleno a vytiahnete rybu, ktorá vyhrala turnaj. Určenie rýb a vytvorenie uhladeného vrhu pomocou najnovšieho šialenstva o návnadách je viac sexy ako trolling.

Ale buďme skutoční. Udržiavanie odporúčaní a skvelý vzhľad jednoducho nie je potrebné pre väčšinu basových rybárov, ktorí chcú jednoducho chytiť viac rýb. Budú časy, keď casting neprináša výsledky a trolling môže byť vstupenkou na premenu pomalého dňa na rybársky výlet, na ktorý si treba pamätať.

Najlepší čas roka na trollovanie na basu

Basy určite trávia veľa času v plytkej vode. Jar, začiatok leta a jeseň poskytujú ideálne teploty pre základnú krmovinu basov v blízkosti plytkej štruktúry.

Čítať  Ako ísť do kúpeľne počas rybolovu na ľade

Chladnokrvné basy väčšinou znesú teplotu vody od 50 do 85 stupňov bez väčších problémov. Pokiaľ je potrava dostupná, veľkoústy bude jesť.

Keď sú vhodné podmienky, môžete neustále nájsť basy číhajúce medzi typickou basovou štruktúrou pozdĺž plytkých okrajov a odlievanie vašej obľúbenej basovej návnady je ťažké prekonať. Avšak, všetky stávky sú preč, keď veľký bas zamieri do hlbšej vody pri hľadaní priaznivých teplôt a väčšieho množstva kyslíka.

Letná a zimná sezóna ženie basy do hlbších vôd pri hľadaní stabilných hladín kyslíka a príjemných teplôt. Nehovoriac o tom, že väčšina zdrojov koristi ako shad má tiež tendenciu sa presúvať na tie isté miesta. Toto je čas, aby ste prelomili hlboké potápanie na trolling.

Presná hĺbka basov závisí od vášho regiónu, ale 15 až 20 stôp nie je nezvyčajné. V iných jazerách môžu basy skončiť vo vode 25 stôp alebo viac. Len si pamätajte, že basy silne súvisia so štruktúrou, ako sú hrbolčeky, tvrdé až mäkké prechody, hlboké línie a body.

Trolling v lete sa môže naozaj vyplatiť počas poludnia medzi ranným a večerným sústom. Pre basy je typické, že sa stiahnu do hlbín, keď slnko začne biť do plytkých vôd.

Čistota vody hrá úlohu aj pri pohybe basov. Čistá voda vo všeobecnosti znamená, že basy sa pohybujú hlbšie, ako by sa pohybovali v zafarbenej vode.

Trollingové návnady na basy a kedy ich použiť

Puristi loviaci basy by mohli namietať, že trolling je lenivý spôsob rybolovu a vyžaduje menej zručností ako vrhanie na basy. Napriek tomu každý, kto trolluje pre iné druhy rýb, môže potvrdiť, že je ťažké zvládnuť zručnosti spojené s trollingom.

Existuje mnoho premenných, ktoré je potrebné zvážiť pri trollingu na ryby, vrátane basov, aby ste nalákali na štrajk. Hlavnou súčasťou trollingu je kontrola hĺbky. V podstate každá návnada sa dá trollovať, ale doladenie výberu návnady, aby zodpovedala podmienkam a cieľovej hĺbke, oddeľuje rybárov, ktorí chytajú ryby, od tých, ktorí to nerobia.

Niekoľko návnad prichádza na myseľ pri trollingu na ostrieža: crankbaits, swimbaits a spinnerbaits. Poďme sa pozrieť na každý typ návnady a uvidíme, kedy by ste mali na každú viazať.

Crankbaits

Mojou prvou voľbou návnady na trollovanie na hlbokomorské basy je crankbait. Musíte držať návnadu v zóne úderu a kľuky sú najspoľahlivejší spôsob, ako nájsť agresívne basy na otvorenej vode.

Čítať  Ako nájsť a chytiť ryby v riekach

Umožňujú vám tiež cítiť dno, keď trollujete okolo sľubnej štruktúry. Občasné „tiknutia“ vám dajú vedieť, že ste v zóne a hĺbku môžete upraviť navinutím alebo vypustením väčšieho množstva.

Nepotrebujete ani veľké množstvo crankbaitov. Niekoľko prírodných farieb a biela fungujú dobre v čistej vode a vyskúšajte fire-tiger, pomaranč alebo chartreuse v špinavej vode. Preferujem Shad-rapy s dôrazom na veľkosti, ktoré pokrývajú celý rad hĺbok potápania. Veľkosť 5 až 8 pokrýva rozsah 5 až 15 stôp.

Pri trollingu začnite plytko a pracujte postupne hlbšie, kým nenájdete rybu. Bežnou taktikou je trollovať, kým sa nezapojíte s basou a nevyhodíte značku alebo neoznačíte trasový bod na svojom vyhľadávači rýb. Potom začnite okoreniť oblasť, kde ste chytili rybu, presnými hodmi pomocou štandardných návnad. Ak už nedokážete rozhýbať ďalšie sústa, pokračujte v trollovaní.

Swimbaits

Mnohé basové jazerá v našich lesoch sú nádrže lemované dlhými, nevýraznými, roztrhanými brehmi, ktoré držia pekné veľké veľkoústy. Odlievanie mäkkých plastov alebo preklápanie prípravkov je efektívne, ale jedným z najúčinnejších spôsobov, ako nájsť malé školy basov, je trollovanie pozdĺž brehu s návnadami.

Swimbaits poskytujú veľkú flexibilitu pri prezentácii a umožňujú rybárovi odovzdať trochu akcie pri trollingu.

Radi používame 3/8 až 3/4 uncové hlavy s 4 alebo 5 palcovými návnadami. Opäť platí, že výber farby závisí od čistoty vody, takže ich majte po ruke, aby vyhovovali každodenným podmienkam.

Jednoducho nahoďte za loď a pomaly trollujte pozdĺž brehu. Doprajte občasné puknutie prútu, aby ste prilákali reakčný úder a udržiavali kontakt so spodkom, keď sa budete predierať kameňmi.

Trollingové návnady sú predovšetkým o pocite a s praxou dokážete pokryť vodu a priviesť do lode oveľa viac rýb v dňoch s ťažkými podmienkami.

Prívlačové návnady

Čo sa týka vyhľadávacích návnad, spinnerbaits patria medzi top. Walleye rybári tiež uznávajú účinnosť prívlačových návnad a používajú techniky trollingu s dlhým vlascom, ktoré chytia veľa rýb.

Dizajnovo sú bez buriny a vydávajú poriadne množstvo zábleskov a vibrácií, ktoré priťahujú pozornosť široko-ďaleko. Získajte ho kdekoľvek v blízkosti agresívnych basov a zaručene ho zachytíte.

Potrebujete ťažké prívlačové návnady na trollovanie basov okolo hlbších štruktúr a burín. Polovica alebo 3/4 unce je postačujúca. Vyberte si čepeľ z vŕbových listov v zlatej alebo striebornej farbe, ak máte na výber. Tandemové čepele fungujú lepšie, keď je potrebná väčšia akcia.

Farbu považujem za menej dôležitú, ale štandardným prístupom sú prirodzené farby a biela alebo strieborná pre čistú vodu. Opäť platí, že v zafarbenej vode sú lepšie fire-tiger, chartreuse, oranžová a zelená.

Ovládanie hĺbky pri trollingu s spinnerbaitom je náročné na zvládnutie. Nepodarilo sa mi nájsť žiadne spoľahlivé krivky potápania, aké sú pri crankbaitoch. Na rozdiel od plaveckých návnad chcete zostať tesne nad dnom, aby ste sa vyhli zaseknutiu.

Čítať  Ako ľahko chytiť pstruha z pobrežia

Počítadlo riadkov alebo opatrné vyťahovanie riadku v odmeraných prírastkoch je najlepší spôsob, ako zopakovať úspech. Môžete tiež vypustiť dostatok vlasca, kým pri trollingu nenarazíte na dno, a potom navinúť niekoľko stôp, aby ste zdvihli návnadu zo dna.

Honba za štruktúrou

Kľúčovým komponentom trollingu pre basy je držanie sa štruktúry. Veľkoústy číhajú okolo štruktúry z nejakého dôvodu. Štruktúra priťahuje kŕmnu korisť a poskytuje úkryt predátorom, ktorí sa plížia za kŕmením.

Štruktúra basov môže byť čokoľvek od burinových záhonov v 15 a viac stôp vody až po skalné hromady, potopené guľatiny, skalné body a prechodové zóny, kde sa bahnité dno stretáva so skalnatými oblasťami.

S dnešnou elektronikou na vyhľadávanie rýb je hľadanie štruktúry jednoduchšie ako za čias Bucka Perryho, keď hĺbka zostávala záhadou. Použite svoju elektroniku na nájdenie pravdepodobných miest.

Majte na pamäti, že basy pravdepodobne nebudú cestovať na veľké vzdialenosti. Najčastejšie ich môžete trollovať v hlbokých vreckách priľahlých k plytkej štruktúre, kde ich zvyčajne chytáte.

Pre basy nie je vecou cestovať počas leta a zimy na druhý koniec jazera za potravou a znesiteľnou teplotou vody, je to len otázka zmeny hĺbky.

Veľkoústy zvyčajne prechádzajú rovnakými cestami z hlbokej vody do plytkých kŕmnych oblastí a zvyčajne korelujú so štrukturálnymi zónami. Zamerajte sa na tieto oblasti na trolling a určite zvýšite mieru úlovkov.

Ďalšie bežné otázky

Akú tyč potrebuješ na trollovanie na basu?

Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, aby ste mohli trollovať pre veľkohubého vlka. Môžete dokonca použiť rovnaký prút, s ktorým nahodíte a prehodíte jigy. Keď však basa udrie pri trollingu, pružnejšia tyč zabráni tomu, aby si háky roztrhli hubu.

Dokážete trollovať na basu z kajaku?

Trolling na basu z kajaku môže byť úžasne úspešný. Ako vášnivý rybár na kajaku som mal dobrý úspech pri trollovaní basov aj pozdĺž plytkej konštrukcie. Tajomstvo kajaku pomáha vyhnúť sa plašeniu rýb a nastavenie trollingu môžete pevne zakryť. Aj keď udržať rýchlosť, a teda aj hĺbku, je pri paddle kajaku výzva. Úplné podrobnosti nájdete v našom ďalšom článku ako trollovať ako profesionál v akomkoľvek type kajaku!

Záverečné myšlienky

Či už máte radi trolling alebo nie, môže to byť skvelý spôsob, ako rýchlo nájsť tolstolobika v hlbokej vode počas leta a zimy. Ak je vaším cieľom chytanie rýb a nebojíte sa odolať trendu, odložte nahadzovací prút a vyskúšajte túto sezónu trolling na basu.