Dokážete roztopiť snehovú guľu so zapaľovačom?

Váš priateľ vám povie, že má skvelý trik, ktorý vám môže ukázať. Vezmú snehovú guľu, vytiahnu zapaľovač a pridržia plameň až k snehu. Čakáte, že sa sneh roztopí na hromadu kaše, ale nie. Stmavne. čo sa tu deje? Dokážete roztopiť snehovú guľu so zapaľovačom?

Snehová guľa sa pri spaľovaní zapaľovačom neroztopí kvôli nízkemu obsahu vody v snehu, izolačným vlastnostiam vzduchu a vzdušnému priestoru v snehovej guli, ktorý zabraňuje kvapkaniu vody. Zapaľovače tiež vytvárajú neúplné spaľovanie, čo vysvetľuje, prečo snehová guľa sčernie.

Pred nami je toho ešte veľa, do čoho sa treba ponoriť. Vysvetlíme vám podrobnejšie, prečo sa sneh neroztopí, ak k nemu priložíte zapaľovač a čo je potrebné na to, aby sneh zhorel. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Nie, snehovú guľu neroztopíte zapaľovačom – to je dôvod

Môžete si vyskúšať trik so zapaľovačom sami a zistíte, že je to presne také, ako sme opísali v úvode. Plameň zo zapaľovača sčernie postihnutú oblasť snehu, ale samotná snehová guľa sa neroztopí.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa to deje, ako sme sa dotkli v úvode. Poďme to teraz upresniť.

Zapaľovače poskytujú neúplné spaľovanie

Prvým dôvodom, prečo sa vaša snehová guľa pri spaľovaní neroztopí, je nástroj, ktorý používate na vytvorenie plameňa. Keď švihnete kovovým kolieskom zapaľovača, aby ste vyvolali oheň, stane sa vedecký proces známy ako nedokonalé spaľovanie.

Nedokonalé spaľovanie vzniká v dôsledku nedostatku kyslíka. Palivo potrebuje kyslík, takže keď kyslík chýba, skončíte s väčším množstvom produktov spaľovania, ako sú sadze. Plameň tiež nebude taký veľký ani silný.

Čo spôsobuje neúplné spaľovanie, sa líši, ale môže zahŕňať príliš malý celkový prebytok vzduchu, kolísanie teploty a nedostatočné premiešanie kyslíka a paliva.

Keď dôjde k neúplnému spaľovaniu, nezáleží na tom, čo sa pokúšate spáliť, či už je to snehová guľa alebo dokonca kov, neroztopí sa. Namiesto toho sčernie a bude mať strašný zápach spáleniny.

V závislosti od toho, kam priložíte zapaľovač proti snehovej gule, môže byť efekt sčernenia ešte výraznejší. Napríklad, ak je zapaľovač pod snehovou guľou, častice spaľovania sa budú pohybovať nahor, pretože teplo stúpa.

Čítať  Ako správne zdvihnúť snežný skúter

Sneh nemá veľa vody

To je niečo, o čom sme na blogu hovorili o férovom obchode. Aby bol sneh vhodný pre outdoorové aktivity, ako je stavanie snehuliaka alebo gúľanie snehových gúľ, sneh musí mať mierne množstvo voľnej vody.

Obsah voľnej vody je množstvo vlhkosti v snehu a môže byť od troch do 13 percent a viac. Čím menej voľnej vody, tým nadýchanejší sneh. Pri príliš veľkom množstve voľnej vody je sneh o niečo viac ako kaša.

Aj pri 13 percentách voľnej vody je to 87 percent snehu, ktorý nie je vodou. Je to vzduch.

Ak by ste teda čakali, že niekoľkominútové držanie zapaľovača pri snehovej guli spôsobí vznik kaluže, budete sklamaní.

Vzduch pôsobí ako izolant

Čo robí všetok ten vzduch v snehu? Jednak izoluje.

Ak ste už niekedy boli v iglu, zistíte, že aj keď je v iglu zima a vonkajšie počasie je mrazivé, cítite sa príjemne a teplo. Toto je izolácia v akcii.

Tento efekt sa replikuje v celej snehovej guli vďaka vzduchovým vreckám. Museli by ste sa dostať cez všetok ten vzduch, aby ste roztopili snehové kryštály, čo by chvíľu trvalo.

Teraz to porovnajte s topiacim sa ľadom, buď so zapaľovačom alebo iným otvoreným plameňom. Ľad je väčšinou voda, takže sa topí oveľa rýchlejšie. Dostanete aj kaluž, ktorú ste hľadali.

Voda sa skrýva vo vzdušnom priestore snehových gúľ

Posledným dôvodom, prečo snehová guľa nezačne dramaticky kvapkať, keď k nej pridržíte zapaľovač, je, že snehová guľa má dostatok vzdušného priestoru, ako sme už zistili. Okrem izolácie snehových kryštálov množstvo vzdušného priestoru v snehovej vločke skrýva topiace sa snehové kryštály.

Čo sa deje, je to, čo sa nazýva kapilárne pôsobenie. Pýtate sa, čo je to kapilárna akcia? Proces určuje, ako bude kvapalina prúdiť. Ak sa nachádza v úzkej oblasti, pravidlá vzlínavosti určujú, že kvapalina, ako je voda, bude prechádzať týmto priestorom bez ohľadu na to, či gravitácia môže podporiť pohyb vody.

Čítať  Dokážete vyrobiť snehovú guľu v práškovom snehu?

V snehovej guli sa voda uhniezdi v priestoroch vzduchu medzi snehovými kryštálmi. Pretože molekuly vody sú celkom súdržné, môžu sa ľahko zlepiť, čím sa vytvorí väzba, ktorú je ťažšie prerušiť.

Debata o skutočnom a falošnom snehu

Niektorí ľudia predpokladali, že keďže sa sneh neroztopí so zapaľovačom, nesmie byť skutočný. Namiesto toho veria, že biely, chlpatý materiál na zemi v ich lesoch je „vládny sneh“.

V snehu majú byť nanoboti, ktorí vás môžu špehovať.

Konšpiračné teórie sú čoraz rozšírenejšie a mnohé z nich môžu byť škodlivé. To, že nemôžete spáliť sneh na zemi, neznamená, že sneh je nepravý. Určite to nie je vládny sneh, keďže nič také neexistuje.

Sneh nemôže len tak padať z neba, kedy kto chce; musí byť splnený súbor podmienok. Vonkajšia teplota musí byť 32 stupňov Fahrenheita alebo nižšia. Vzduch nemôže byť príliš vlhký, ale nemôže byť ani úplne zbavený vlhkosti.

Teraz, existuje falošný sneh? Áno. Vláda to však nepoužíva; lyžiarske strediská robia. Produkciou umelého snehu si lyžiarske strediská môžu predĺžiť sezónu. Ak je obzvlášť suchá zima bez veľkého množstva snehu, umelé zasnežovanie im môže umožniť otvorenie toho roku, aby mohli zarobiť peniaze.

Umelý sneh pozostáva z polyakrylátu sodného alebo iného typu polyakrylátového polyméru. Polymér prechádza rozdrvením, čím vznikajú častice o veľkosti snehových vločiek. Môže dôjsť k zafarbeniu, takže umelý sneh vyzerá ako biely.

Chceme však mať jasno – umelé zasnežovanie sa používa len v lyžiarskych strediskách.

Dobre, ako to teda vysvetľuje, prečo v južných štátoch ako Texas – kde je priemerná teplota v 70. alebo 80. rokoch – sneží?

Odpoveď na to je jednoduchá. Ide o globálne otepľovanie. Hoci z názvu to znie, že globálne otepľovanie len postupne ohrieva našu planétu, nie je to jediný vedľajší efekt. Podľa Fond na ochranu životného prostrediaZvýšená teplota Zeme teraz vyparuje vodu vyššou rýchlosťou a posiela ju do našej atmosféry.

Čítať  Najlepší vlasec na plunkovanie 

To má za následok nárast zrážok, či už v dôsledku dažďových búrok alebo snehových búrok. Globálne otepľovanie tiež spôsobuje alebo prispieva k mnohým extrémnym, dokonca nepredvídateľným poveternostným udalostiam, ktoré sú čoraz bežnejšie.

Povedali by sme, že sneh v Texase je dosť extrémna udalosť počasia!

Ak my všetci neurobíme niečo na spomalenie globálneho otepľovania, tieto zvláštne poveternostné javy budú pokračovať. To však neznamená, že sa chystá sprisahanie. Namiesto toho je realita oveľa pochmúrnejšia.

Čo je potrebné na spálenie snehu?

Sneh nie je odolný voči horeniu. So zapaľovačom to síce efektívne nespálite, ale iné zdroje tepla môžu snehové gule a väčšie snehové plochy zapáliť. Toto Novinky 4 článok z Oklahomy z roku 2014 ukazuje video horiaceho snehu do zdanlivo ničoho.

Pre konšpiračných teoretikov bolo ešte viac paliva (slovná hračka) predpokladať, že falošný sneh napadol aj v Oklahome.

Našťastie Wayne Harris-Wyrick z Oklahoma Science Museum tieto nezrovnalosti objasnil. Spomína, že to, čo sa stalo vo virálnom videu, je úplne logické, a preto ho veda ľahko vysvetľuje.

Zdroj tepla použitý vo videu bol taký horúci, že sneh, ktorý začal tuhnúť, prešiel rovno na ľad a potom na paru. Harris-Wyrick nazýva proces sublimáciou.

Sublimácia je téma, ktorej sme sa tu na blogu už venovali. Keď dôjde k strate vody v atmosfére, sneh môže preskočiť fázu kvapaliny a prejsť priamo do pary. Nie je to niečo, čo sa deje každý deň, ale je to možnosť.

Záverečné myšlienky

Ak máte na sebe iba zapaľovač, nie, nemôžete roztopiť snehovú guľu. Namiesto toho to začierniš. Teraz povedzme, že ste použili oveľa silnejší zdroj tepla. Mohli by ste spáliť sneh a možno spôsobiť, že sa zmení z pevného na paru v takzvanej sublimácii.

Keď nabudúce uvidíte zvláštnu snehovú udalosť, preskúmajte ju. Pre každý vzor počasia zvyčajne existuje vedecké vysvetlenie!