Čo sú to konské červy?

Konské odčervovače (alebo odčervovače) eliminujú vnútorné parazity vášho koňa. Podávajú sa perorálne vo forme pasty, peliet alebo kvapaliny. Všetky odčervovače sa jednoducho používajú, ľahko sa získavajú a sú relatívne lacné.
Do roku 2005 sa odporúčali odčervovače v pravidelných intervaloch 4 až 8 týždňov; ale odvtedy odborníci dospeli k názoru, že zdravým dospelým koňom sa najlepšie darí štvrťročné alebo dvojročné odčervovanie.

Kone, ktoré sú vystavené častejším červom, si vyvinú výdrž, kým kone ponechané na minimálnu expozíciu si časom vytvoria silnú imunitu voči vnútorným parazitom. Ak si nie ste istí, kedy použiť odčervovač koní, u vášho veterinára sú k dispozícii testy na počet vajíčok vo výkaloch. Treba poznamenať, že testy na pásomnice a roboty sú presné len na 40 % až 90 %.

Kone sa liečia proti rôznym vnútorným parazitom, ako sú pásomnice, veľké a malé strongyly, špendlíky, botavice, chlpaté, pľúcne, nitkové a ústne a žalúdočné červy. S výnimkou Ivermectinu, Moxidectinu a Prazuantelu sa rezistencia voči červom rozšírila.

Ivermektín je možno najdôležitejším prispievateľom k odčervovaniu koní. Dá sa použiť na všetky triedy parazitov okrem pásomnice, ktorá ohrozuje najmä pasúce sa kone. Pre tých, ktorí majú problémy s pásomnicou, je k dispozícii kombinácia Ivermectin / Praziquantel alebo Ivermectin / Pyrantel, ktorá sa môže podávať na jar a na jeseň. Pre všetkých ostatných parazitov bude stačiť jednoduchý režim s Ivermektínom pri každej zmene ročného obdobia.

Ivermektín neodstraňuje škrkavky u koní mladších ako dva roky. Títo mladí ľudia by mali dostať kombináciu ivermektínu a praziquantelu, aby vyhovovali ich potrebám. Treba tiež poznamenať, že Moxidectin by sa nemal používať u žriebät mladších ako 6 mesiacov.

Medzi prírodnými červami sa často odporúča kremelina (DE). Aj keď je skvelý na ničenie hmyzu v okolí stodôl a stajní a často sa úspešne používa u kráv a niekedy koní, u koní môže spôsobiť vnútorné krvácanie. Toto vnútorné krvácanie môže viesť k oklúziám alebo oslabeniu stien žalúdočnej výstelky. ED môže tiež narušiť rovnováhu pH a vytvoriť črevné prostredie, ktoré spôsobí, že sa bežné ochorenie stane nebezpečným. Preto sa mnohí majitelia koní domnievajú, že by sa nemal užívať vnútorne a môže spôsobiť konskú koliku. Iné prírodné červy ako cesnak, klinčeky, tekvicové semienka, tabak a toxické kovy sa ukázali ako neúčinné a v niektorých prípadoch existuje úzka miera bezpečnosti pri vystavení koňa týmto účinkom.

  Ako získam sponzorstvo športovca?

Denné červy sú pyrantel tartrát s nízkou dávkou. Cieľom je zabiť nedávno požité larvy červov skôr, ako budú mať šancu dospieť alebo spôsobiť poškodenie. Väčšina koní si vytvorí silnú odolnosť voči všetkým červom, ale najmä tým, ktoré sa podávajú denne. Na tieto denné odčervovače sa odporúča nespoliehať, pretože jednoducho neponúkajú dostatočnú ochranu. To platí najmä pre vysoko rizikové kone; hlavne starší ľudia, s oslabenou imunitou alebo kone mladšie ako jeden rok.

Ak máte podozrenie, že váš kôň má črevné parazity, príznaky sú:

natiahnuté, tehotne vyzerajúce brucho (často so slabým pokrytím rebier a slabým svalstvom)
matný kabát
problémy s udržaním hmotnosti
kolika
hnačka
bežné zlyhanie platby
nudný postoj, málo energie
pomalý alebo zakrpatený rast
nevysvetliteľný kašeľ u žriebät, starších ľudí alebo koní s oslabeným imunitným systémom
Konské probiotiká sa odporúča užívať niekoľko dní po odčervení koňa. Tým sa obnovia prirodzené organizmy v tráviacom trakte, ktoré červ zabil.
Odčervenie vášho koňa je jednoduché a nemalo by pre neho byť traumatizujúce. Ak je váš kôň podozrievavý alebo sa bráni prijatiu odčervenia, je najlepšie začať vložením mrkvy do tlamy vášho koňa. Tým, že mu mrkvu vložíte medzi zuby a budete ňou pohybovať, ho to zvykne prijímať veci, ktoré sa mu vkladajú do úst. Keď jej bude mrkva vyhovovať, môžete ju nahradiť odčervením.

Mnoho červov je dostupných s príchuťou jablka alebo melasy. To prispeje k nadšeniu vášho koňa prijať jeho odčervovač.