Čo sú to cyklistické topánky?

Cyklistická obuv je obuv vyrobená špeciálne pre cyklistiku. Sú to zvyčajne ľahké a priedušné odevy, ktoré nie sú zvlášť vhodné na prechádzky po bicyklovaní. Priliehajú tesne k chodidlu a majú tuhú karbónovú alebo plastovú podrážku a často cvoky.
Mnoho cyklistických topánok sa dodáva s prostriedkom na pripevnenie topánok k pedálom bicykla, čo je jednoduchšie, keď človek behá alebo jazdí na horskom bicykli. Rôzne cyklistické topánky sú zvyčajne navrhnuté pre rôzne typy bicyklovania, ktoré možno robíte. Topánky na horskú cyklistiku sú svojou konštrukciou iné ako topánky na cyklistiku, turistiku alebo spinning.

Jednou z kľúčových vlastností cyklistickej obuvi je jej stupeň tuhosti. Tuhšia topánka má za následok ľahšie šliapanie a udržuje vaše chodidlá a nohy lepšie vyrovnané. Niektoré cyklistické topánky sa kupujú s nástavcom na pedál. Toto sa nazýva automatický pedálový systém. Príchytka na podrážke topánky sa pripája k armatúre na pedáli. Toto sú niektoré z novších a najúčinnejších foriem cyklistických topánok.

Predchádzajúce cyklistické topánky boli navrhnuté tak, aby sa do nich zmestil klip na špičke. Špička je malá kovová klietka na pedál, kde je umiestnená predná časť chodidla. Niektoré klipy na prsty boli nastaviteľné, čo umožnilo, aby noha pevne sedela. Iné sú voľnejšie, čo znamená, že noha môže ľahšie zísť z pedálu. Toto nebola vždy žiaduca vlastnosť, pretože ľudia si možno budú musieť prestaviť nohu, aby ju držali pevne na pedáli.

Niektoré typy cyklistickej obuvi môžu vyhovovať potrebám chôdze. Ľudia, ktorí cestujú na bicykli, majú zastávky v boxoch a možno budú musieť byť schopní prejsť z miesta na miesto. Ak plánujete používať cyklistické topánky na turistiku, zvážte typ špeciálne určený na to. Spoznáte ich podľa dezénu, ktorý nie je bežný u iných cyklistických topánok, a podľa malej zarážky. Zvyčajne sú menej tuhé ako iné typy cyklistických topánok, pretože veľmi tuhá topánka nie je pohodlná na chôdzu.

  Existuje nejaký finančný stimul na získanie olympijskej medaily?

Topánky na horskú cyklistiku pre začiatočníkov môžu mať tiež určitý behúň a určitý ohyb v špičke. Opäť možno budete musieť na niektorých miestach zosadnúť z bicykla a prejsť sa, najmä ak ste v cyklistike nováčik. Ak s horskou cyklistikou len začínate, požiadajte o túto funkciu odborníkov na športovú obuv.

Zvyčajne sú najlepšie cyklistické topánky veľmi ľahké. Ak však neplánujete šliapať do pedálov profesionálne, náklady na tie najlepšie topánky vás môžu vyjsť na niekoľko stoviek amerických dolárov (USD). Ak na bicykli jazdíte len príležitostne, ale myslíte si, že by ste mohli mať prospech z cyklistickej obuvi, zvážte lacný pár, menej ako 100 dolárov.
Samozrejme, pre bežného cyklistu sú cyklistické topánky z veľkej časti zbytočné. Obutie akejkoľvek obuvi môže ľahko uspokojiť dieťa, ktoré sa chce len bicyklovať po parku. Na druhej strane, dieťa alebo dospelý, ktorý chce súťažiť vo svete cyklistiky, by mal byť určite vybavený cyklistickou obuvou, ktorá je vhodná pre typ bicykla, na ktorý sa chce pustiť.