Čo sú škrabky na ľad pre snežné skútre a kedy sú potrebné?

V deň, keď sa s priateľmi sánkujete v nadýchanom prachovom snehu, váš snežný skúter kĺže po hmote bez námahy. Ako však váš snežný skúter prechádza po ceste v tých prípadoch, keď čelíte utlačenému a tvrdému snehu? Spolieha sa na to, čo sa nazýva škrabadlá na ľad. Čo sú škrabadlá na ľad a skutočne ich vaše sane potrebujú?

Škrabky ľadu sú pripevnené k vašim zadným závesným koľajničkám a kopajú do ľadu a tvrdého snehu, aby ho nakopli a poslali do vášho zavesenia. To poskytuje chladenie zadnej časti vašich saní, takže vozidlo je vystavené menšiemu riziku prehriatia.

Ak sa ešte len zoznamujete so svojim snežným skútrom a toto je prvý, čo sa učíte o svojich škrabadlách na ľade, potom toto je jeden článok, ktorý vám neunikne. Vopred odpovieme na všetky vaše najpálčivejšie otázky týkajúce sa škrabadiel na ľad, vrátane toho, čo robia, prečo by ste sa o ne mali starať a ktorý materiál na škrabky na ľad je najlepší.

Poďme začať!

Čo sú škrabače ľadu na snežnom skútri?

Ak ste si prečítali niekoľko najnovších príspevkov na tomto blogu, potom by ste už mali vedieť, že hoci je snežný skúter vozidlom do chladného počasia, stále sa zahrieva, keď prechádza snehom. Preto musí byť vykonaných niekoľko operácií naraz, aby sa zabránilo prehriatiu sánok.

Jedným z nich je chladiaci systém snežného skútra, ktorý používa kvapalinu nazývanú chladivo na posielanie chladnej kvapaliny smerom k motoru. Ďalšou operáciou je použitie škrabadiel na ľad snežným skútrom.

Vaše škrabky na ľad, ako sme povedali v úvode, sú nainštalované na zadnom zavesení vašich saní. Vytvárajú prášok, ak sneh, na ktorom jazdíte, nie je dostatočne prašný. Koniec koncov, výmenníky tepla vášho snežného skútra sa spoliehajú na to, že prachový sneh vstupuje do systému a poskytuje okamžité chladenie.

V tvrdšom uviaznutom snehu sa pri jazde okolo nezíde zo zeme ani zďaleka toľko snehu, ako keď jazdíte na snežnom skútri v prachovom snehu, a preto sú snežné skútre veľmi potrebné.

Okrem snehu môžu škrabky na ľad na snežnom skútri uvoľňovať ľad, ako by to napovedal názov.

Ako vyzerajú škrabky na ľad? No záleží od typu. Vaše sane budú vybavené jedným z dvoch druhov škrabadiel na ľad, káblových alebo pružinových škrabadiel. Povedzme si o nich teraz podrobnejšie.

Káblové škrabky na ľad

Prvý z dvoch typov škrabadiel, škrabadlá na káble, pozostávajú z kábla s oceľovou špičkou so špicatým okrajom, ktorý sa môže ľahko zaryť do snehu a ľadu. Oceľový koniec je pripevnený ku kovovému lanku, ktoré je celkom tvárne.

Ak sa pri svojich dobrodružstvách na snežných skútroch často držíte známych chodníkov, je pre vás lepšou voľbou káblová škrabka na ľad. Je to preto, že káblové škrabadlá nie sú také účinné ako pružinové škrabky, takže dobre vyjazdená stopa nebude mať toľko tvrdého snehu na odhrabanie.

  Najlepšie lukostrelecké prstové karty – príručka pre začiatočníkov

Jednou nevýhodou škrabadiel na káble je, že môžu začať opotrebovávať koľajnice vašich saní, najmä farbu. Je to kvôli tomu, kde sedia škrabadlá na káble, čo je priamo v blízkosti sklznice vašej sane.

Dobrou správou je, že sa nemusíte obávať žiadneho tlaku zo strany škrabadiel na káble, takže aj keď náhodou vezmete sane na parkovisku alebo po ulici, existuje oveľa menšie riziko, že sa tieto škrabadlá pokazia. tvrdší chodník.

Jarné škrabadlá na ľad

Ďalším typom škrabadiel na snežné skútre sú pružinové škrabáky. Na rozdiel od káblových škrabadiel, ktoré sú považované za pevné, pretože sú umiestnené na jednom mieste, pružinové škrabky na ľad sa môžu pohybovať s väčšou voľnosťou. To vám dáva ten tlak smerom nadol, čo má za následok len to, že zo škrabadiel sa nazbiera viac snehového prachu a prachu, ktorý sa dostane do vašich saní, takže ich vnútorné komponenty zostanú chladné. Jarné škrabadlá na ľad sú obľúbené aj pre ich mazanie.

To znamená, že ak sa chystáte na saniach cúvať, musíte pred vykonaním tohto manévru zastaviť, ak máte pružinové škrabadlá na ľad. Ak pružinové škrabáky nezasuniete do držiaka, zlomia sa. Stačí jeden prípad cúvania a zabudnutia na škrabadlá a pravdepodobne sú zničené.

Kedy je potrebné použiť škrabky na ľad na snežnom skútri?

V ktorýkoľvek deň, keď si chcete zajazdiť na snežnom skútri a nemáte na zemi ideálny nadýchaný, prachový sneh, budete chcieť použiť škrabky na ľad na saniach. Niektoré obdobia roka tiež zvyčajne vyžadujú škrabadlá častejšie ako iné.

Jedným z nich je koniec zimy. S prechodom chladného obdobia vám napadne oveľa menej snehu a akýkoľvek sneh, ktorý zostane na zemi, pravdepodobne nebude veľmi nadýchaný. Namiesto toho sa na ňom jazdilo desiatky a desiatky krát, ak nie viac, takže bol pevný a rovnejší k zemi. Vaše škrabadlá na ľad, kábel alebo pružina, sa vám budú hodiť, keď sa rozlúčite so zimnou sezónou a ešte raz alebo dvakrát si zajazdíte na saniach.

V niektorých častiach krajiny môžu teploty zostať dostatočne nízke, aby ste mohli svoj snežný skúter používať až do skorej jari. Ak je to aj váš prípad, potom na jar málokedy vyrazíte na chodníky bez použitia škrabadiel na ľad na snežnom skútri. To platí dvojnásobne, dokonca trojnásobne, ak sa odkloníte od stopy a jazdíte na saniach v otvorenom priestore.

  15 tipov na financovanie nákupu vodného skútra

Ako dlho vydržia škrabky na ľad na snežnom skútri?

Váš snežný skúter bude pri kúpe vybavený škrabkami na ľad. Výnimkou môže byť len to, že sa vám dajú sane použiť a starý majiteľ náhodou odstránil škrabadlá. Povedzme však, napríklad, že ste si kúpili sane úplne nové s funkciami, ktoré sú tiež nové. Ako dlho by ste mali očakávať, že budete mať škrabky na ľad?

Čiastočne to závisí od typu škrabadiel na ľad, ktorými sú vaše sane vybavené. Káblové škrabky sú o niečo menej efektívne, ale na snežnom skútri môžete cúvať voľne bez rizika, že sa škrabky odlomia alebo sa poškodia. Tieto škrabadlá zvládnu aj nejakú jazdu po betóne či asfalte bez poškodenia.

Pružinové škrabadlá robia svoju prácu lepšie, ale sú aj citlivejšie. So spustenými jarnými škrabkami na ľade nemôžete preskakovať cez parkovisko alebo dokonca cúvať cez otvorenú časť chodníka, pretože by sa zlomili.

Ak sa teda o svoje škrabadlá budete starať, môžete ich mať aspoň niekoľko rokov. Dobrou správou je, že ak sa vám predčasne zlomia škrabky na ľad, nebude to pre vás znamenať veľké náklady na získanie nových.

Veľa sánkarov si kupuje súpravu na škrabanie ľadu ako napr toto na Amazone a potom si nainštalujte samotné škrabadlá. V súprave v tomto odkaze majú tieto káblové škrabky na ľad karbidový hrot a sú predmontované, takže musíte vykonať minimálnu montáž. Ak majú vaše sane spiatočku alebo dokonca nespiatočku, škrabky na ľad sú kompatibilné.

Aký je najlepší materiál pre snežné skútre na škrabky na ľad?

Nevyhnutne príde čas, aby ste si zaobstarali nové škrabky na ľad. Ak ste doteraz neboli celkom spokojní s výkonom škrabadiel na ľad na vašom snežnom skútri, možno budete chcieť prejsť z káblových škrabákov na pružinové škrabky alebo naopak.

Môžete tiež venovať väčšiu pozornosť materiálu použitému na výrobu škrabadiel na ľad. Čokoľvek okrem nehrdzavejúcej ocele nie je dobrý výber. Nehrdzavejúca oceľ nehrdzavie a vďaka svojej odolnosti si poradí aj s veľmi tvrdým snehom a veľkými, hrubými kusmi ľadu.

Pre hroty škrabadiel je ideálnym materiálom karbid, ktorý vydrží najdlhšie.

Pri nakupovaní môžete naraziť na niekoľko škrabadiel na ľad snežných skútrov s vonkajším náterom. Toto je spoločná vlastnosť, vďaka ktorej škrabadlá vyzerajú lepšie, takže sa možno budete cítiť viac naklonení si ich kúpiť.

Na vzhľade vašich škrabákov však nezáleží ani zďaleka tak ako na ich účinnosti. Kvôli umiestneniu škrabadiel ich okrem vás nikto nevidí, takže koho zaujíma, či sú lesklé a pekné? Oveľa lepšie investujete svoj čas a námahu do hľadania škrabadiel na ľad z nehrdzavejúcej ocele s karbidovými hrotmi ako tých, ktoré sú potiahnuté.

  Paramotor Quad vs Trike: Čo je pre vás to pravé?

Ďalším problémom s potiahnutými škrabkami na ľad na snežných skútroch je, že povlak zriedka vydrží dlho. Škrabadlá môžete použiť iba niekoľkokrát, kým sa povlak úplne stratí alebo väčšinou zmizne. Teraz sú škrabky na ľade úplne vystavené vplyvom počasia. Keďže povlak môže byť použitý aj na iné kovy ako na nehrdzavejúcu oceľ, aby sa škrabadlám dodala určitá odolnosť, kovové škrabadlá navlhnú a pravdepodobne čoskoro začnú hrdzavieť.

Údržba snežných skútrov na ľad

Ak môžete zabezpečiť, aby vaše škrabky na ľad vydržali dlhšie a ušetrili by ste nejaké peniaze na náhradné súpravy, prečo nie?

Rovnako ako každá iná časť vašej sánky, je najlepšie, ak si škrabky na ľade udržiavate. Tu je to, čo by ste mali urobiť.

Pravidelne kontrolujte svoje škrabky na ľad

Každých pár jázd sa pozrite na svoje škrabky na ľade a zistite, ako držia. Ak prišli s povlakom, úplne sa to opotrebovalo? Nehrdzavejú kovové škrabadlá alebo vykazujú iné známky poškodenia? Sú škrabadlá zarovnané? Aký ostrý je hrot z tvrdokovu? Keď odpoviete na tieto otázky, budete vedieť, na ktoré oblasti údržby sa máte najviac zamerať.

Vždy používajte držiak škrabky na ľad

Chceme zopakovať, že najmä pri jarných škrabadlách na ľad nie je držiak, s ktorým sa dodávajú, voliteľný. Ak na svojich saniach kedykoľvek, čo i len trochu cúvate, a pružinové škrabáky nie sú v držiaku, môžete ich poškodiť. V niektorých prípadoch môžu škrabadlá ostať na snežnom skútri neporušené, ale môžu sa ohnúť a v iných prípadoch ich v snehu uvidíte niekoľko metrov od seba.

Obe situácie si vyžadujú výmenu, takže buďte opatrní!

Vymeňte, keď sa hrot škrabadla opotrebuje

Ďalším scenárom, v ktorom musíte myslieť na výmenu škrabadiel na ľad, je opotrebovanie hrotu. Bez tohto špicatého hrotu sa schopnosť škrabadiel zaboriť do tvrdého snehu a ľadu znižuje. Nakoniec budú vaše škrabadlá zbytočné.

Získajte nové škrabadlá, keď sa to stane alebo dokonca ešte predtým. Ak ešte nepoužívate škrabky na ľad s karbidovými hrotmi, teraz je ten správny čas na zmenu!

Záverečné myšlienky

Ľadové škrabky na snežnom skútri na zadnom zavesení saní sa zarývajú do ľadu a tvrdého snehu a vytvárajú prašan, keď sneh nie je taký ľahký a prašný. Tento prášok potom smeruje k vášmu motoru, aby sa vaše sane neprehriali.

Teraz, keď viete viac o škrabadlách na ľad na vašom snežnom skútri, môžete sa o ne lepšie starať. Veľa šťastia!