Čo sú Pogs?

Pogy sú malé kartónové disky používané v hre s rovnakým názvom, ktorá bola veľmi populárna na začiatku 90. rokov v Spojených štátoch. Pogy majú zvyčajne obrázok na jednej strane a na druhej strane sú obyčajné alebo jednoducho modelované. Nápadne pripomínajú kartónové vložky používané do mliečnych uzáverov, pretože prvé pogy boli vlastne mliečne čiapky; hru vyvinuli nudiaci sa robotníci, ktorí mali prebytok mliečnych viečok na hranie.

Zdá sa, že hra sa vyvinula na Havaji v 20. rokoch 20. storočia a podľa populárneho mýtu ju vyvinuli zamestnanci mliekarne, ktorí hľadali niečo, čo by mohli robiť počas prestávok. Názov pravdepodobne pochádza zo skratky pre populárny druh šťavy: maracuja, pomaranč, guava. Táto šťava sa dodávala v sklenených nádobách, podobne ako mlieko, a uzávery boli ľahko dostupné pre ľudí všetkých vekových skupín.

Keď sa hra presadila na pevnine, niekoľko herných spoločností začalo vyrábať pogy, aby ich ľudia mohli zbierať, obchodovať a hrať sa s nimi. Zvýšené povedomie o hre viedlo k určitej kontroverzii o jej pôvode. Japonská kartová hra, menko, je pozoruhodne podobná pogs a niektorí ľudia sa domnievajú, že keďže pogy vznikli na Havaji, hra bola pravdepodobne výrazne ovplyvnená touto japonskou hrou.

Hra začína tým, že sa hráči rozhodnú, či budú hrať ozajstne alebo nie. V hre, kde ľudia hrajú ozajstne, si držia pogy, ktoré vyhrajú v priebehu hry. Akonáhle sa toto rozhodnutie urobí, hráči urobia hromadu pogov; každý hráč by mal prispievať rovnakým počtom, aby bola hra spravodlivá.

Pomocou väčšieho a ťažšieho puku nazývaného slammer prvý hráč zasiahne hromádku, čo spôsobí jej rozptýlenie. Každý pog, ktorý príde lícom nahor, tento hráč vyhrá a vypadne. Pogy sa znova poukladajú pre ďalšiu osobu, ktorá proces zopakuje. Hra končí, keď sú z hry odstránené všetky pogy. V hre, kde hráči nehrajú vážne, každý hráč vracia pogy patriace iným.

  Čo je hra Marco Polo?

Mnoho detí si pogy veľmi obľúbilo, pretože figúrky boli relatívne lacné a umožňovali hrať sa ľuďom s obmedzeným príjmom. Hra však spôsobovala problémy školským obvodom, pretože niektoré deti mali problém s ňou súťažiť. Niekoľko škôl skutočne zakázalo pogy počas horúčav v hre, z obavy o školský výkon.