Čo sú karabíny?

Karabíny sú kovové klipy oválneho, podlhovastého alebo hruškovitého tvaru s pružinovým alebo skrutkovacím uzáverom. Bežne sa používajú pri horolezectve a skalolezectve, odpudzovaní, plachtení, lezení po stromoch, hasičských a záchranárskych prácach a priemyselných prácach, ako je stavba a umývanie okien. Existujú rôzne typy a stupne karabín a bezpečnostné normy.
Americký národný inštitút pre normalizáciu (ANSI) stanovuje normy pre produkty v Spojených štátoch, pričom spolupracuje s medzinárodnými organizáciami. Karabína použitá na upevnenie v páse musí spĺňať normy ANSI. Budú spĺňať určité požiadavky na pevnosť a funkčnosť, ako je automatické zamykanie a automatické zatváranie.

Iné bezpečnostné požiadavky ANSI vyžadujú, aby sa karabína odblokovala iba dvoma odlišnými činnosťami, pričom na jej otvorenie je potrebná tretia činnosť. Tie v tejto kategórii musia spĺňať aj minimálnu požiadavku na pevnosť 5 000 libier (približne 2 268 kg). Mnohé hliníkové a oceľové karabíny spĺňajú tieto normy, hoci hliník je preferovaný pre horolezectvo, pretože je ľahký.

Karabíny príslušenstva používané na takeláž a podobné účely nemusia spĺňať normy ANSI na podporu života. Oceľové, vo všeobecnosti pevnejšie ako hliník, sa často používajú, keď hmotnosť samotných klipov nie je problémom.
Výrobcovia zvyčajne tlačia pevnosť karabíny na jednu stranu. Toto hodnotenie odráža minimálnu silu potrebnú na to, aby spona zlyhala. Karabíny sa testujú dvoma spôsobmi: na vertikálnu pevnosť a na bočné zaťaženie, hoci vo všeobecnosti nie sú určené na to, aby vydržali bočné zaťaženie. Keďže hodnotenie je založené skôr na sile ako na hmotnosti, čísla sa vzťahujú skôr na kilonewtony ako na libry alebo kilogramy. Dostatočne presný prevod na librovú silu možno získať vynásobením kilonewtonov číslom 225; dáva karabíne s menovitou silou 25 kilonewtonov nominálnu silu 5 620 libier (2 549 kg).

Karabíny sú ľahké, odolné, ekonomické a ľahko sa s nimi manipuluje aj doma, v dielni alebo v kancelárii. Mnoho ľudí ich používa na kľúčenky alebo hojdaciu sieť alebo na zavesenie nástrojov. Používajú sa tiež pre vodné lyže, kempingové vybavenie a mnoho ďalších aplikácií. Karabíny sú dostupné v obchodoch so športovým tovarom, konfekciou, námornými a námornými maloobchodníkmi a rekreačnými predajňami všetkého druhu. Pestrofarebné sa často zobrazujú na pokladničných registroch domácich majstrov, hoci sú určené na jednoduché použitie, ktoré nevyžadujú žiadne bezpečnostné hľadiská.

  Aké sú gamaše?