Čo sú automatické pedále?

Spona na špičku bola dlhé roky hlavným pedálovým systémom na pretekárskych bicykloch. Spona na prsty bola kovová alebo plastová klietka, do ktorej cyklista vkĺzol nohu, čo mu umožnilo zdvihnúť pedále pri šliapaní do pedálov, ako aj stlačiť ich dole. Napriek tomuto vysokému výstupnému výkonu boli klipy na prstoch objemné a bolo ťažké ich vložiť a odstrániť. Tak sa zrodili automatické pedále. Pedále bez klipsy tiež umožňujú jazdcovi zdvihnúť pedále, ale nie je tam žiadna klietka, do ktorej by jazdcova noha vkĺzla. Na druhej strane cyklista nosí špeciálnu topánku s príchytkou pripevnenou k spodnej časti; zarážka sa potom pripojí k špeciálne navrhnutým pedálom, podobne ako lyžiarske viazanie, ale oveľa kompaktnejšie.

Pedále bez klipu sú menej pedálom a viac pedálovým systémom. Fungujú v spojení s topánkou cyklistu, ktorá sa vyznačuje veľmi tuhou podrážkou vyrobenou z plastu, karbónu alebo iných tvrdých látok. Špeciálne navrhnutá zarážka sa potom pripojí k spodnej časti topánky a funguje ako rozhranie medzi topánkou a pedálom. Samotné pedále bez klipu sa líšia tvarom a veľkosťou v závislosti od dizajnu konkrétnej značky, ale väčšina z nich je vyrobená tak, aby efektívne rozhadzovala blato. Skoré verzie automatických pedálov by sa upchali a zlyhali, pretože blato uviazlo v pružinových mechanizmoch počas jazdy.

Na väčšine automatických pedálov na horských bicykloch sa musí zarážka zasúvať na špičkách pod tyč pedálu. Jazdec potom stlačí pätu nadol a odpružená zadná tyč na pedále zapadne na miesto na zadnej strane zarážky. Cyklista je teda v podstate zaseknutý v bicykli. Na uvoľnenie nohy z rýchloupínacieho pedálu musí cyklista otočiť pätu smerom von od bicykla, čím uvoľní zarážku z pružinovej tyče.

Niektoré automatické pedále cestných bicyklov fungujú trochu inak. Napríklad cestné pedálové systémy Speedplay fungujú opačne ako pedále na horských bicykloch popísané vyššie. Tyče zvyčajne pripevnené k pedálu sú namiesto toho pripevnené k zarážke na topánke jazdca – ktorá je oveľa objemnejšia ako väčšina kopačiek – a samotný pedál funguje rovnako ako vyššie uvedená zarážka pre horské bicykle. Keď cyklista stlačí nohu na pedál, pružiny, ktoré sa pohybujú, aby spojili rozhranie, sú skôr na topánke než na pedáli. Ale uvoľnenie z automatických pedálov funguje rovnako: cyklista vytlačí pätu z bicykla.

  Čo sú to cyklistické topánky?

Aj keď sú topánky cyklistu zaseknuté v rýchloupínacom pedáli, noha sa môže pohybovať zo strany na stranu. Toto sa nazýva float a mnoho pedálov teraz ponúka nastavenie plaváku, ktoré umožňuje jazdcovi rozhodnúť sa, koľko pohybu má jeho chodidlo povolené. Ale pozor: prílišné obmedzenie vztlaku môže byť škodlivé pre vaše kolená a jeho nedostatočné obmedzenie môže viesť k náhodnému uvoľneniu pedálu.