Čo si obliecť na ľad, aby ste zostali v suchu a teple

Nič nezničí rybársky výlet na ľade tak, ako keď vám zmrznú všetky prsty, takže sa musíte náležite pripraviť. Počas chladných zimných dní som si vonku užil veľa zábavy a kľúčom k tomu bolo obliekanie, aby som zostal v teple. Aby ste vedeli, ako na to, napísal som túto príručku o tom, čo nosiť.

Aby ste zostali v teple a pri rybolove na suchom ľade, mali by ste nosiť veľa vrstiev oblečenia (spodná bielizeň, košele, bundy), aby ste izolovali svoje telo a dokázali sa prispôsobiť meniacim sa teplotám. Mali by ste tiež nosiť klobúky, rukavice a topánky.

Teraz vám dovoľte podrobnejšie poradiť pri výbere oblečenia (a to nehovorím o móde) a čo hľadať pri jednotlivých položkách.

Wear Layers

Určite najdôležitejšou súčasťou obliekania, aby ste boli v teple a suchu, je výber toho, ako zakryjete osemdesiat percent svojho tela. Musíte udržiavať svoje jadro v teple.

Ako viete, ľudské telo sa snaží udržiavať trochu konzistentnú teplotu. Príliš dlhý pobyt v studenom vzduchu ho môže znížiť. Tomu sa hovorí podchladenie a vrstvením obliekania tomu môžete zabrániť.

Keď sa do toho pustíte, existuje niekoľko rôznych možností pre košele a saká, ale nosenie vrstiev nie je voliteľné. Pravdepodobne budete ľutovať, ak sa vydáte na rybársky výlet na ľade bez toho, aby ste tak urobili.

Nosenie vrstiev, ktoré môžete počas dňa odstrániť alebo pridať, je nevyhnutné, pretože poveternostné podmienky sa často rýchlo menia. Zimný deň sa zvyčajne začína extrémne nízkymi teplotami, ale ak slnko svieti celé dopoludnie, rýchlo sa oteplí.

Nechcete sa príliš potiť, čo sa môže stať, ak pobehujete po ľade a idete do rôznych rybárskych otvorov, alebo ak sa teplota jednoducho zvýši. Preto je dôležité, aby ste si vedeli prispôsobiť, koľko toho máte na sebe.

Stratégiou, ako udržať vaše telo v teple, bude nosiť ako spodnú vrstvu materiály, ktoré udržia teplo vo vašom tele, a potom mať nepremokavé oblečenie pre vonkajšiu vrstvu.

Pri tejto spodnej vrstve by ste sa mali úplne vyhnúť bavlne. Bavlna je hrozná v tom, že vás udrží v suchu. Za normálnych teplôt je to fajn, ale vonku v mrazoch to začína byť veľký problém. Ak si mokrý, mrzneš. Bavlnu váš pot premočí a vôbec rýchlo neschne. Vyhnite sa jej, najmä pri spodných vrstvách.

Poďme sa najprv porozprávať o obliekaní nôh. Je to vynikajúci nápad nosiť nejaký typ dlhého termoprádla (pokiaľ to nie je bavlna). Vždy zisťujem, že to robí veľký rozdiel v mojom teple. Okrem toho si môžete obliecť pár fleecových alebo vlnených legín. Tieto materiály výborne udržujú teplo vo vašom tele.

Ak tieto veci nemáte, mohli by ste si obliecť len tepláky, ale mohli by sa vám zdať ťažkopádne. Napriek tomu vám určite pomôžu zostať v teple.

Po tejto peknej vrstve izolácie budete chcieť na ňu nejaký kryt. Odporúčam pár nepremokavých overalov. Udržia vás v suchu a ochránia vás pred vetrom. Poskytujú dodatočnú ochranu aj vašej hornej polovici.

Ak nechcete overal, uistite sa, že máte na sebe nejaké nepremokavé nohavice, napríklad nohavice do snehu. Vodeodolný je tu hlavná vec. Vaše kolená budú určite niekedy na ľade a akékoľvek nohavice, ktoré nie sú nepremokavé, zmoknú.

  Čo je ťažný ventil na vodnom skútri?

Teraz, úprimne povedané, nie je zlý nápad vzdať sa strednej alebo spodnej vrstvy na nohy v dňoch, keď nie je extrémne chladno. Dôvodom je, že odstraňovanie vrstiev na nohách je jednoducho náročnejšie ako na trupe. Je to tvoja voľba. Pred konečným rozhodnutím si overte predpoveď. Vždy je bezpečnejšie mať k dispozícii viac oblečenia ako menej.

Teraz k trupu. Teraz budeme mať stále spodnú vrstvu, ktorá vám pomôže izolovať, ale budete mať na sebe aj bundu, ktorá to skvele zvládne navrchu, takže spodná vrstva nemusí byť taká odolná ako nohy. .

Ako som už spomenul, nikdy by ste nemali nosiť bavlnené tričko ako spodnú vrstvu. Takmer určite sa zapotíte a tričko premokne a potom v mrazivých teplotách budete mať problémy.

Dobrou správou je, že dnes existuje veľa druhov tkanín, ktoré si oveľa lepšie poradia s vlhkosťou. Napríklad polypropylén. Tento typ látky odvádza vlhkosť, takže budete pekne v suchu.

Určite sa vám môže zdať trochu neintuitívne, že by ste chceli, aby spodná vrstva bola vyrobená z takej tenkej látky v porovnaní s ťažkou bavlnenou košeľou, ale verte mi, musíte sa vyhnúť hromadeniu vlhkosti. Na vrchu tejto vrstvy budete mať dostatok hrubšieho materiálu, takže na to nemyslite.

Budete chcieť, aby vaša spodná vrstva tesne priliehala k pokožke, aby fungovala čo najlepšie.

Teraz, ako vrstva navrchu, budete mať strednú vrstvu z fleecu, vlny atď. Presný typ materiálu je na vás; všetky vám pomôžu udržať sa v teple.

Táto vrstva bude voľnejšie padať ako spodná vrstva.

Účelom tejto vrstvy je, samozrejme, hlavne zahriať, ale môžete sa rozhodnúť zaobstarať si aj niečo, čo zadrží vietor. Dôvodom je, že ak sa teplota zvýši, zhodíte vrchnú vrstvu a strednú vrstvu navrchu. Ak je vonku vietor, extra ochrana pred vetrom bude veľmi príjemná.

Nakoniec navrchu budete mať sako. Toto bude pravdepodobne najdrahší kus oblečenia, ktorý budete nosiť pri rybolove na ľade, a je pravdepodobne aj najdôležitejší.

Na výber je veľa možností, ktoré ponúkajú rôzne funkcie. Určenie, ktoré bundy sú najlepšie, je veľká téma sama o sebe.

Hlavné vlastnosti, ktoré budete chcieť od akejkoľvek bundy, ktorú si vyberiete na rybolov na ľade, sú, že je vodotesná a odolná voči vetru. Je rozumné uistiť sa, že je tiež „odolné proti roztrhnutiu“, čo znamená presne to, ako to znie: látka sa ľahko neroztrhne.

Vodotesný ho budete chcieť hlavne v prípade, že sa na vás zosype sneh. Možno by na vás mohla striekať voda, keď prinášate rybu, ale sneh je hlavným problémom. S nepremokavou bundou zostanete v suchu za predpokladu, že ste počúvali skôr a dostali ste aj nepremokavé nohavice.

Vetruodolnosť je ešte dôležitejšia. Vetru je jednoducho ťažké sa vyhnúť a ak nie ste pred ním chránení, bude to obrovský rozdiel v tom, aké teplo sa cítite. Zistil som, že nízke teploty nie sú samé o sebe až také nepríjemné, ale keď fúka vietor, bolí to. Zaobstarajte si preto bundu, ktorá poskytuje ochranu pred vetrom.

Teraz sú ostatné vlastnosti búnd jednoducho záležitosťou preferencií. Ochrana pred živlami je vaším najväčším záujmom, ale ak chcete získať skvelú bundu, ktorá vydrží roky, dôkladne si preskúmajte svoje možnosti.

  Sú barefoot topánky lepšie ako turistické topánky?

So všetkými týmito vrstvami bude váš trup aj nohy veľmi teplé. To je prevažná väčšina vášho tela, takže teplo bude mať len málo miest, kam môže uniknúť.

Keď sa počas tých zimných popoludní oteplí (a to sa často stáva), môžete ľahko zahodiť vrchné vrstvy a cítiť sa úplne pohodlne. Zostanete po západe slnka? Opäť sa ochladzuje. Oblečte si tie vrchné vrstvy späť.

Zakryte si telo, ako som opísal, a väčšinu cesty tam budete mať v procese zaisťovania tepla a pohodlia pri rybolove na ľade.

Zakryte si hlavu

Vydržte, ešte ostali miesta vystavené chladu. Teda celú hlavu.

Akákoľvek odhalená pokožka je miestom, odkiaľ môže teplo unikať. So studeným vzduchom vonku chce teplo vo vašom tele vždy uniknúť a vytvoriť rovnováhu. Oblečenie zabraňuje tomu, aby sa teplo dostalo tak ďaleko.

Väčšinu tela sme už zakryli a so všetkým tým pokrytím vám bude pekne teplo, no s nezakrytou hlavou to bude hlavný zdroj tepelných strát. Chcem, aby ste boli čo najteplejší (bez toho, aby ste sa príliš zahriali, teda), tak si zakryte aj hlavu.

Môžete tu mať vrstvy ako na zvyšku tela. Môžete si obliecť vložku a potom na ňu dať klobúk. Ak sa príliš zahrejete, jednu z týchto vrstiev odstránite.

Pokiaľ ide o klobúky, existuje veľa štýlov. Asi tušíte, že bejzbalová čiapka moc nepomôže. Vaším cieľom nie je ani tak chrániť sa pred slnkom (aj keď by ste to mali urobiť tiež), ako zabrániť strate tepla hlavy. Takže v podstate budete chcieť niečo jemné a nadýchané.

Najlepšie je zaobstarať si klobúk, ktorý vám zakryje uši. Úprimne povedané, neznášam ten pocit studeného vetra v ušiach a čudujem sa, prečo by sa niekto rozhodol cez to trpieť. Udržujte tých chlapov v teple!

Ak naozaj chcete všetky pokožku zakrytú pre maximálne teplo, tak prečo nenosiť lyžiarsku masku? Možno budete vyzerať ako zlodej z karikatúry, ale bude vám teplejšie.

Taktiež, pokiaľ ide o ochranu pred vetrom, možno ste si zaobstarali bundu s kapucňou, takže kapucňa s tým pomôže. Nebude však taká dobrá pri udržiavaní tepla ako klobúk. Možno by ste si mali nasadiť klobúk a potom nosiť kapucňu. To znie neuveriteľne teplo.

Toto nie je otázka tepla, ale mali by ste nosiť aj slnečné okuliare. Slnko je silné aj v zime.

Ak je vaša hlava vystavená zimnému vzduchu, jednoducho vám nebude tak teplo, ako by ste mohli byť. Takže si vezmite klobúk a noste ho.

Udržujte svoje ruky v teple

Doteraz sme urobili veľa, aby sme sa ochránili pred chladom. Keby som mal na sebe všetky tieto veci práve teraz, cítil by som sa nepremožiteľný v akomkoľvek chladnom počasí – nebyť jedného problému. Ešte sme si nič nedali na ruky.

Áno, ruky sú ďalším miestom, kde môže teplo ľahko unikať, ak nie sú zakryté. Pocit, keď mi postupne mrznú ruky, tiež nikdy nie je príjemný. Riešením, ako si pravdepodobne uvedomujete, je zakryť ich.

Možno sa pýtate, či nosenie rukavíc ovplyvní vašu schopnosť loviť ryby na ľade. Koniec koncov, niekedy budete musieť viazať uzly alebo háčik s návnadou a rukavice môžu zhoršiť vašu obratnosť. Ak dostanete hrubé rukavice, niekedy si budete musieť zložiť rukavice, aby ste niečo urobili.

  Odporúčaná šnúra na surfovanie

Nie všetky rukavice sú však rovnaké. Niektoré rukavice sú lepšie na náročné úlohy ako iné, preto je najlepšie vybrať si pár, s ktorým sa vám bude ľahko pracovať.

A našťastie pre vás som pred chvíľou napísal blogový príspevok, v ktorom sú uvedené niektoré z najlepších rukavíc, ktoré môžete získať na rybolov na ľade. Mal by vám pomôcť nájsť skvelý pár, ktorý vás udrží príjemne v teple.

Pokiaľ naozaj necítite potrebu zaobstarať si hrubé rukavice, je múdrejšie zaobstarať si tenšie rukavice, aby ste si ich nemuseli niekedy sťahovať. Tu je problém, ktorý môže nastať s hrubými rukavicami: zistíte, že nedokážete dostatočne dobre manévrovať prstami, aby ste dokončili nejakú úlohu. Takže si vyzlečte rukavice. Chvíľu vám to však trvá a vaše prsty sú teraz znecitlivené. Takže musíte prejsť na druhú ruku. Je to naozaj utrpenie.

To je dôvod, prečo by ste si mali zvoliť tenší pár rukavíc. Myslím, že vaše ruky v nich budú vo všeobecnosti rovnako teplé a budete môcť nastražiť háčiky a urobiť všetko, čo potrebujete.

To je naozaj hlavná vec, ktorú treba pri rukaviciach zvážiť. Mali by ste tiež zohľadniť kvalitu výroby a pevnosť rukavíc. Nikdy nie je zábavné získať produkt, ktorý nevydrží.

Nosiť čižmy

Teraz máme zakryté ruky. Ale máme pocit, že na niečo zabúdame. Ach áno, musíme si obuť topánky.

Vlastne len žartujem. Predpokladal som, že ste celý čas plánovali nosiť topánky. Možno vás však nenapadlo, aké.

Mali by ste nosiť izolované, nepremokavé topánky.

Tenisky alebo iná každodenná obuv veľmi dobre neudržiavajú teplo, pretože nie sú dobre izolované. Budete chcieť topánky, ktoré udržia vaše nohy v teple. Nohy sa napokon až tak nelíšia od rúk.

Pokiaľ ide o rybolov na ľade, pravdepodobne sa stretnete so snehom a kašou, takže sa určite musíte vyhnúť topánkam, ktoré ľahko premoknú. Uistite sa, že tie, ktoré nosíte, sú vodeodolné.

Veľkosť, ktorú si vyberiete, by mala byť o číslo väčšia ako normálne, pretože to pomôže udržať veci v teple, ale nedávajte topánky také veľké, aby vám boli nepríjemné a boleli vás.

Samozrejme, načo sú vám čižmy, keď nemáte dobré ponožky? Toto je ďalší z tých prípadov, kedy by ste sa mali vyhnúť bavlne. Ponožky by vám nemali premočiť, pretože čižmy sú nepremokavé, ale ak áno, bavlna vám z nejakého dôvodu spôsobí nešťastie. Namočená bavlnená ponožka v lete len tak ľahko nevyschne, takže v zime na to nechcem myslieť.

Zaobstarajte si radšej vlnené ponožky. Pre maximálne pohodlie by mali byť dostatočne hrubé. Je múdre vziať si so sebou ďalší pár pre prípad, že by sa stalo niečo zvláštne.

S dobrými topánkami (a dobrými ponožkami pod nimi) ako posledným krokom na tomto zozname ste konečne pripravení na tuhú zimu.

Oblečte sa tak, ako som opísal, a takmer žiadne chladné počasie vám nezabráni v tom, aby ste si užili zimu a chytili všetky ryby, ktoré chcete.

Vďaka tomuto zdroj pre informácie, ktoré som použil v tomto článku.