Čo sa stane, ak váš teplovzdušný balón dostane dieru?

Učenie o lietaní teplovzdušným balónom sa vám na tomto blogu páčilo natoľko, že by ste si chceli niekedy čoskoro naplánovať jazdu. Jeden strach, ktorý sa vo vás neustále vznáša, je myšlienka, že teplovzdušný balón má v sebe dieru. Začal by sa balón v tejto situácii rýchlo potápať?

Ak sa do teplovzdušného balóna dostane diera, únik teplého vzduchu spôsobí, že balón začne klesať. Avšak za predpokladu, že systém horákov stále fungoval, pilot balóna mohol prerušovane znovu zavádzať horúci vzduch, takže zostup je postupný.

V tomto článku ďalej vysvetlíme, čo by sa stalo v prípade prepichnutia obálky, ako aj pravdepodobnosť, že sa to stane. Informácie v tomto príspevku by mali zmierniť túto konkrétnu obavu z nafukovania, takže pokračujte v čítaní!

Ak má váš teplovzdušný balón dieru, čo by sa stalo?

Skôr než začneme, chceme len povedať, že teplovzdušné balóny už majú v sebe diery. Spodná časť obálky – čo je technický termín pre samotný balón – má široký otvor, do ktorého môžu horáky posielať teplo. V hornej časti obálky je ďalší otvor nazývaný vypúšťací port, čo je otvor, cez ktorý vystupuje horúci vzduch.

To sú však diery predpokladaný byť tam. Viac sa obávate, že niečo prepichne teplovzdušný balón alebo sa materiál inak roztrhne. Obálka bola predtým väčšinou samostatná, ale teraz má takpovediac rozčesanú ranu, ktorá spôsobuje stratu vzduchu.

Znie to ako katastrofický scenár, však? Aj tak by si bol prekvapený.

Ak si pamätáte z nášho článku o tom, ako pristávajú teplovzdušné balóny, hovorili sme o tom, ako pilot balóna musí znížiť teplý vzduch do obalu, aby dostal balón na vodorovnú zem. Ako rýchle osvieženie obsahujú teplovzdušné balóny systém horákov s jedným až dvoma horákmi, ak nie viacerými. Horáky sú naplnené propánom, ktorý sa pri zahrievaní vyparuje z kvapaliny na plyn.

Vráťme sa teda k vášmu najobávanejšiemu scenáru, že obálka preteká a stráca horúci vzduch. Za predpokladu, že miera straty vzduchu nie je pri vysokom tlaku (uvedená v PSI), skončíte v situácii, ktorá je podobná otvoreniu vypúšťacieho otvoru, aby sa vypustil horúci vzduch.

Čítať  Ako ťažký môže byť sneh?

Vystupuje teplý vzduch, takže balón stráca výšku. Pilot balóna by sa nedotkol vypúšťacieho otvoru, pretože by to len zvýšilo rýchlosť straty horúceho vzduchu a urýchlilo by váš zostup.

Namiesto toho by pilot balóna zaobchádzal s dierou v obálke, ako keby mal otvorený deflačný port. Použili by dúchací ventil na vyslanie väčšieho množstva horúceho vzduchu do obálky, možno to robili o niečo častejšie, ako by to robili v scenári riadeného pristátia, pretože horúci vzduch sa pohybuje priamo z obálky.

Keď už hovoríme o pristátí, kde by k tomu došlo? Zvyčajne je pilot teplovzdušného balóna v kontakte so svojou pozemnou posádkou, aby si vybral miesto na pristátie. Pokúšajú sa vybrať miesto, ktoré je blízko cesty, ale ďaleko od zvierat, elektrického vedenia a iných nebezpečenstiev.

Keďže váš balón má v sebe dieru a presakuje, pilot balóna nemá taký luxus pri výbere miesta pristátia. Ak stále dokážu komunikovať s pozemným personálom, urobia tak, aby sa rýchlo rozhodli, kde je najbezpečnejšie miesto usadiť sa. Potom ťa tam vyložia.

Pristátie by malo byť bezpečné, keďže napokon pilot balóna môže stále používať systém horákov a ďalšie časti balóna. To znamená, že v porovnaní s normálnym pristátím v prípade núdze určite existuje možnosť drsnejšieho pristátia.

Čo môže spôsobiť diery v teplovzdušnom balóne?

Prečo by sa teplovzdušný balón v prvom rade roztrhol? Existuje niekoľko dôvodov a takmer všetky sú pod kontrolou balónovej spoločnosti a/alebo pilota balóna. Povedzme si teraz o týchto dôvodoch viac.

Lacný balónový materiál

Teplovzdušné balóny vzhľadom na ich mohutné rozmery nie sú lacné. Priemerná cena je od 10 000 do 25 000 USD a vyššie. Napísali sme príspevok na blogu, v ktorom sme zdôraznili náklady na balón, ktorý si môžete pozrieť tu.

Aby sa znížili náklady, niektoré spoločnosti vyrábajúce teplovzdušné balóny si môžu kúpiť lacnú, krehkú obálku. Najodolnejšie obaly sú vyrobené z ripstop nylonu s ohňovzdornými vlastnosťami. Zárezy alebo panely obálky sú spojené záťažovou páskou a pevným prešívaním, takže je nepravdepodobné, že by sa panely oddelili a samotná obálka sa nerozpadne.

Čítať  7 najlepších tipov na surfovanie

Akýkoľvek materiál, ktorý je menší ako ripstop nylon, sa môže ľahšie roztrhnúť. Ak máte obavy týkajúce sa obalu teplovzdušného balóna, v ktorom sa chystáte letieť, odporúčame vám kontaktovať spoločnosť, ktorá balóny vyrába, a opýtať sa viac na ich balóny.

Ignorovanie nadmorskej výšky

Teplovzdušný balón obsahuje výškomer, ktorý by mal pilot balóna pravidelne kontrolovať počas vašej jazdy. Keď sa dostanete nad 3000 stôp vo vzduchu, sila vetra sa zvýši. Zatiaľ čo pilot balóna môže predpovedať rýchlosť a silu vetra, keď je v nižšej výške, v tejto výške je práca s vetrom ťažšia.

Váš balón má väčšiu šancu, že sa rozbije, oslabí obal a zvýši sa riziko, že sa objaví diera alebo niekoľko.

Hrboľatý vzlet a/alebo pristátie

Aj keď sa pri lete viac ako 1 000 stôp hore nemusíte obávať stromov, na úrovni zeme sú tieto prekážky veľkou hrozbou. Pilot balóna by nemal vzlietnuť nikde v blízkosti stromov, korouhvičiek alebo iných ostrých predmetov, ktoré by mohli obal poškriabať a roztrhnúť. To platí aj pri pristávaní s balónom.

Tiež sa musia vyhýbať elektrickému vedeniu, pretože elektrina z týchto potenciálne živých drôtov môže byť nebezpečná pre balón, posádku na palube a jazdcov.

Lietanie v zlom počasí

Hoci to môže byť nepríjemné, keď sa vaša jazda teplovzdušným balónom preruší kvôli poveternostným vplyvom, mali by ste poďakovať pilotovi balóna za to, že uprednostňuje bezpečnosť. Mimo silného vetra je nebezpečenstvom aj počasie, ako je hustý dážď, ktorý môže poškodiť obal a prípadne zvýšiť riziko jeho roztrhnutia.

Dlhodobé opotrebovanie

Ak váš teplovzdušný balón letí pri teplotách nepresahujúcich 250 stupňov Fahrenheita, obálka by mohla vydržať 400 až 500 hodín, kým by mal pilot balóna vymeniť obálku. Čím nižšie sú teploty počas letu, tým viac času môžete dostať von z obálky.

Napriek tomu to neznamená, že obálka sa vyrábala roky a roky nepretržitého používania. Ak robíte kvíz spoločnosti, ktorá balonové balóny používa, o jej obálkach, nezabudnite sa opýtať, kedy bola obálka naposledy vymenená.

Musíte sa obávať, že váš teplovzdušný balón dostane dieru?

Pravdepodobne ste sa pri čítaní čudovali, aká je pravdepodobnosť, že teplovzdušný balón dostane dieru a začne unikať. Nie veľmi. Opäť budeme citovať správu z časopisu za rok 2016 Letecká medicína a ľudská výkonnosť toto zálohovať.

Čítať  Koľko stojí súprava zipsu?

V tejto správe časopis cituje údaje Národnej rady pre bezpečnosť dopravy alebo NTSB o pádoch teplovzdušných balónov v Spojených štátoch v rokoch 2000 až 2011, čo sú údaje za 12 rokov. Vyskytlo sa len 78 nehôd teplovzdušných balónov s celkovým počtom 518 ľudí. Zo všetkých nehôd malo päť úmrtí a 91 vážnych zranení.

Náš blog tiež hovoril o bezpečnosti teplovzdušných balónov a poskytuje ďalšie štatistiky, ktoré nepokrýva súbor údajov z webu Letecká medicína a ľudská výkonnosť denník. Niektoré z týchto incidentov sa odohrali aj mimo USA.

Napríklad v roku 2012 sa stala jedna nehoda v Ľubľanských močiaroch v Slovinsku, pri ktorej zomrelo šesť ľudí z 32 jazdcov. Nehodu spôsobila náhla búrka.

Aj v roku 2012 došlo k havárii teplovzdušného balóna na Novom Zélande s 11 obeťami. Pilot balóna pri pristávaní narazil do elektrického vedenia a nikto z pasažierov neprežil. Pilot nedodržal štandardné postupy pri pristávaní, pretože bol v tom čase zjavne pod vplyvom drog.

V roku 2016 v Maxwell v Texase zomrelo pri lietaní teplovzdušným balónom 16 ľudí, pretože pilot balóna sa rozhodol letieť aj napriek nepriaznivému počasiu. V deň incidentu bola hustá hmla s nízkou oblačnosťou, ani jedna z nich nie je vhodná na let balónom. Tento pilot balóna bol opäť pod vplyvom drog.

Áno, sú to strašidelné príbehy, ale rozprávame vám ich, aby sme dokázali, že zo všetkých faktorov, ktoré môžu spôsobiť pád teplovzdušného balóna, medzi ne historicky nepatrí ani presakujúca obálka.

Záverečné myšlienky

Hoci to nie je príliš pravdepodobné, teplovzdušný balón alebo obálka by sa mohli roztrhnúť. Ak by takáto situácia niekedy nastala, pilot balóna by použil dúchací ventil na odoslanie teplého vzduchu do obálky, aby mohol balón pod kontrolou dostať na zem. Dúfame, že vám tento príspevok pomohol zistiť, aké bezpečné môže byť lietanie teplovzdušným balónom a že sa nemusíte obávať dier v obálke!