Čo sa stane, ak neuzemníte generátor? – Kompletný sprievodca

Generátory sú výkonné stroje, ktoré môžu byť veľmi nápomocné v prípade výpadku prúdu. Hodí sa aj vtedy, keď prírodná katastrofa spôsobí poškodenie elektrickej siete. Namiesto čakania na obnovenie napájania sa môžete spoľahnúť na generátor, ktorý vám dodá elektrinu, ktorú potrebujete.

Takže získať záložnú možnosť, ako je generátor, je rozumné rozhodnutie. Ale potom, čo ho dostanete, budete sa oň musieť dobre starať, ako ho uzemniť, aby ste sa vyhli katastrofe. Nie je tu predsa žiadne hranie sa s elektrinou.

Túto príručku by ste si mali prečítať s maximálnou pozornosťou, aby ste sa naučili, ako dobre udržiavať generátor. Kým sa dostanete na koniec, budete vedieť všetko o uzemňovacích generátoroch a prečo je to také dôležité. Takže poďme rovno do sprievodcu!

Viac…

Čo sa stane, ak neuzemníte generátor

Čo je to vlastne uzemnenie?

Než sa dostanem k tomu, prečo generátory potrebujú uzemnenie a čo sa stane, ak generátor neuzemníte, chcem pokryť, čo sú generátory a uzemnenie. Začnime tým, že definujeme, čo je generátor.

Čo je generátor?

The generátor je elektrický systém. Môžete ho použiť na premenu mechanickej energie na elektrickú energiu. Ako už bolo spomenuté vyššie, príde vhod, keď sa nemôžete spoľahnúť na elektrickú energiu z bežnej elektrickej siete.

Pretože generátor je o elektrickej energii, môže spôsobiť zmätok, ak sa oň osoba nestará. Jednou z vecí, ktorými musí generátor prejsť, je pravidelné uzemnenie. To ma privádza k mojej druhej definícii – tej o tom, čo je uzemnenie.

Čo je uzemnenie?

Uzemnenie sa nazýva aj uzemnenie, a je to proces, pri ktorom spájate generátor a zem. Musí existovať uzemňovacia tyč, ktorá má nízky odpor a je pripojená ku generátoru. Potom musíte pripojiť uzemňovaciu tyč k elektróde, ktorú musíte zatlačiť ďaleko do zeme. Drôt a elektróda uzemnia generátor a pomôžu mu vždy dobre fungovať.

  Ako urobiť skladaciu stoličku pohodlnejšou? [7 Tips]

Ako uzemniť generátor?

Ak máte generátor, budete ho musieť skontrolovať aspoň raz ročne, aby ste sa uistili, že funguje dobre. Uzemnenie je povinné a môžete to urobiť sami. Ak to z nejakého dôvodu nemôžete urobiť, uzemnenie môžete nechať urobiť odborníkom.

Najdôležitejšia vec, ktorú potrebujete na uzemnenie generátora, je uzemňovacia tyč dlhá najmenej osem stôp. Ak nájdete medenú tyč, bolo by to najlepšie. Túto medenú uzemňovaciu tyč zapichnete do zeme a jej malú časť necháte mimo zeme. Potom pripojíte generátor k tejto tyči a umožníte mu uzemniť vaše zariadenie.

Čo sa stane, ak neuzemníte generátor?

Ako ste videli, uzemnenie generátora nie je také ťažké, ale je to niečo, čo musíte urobiť. Ak to neuzemníte, ohrozujete životy seba a svojej rodiny. Všetky vedľajšie účinky neuzemneného generátora môžu byť smrteľné pre ľudí žijúcich v dome pripojených k tomuto generátoru.

Preto je nevyhnutná správna údržba a manipulácia s generátorom. Potenciálne riziká sú veľmi vážne. Ak nemáte čas alebo ochotu zaoberať sa generátorom, je lepšie ho nemať vôbec, ako ho mať a neudržiavať ho. Keď si prečítate viac o rizikách, pochopíte, prečo to tak zdôrazňujem.

Riziká neuzemnenia generátora

Neuzemnenie generátora môže spôsobiť niekoľko rizík. Štyri sú veľmi vážne a musíte ich mať na pamäti. Tu sú štyri najväčšie riziká, ktoré môžu ísť bokom kvôli chybnému uzemneniu generátora:

Výboje prúdu

K prepätiu dochádza, ak cez elektrické zariadenia pripojené k elektrickej sieti prechádza väčšie napätie ako zvyčajne. Ak generátor nie je uzemnený, elektrina prejde priamo cez spotrebič a pravdepodobne spôsobí jeho poruchu.

Prepätie však znamená, že do všetkých zariadení pripojených ku generátoru sa dostane viac napätia. Riskujete tak poruchu všetkých vašich spotrebičov. Predstavte si, koľko peňazí by ste potrebovali na opravu alebo výmenu spotrebičov, ako sú televízory, chladničky, počítače, klimatizácie atď. Nie je to niečo, čím by sa veľa ľudí chcelo zaoberať.

  Ako pripraviť toasty počas kempovania? [Methods You Need To Try]

Prehrievanie

Ak generátor nie je uzemnený alebo poškodený, pravdepodobne spôsobí prehriatie všetkého, čo je k nemu pripojené. Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcej časti, niektoré domácnosti pripájajú všetky svoje zariadenia ku generátoru. Ak teda generátor poškodí jedno, pravdepodobne poškodí aj ostatné zariadenia.

V prípade prehriatia môže generátor poškodiť vaše spotrebiče a spôsobiť ich vzplanutie. Predpokladajme, že sa to stane s niekoľkými spotrebičmi alebo zariadeniami v domácnosti. V tom prípade vážne hrozí vyhorenie celého domu. Takže toto tiež nie je niečo, čo by ste chceli riešiť.

Poškodenie izolácie drôtu

Ak dôjde k prepätiu alebo napäťovým špičkám, izolácia vodiča sa pravdepodobne poškodí. To znamená, že vodiče používané na pripojenie spotrebiča k elektrickej sieti stratia izoláciu a budú náchylnejšie na poškodenie.

Ak vodič nemá žiadnu izoláciu alebo je nekvalitný, pravdepodobne spôsobí poruchu spotrebiča. Mohlo by to dokonca spôsobiť vzplanutie spotrebiča a spôsobiť vážne poškodenie celého domu.

Zabitie elektrickým prúdom

Keď je zariadenie pripojené k nefunkčnému zdroju napájania alebo krytu, má slabú izoláciu vodičov. Umožní elektrine pohybovať sa cez ňu inak. Ak sa teda osoba dotkne zariadenia, môže ňou prejsť elektrický prúd. Toto je niečo, čo je známe aj ako zabitie elektrickým prúdom alebo zásah elektrickým prúdom.

V závislosti od toho, aký silný je elektrický šok, môže spôsobiť zranenie alebo smrť osoby. Nie je to teda niečo, čo by ste mali brať na ľahkú váhu.

Naozaj potrebujete uzemniť môj prenosný generátor?

Väčšina prenosné generátory vyžadujú uzemnenie. Najlepšie je skontrolovať pokyny na vašich konkrétnych generátoroch a zistiť, či je potrebné ich uzemniť. Jedným z prípadov, keď generátor nemusí potrebovať uzemnenie, je rám, ktorý drží všetky časti pohromade. Ak sú všetky tieto časti pripojené k rámu, nie je potrebné ďalšie uzemnenie zariadenia.

  Potrebujete spací vak na kempovanie?

Uzemnenie je povinné vo všetkých ostatných prípadoch, vrátane prípadov, keď máte generátory s ručným prepínačom. Nájdite si uzemňovací vodič a pripravte sa na prácu.

Zabaliť

Ďakujeme, že ste si prečítali túto príručku o generátoroch, ako ich uzemniť a aké sú riziká ich neuzemnenia. Ak máte prenosné generátory, nezabudnite ich tiež uzemniť. Prenosný generátor môže tiež spôsobiť zmätok, ak sa nepoužíva správne.

Dúfam, že vám táto príručka pomohla pochopiť proces uzemnenia generátora. Ak máte nejaké tipy na používanie a uzemnenie generátorov, podeľte sa o ne v komentároch nižšie!