Čo robiť, keď sa brzdy na snežnom skútri zablokujú

Je to najhoršia nočná mora každého snežného skútra: chcete zastaviť, ale vaše sane jednoducho nespolupracujú. Bez kontroly bŕzd vám hrozí, že narazíte do kohokoľvek alebo čohokoľvek, čo vám príde do cesty. Čo robíte v takejto núdzi?

Ak sa brzdy vášho snežného skútra náhle zablokujú, zostaňte pokojní a začnite sa snažiť prinútiť váš snežný skúter zastaviť. Ak brzdy horia, jazda cez hustejší sneh by ich mohla ochladiť skôr, ako nasadnú, no aj tak chcete okamžite zosadnúť zo saní. Potom prepláchnite brzdovú kvapalinu.

V tomto článku budeme diskutovať o brzdovom systéme vašej sane, problémoch, ktoré môžu spôsobiť zablokovanie bŕzd, a čo robiť, ak sa to stane. Dokonca vám navrhneme niekoľko rád, ako dostať vaše sane k mechanikovi, keď majú problémy s brzdami. Čítajte ďalej!

Brzdy na snežnom skútri 101: Čo potrebujete vedieť

Predtým, ako sa dostaneme k poruche bŕzd, je najlepšie, ak ste dobre oboznámení s brzdovým systémom vášho snežného skútra.

Snežné skútre sa pri poháňaní bŕzd spoliehajú na hydrauliku. V brzdovom systéme je rotor, klapka a brzdové doštičky. Keď položíte nohu na brzdu saní, hydraulika aktivuje klapku, ktorá vyvíja tlak cez brzdové doštičky na rotor. To všetko sa deje vďaka brzdovej páke.

Samotné brzdy môžu vydržať životnosť vášho snežného skútra, ale komponenty v brzdovom systéme s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Ak sa tieto komponenty začnú opotrebovávať, nie je dobré ignorovať ich aktuálny stav. Rovnako ako by ste si nechceli sadnúť za volant osobného alebo nákladného auta s prípadnými chybnými brzdami, to isté by malo platiť aj o vašom snežnom skútri.

Okrem opotrebovania častí brzdového systému (najmä brzdových doštičiek) potrebuje brzdový systém vašich saní z času na čas doplnenie brzdovej kvapaliny. Väčšina brzdovej kvapaliny sa skladá z glykolu, ktorý vďaka svojim hygroskopickým vlastnostiam absorbuje vodu. Glykolová brzdová kvapalina má tiež nízku vlhkosť, pretože jej bod varu je vyšší ako priemer, takže brzdová kvapalina vydrží dlhšie.

Nikdy nepoužívajte silikónovú brzdovú kvapalinu pre váš snežný skúter, aj keď by ste to urobili pre iné vozidlá. Chýba mu potrebná absorpcia vlhkosti. Silikónovú a glykolovú brzdovú kvapalinu zvyčajne rozoznáte, pretože prvá bude fialová.

Čo spôsobuje zablokovanie bŕzd snežných skútrov?

Teraz, keď už trochu viac rozumiete častiam, ktoré tvoria hydraulický brzdový systém vášho snežného skútra, môžeme sa bližšie pozrieť na to, čo mohlo prestať fungovať a viesť k zablokovaniu bŕzd.

  Aká veľká je 10 akrov pôdy? (S užitočnými vizuálnymi porovnaniami)

Parkovacia brzda je zapnutá

Váš snežný skúter je vybavený parkovacou brzdou, ktorá je určená na udržanie zastavenej polohy saní, keď parkujete. Parkovacia brzda je užitočná funkcia moderných snežných skútrov, ale ak je tá vaša zapnutá, keď nie ste zaparkovaný, parkovacia brzda by mohla prerušiť vašu schopnosť zastaviť vaše sane.

Ak sa ukáže, že vaša parkovacia brzda bola aktivovaná, keď nemala byť, stačí ju vrátiť späť do polohy a voila, problém je vyriešený. Áno, v tomto prípade je to naozaj také jednoduché.

Prehrievanie bŕzd

Zablokovanie bŕzd na snežnom skútri však častejšie nebude také ľahké. Ďalším dôvodom, prečo vám brzdy mohli zlyhať, je to, že sa prehriali. Ak vaše brzdové doštičky vypadnú zo svojej polohy a začnú sa ťahať, je to jeden z dôvodov, prečo sa vaše brzdy môžu začať rýchlo zahrievať.

Väčšinu času budete cítiť vôňu svojich prehrievajúcich sa bŕzd skôr, ako ich uvidíte. Čo je to vlastne ten zápach, ktorý cítite? Pravdepodobne plastové, pretože palivové potrubia susediace s brzdovými rotormi vašich saní sú často vyrobené z plastu.

Ak sa vám prehrievajú brzdy, chcete nájsť spôsob, ako zastaviť sane a okamžite z nich vystúpiť. Plast rýchlo horí a je len otázkou času, kedy sa celý váš snežný skúter dostane do plameňov. Nie je bezpečné držať sa.

Zvyšky brzdovej kvapaliny

Ponechať brzdovú kvapalinu vo vašom snežnom skútri z jednej sezóny na druhú nie je najlepší nápad. Glykolová brzdová kvapalina, aj keď je savá, môže dosiahnuť kapacitu, takže nebude schopná nasať viac vlhkosti.

Keď brzdová kvapalina dosiahne svoj bod nasýtenia, vlhkosť, ktorá sa potom vytvorí, nemôže byť absorbovaná. Takto skončíte s množstvom kondenzátu a dokonca aj vody, ktorá môže poškodiť brzdový systém, poškodiť tesnenia a korodovať kovové komponenty.

Ešte škodlivejšie je, že sa brzdová kvapalina kontaminuje, čím sa zníži predtým vysoký bod varu. Teraz už vôbec netreba veľa prudkého brzdenia, aby brzdová kvapalina dosiahla bod varu, čo je nebezpečné. Vaša brzdová páka sa môže dokonca znehodnotiť a nadobudnúť štruktúru podobnú špongii, ktorá ju robí zbytočnou.

Akoby to všetko nebolo dosť zlé, miešanie novej a starej brzdovej kvapaliny môže zhoršiť kvalitu novej brzdy, takže v niektorých prípadoch nebudete môcť zastaviť.

Nesprávny typ brzdovej kvapaliny

Tiež zlý nápad je použitie silikónovej brzdovej kvapaliny, keď naozaj potrebujete glykolovú brzdovú kvapalinu. Silikónová tekutina nemá žiadne absorpčné schopnosti, takže budete mať vyššie uvedené problémy.

  Zákonný vek na jazdu na vodnom skútri v Južnej Karolíne

Nedostatok preplachovania tekutín

Ďalšou úlohou, na ktorú sa ako majiteľ snežného skútra musíte zaviazať, je prepláchnutie brzdovej kvapaliny snežného skútra aspoň na dva roky. Pomocou zariadenia na testovanie brzdovej kvapaliny môžete určiť, či má brzdová kvapalina vášho snežného skútra primeraný bod varu.

Pre novšiu tekutinu sa zameriavate na bod varu okolo 400 stupňov Fahrenheita. Je v poriadku, ak je vaša brzdová kvapalina o niečo staršia a kvapalina dosahuje teplotu 330 stupňov, ale nie nižšiu.

Ak je čas na novú brzdovú kvapalinu, pristúpte k hlavnému valcu a odstráňte kryt. Vyčistite veko krytu, ako aj samotný kryt a potom nádrž. Zaveďte priehľadnú hadičku do nádržky hlavného valca a začnite prechádzať brzdovou kvapalinou cez hadičku do nádobky, ktorú tiež chcete, aby bola priehľadná, aby ste videli, ako sa farby brzdovej kvapaliny menia.

Môžete mať nejaké vzduchové bubliny s tekutinou, ale to je normálne. Kým nezmiznú všetky bubliny, pokračujte v preplachovaní.

Nádržka brzdovej kvapaliny je upchatá

Takto prepláchnete brzdovú kvapalinu by mal ísť, ale ak je vaša nádržka na brzdovú kvapalinu pokazená, kvapalina nemôže pretiecť, nieto ešte bubliny. Otvor tu má veľkosť špendlíka, ale ak sa zablokuje, stále to nie je dobré.

Deformovaný brzdový rotor

Ak sa váš brzdový systém predtým prehrial, vaše brzdy môžu stále fungovať aj po tejto epizóde. Mohlo to byť spôsobené vašimi brzdovými rotormi, ktoré sa kvôli vysokej teplote, ktorej boli vystavené, doslova ohli. Vo väčšine prípadov by ste mali byť schopní zatlačiť brzdový rotor späť do tvaru. V opačnom prípade je ďalšou najlepšou voľbou výmena rotora.

Poškodený hlavný valec

Tesnenia hlavného brzdového valca sa tiež môžu opotrebovať, najmä ak v brzdovom systéme necháte kvapalinu, ako sme o tom hovorili predtým. Ak áno, potom budete chcieť tesnenie okamžite vymeniť, aby hlavný valec neposielal nečistoty a nečistoty do vášho brzdového systému.

Zlomený strmeň

Brzdový systém vášho snežného skútra obsahuje aj brzdové strmene, v ktorých sú umiestnené brzdové doštičky. Skontrolujte svoje strmene aspoň raz za sezónu, aby ste posúdili ich stav. Niektorí šikovní snežní skútri sa rozhodnú kúpiť si súpravu tesnení a potom si svoje poškodené strmene sami prestavia. Môžete to urobiť, ak vám to vyhovuje, alebo si jednoducho objednajte nový a nechajte namontovať mechanika snežného skútra.

Čo robiť, keď sa brzdy na snežnom skútri zablokujú?

Či už je to sprevádzané zápachom spáleniny alebo nie, ak váš snežný skúter nezastaví, keď má, ste vo veľmi riskantnej situácii. Je ľahké nechať strach, aby vás v takejto situácii prepadol, ale potom neuvažujete s čistou hlavou.

  Ako vyrezať dieru v ľade na rybolov na ľade (Rýchla odpoveď s obrázkami)

Nadýchnite sa a nezabudnite byť proaktívny, a to rýchlo. Najprv siahnite po parkovacej brzde. Ak to nie je parkovacia brzda, ktorá vám nedovolí zastaviť, skúste naviesť svoje sane do zasneženej oblasti, aby sneh mohol ochladiť prehrievajúci sa brzdový systém a motor.

Keď snežný skúter zastavíte, vypnite ho a počkajte, kým nevychladne. Potom sa môžete bližšie pozrieť na brzdový systém a zistiť, čo sa mohlo pokaziť. Začnite oblasťami, o ktorých sme práve hovorili.

Ak máte podozrenie, že je váš hlavný valec upchatý, musíte otvoriť nádržku brzdovej kvapaliny, ako ste to urobili pri preplachovaní brzdovej kvapaliny. Skontrolujte spätný port, často malý. Tento port posiela tlak do brzdovej nádržky a na odpojenie budete potrebovať niečo v tvare kolíka. Nie, pero tu nebude fungovať, pretože je príliš veľké.

Môžete jazdiť na snežnom skútri na uzamknutých brzdách? Ako?

Brzdy vám stále nefungujú, takže musíte ihneď navštíviť svojho mechanika. Problém je v tom, že váš snežný skúter uviazol uprostred cesty. Bojíš sa, že keď znova naštartuješ sane, že sa to nepodarí zastaviť, ale ani tu nemôžeš zostať. Čo robíte v takejto situácii?

No, môžete odstrániť brzdové doštičky v strmeni. Aby ste to dosiahli, musíte vybrať malý kolík, ktorý drží brzdové doštičky na mieste. Ak to urobíte, budete tiež vedieť, či máte problém so zaseknutými brzdovými doštičkami, čo tiež môže brániť fungovaniu bŕzd.

Odtiaľto môžete jazdiť na snežnom skútri späť k vozidlu (alebo dokonca až domov), a to aj bez brzdových doštičiek. Chcete ísť veci neuveriteľne pomaly, pretože vaše brzdy určite nebudú fungovať spoľahlivo, keď sú vytiahnuté brzdové doštičky. Keď dorazíte do cieľa, prestaňte snežný skúter používať, kým ho nedostanete k oprave od mechanika. Nezabudnite tiež v určitom okamihu nasadiť brzdové doštičky.

Záverečné myšlienky

Hydraulický brzdový systém vášho snežného skútra sa môže z rôznych dôvodov zablokovať, takže nebudete môcť okamžite zastaviť. Aj keď vaše zlyhanie bŕzd môže byť strašným utrpením, kľúčom je udržať hlavu rovno a zostať chladný a vyrovnaný. Týmto spôsobom môžete zistiť, čo spôsobuje zablokovanie brzdy, pokúsiť sa to opraviť alebo dať sane k profesionálovi. Veľa šťastia!