Čo robiť, ak chytíte svetovú rekordnú rybu (5 užitočných krokov)

Nedá sa to poprieť, všetci sme snívali o dni, keď chytíme svetový rekord. Kto by nechcel slávu, slávu a veľa peňazí? Znie to skvele! Existuje však milión a jeden spôsob, ako pokaziť svoju šancu dostať sa do knihy rekordov.

Čo teda robiť, ak si myslíte, že ste chytili svetový rekord? Rýchlo sa vráťte na breh a zvážte svoje ryby na certifikovanej váhe IGFA s pomocou niekoľkých svedkov. Uistite sa, že ste urobili veľa fotografií a meraní, aby sudcovia mohli overiť, či je úlovok pravý. Potom pošlite vyplnenú prihlášku s 50 stopovou vzorkou vašej línie a lídra na IGFA.

Dosť ľahké nie? Ak sa chcete vyhnúť odmietnutiu titulu svetového rekordu, čo sa stáva, musíte pochopiť oveľa viac podrobností. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť predtým, ako sa vydáte na výpravu za úlovkom rekordnej ryby.

1. Spoznajte aktuálne záznamy predtým, ako pôjdete na ryby

Existuje mnoho príbehov o rybároch, ktorí ulovili svetový rekord rýb a neuvedomili si, čo mali predtým, ako ich vypustili, alebo ešte horšie, zjedli ich. Až po zdieľaní obrázkov s priateľmi a rodinou niekto navrhne vyhľadať ryby v záznamoch. Vtedy je už neskoro.

Nedovoľ, aby si to bol ty. Pred rybolovom venujte chvíľu tomu, aby ste zistili, aké druhy by ste mohli chytiť. Zistite tiež, či vaše miestne vody majú to, čo je potrebné na produkciu rýb triedy trofejí. Potom navštívte Medzinárodná asociácia lovných rýb (IGFA) aby ste videli, čo by bolo potrebné na prekonanie súčasného svetového rekordu pre každý druh vo vašej rybárskej diere.

Je potrebné zvážiť aj štátne záznamy. Aj keď to možno nie je taký elitný titul ako svetový rekord, stále je to hodné miesto, kde môžete predviesť svoje rybárske schopnosti. Väčšina štátnych webových stránok o rybách a voľne žijúcich živočíchoch bude mať zoznam aktuálnych štátnych záznamov, ako aj vlastné požiadavky na preukázanie úlovku a podanie platnej žiadosti. Navštívte moju stránku zdrojov rýb a voľne žijúcich živočíchov získať prístup k informáciám o vašom štáte.

Tu je môj bonusový tip pre vás. Na malý kúsok papiera si urobte zoznam druhov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ulovíte tam, kde lovíte. Potom uveďte aktuálny stav a svetový rekord veľkosti a hmotnosti každého druhu rýb. Papier si jednoducho ponechajte v krabici na náradie ako referenciu pre prípad, že by nastala príležitosť.

2. Získajte vlastnú certifikovanú rybiu šupinu

Čo najrýchlejšie správne odvážiť ryby je zďaleka najťažšia výzva. Keďže ide o kľúčový faktor, ktorý určuje jeho rekordný stav, rozhodcovia IGFA dbajú na presnosť a zodpovednosť. Akákoľvek malá chyba, ktorá spôsobí pochybnosti, môže vašu žiadosť diskvalifikovať.

Svoju vlastnú váhu môžete certifikovať zaslaním do sídla IGFA za malý poplatok 40 USD. Bude to chvíľu trvať, ale keď to urobíte, môžete sa vyhnúť šialenému pokusu nájsť kvalifikovanú a certifikovanú váhu v blízkosti vašej lokality. Môžete si ho nechať certifikovať aj po úlovku, ale pošlite ho čo najskôr.

Čítať  5 skutočných spôsobov, ako zarobiť peniaze pri rybolove

Aj keď ste pripravení s vlastnou certifikovanou váhou, je ľahké urobiť chyby, ktoré môžu vašu rybu vyradiť z účtovníctva. IGFA má na svojej webovej stránke špecifické pravidlá pre váženie, ale tu je zjednodušený zoznam vecí, ktoré treba zvážiť:

 • Zvážte ryby na súši. Ryby vážené v člne na vode nie sú akceptované.
 • Nájdite niekoho (alebo dvoch ľudí, ak je to možné), ktorí budú „nezainteresovanými svedkami“ váženia.
 • Nechajte svoje náčinie skontrolovať svedkom a/alebo osobou, ktorá váži ryby.
 • Pre najlepšiu presnosť použite mierku s malými dielikmi. Odhadované váhy medzi dvoma promóciami nie sú akceptované.
 • Odfoťte celý proces a ryby na váhe.

3. Urobte veľa obrázkov

Nikdy nenechávajte fotoaparát doma. Teraz, keď má inteligentný telefón takmer každý, je to nepravdepodobné, ale bez fotografií neexistuje žiadny dôkaz. Rozhodcovia IGFA potrebujú fotografie na overenie identifikácie druhu a na kontrolu oprávnenosti nároku na rekord.

Je potrebné urobiť niekoľko veľmi špecifických obrázkov. Nasledujúci zoznam je súhrnom obrázkov, ktoré by ste mali urobiť. Digitálny „film“ je zadarmo, takže ak máte pochybnosti, urobte viac fotografií.

 • Fotografia zobrazujúca celú dĺžku ryby bez zakrytých častí.
 • Fotografia náčinia, prúta a navijaka, ktorým bola ryba chytená.
 • Odfoťte váhu použitú na váženie rýb a fotku ryby na váhe.
 • Priložte fotografiu rybára s rybou. Ak je to možné, predložte aj akčné zábery.
 • Mali by byť zahrnuté obrázky s rybami, ktoré visia a ležia na hladkom rovnom povrchu. Umiestnite krajčírsky meter k rybe, keď leží na boku.
 • Urobte ďalšie obrázky z rôznych uhlov.
 • Neupravujte ani nemanipulujte so žiadnou časťou fotografie a uistite sa, že odosielate kvalitné fotografie, ktoré nie sú rozmazané.

4. Zmerajte ryby

Hmotnosť ryby nie je jediným spôsobom, ako získať titul svetového rekordu. Ryby rekordnej veľkosti sú niekedy nedostatočne kŕmené. Možno nie sú dosť ťažké, ale stále môžu byť dosť dlhé na to, aby ste sa dostali do knihy rekordov.

Vždy si vezmite so sebou meter alebo rybie pravítko, aby ste získali miery dĺžky a obvodu. Dĺžku odmerajte čo najpresnejšie. Fotografujte podľa popisu v predchádzajúcej časti. Na meranie obvodu použite flexibilný meter. Obvod sa meria okolo najhrubšej časti ryby.

5. Pošlite vzorky liniek a odošlite vyplnenú žiadosť

Najťažšia časť je hotová, keď máte overenú váhu, miery a fotografie. Stále ste však na hodinách. Žiadosti o záznamy je potrebné predložiť do 60 dní, s výnimkou záznamov o všetkom, ktoré možno predložiť z minulých rokov.

Vytlačte si prihlášku z webovej stránky IGFA a kompletne ju vyplňte. Toto je časť, kde bude najdôležitejšie zaznamenávanie všetkých detailov vášho úlovku. Dúfajme, že máte kontaktné informácie pre svedkov a certifikované údaje o váhe. S prihláškou odošlite všetky fotografie, poplatky a ukážku linky. Prihlášky môžu podávať len členovia IGFA, no o členstvo môžete požiadať vo formulári.

Čítať  Aká librová testovacia línia je najlepšia na lov basov

Vzorka čiary musí obsahovať vodiacu čiaru a aspoň 50 stôp od hlavnej čiary. Úhľadne ho naviňte, aby sa dal odvinúť bez zamotania.

Úplné pravidlá a požiadavky nájdete na Požiadavky na svetový rekord IGFA stránku.

Ako nájdete a ulovíte svetový rekord

Niekedy sa zdá, že je dosť ťažké chytiť akúkoľvek rybu, nehovoriac o tej, ktorá má štátny alebo svetový rekord. Napriek tomu existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance na ulovenie trofejných rýb.

Čo je potrebné na nájdenie a ulovenie rekordnej ryby? Aby ste dosiahli svetový rekord, musíte najprv loviť vo vode, ktorá podporuje ryby trofejnej veľkosti. Potom sa pokúste zacieliť na druh, ktorý nie je príliš vyhľadávaný pre záznamy. Všetko, čo zostáva, je riadiť sa pokynmi stanovenými IGFA a začať chytať ryby.

Poďme sa teraz ponoriť do detailov, aby ste mali čo najväčšiu šancu.

Poloha

Nie všetky jazerá, potoky alebo miesta so slanou vodou sú si rovné. Trofejné ryby rastú len tam, kde je ekosystém v dokonalej rovnováhe a kde je dostatok zdrojov potravy. Ak chcete mať šancu pri vytváraní nových rekordov, nájdite kvalitné rybárske miesta.

Nie je to také ťažké, ako to znie. Začnite vyhľadávanie tým, že zistíte, kde sa lovia súčasné svetové a štátne rekordné ryby. Tieto lokality majú všetko, čo je potrebné na produkciu veľkých rýb. Môžete buď loviť na tých istých miestach, alebo nájsť nové miesta, ktoré majú podobné vlastnosti.

Fantastickým a často prehliadaným zdrojom na nájdenie pravdepodobných miest je váš miestny rybársky biológ. Rybárskych biológov zamestnávajú štátne úrady pre ryby a voľne žijúce živočíchy na hodnotenie kvality životného prostredia pre vodné útvary v ich jurisdikcii. Určite budú mať jedny z najlepších poznatkov z prvej ruky o potenciáli veľkosti pre väčšinu druhov, po ktorých túžite.

Nájdite svojho miestneho biológa na webovej stránke o rybách a voľne žijúcich živočíchoch vášho štátu. Zavolajte im alebo pošlite e-mail so svojím dopytom. Väčšina z nich je veľmi priateľská a chce sa podeliť o svoje znalosti. Ich práca je financovaná z vašich daňových dolárov, takže túto príležitosť využite naplno.

Vodu, ktorá podporuje trofejné ryby, môžete nájsť aj prezeraním si rybárskych fór alebo rozhovormi s ľuďmi v miestnych obchodoch s náčiním. O rybároch je známe, že rozprávajú rozprávky a rovnako tají svoje medové diery, takže ich rady berte s rezervou. Vždy sa riaďte pochybnými radami s biológom predtým, ako strávite neplodný čas pri vode.

Čítať  Môžete použiť trollingový motor v slanej vode

Druhy

Niektoré druhy rýb sú tak žiadané, že uloviť rekordnú rybu znamená súťažiť s mnohými tisíckami vašich kolegov rybárov, ktorí všetci zdieľajú rovnaké sny o rybárskej sláve. Ak si chcete dať šancu na boj, je lepšie ísť za druhom rýb, ktoré ostatní prehliadnu.

V knihách IGFA sú uvedené stovky druhov. Mnohé z nich sú relatívne neznáme a môžete očakávať menšiu konkurenciu pre nároky na svetový rekord.

Každý si chce myslieť, že dokáže uloviť ďalší svetový rekord zubáča veľkoústeho, ale menej rybárov hľadá slávu slnečnice z tekvicového semena. Zamerajte sa na nejasnejšie miesto v knihe IGFA a máte väčšiu šancu dosiahnuť svoj cieľ.

All-tackle a iné rekordy

Špičkoví rybári majú nárok na svetové rekordy vo všetkom náčiní, ale k dispozícii je aj mnoho ďalších kategórií rekordov.

Kategórie triedy vlascov a muškárskych prútov ponúkajú príležitosti získať titul pre obľúbené druhy a mnohé z týchto titulov sú menej konkurencieschopné. Napríklad, aby ste chytili trophy walleye v kategórii all-tackle, musíte prekonať svetový rekord v all-tackle do 25 libier. Chyťte ho namiesto toho pomocou 2 librovej testovacej šnúry a stačí jej vážiť 12 libier.

IGFA stanovuje prísne pravidlá pre náčinie, ktoré umožňuje kvalifikovať sa na svetový rekord. Uistite sa, že ste dobre oboznámení s týmito pravidlami, ktoré nájdete na ich webovej stránke.

Koľko stojí ryba so svetovým rekordom

Dobre, s dostatkom práce a poriadnou dávkou šťastia sa vám podarilo dosiahnuť najvyšší rybársky titul ako držiteľ svetového rekordu. Koľko peňazí teda stojí titul?

Pre najvyhľadávanejšie športové ryby, akými sú okúň a tloušť, môže mať nahrávka so všetkými náradím veľkú hodnotu. Očakáva sa, že ďalší svetový rekord vláčika veľkoústeho prinesie šťastnému rybárovi viac ako milión dolárov a potvrdenia od výrobcov náčinia.

Využitie finančných príležitostí si však bude vyžadovať určité marketingové znalosti. Je pravdepodobné, že väčšina menej známych záznamov v súčasnosti neprinesie veľa peňazí. Odmeny, ktoré ponúkajú spoločnosti zaoberajúce sa náradím za rekordné ryby, sa stávajú minulosťou. Väčšina peňazí, ktoré sa majú zarobiť, príde vo forme potvrdení.

Aj keď je tu stále hrdosť na to, že ste držiteľom rekordov, nečakajte, že zbohatnete. Chytanie ďalšieho rekordu Bluegill vás môže dostať do miestnych novín a niekoľkých malých potvrdení, ale nie je to žiadny veľkohubý.

Nedovoľte, aby vás to odradilo od pokusu. Či tak alebo onak, stále chytíte a to sa vždy oplatí.

Zabaliť

Väčšina z nás prežije celý život bez toho, aby videla rekordnú rybu akéhokoľvek druhu. To mi však nezabráni v pokuse. Byť pripravený je prvým krokom k tomu, aby ste nepremeškali životnú príležitosť. Ak je vaším cieľom zanechať po sebe rybárske dedičstvo, neexistuje lepší spôsob, ako uloviť svetový rekord.