Čo robí sneh nadýchaným?

Rozdiel medzi ľahkým, nadýchaným snehom a pevným mokrým snehom je ten, ktorý pocítite okamžite, keď sa pokúsite odhrabať. Ak je nadýchaný sneh, môžete dokončiť odhŕňanie predzáhradky a chodníka za 30 minút, ale mokrejší sneh vám trvá oveľa dlhšie, kým sa cez neho prehrabete. Keď vám v mraze mrznú prsty, nestačíte sa čudovať, prečo je sneh nadýchaný?

Ľahký, nadýchaný sneh je viac snehu ako voda, čo je súčasťou toho, čo ho udržuje ľahkým. Aj tento sneh sa objavuje len vtedy, keď sú vrstvy atmosféry pod bodom mrazu. To zabraňuje roztopeniu každej snehovej vločky, takže zostáva vzdušná. Dokonca aj to, kde žijete, môže diktovať, či dostanete nadýchaný sneh!

V tomto článku si povieme ďalej o tom, odkiaľ nadýchaný sneh pochádza, na čo všetko môžete nadýchaný sneh použiť a či je možné nadýchať ťažší sneh. Tieto informácie sa vám budú hodiť pri všetkých vašich obľúbených zimných aktivitách, takže pokračujte v čítaní!

Čo spôsobuje, že sneh je nadýchaný?

Sneh nie je jednotnou poveternostnou udalosťou kvôli tomu, ako sa tvorí. Napríklad, niekedy tie práškové biele veci padajúce z neba sú snehové vločky. Technická definícia snehovej vločky je jeden ľadový kryštál alebo skupina ľadových kryštálov, ktoré pochádzajú z oblakov.

Ak nie snehové vločky, tak to, čo padá, môže byť námraza. Tento typ snehu stále vyžaduje ľadové kryštály, ale keďže teplota bodu mrazu vzduchu je vyššia ako povrchová teplota, vlhkosť sa nespráva normálne. Vlhkosť zvyčajne prechádza z pary do kvapaliny, ale pri námraze neexistuje žiadna kvapalná fáza, iba para na pevnú látku.

Námraza je stále sneh, ale spájajúce sa ľadové kryštály môžu spôsobiť, že námraza bude prášková.

Keď si to uvedomíme, prečo je niektorý sneh nadýchaný a iný ťažký a kašovitý? V hre je viacero faktorov, ako sme sa dotkli v úvode. Povedzme si o nich teraz viac.

Teplota

Atmosféra sa skladá z vrstiev. Patria sem termosféra, mezosféra, stratosféra, troposféra a exosféra. Teploty týchto vrstiev sa líšia, často do značnej miery, ale všetky musia byť pod bodom mrazu, aby sa vytvoril nadýchaný sneh.

Čítať  Najlepšie rotačky

To vytvára neustále studený vzduch, ktorý zabráni topeniu snehových vločiek. Keďže každá snehová vločka môže zostať ako jednotlivec, sneh má nadýchanejšiu štruktúru.

Pomer snehu a kvapaliny

Ďalším dôvodom, prečo je sneh nadýchaný, je pomer snehu a kvapaliny.

Inými slovami, koľko tekutiny sa nahromadí, keď sa sneh topí? To nám hovorí pomer snehu a kvapaliny.

Väčšina snehu má pomer 10:1. To znamená, že by ste dostali jeden palec tekutiny na 10 palcov snehu. Ťažký sneh má menší pomer snehu ku kvapaline len 5:1. Preto je taký mokrý.

Nadýchaný sneh je však ľahký a niekedy prachový. Jeho pomer snehu a kvapaliny je vyšší ako priemer, pretože je 20:1.

Blízkosť zdroja vlhkosti

Bývate niekde blízko oceánu alebo inej veľkej vodnej plochy? Aj to ovplyvní typ zrážok, ktoré zažijete každú zimu.

Zdroj vlhkosti a vaša blízkosť k nemu zvyšujú sklon k hustému, mokrému snehu. Keďže je to presný opak ľahkého, nadýchaného snehu, môžeme usúdiť, že čím ďalej ste od zdroja vlhkosti, tým väčšia je vaša šanca, že ľahký sneh odhrabete.

Na čo je dobrý nadýchaný sneh?

Teraz, keď ste pochopili, odkiaľ pochádza nadýchaný sneh, oceníte ho oveľa viac. Ak je sneh, ktorý pokrýva zem priamo pred vašimi dverami, ľahký a nadýchaný, čo s ním môžete robiť? Veľa!

Lopatou

Ako sme už hovorili, nadýchaný sneh je snom lopaty. Nebudete sa musieť namáhať, aby ste nazbierali sneh na lopatu. Je vzdušný a ľahko sa prenáša. Sneh tiež váži tak málo, že sa vám pri nosení lopaty nepodlomia kolená.

Popoludnie odhŕňania snehu zvyčajne končíte boľavým chrbtom, no nie pri odhŕňaní nadýchaného snehu. Budete môcť popíjať horúce kakao vo svojom obľúbenom kresle a skutočne si oddýchnuť, nemusíte siahať po liekoch proti bolesti vo vašej kuchynskej komore.

Čítať  Nabíjajú sa batérie RV, keď sú pripojené k pobrežnej elektrickej sieti?

Fotografovanie

Pozreli ste sa niekedy zblízka na sneh? Ako naozaj zblízka? Iste, keď je mokro a kaša, sneh nie je taký pôsobivý na pohľad, ale to nie je prípad nadýchaného snehu. Ak máte špičkovú kameru, môžete ju použiť na zobrazenie detailov každej jednotlivej snehovej vločky, ktorá pije zázrak zimy.

Výroba snehových anjelov

Milujú vaše deti šantenie a skákanie? V mokrom kašovitom snehu to nie je také zábavné. Ich zimná výbava bude premočená v priebehu niekoľkých minút. Než sa nazdáte, deti sa začnú sťažovať, že je príliš chladno a požiadajú vás, aby ste vošli dnu.

Nadýchaný, mäkký sneh deti neomrzí až do špiku kostí, tak smelo do toho, nechajte ich skákať v snehu a vyrobiť si zopár snehových anjelikov. Tento sneh je skvelý, takže by mohli tiež!

Lyžovanie na snehu

Existuje výraz pre snehové lyžovanie pre nadýchaný sneh. Je známy ako šampanské prášok. Neznie to jednoducho rozkošne?

Aj keď môžete lyžovať na zhutnenom aj mäkkom snehu, na kĺzaní z kopca v mäkkom snehu je niečo zvláštne. Skoro máte pocit, že sa vznášate.

Jazda na snežných skútroch

Najzábavnejšiu zimnú aktivitu sme si nechali na záver: jazdu na snežnom skútri!

Sledders (slangový výraz pre snežné skútre) žijú prachovým, ľahkým snehom. Ak je vonku príliš kašovitý sneh, môže vám to skutočne ubrať na zážitku z jazdy na snežnom skútri. Na najlepší deň v živote potrebujete aspoň 15 centimetrov nadýchaného snehu.

Na čo nie je nadýchaný sneh dobrý?

Milujeme nadýchaný sneh, ako sme si istí aj vy, no musíte vedieť, kedy nazvať veci pravými menami. Ak chcete vykonávať nasledujúce činnosti, potrebujete mokrejší sneh, než aký je teraz na zemi.

Sánkovanie/Snow Tubing

Dobre, ak by ste naozaj chceli, mohli by ste vziať deti na sánkovanie alebo snowtubing v nadýchanom snehu. Musí však byť hlboký sneh, inak lyže sánok nebudú schopné dostatočne bezpečne priľnúť k snehu. Ak máte len poprašok nadýchaného snehu, tak to neukrojí.

Čítať  Oplatí sa bežecké ponožky? Dôvody, prečo ich potrebujete

Stavba snehuliaka/snežnej pevnosti

Už sme o tom hovorili na blogu, ale najlepší typ snehu pre stavebné konštrukcie, ako je snehová pevnosť alebo snehuliak, potrebuje viac vlhkosti, než akú nájdete v nadýchanom snehu.

Ideálne percento vlhkosti je od troch do ôsmich percent. Voľná ​​voda vo vlhkejšom snehu umožní snehovým kryštálom priľnúť k sebe. Predstavte si vodu skôr ako lepidlo a uvidíte, prečo je taká integrálna.

Obsah voľnej vody v nadýchanom snehu zvýšite jeho zhutnením a následným navlhčením pomocou záhradnej hadice. Potom by mohol byť sneh v lepšom stave na stavbu snehuliaka.

Vytváranie snehových gúľ

Ak nemôžete použiť nadýchaný sneh na gúľanie veľkých snehových gúľ, ako napríklad pre snehuliaka, potom nemôžete očakávať, že budete môcť vyrábať menšie snehové gule. Nadýchaný sneh sa vám rozpadne v ruke. Opäť platí, že navlhčenie môže prispieť k tomu, že bude priaznivejšie pre vaše aktivity.

Dokážete urobiť sneh nadýchanejším?

Ak dokážete urobiť nadýchaný sneh vlhkejším, nemôže sa stať aj opak?

Nie naozaj. Práškovému, nadýchanému snehu chýba vlhkosť, takže zavedením vlhkosti, ako napríklad záhradnou hadicou, môžete zmeniť zloženie vlhkosti.

Mokrý sneh už má vlhkosť, takže viac by ste nemuseli pridávať. Namiesto toho by ste museli odstrániť vlhkosť zo snehu. Neexistuje žiadny spôsob, ako to urobiť, aj keď by bolo skvelé, keby ste mohli.

To znamená, že ak máte mokrý sneh, ste prilepení na kašu. Môžete len dúfať, že ďalšie sneženie bude ľahšie a nadýchanejšie!

Záverečné myšlienky

Nadýchaný sneh je spôsobený nízkymi atmosférickými teplotami a nízkym obsahom vlhkosti. Umiestnite svoj domov ďaleko od zdrojov vlhkosti, ako je oceán, tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že tam, kde žijete, bude padať nadýchaný sneh.

Či už idete jazdiť na snežnom skútri, lyžovať na snehu, alebo sa rozhodnete urobiť si snežných anjelov, v nadýchanom snehu je veľa zábavy!