Čo nosiť sánkovanie, aby ste boli dokonale pohodlné

Nie je nič horšie, ako byť super zima a snažiť sa užiť si zimný deň sánkovania. Sánkovanie môže byť mimoriadne príjemné, ak sú zvolené správne možnosti oblečenia.

Všeobecne platí, že pri sánkovaní by sa mala nosiť tepelná základná vrstva s nepremokavým plášťom. Je možné pridať ďalšie vrstvy. Tieto medzivrstvy sú najteplejšie, ak sú vyrobené z fleecu alebo vlny. Mali by ste tiež nosiť šály, rukavice, čiapky a hrubé ponožky.

To, čo by ste si mali obliecť a koľko by ste si toho mali zabaliť, závisí od toho, aké chladné je počasie a ako dlho plánujete byť vonku. Ako už bolo povedané, existuje niekoľko všeobecných pokynov, ktoré môžete dodržiavať, aby ste sa uistili, že pri sánkovaní budete v teple a pohodlí.

Rozdelenie toho, čo nosiť sánkovanie

Pohodlie pri sánkovaní nezávisí len od toho, ako vám je teplo, ale aj od toho, aké vrstvy používate na zahriatie.

Napríklad by nebolo múdre a ani pohodlné nosiť dve vrstvy džínsových džínsov, aby ste zostali v teple. Kľúčom k vrstveniu je výber správnych predmetov vyrobených zo správneho materiálu.

To platí najmä pri zimných aktivitách, ako je sánkovanie a tubing. Tieto činnosti vyžadujú, aby ste sa mohli voľne pohybovať a ohýbať ruky a nohy. Noste príliš veľa vrstiev alebo príliš tuhých vrstiev môže spôsobiť, že sa budete cítiť klaustrofobicky a obmedzene.

Typ zimného oblečenia, ktorý si vyberiete, vám môže nielen poskytnúť pohodlie v chladných podmienkach, ale môže vám skutočne zachrániť život. Sánkovanie je zvyčajne bezpečná činnosť, ale ak by nastala núdzová situácia, mali by ste byť plne pripravení.

Základná vrstva

Základná vrstva je vrstva, ktorá je najbližšie k vašej pokožke. Táto vrstva je jednou z najdôležitejších vrstiev. V závislosti od typu odevu alebo látky, ktorú sa rozhodnete nosiť, môže váš zážitok zo sánkovania spríjemniť alebo znepríjemniť.

  Koľko stoja Airstreams? (s príkladmi)

Je dôležité, aby vrstva oblečenia, ktorá je najbližšie k vašej pokožke, bola taká, ktorá vlhkosť odvádza z vášho tela, a nie ju priťahuje alebo nasáva.

Je takmer zaručené, že fyzická aktivita spojená so sánkovaním a tubingom spôsobí zvýšenie telesnej teploty, takže sa potíte.

Môžem to 100% potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Sánkoval som sa v mínusových stupňoch teploty a stále som sa zapotil fyzickou námahou, keď som vozil svoje sane späť do kopca.

Je dôležité, aby táto vrstva oblečenia, ktorá je najbližšie k vašej pokožke, bola taká, ktorá odvádza vlhkosť od vášho tela, a nie ju priťahuje alebo nasáva.

Vždy by ste si mali zvoliť základnú vrstvu oblečenia, ktorá udrží vaše telo v suchu. Potenie v chladnom počasí môže byť nebezpečné, pretože po skončení sánkovania klesá telesná teplota.

Čo nosiť

Základná vrstva by mala odvádzať vlhkosť od tela, čo vám pomôže udržať sa v teple a suchu.

Odporúčam kúpiť termoprádlo vyrobené z polypropylénu alebo vlny. Vyhnite sa bavlne za každú cenu. Bavlna nasiakne všetok kúsok potu alebo roztopeného snehu, ktorý sa k nej dostane.

Ohrievacia vrstva (stredná vrstva)

Hrejivá vrstva je tá, ktorá prechádza cez základnú vrstvu. Ako už názov napovedá, je to vrstva, ktorá vás v konečnom dôsledku udrží v teple. Táto vrstva sa bude líšiť v závislosti od toho, aká je vonku zima.

Pri sánkovaní často zdvojnásobujem strednú vrstvu. Môže sa poriadne ochladzovať a je vždy príjemné vedieť, že máte pre každý prípad ďalšiu hrejivú vrstvu.

Čo nosiť

Pre hrejivú vrstvu si budete chcieť vybrať látku ako vlna alebo fleece, o ktorých je známe, že sú urážlivé.

Vaše možnosti zahŕňajú veci ako vlnený sveter, páperová vesta alebo fleece top a nohavice. Syntetické rúno je vždy dobrou voľbou, pretože je ľahké a bežne dostupné za prijateľnú cenu.

  10 nevyhnutných doplnkov pre začínajúcich lukostrelcov a lovcov lukov

Ako už bolo povedané, nezabudnite vybrať hrejivú vrstvu, ktorá nie je príliš ťažká a obmedzujúca.

Vodotesná vrstva (vonkajšia vrstva)

Nie je nič horšie, ako mať počas sánkovania premočenú strednú vrstvu. Studená a mokrá stredná vrstva môže znepríjemniť váš zážitok zo sánkovania. Pre tento dôvod, vodeodolná vrstva je nutnosťou!

Vaša nepremokavá vrstva funguje ako bariéra medzi vami a snehom. Okrem toho vás dokáže ochrániť pred brutálnymi zimnými živlami, akými sú snehová fujavica a brutálne studený vietor.

Vaša vodotesná vrstva je zvyčajne najdrahšia, ale stojí za to minúť peniaze.

Čo nosiť

Nepremokavú vrstvu tvoria snehové nohavice a nepremokavá bunda. Ak sa rozhodnete ísť sánkovať v oblasti, o ktorej je známe, že je obzvlášť chladná, navrhol by som nájsť bundu „podšitú“.

Väčšina vrchných vrstiev oblečenia je vyrobená z nylonu alebo polyesteru. Tieto dva materiály zaisťujú, že zostanete v suchu a sú zvyčajne veľmi odolné.

Lyžiarske bundy majú často zvnútra fleecovú vložku na zips. Toto je skvelá možnosť! Táto bunda je nielen ideálna pre vašu nepremokavú vrstvu, ale obsahuje aj hrejivú vrstvu.

Hlava, ruky a nohy

Nie je nezvyčajné, že sú vám studené iba prsty na nohách, rukách alebo ušiach, zatiaľ čo zvyšok vášho tela je dokonale teplý. Naše vonkajšie končatiny sú náchylnejšie na chlad ako naše jadro.

Sánkovanie si vyžaduje, aby sme pri stúpaní a klesaní kopcom používali dosť ruky a nohy. Je absolútne dôležité prijať správne opatrenia, aby sme zaistili, že naša hlava, ruky a nohy zostanú pekne v teple.

Čo nosiť

Čo sa týka klobúkov, určite si zaobstarajte klobúk, ktorý vám zakryje uši a izoluje hlavu. Navrhoval by som zaobstarať si čiapku, ktorá je vyrobená z merino vlny, fleecu alebo polyesteru.

Chcete sa uistiť, že dostanete rukavice, ktoré sú nepremokavé a zvnútra podšité teplým materiálom.

Aby boli vaše prsty pekné a útulné, odporúčam vám zaobstarať si hrubé vlnené ponožky. Vlna pomáha odvádzať vodu z pokožky a udrží vás v teple. Dôležité sú aj topánky, ktoré si vyberiete. Určite si kupujte čižmy, ktoré sú nepremokavé. Čižmy s vlnenou podšívkou sú možnosťou, ktorá stojí za pozornosť.

  Môžete sadrokartónové dosky vo vnútri zrubu?

A napokon, nikdy nepodceňujte silu šatiek a pleťových masiek. Šatky ochránia váš krk a tvár pred poveternostnými vplyvmi. To je dôležité najmä pri sánkovaní.

Prečo je vrstvenie nevyhnutné

Povaha sánkovania si vyžaduje chladné počasie, aby sa udržal sneh. Milujem sánkovanie, ale bohužiaľ veľmi ľahko prechladnem. To môže byť problematické, keď ste uprostred hôr počas chladného zimného dňa na sánkovaní.

Neviem vám povedať, koľkokrát som úplne podcenil silu matky prírody, keď som sa išiel sánkovať. Sánkovanie môže priniesť veľmi temperamentné počasie, ktoré vás môže nechať nepríjemne, v horšom prípade nepripravených.

Preto je vrstvenie také dôležité. Vrstvy môžu pracovať v náš prospech a môžu nám pomôcť prispôsobiť sa zmenám teploty, ktoré počasie prináša.

Okrem toho neustála fyzická aktivita, ktorú si sánkovanie vyžaduje, nám môže zvýšiť telesnú teplotu, a tak nám môže byť nepríjemne horúco. V tomto prípade sú vrstvy dokonalé, pretože ich máte možnosť vyzliecť.

Môže sa stať aj opak. Keď prestaneme s fyzickou aktivitou, aby sme si oddýchli, naše telesné teploty sa znížia, čím sa príliš ochladíme. Pri sánkovaní vždy hrozí pokles teploty.

Nosenie vrstiev nám môže pomôcť v boji proti týmto zmenám teplôt a môže poskytnúť ten najpohodlnejší možný zážitok zo sánkovania.

Extra oblečenie

Vždy sa uistite, že máte prezlečenie, keď idete sánkovať. Nemôžem vám povedať, koľkokrát moje oblečenie po dlhom dni sánkovania premoklo.

Je tak osviežujúce mať so sebou prezlečenie do suchého oblečenia. Vďaka tomu bude vaša cesta späť pohodlnejšia a budete mať niečo, ak príliš zmoknete alebo bude chladnejšie, ako ste si mysleli.

Extra oblečenie môže maximalizovať komfort sánkovania a v niektorých prípadoch vám dokonca umožní viac času na vaše zimné aktivity.