Čo je žuvací tabak?

Žuvací tabak je forma tabakového výrobku, ktorá sa často označuje ako bezdymová. Namiesto sekania tabakových listov na použitie v cigarách alebo cigaretách je nahrubo mletý a často navlhčený. Tento tabak sa zvyčajne predáva voľne balený alebo formovaný do malých štvorcov známych ako tŕne.
Prax žuvania tabakových listov možno vysledovať až k domorodým Američanom zo Severnej aj Južnej Ameriky. Listy sa zvyčajne trhali na zvládnuteľné časti a striedavo sa žuvali alebo držali medzi zubami a lícami. Prví osadníci si túto prax rýchlo osvojili, najmä v Spojených štátoch. V 19. storočí bola táto forma tabaku taká populárna, že pľuvadla boli bežným javom v mnohých verejných budovách, ako aj v súdnych sieňach a vo všetkých zariadeniach, kde sa schádzali politici.

Začiatkom 20. storočia cigarety v mnohých kruhoch predbehli žuvací tabak. Produkt sa však tešil neustálej obľube medzi športovými osobnosťami. Dodnes je prax spojená s hráčmi bejzbalu. Vo forme tŕňov a drveného tabaku zostáva tento produkt obľúbený v mnohých vidieckych oblastiach Spojených štátov, najmä na Deep South.

Existuje niekoľko druhov tabaku špeciálne pripravených na žuvanie. Bulk a plug-in tabak sú zďaleka najtrvanlivejšie formy. Voľný produkt pozostáva z navlhčených listov balených v jednoduchom hliníkovom vrecku. K nasekaným listom sa pridáva malé množstvo sladidla ako zvýrazňovač chuti. Aby spotrebiteľ ochutnal tabak, jednoducho vyberie malú časť obsahu vrecka a vloží tabak do úst. Žuvanie listov uvoľňuje chuť a zároveň poskytuje veľkú dávku nikotínu.

Zástrčkový tabak sú spracované tabakové listy, ktoré sa osladia a zlisujú do listov. Listy sa potom rozrežú na štvorce alebo kliny a zabalia sa jednotlivo. Považovaný za veľmi pohodlný spôsob prepravy tabaku, spotrebiteľ jednoducho zahryzne do časti zátky, aby si vychutnal rýchle žuvanie.

Twist tabak a kúsky tabaku sú menej bežné formy. Trútený produkt sú jednoducho listy tkané do dlhých šnúrok podobných šnúram na lane. Konce sú zviazané, aby udržali krútenie. Zatiaľ čo v 19. storočí bol primárnou formou žuvacieho tabaku, výrobok neobsahuje pridaný obsah vlhkosti ani sladidlo, ktoré sa vyskytuje pri tŕňoch alebo tabakových výrobkoch s voľnými listami.

  Aké sú najlepšie tipy na maratón?

Tabakové kúsky sú malé zvinuté časti listov, ktoré sú navlhčené, osladené a tvarované do kúskov veľkosti sústa. Zvyčajne sa predáva v jednoduchej nádobe, spotrebiteľ jednoducho vyberie kúsok z nádoby a produkt žuje podobným spôsobom ako žuvačku. Hoci tento druh tabaku nie je široko dostupný, má lojálnu skupinu priaznivcov, ktorí ho uprednostňujú pred inými možnosťami.
Keďže si široká verejnosť uvedomila nebezpečenstvo užívania tabaku, popularita mnohých produktov vyrobených z tejto rastliny klesla. Spolu so žuvacím tabakom sa na verejných miestach stali menej prijateľné produkty ako šnupavý tabak, cigarety a cigary. Aj keď sa táto forma neteší popularite z minulosti, zostáva ziskovým biznisom a je pravdepodobné, že ním zostane aj mnoho ďalších rokov.