Čo je výmenník tepla pre snežné skútre?

Nie je to tak dávno, čo sme na tomto blogu diskutovali o tom, ako váš snežný skúter udržiava vnútorné komponenty, ako je motor, chladné prostredníctvom chladiacej kvapaliny. Ďalšou dôležitou súčasťou vykurovania a chladenia vašich saní je výmenník tepla. Čo je výmenník tepla a na čo slúži?

Systém výmenníka tepla snežného skútra prenáša sériu tekutín a v závislosti od typu výmenníka budú tieto tekutiny prúdiť v určitom smere, aby vytvorili teplo. Ak výmenníkom tepla beží studený vzduch počas prenosu kvapaliny, potom sa táto kvapalina ochladí a výmenník tepla sa tak môže použiť na chladenie, najmä motora.

Keď prečítate tento článok, budete vedieť všetko o výmenníku tepla snežného skútra. Viac o tom, čo to je, ako to funguje, kde nájsť svoj tepelný výmenník a aké problémy môžu spôsobiť jeho zlyhanie, toto si nebudete chcieť nechať ujsť.

Pochopenie tepelného výmenníka vášho snežného skútra

Čo je výmenník tepla pre snežné skútre?

Po prvé, začnime podrobnejšie o tom, čo sú výmenníky tepla. Výmenník tepla je typ chladiaceho a vykurovacieho systému, ktorý sa nachádza vo vašom snežnom skútri. Ako si viete predstaviť, sane nie sú ani zďaleka jediným typom vozidla, ktorý využíva výmenníky tepla.

Tieto vykurovacie/chladiace systémy sa tiež bežne vyskytujú v čističkách odpadových vôd, v závodoch na spracovanie zemného plynu, ropných rafinériách, petrochemických závodoch, elektrárňach a všade tam, kde je potrebná klimatizácia, chladenie a/alebo vykurovanie priestorov.

To, ako výmenník tepla vyzerá, sa značne líši v závislosti od potrieb výmenníka na vykurovanie/chladenie. Napríklad na zohriatie a chladenie chemického závodu musí byť výmenník neuveriteľne veľký. Vo vozidle, ako je snežný skúter, môže byť váš tepelný výmenník v štýle oveľa menších rovných rúrok. Má dizajn podobný radiátoru so sériou rúrok na spracovanie tekutiny a vypúšťanie pary.

Rúrkový výmenník tepla je tenký rúrkový prístroj, v ktorom je všetok prenos tekutiny úplne vnútorný, na rozdiel od štýlu s rovnými rúrkami. Toto je ďalšia malá možnosť, ktorá je vhodná pre vozidlá, ako sú snežné skútre.

Ako funguje výmenník tepla

Dobre, takže ako presne funguje výmenník tepla? Dovoľte nám vysvetliť.

Výmenníky tepla vyžadujú prechod niekoľkých tekutín. Prinajmenšom to budú dve kvapaliny, ale môže to byť aj viac v závislosti od toho, koľko miesta musí výmenník tepla zohrievať alebo chladiť. V niektorých prípadoch sa tekutiny naliate do systému výmenníka tepla navzájom pretínajú, zatiaľ čo v iných prípadoch stena bráni ich stretnutiu.

Prvá kvapalina vo výmenníku tepla sa značne zahreje a potom začne prechádzať systémom. Tam sa môže stretnúť s inou tekutinou, ktorá sa zohreje z blízkosti prvej horúcej tekutiny. Aj keď je medzi týmito dvoma tekutinami stena, ak je teplo prvej tekutiny dostatočne vysoké, môže sa zohriať aj druhá tekutina.

  Smiem loviť na golfovom ihrisku?

Kvapaliny sa pohybujú v celom systéme a ohrievajú výmenník tepla, keď si tekutiny prechádzajú. V závislosti od toho, koľko tekutín je vo výmenníku tepla, môže byť ohrev menší alebo väčší.

A čo chladenie? Aj keď by ste si to z názvu nemysleli, chladí aj výmenník tepla. Proces je v podstate rovnaký, až na to, že teraz bude chladiaca kvapalina alebo iná vzduchom chladená kvapalina prúdiť cez vnútorný systém výmenníka tepla, pričom tento chlad prenesie na inú kvapalinu a potom možno ešte niekoľko ďalších.

Kde nájsť výmenník tepla vo vašom snežnom skútri

Ak ste nikdy predtým nepristupovali k tepelnému výmenníku vášho snežného skútra, možno vás zaujíma, kde tento komponent nájdete. To závisí od modelu vašich saní. Niektorí pretekári na snežných skútroch uvádzajú, že ich výmenník tepla je umiestnený v prednej časti ich vozidla, zatiaľ čo iní tvrdia, že ich výmenník je v zadnej časti. Odporúčame vám skontrolovať obe oblasti saní, aby ste našli výmenník tepla.

Čo sa môže pokaziť s výmenníkom tepla snežného skútra? (Plus opravy na vyskúšanie)

Ako každá časť vášho snežného skútra, ani výmenník tepla nie je neporaziteľný. Ak sa oň nestaráte alebo sa časom a používaním opotrebuje, môže dôjsť k poruche výmenníka tepla. Keďže výmenník môže zabezpečiť chladenie motora, nie je nevyhnutne vhodné, aby ste ignorovali problémy s touto časťou.

Tu je niekoľko bežných problémov, ktoré kolegovia sánkari hlásia so svojimi výmenníkmi tepla. Budeme tiež zdieľať niektoré opravy týchto problémov. To znamená, že ak je pre vás pohodlnejšie priniesť snežný skúter opravárovi kvôli poruche alebo poruche výmenníka tepla, ste viac než vítaní.

Nedostatok chladiacej/vykurovacej kvapaliny

Kvapaliny, ktoré prechádzajú cez tepelný výmenník vášho snežného skútra, sú kľúčové pre správne fungovanie tohto systému, no tekutiny nevydržia večne. Môžu sa vyparovať alebo inak vyčerpať. Neadekvátne množstvo tekutiny, ktorá zostane vo výmenníku tepla, potom zabráni systému v efektívnom ohreve alebo chladení.

V niektorých modeloch snežných skútrov môžete vidieť, že sa dnu dostane kontrolka chladiacej kvapaliny a zabliká na vás. Toto je váš náznak, že je čas skontrolovať hladiny kvapalín vo výmenníku tepla snežného skútra, pretože sú viac ako pravdepodobne nízke.

Otvor vo výmenníku tepla

Je určite možné, že váš výmenník tepla bude mať v sebe otvory, ako je tento Plagát fóra snežných skútrov bohužiaľ zistil. Čapy, ktoré držia časti výmenníka tepla pohromade, sa môžu uvoľniť pri neustále ťažkej jazde alebo počas rokov používania. Bez čapov je výmenník tepla viac odkrytý, čo by mohlo viesť k vyššie spomínanému vážnemu poškodeniu, ako sú diery.

  Ako lieta teplovzdušný balón?

Mať dieru vo výmenníku tepla je veľmi problematické z niekoľkých dôvodov. Po prvé, výmenník nemôže poskytnúť potrebnú úroveň vykurovania alebo chladenia vašim saniam, nie keď je v systéme diera. Tento otvor tiež poskytuje tekutine neplánované miesto na cestovanie.

Ak máte podozrenie, že výmenník tepla vášho snežného skútra je opotrebovaný až do bodu, keď má dieru, hľadajte úniky kvapaliny. Tieto netesnosti pravdepodobne pochádzajú z výmenníka tepla. Môžete si tiež všimnúť, že sa rozsvieti kontrolka teploty sánok. Toto svetlo v kombinácii s únikmi tekutín je spoľahlivým znamením, že váš výmenník tepla potrebuje okamžitú opravu.

Čo teda robiť, ak má výmenník tepla dieru? Je celý systém preč? Prekvapivo nie vždy. Ťažká záplata s epoxidom môže byť schopná opraviť dieru vo výmenníku. Potom si musíte objednať náhradné kolíky, buď z vášho obľúbeného obchodu s potrebami pre snežné skútre alebo online na webe, ako je Amazon alebo eBay.

Ak táto oprava zatieni to, čo vám vyhovuje, je to úplne v poriadku. Tento problém nie je práve jednoduchým riešením a vždy existuje šanca, že epoxid aj tak neudrží a obnoví dieru vo výmenníku tepla. V oboch prípadoch nie je nič zlé na návšteve opravára.

Zálohovaný výmenník tepla

Ďalší problém, o ktorom chceme diskutovať, nie je problém, s ktorým sa nestretávate tak často, ale je v rovine možností, takže stojí za zmienku. To znamená, že váš výmenník tepla by sa mohol pokaziť tento plagáttiež na Fóre snežných skútrov, písal o.

So zálohovaným výmenníkom tepla systému chýba prietok tekutiny potrebný na chladenie alebo ohrev vášho snežného skútra. Všetky druhy problémov môžu spôsobiť zálohovanie výmenníka, ako je prebytok vzduchu v systéme alebo nesprávne umiestnené hadice. Uistite sa, že kontrolujete teplotu vašich saní, ktoré majú zálohovaný výmenník tepla, pretože je pravdepodobnejšie, že sa vozidlo prehreje.

Keď zistíte, v čom je problém, zvyčajne môžete výmenník vyčistiť, aby už nebol žiadnym spôsobom upchatý.

Tipy na údržbu, aby ste svoj tepelný výmenník posunuli ďalej

O dôležitosti údržby saní hovoríme na tomto blogu veľa, ale to len preto, že starostlivosť o váš snežný skúter môže skutočne predĺžiť jeho životnosť. Teraz, keď ste sa už dobre zoznámili s tepelným výmenníkom vášho snežného skútra, je čas pridať tento dôležitý komponent do vašej pravidelnej údržby.

  Je vybavenie pozemného hokeja drahé? Pohľad na náklady

Tu je to, čo musíte urobiť.

Skontrolujte systém

Kedykoľvek vykonávate údržbu svojich saní, nezaškodí pozrieť sa na výmenník tepla. Dôkladnejšie vnútorné a vonkajšie kontroly si môžete odložiť raz alebo dvakrát do roka, ale dobré sú aj pravidelné kontroly.

Čo hľadáš? Čokoľvek, čo by sa mohlo zdať nesprávne, od nízkej hladiny kvapaliny po diery alebo poškodenie častí výmenníka. Môžete dokonca vykonať kontrolu pred čistením a potom po ňom, aby ste videli, čo sa zmenilo.

Pravidelne kontrolujte hladiny tekutín

Približne raz za mesiac skontrolujte, či má výmenník tepla dostatok tekutiny, či už chladiacej alebo inej. Pamätajte, že celý predpoklad výmenníka tepla prechádza touto tekutinou cez systém, takže sa ochladzuje alebo ohrieva. Bez kvapaliny je váš výmenník tepla takmer zbytočný.

Vyčistite rúrky a komponenty

Aby sa na výmenníku tepla nenachádzali žiadne prekážky, ktoré by mohli spôsobiť jeho nesprávnu činnosť, vyčistite rúrky výmenníka a všetky súvisiace súčasti. Ak tieto časti používajú mazivo a rúrky sú suché, potom ich znova natrite.

Spustite kontrolu teploty

Do bežnej údržby výmenníka tepla snežného skútra tiež chcete zahrnúť kontroly teploty. Keď je výmenník tepla horúci, dosahuje kvapalina vhodnú horúcu teplotu? Čo keď sa systém výmenníka tepla prepne na chladiacu kvapalinu? Je tekutina dostatočne studená? Bez kontroly teploty to nezistíte.

Záverečné myšlienky

Výmenník tepla vášho snežného skútra zabezpečuje vykurovanie a chladenie v saniach. Aby sa to stalo, výmenník sa spolieha na tekutinu, ktorá prechádza systémom. Teraz, keď viete viac o svojom výmenníku tepla, napríklad kde ho nájdete a ako ho opraviť, môžete svoj výmenník udržiavať v najlepšom možnom stave. Veľa štastia!

Viac o snežných skútroch

Vaše sánky sú teplé kvôli veľkému kopcu, ktorý ste zišli, alebo skvelému triku, ktorý ste práve predviedli. Keď sa problém počas dňa len zhoršuje, uvedomíte si, že musíte niečo urobiť. Prečo sa snežné skútre prehrievajú a ako problém vyriešite? Prečítajte si príčiny a nápravu prehriatia snežného skútra, aby ste nabudúce, keď sa vám takáto vec stane pri jazde na saniach, vedeli, čo máte robiť.

Práve ste si kúpili svoj prvý snežný skúter čerstvý od predajcu. Je to úplne nové vozidlo, takže momentálne veľmi nemyslíte na budúcnosť, ale iba na súčasnosť. Jedného dňa však život vášho snežného skútra vyprší a prestane fungovať. Aká je životnosť vášho snežného skútra?