Čo je vodná fajka?

Vodná fajka je vodná fajka s jedným alebo viacerými stonkami, ktorá pochádza z Indie okolo konca 17. storočia. Mimoriadne populárnou sa stala na celom Blízkom východe, kde ju najčastejšie nazývajú vodná fajka alebo vodná fajka. Dnes je fajčenie pomocou jedného z týchto zariadení populárne aj v Európe, Severnej Amerike a Južnej Afrike, najmä v baroch s vodnými fajkami s tematikou Blízkeho východu.

Vodnú fajku vynašiel lekár Hakin Abul Fath v snahe znížiť negatívne účinky tabakového dymu. Pozostáva z nádoby na vodu, často zo skla, spojenej rúrkou alebo telom s miskou na vrchu. Tabak sa umiestni do misky a zakryje sa horiacim dreveným uhlím. Dym je nasávaný potrubím, ktoré začína od misky s vodou. Cez tabak sa nasáva horúci vzduch a vzniknutý dym sa filtruje cez vodu skôr, ako ho fajčiar vdýchne.

Typický tabak fajčený vo vodnej fajke sa líši od fajčenia v tradičnej fajke. Často sa sladí medom, melasou, ovocím a / alebo aromatickými olejmi. Existuje široká škála chutí, vrátane zmiešaných chutí. Prichádzajú tiež v rôznych silách tabaku. Niektoré zmesi neobsahujú tabak.

Hoci fajka pochádza z Indie, fajčenie vodnej fajky nebolo v krajine vždy rozšírené a až donedávna bolo obmedzené na vidiecke oblasti. Stalo sa to skôr tradíciou krajín arabského sveta a okolitých krajín. V poslednom desaťročí sa bary s vodnými fajkami stali módou medzi mladými ľuďmi z krajín celého sveta.

Hoci sa vodná fajka považovala za zdravšiu ako iné spôsoby fajčenia tabaku, výskum naznačuje, že nie je výrazne bezpečnejšia. Zvyčajne sa fajčí 20-80 minút a jedna štúdia zistila, že 45-minútové sedenie poskytuje asi o 5-10% viac oxidu uhličitého a dechtu ako krabička cigariet. Účinky fajčenia vodnej fajky a jeho porovnanie s inými metódami konzumácie tabaku však nie sú dobre známe a je potrebné vykonať ďalšie štúdie, kým budú možné urobiť nejaké presvedčivé tvrdenia.

  Čo je to párty na zadných dverách?