Čo je to „Tip Up“ v ľadovom rybolove? (Jednoduchá odpoveď s obrázkami)

Existuje mnoho užitočných nástrojov, ktoré vám pomôžu pri rybolove na ľade. Jeden, o ktorom ste možno nikdy predtým nepočuli, ak ste v tejto činnosti nováčik, sa nazýva tip-up. Poskytnem jednoduchý úvod do tipov.

Tip-up je zariadenie, ktoré zavesí návnadu pod ľad. Rybár si ho môže postaviť na miesto a jednoducho čakať. Keď ryba vezme návnadu a začne plávať preč, na hladine sa aktivuje vlajka, ktorá rybára upozorní. Potom môže začať navíjať rybu.

Použitie tip-upov nie je ťažké a v porovnaní s bežnými rybárskymi prútmi majú množstvo výhod.

Prečo sú tip-upy užitočné

Zatiaľ čo za normálnych okolností musí rybár držať rybársky prút, aby sa pokúsil upútať pozornosť rýb, tip-up sedí na vrchole diery v ľade a zavesí vlasec pod vodu. Okamžite môžete vidieť jednu jasnú výhodu: rybár môže mať teraz voľné ruky.

Vedieť nastražiť pascu a potom len relaxovať, kým niečo nezachytí? To mi znie celkom pekne!

Akonáhle sa vlajka vyklápača zdvihne, rybár bude musieť urobiť všetku prácu pri privedení ryby, samozrejme, sám. Ak je to veľká ryba, môže to byť dosť náročná úloha, ale je to taká výzva, ktorú mnohí radi zažívajú.

Používanie tip-upov pri rybolove na ľade môže viesť k relácii striedania jednoduchých chvíľ oddychu a intenzívnych bojov medzi mužom a rybou.

Možno ste si v tomto bode uvedomili, že ak nemusíte držať špičku, aby ste ju mohli použiť, znamená to, že môžete umiestniť toľko špičiek, koľko chcete. To je úplná pravda. Koľko dier ste ochotní vykopať a toľko tipov, koľko máte, môžete mať nastražené a vo vode.

S tým vám tip-upy pravdepodobne znejú skvele. Zamyslite sa nad efektívnosťou možnosti mať vo vode veľa šnúr naraz. Keď vlajky zhasnú, stačí zatiahnuť chyty a pripraviť sa na opätovné uvedenie tip-upov do akcie.

  Môžete hrať hokej po tetovaní?

Uvedomte si však, že vo vašom štáte môžu existovať nariadenia o rybolove, ktoré obmedzujú počet, ktorý môžete použiť. Pred odchodom si ich vždy skontrolujte.

Okrem toho, ak ste si vybrali dobré miesto a máte pripravených veľa tipov, môže sa stať, že v krátkom čase zhasne veľa vlajok, takže budete privádzať ryby so šialenou účinnosťou.

Samozrejme, ak chcete väčšinu času len relaxovať, nemusíte kopať toľko dier. Ale tí, ktorí chcú chytiť čo najviac rýb, by mali dostať niekoľko tipov, a ak ryby hryzú, budú dosť zaneprázdnení ich vtiahnutím a resetovaním tip-upov.

Tip-upy ponúkajú jedinečný štýl rybolovu. Sú to zariadenia, ktoré možno použiť iba na rybolov na ľade, pretože sú navrhnuté na zavesenie šnúr cez malé otvory. Môžu viesť k tomu, že chytíte veľa rýb v krátkom čase. Ak sa chystáte loviť pod ľadom, určite by ste ich použitie mali zvážiť.

Ako používať Tip-Up

Sklápače nie sú obzvlášť zložité, takže sa ich naučíte používať za chvíľu.

Ich dizajn sa trochu líši, ale všetky sú navrhnuté tak, aby sa mohli oprieť o dieru a visieť s vlascom pod vodou. K hlavnej konštrukcii budú pripevnené príliš dôležité časti: cievka, ktorú používate na manipuláciu s vlascom, a vlajka, ktorá vám dá vedieť, keď ryba uhryzne.

Najprv budete musieť naplniť cievku rybárskym vlascom. Uistite sa, že je dostatočne pevný pre veľké ryby, ktoré môžete chytiť. Splietaný vlasec je vhodný najmä na zimu, pretože sa ľahko nezamotáva. Ako pri každom rybolove, samozrejme, budete musieť dostať háčik na konci tohto vlasca.

S vlascom na cievke a háčikom pripraveným ísť s návnadou je už väčšina prípravných prác hotová. Stačí vytiahnuť vlasec na dĺžku, v akej ho chcete mať (premyslite si, v akej hĺbke chcete loviť), a potom jednoducho nasadíte špičku na hornú časť diery, ktorú ste vykopali v ľade. Vlas padne pod vodu a bude tam visieť a čakať, kým ryba uhryzne.

  Zákony Massachusetts pre vodné skútre: Jednoduchý cheat so všetkými detailmi

V tomto bode sa uistite, že ste vlajku dali dole. Ak vlajka zostane po celý čas v hornej polohe, nemôžete byť na nič upozornení.

Keď ryba poriadne zatiahne za háčik, cievka sa roztočí a spustí vlajku, aby sa zdvihla. Sklápač nemôže priniesť rybu za vás, takže práve teraz musíte prísť a vytiahnuť ju sami. To je niečo, čo sa príliš nelíši od akéhokoľvek iného druhu rybolovu.

Keď rybu vytiahnete na hladinu a odoberiete z háčika, tento proces môžete ľahko zopakovať. Nakoniec vám dôjde vlasec na cievke, takže si na to budete musieť dávať pozor.

Používanie tipov je teda jednoduchý proces.

Samozrejme, ak sa chcete zamestnať, môžete použiť udicu na inej jamke.

Neváhajte použiť veľa tipov, ako som už opísal. Väčšina práce je jednoducho v nanášaní čiar na každú z nich. Kopanie toľkých dier môže byť, samozrejme, aj časovo náročné, ale keď to urobíte oboje, je to jednoduchý proces, ktorý vám môže pomôcť chytiť veľa rýb.

Je však dôležité si zapamätať, že niektoré oblasti majú predpisy o rybolove, ktoré vám môžu brániť použiť toľko tipov, koľko chcete. Nezabudnite ich skontrolovať skôr, ako sa zbláznite s tipmi, inak by ste sa mohli dostať do problémov.

Kde nájsť tipy

Tip-upy sú široko dostupné, takže nájsť nejaké nebude ťažké.

Ak viete, čo hľadáte, a chcete nejaké pôsobivé ručne vyrobené, existuje veľa malých podnikov, ktoré predávajú svoje vlastné tipy na mieru. Tento článok odporúča mnohé. Viete, že pri nákupe od nadšencov, ako sú títo, získate odolný produkt.

Jednoduchšie si však zrejme pozriete vo väčších obchodoch, akými sú napríklad nasledujúce dva od Amazonu.


Získajte lacnú sadu 3 tipov, ktorá obsahuje bonusovú sieťku.

  Prečo sú letecké prúdy také drahé?


Alebo je k dispozícii aj vysokokvalitný tip-up za skvelú cenu.

Ak hľadáte možnosti okrem Amazonu, Obchod Bass Pro je dobré miesto, kam ísť. Majú niekoľko rôznych možností, niektoré sú vyrobené z dreva, iné z plastu. Môžete tiež vyskúšať Dickove športové potreby.

Sklápače sú bežnou záležitosťou, takže miestne rybárske obchody ich takmer určite nosia, najmä v zime.

Kdekoľvek hľadáte tip-up, budete chcieť zvážiť odolnosť použitých materiálov. Časti, ktoré sa najpravdepodobnejšie zlomia, je vlajka a kúsok, ktorý ju vyletí hore, takže im venujte zvláštnu pozornosť. Je nepravdepodobné, že by sa základňa hrotu nahor niekedy zlomila.

Samozrejme sa uistite, že cievka zostane pripevnená. Tip-up, ktorý nedokáže udržať vlasec, je rovnako zbytočný ako ten, ktorý vás nemôže upozorniť, keď niečo chytí.

Ak ste typ človeka, ktorý je dobrý vo výrobe vecí, toto je druh pasce, ktorú by ste sa mohli naučiť robiť sami. Mohol by to byť zábavný projekt a pravdepodobne by to skončilo ako najlacnejší spôsob, ako urobiť niekoľko tipov.

Základ by si vyžadoval len pár kúskov dreva. Najzložitejšia časť je mechanizmus, ktorý aktivuje vlajku. Ale ako celkom jednoduché zariadenie je to určite niečo, čo sa môžete naučiť, ak ste dobrí v remeslách.

Pre všetkých ostatných sa však stačí pozrieť na obchody uvedené vyššie. Za nie príliš veľa peňazí si budete môcť domov priniesť viac rýb ako kedykoľvek predtým. Stačí vykopať kopu dier, umiestniť na každú z nich hroty a čakať, kým sa stane kúzlo.