Čo je to súťaž na trampolíne?

Súťaž na trampolíne je cvičebný šport vykonávaný pri odrážaní sa na trampolíne. Súťažiaci používajú akrobatické pohyby na získavanie bodov od rozhodcov v oficiálnej súťaži. Pohyby sa vykonávajú po odraze na trampolíne do výšky približne 25 stôp (približne 7,5 m). Trampolína vyžaduje atletickú silu a kontrolu tela a od roku 2000 je olympijským športom.

Súťaž na trampolíne zahŕňa preklápanie tam a späť, krútenie, točenie a množstvo ďalších pohybov. Vzlety a pristátia je možné vykonávať z nôh, z prednej časti tela alebo zo zadnej časti tela. Pohyby na trampolínovej súťaži sa vykonávajú mnohými rôznymi fyzickými pohybmi a zahŕňajú väčšinu častí tela.

V súťaži trampolín sú tri základné pohyby. Priamy pohyb sa vykonáva s rovným celým telom: nohy a krk sú rovné a ruky po stranách. Masívny pohyb sa vykonáva s nohami a rukami rovnými v uhle 90 stupňov k telu: ruky a nohy sa pri tomto pohybe niekedy dotýkajú rúk a nôh. Skrytý pohyb sa vykonáva s ohnutými nohami a rukami: kolená sú vtiahnuté do hrudníka a ruky sú ohnuté okolo nôh. Tento pohyb je porovnateľný s ponorom „delovej gule“ v bazéne. Tieto pohyby sa vykonávajú s rotáciami a kotrmelcami tela v rôznych uhloch a rôznych stupňoch obtiažnosti.

Preteky na trampolíne sa musia začať nohami a skončiť nohami a medzitým sa dokončí 10 dotykov povrchu trampolíny. Súťaže sa konajú na trampolínach s regulovanou veľkosťou a hodnotia sa na troch zostavách. Body sa udeľujú v trampolínovej súťaži na 10-bodovej stupnici na základe dokončenia zhybov, stupňa obtiažnosti a tvaru tela. Stupeň obtiažnosti je určený obratmi pridanými k trom pohybom na trampolíne. Pridaná polovičná otáčka na sklade, napríklad, pridá polovicu stehu. Úplné salto by teda pridalo celý bod obtiažnosti.

Trampolínová súťaž sa stala populárnym športom vďaka gymnastickému šampiónovi NCAA George Nissenovi. Trampolína bola vynájdená v roku 1937. Najprv sa stala populárnou na stredných a vysokých školách v Spojených štátoch. Potom sa presťahoval do Európy a prvé majstrovstvá sveta sa konali v roku 1964. Športové súťaženie na trampolíne sa stalo medzinárodne populárnym v 70. a 80. rokoch a na turnajoch začali dominovať európske krajiny a najmä krajiny Európy. únie.

  Aké vybavenie je potrebné na lezenie po skalách?