Čo je to športový šerm?

Športový šerm je športom s mečom, ktorý má svoje korene v súbojoch, aj keď dnes je to skôr štylizovaný tanec dvoch športovcov ako boj na život a na smrť. Športové šermiarske turnaje a školy možno nájsť po celom svete, hoci tento šport je populárnejší v Európe. Študenti sa môžu naučiť rôzne štýly vrátane francúzštiny, maďarčiny a taliančiny a tiež sa naučiť šermovať s rôznymi zbraňami.

Športový šerm má tradíciu a šermiari berú svoj šport veľmi vážne. Česť, rešpekt a zdvorilosť sú silne zdôrazňované v športovom šerme, kde si súperi podávajú ruky a pozdravia sa pred začatím boja a to isté urobia aj na konci. Na turnaji sa športový šerm odohráva na jasne definovanom ihrisku s rozmermi 46 stôp (14 metrov) krát šesť stôp (dva metre). Šermiari zostávajú počas zápasu v tomto rozsahu, naháňajú sa hore a dole, aby získali prevahu. Šermiar získa bod, keď zasiahne súpera alebo vytlačí súpera z ihriska.

V športovom šerme sa používajú tri zbrane: meč, šabľa a alobal. Fólia bola pôvodne vyvinutá ako cvičná zbraň a je oveľa ľahšia a ľahšie sa používa. Väčšina šermiarov začína učením sa fólie, aby si zvykli ovládať čepeľ a naučili sa pravidlá a tradície šermu. Fólia má malý chránič ruky a obdĺžnikovú čepeľ. Body môžete získať iba špičkou fólie na súperovom trupe: končatiny sú vylúčené. Mnoho šermiarov sa drží fólie, prevládajúcej zbrane na turnajoch.

Meč je špicatá zbraň s čepeľou, ktorá má na priereze tvar V. Na ochranu šermiara, ktorý špičkou zbrane zasahuje len do akejkoľvek časti tela, slúži veľká predpažbia. Šabľa je oveľa ťažšia, mierne zakrivená čepeľ s prierezom v tvare y. Je to jediná čepeľová zbraň používaná v športovom šerme a môže byť použitá na akúkoľvek časť tela nad pásom. Všetky časti šable sa dajú použiť na skórovanie a veľa šermiarov zasiahne svojich protivníkov tak, ako by to kedysi robili bojovníci s mečom.

  Čo je heliskiing?

Ďalšie športové šermiarske vybavenie zahŕňa ťažkú ​​plátennú bundu, ktorá zakrýva ruky, dodatočnú ochranu hrudníka pre šermiarov a tesné rukavice a nohavice na ochranu nôh. Šermiarske oblečenie je navrhnuté tak, aby umožňovalo voľnosť pohybu pre rýchly pohyb a prácu nôh, aby pozorovatelia videli, čo sa deje. Na súťažiach nosia šermiari aj špeciálnu obuv, ktorá im pomáha pohybovať sa rýchlo a efektívne. Napokon, šermiari vždy nosia prilbu na ochranu tváre a očí.

Tradične sa šermiarsky zápas preruší vždy, keď je šermiar zasiahnutý, aby sa určilo, kto získa bod. V rýchlom zápase, kde mohlo dôjsť k viacnásobným zásahom na oboch stranách, musí bod udeliť šermiar, ktorý je zasiahnutý ako prvý. Pozorovatelia pomáhajú presadzovať čestný systém a moderné technológie viedli aj k použitiu elektrickej vesty, ktorá zaregistruje legálny zásah s hlasným klepaním.
Sledovanie talentovaných športových šermiarov môže byť ako sledovanie tanca. Športový šerm zahŕňa rýchle a plynulé pohyby, ktoré sa divákom často zdajú byť neohlásené. Jednotliví šermiari sa snažia predvídať vzájomné pohyby a spúšťajú sa navzájom nečakanými útokmi a výpadmi. Šermiarsky zápas sa môže začať plachým prenasledovaním po ihrisku, ale končí sa prívalom dobre načasovaných a zručne vykonaných úderov, ktoré je vzrušujúce sledovať.