Čo je to predná prehadzovačka?

Prehadzovačka je často mylne označovaná ako radiaca páka, aj keď to v skutočnosti robí. Je súčasťou prevodovky bicykla, ktorá poháňa bicykel dopredu; Toto zariadenie pohybuje reťazou bicykla cez prevody, aby ju preradil – alebo preradil – na vyšší alebo nižší prevodový stupeň.
Existujú dve klasifikácie prehadzovačky: predná a zadná. Predná prehadzovačka sa pripája k rámu bicykla, zvyčajne pomocou okrúhlej svorky, ktorá sa pripája k sedlovej trubke alebo sedlovej trubke, kde sa sedlovka posúva. Používa kovovú klietku na zatlačenie reťaze bicykla z menšieho ozubeného kolieska kľuky, známeho tiež ako súprava predného prevodu, zvyčajne súprava troch, do stredu, potom na väčšie a naopak. Predná prehadzovačka slúži na nastavenie, pri veľkých skokoch, kadencie pedálu od veľmi ľahkého po veľmi tvrdý.

Zadná prehadzovačka je pripevnená na pravú zadnú stranu rámu bicykla vedľa zadného kolesa. Vyzerá veľmi odlišne od prednej verzie: zatiaľ čo zadná prehadzovačka má klietku, na vedenie reťaze cez ňu používa sadu dvoch kladiek. Tento systém pomáha obnoviť vôľu reťaze, keď sa pohybuje z najväčšieho ozubeného kolesa na zadnej kazete – alebo skupiny prevodov – na menšie. Zadná verzia je rovnako ako predná verzia vybavená pružinou, ktorá pomáha pri tomto procese.

Zadná prehadzovačka upravuje kadenciu pedálov v najmenších skokoch. Pretože na prehadzovanie prehadzovačky z najväčšieho na najmenšie ozubené koleso používate na riadidlách prehadzovač, budete musieť šliapať silnejšie, aby sa bicykel rozhýbal. Preto je menší prevod v zadnej zostave najtvrdší prevod a väčší prevod je najjednoduchší prevod. Presný opak platí pre vaše predné ozubené kolieska – najmenšie ozubené koliesko je váš najjednoduchší prevod a vaše najväčšie ozubené koliesko je najťažšie. Použitím radiacej páky na riadidlách na radenie prehadzovačov si môžete presne nastaviť, ako tvrdo alebo ľahko chcete pedálovať.

  Prečo boli olympijské hry v roku 1936 kontroverzné?

Všeobecným pravidlom je, že nikdy nepreraďujte zadnú prehadzovačku na najmenší prevodový stupeň, ak je aj predná na najmenšom prevode a naopak. Toto sa nazýva krížové reťazenie a môže poškodiť reťaz aj prevody. Ak s cyklistikou začínate, presuňte prednú prehadzovačku do stredného ozubeného kolieska a nechajte ju tam, kým sa naučíte, ako nastaviť zadnú prehadzovačku na ktorýkoľvek zo zadných prevodových stupňov kazety.