Čo je to Power Lifting?

Powerlifting je súťažný šport, ktorý zahŕňa zdvíhanie veľkého množstva závažia v troch rôznych aktivitách. Tento šport zahŕňa drep, tlak na plochej lavici a mŕtvy ťah. Na rozdiel od olympijského vzpierania sa vzpieranie primárne zameriava na množstvo závažia, ktoré je možné zdvihnúť priamo, s malou pozornosťou na presnosť alebo techniku. Genézu tohto športu možno vystopovať na začiatok 20. storočia, kedy sa tento šport vykonával najmä v New Yorku. Nová generácia vzpieračov, ktorá sa zrodila z predchádzajúcich vystúpení v oblasti strongmanizmu, sa zamerala na zdvíhanie čo najväčšieho závažia a svoju zdatnosť preukázala v rôznych polohách.

V drepe, jednej z disciplín silového trojboja, súťažiaci zdvíhajú veľké množstvo závažia predovšetkým pomocou zadku a štvorkolky. Bezpečnosť drepu je prvoradá, pretože ak nebudete venovať pozornosť svojej technike, môže dôjsť k vážnym zraneniam chrbta s veľkou hmotnosťou. Mnohí veria, že drep by nemal ísť nižšie, ako je bod, v ktorom stehná tvoria priamku rovnobežnú s podlahou, zatiaľ čo niektorí tvrdia, že stehná možno v prípade potreby znížiť, pokiaľ kolená nejdú oveľa ďalej ako prsty na nohách. .

Pri drepoch v rámci zdvíhacej súťaže začínate v stoji s tyčou zhruba v polohe deltov. Tyč sa odstráni zo stojana a športovec čaká na signál rozhodcu. Po zadaní signálu si pretekár v silovom zdvihu drepne, až kým nie sú boky tesne pod úrovňou kolien, potom sa vráti do stojacej polohy bez poskakovania a vráti tyč na stojan.

Tlak na lavičke je druhou činnosťou vykonávanou počas zdvíhacej súťaže a zameriava sa na tricepsy a delty. Na rozdiel od tréningovej lavice hrajú pri silovom zdvíhaní prsné svaly pri tlaku z lavice menšiu úlohu. Pri tlaku na lavičke v rámci súťaže vo vzpieraní by vaše chodidlá mali zostať neustále na podlahe a vaša hlava, ramená a zadok by mali zostať na lavičke. Vzdialenosť medzi rukami sa líši v závislosti od tela, na ktoré dohliada, ale zvyčajne je okolo 80 cm (31,5 palca). Keď je tyč na svojom mieste a športovec sa začne zdvíhať, tyč sa už nemôže spustiť, inak bude súťažiaci diskvalifikovaný.

  Čo je to stanový stĺpik?

Mŕtvy ťah je poslednou akciou vykonávanou počas súťaže a precvičuje obrovské množstvo svalov, najmä gluteus, kvadricepsy a hamstringy a celú oblasť chrbta. Počas fázy mŕtveho ťahu na pretekoch je na zem umiestnená tyč so záťažou. Zdvíhač si potom drepne, aby pevne uchopil tyč, a dvíha sa, kým nie je celé telo rovné. Tyč sa potom drží, kým nedostane signál, aby sa vrátila späť na zem, v tomto bode ju zdvihák opatrne kontrolovaným spôsobom vráti späť na zem.

Vo väčšine súťažných arén silového trojboja má športovec tri pokusy v každej fáze súťaže, pričom najvyššia váha z týchto troch sa považuje za najlepšiu. Najlepšie váhy z každého z troch zdvihov sa potom spočítajú a celkový súčet sa použije na určenie víťaza.
Niektoré zdvíhacie organizácie umožňujú používanie strojov na asistenciu pri výťahoch, zatiaľ čo iné nie. To viedlo k veľkým rozdielom v záznamoch pre väčšinu zdvihnutých váh. Napríklad rekord v tlaku na lavičke s asistenciou v súťaži je 1005 libier (456 kg), zatiaľ čo rekord v najväčšom tlaku na lavičke bez asistencie je 714 libier (324 kg). Mnohí tvrdia, že používanie strojov podkopáva integritu silového zdvíhania ako čistého silového športu, zatiaľ čo iní poznamenávajú, že zníženie vážnych fyzických zranení stojí za kompromis.