Čo je to poleva v hokeji?

Poleva je pravidlo v hokeji, ktoré má zabrániť tímu poslať puk hlboko do súperovej zóny – nazývané aj „vysypať“ puk – aby vypršal čas alebo aby sa vyhlo hraniu v obrane. S výnimkou niektorých prípadov sa tím previní, keď hráč na jeho strane pri stredovej čiare pošle puk cez súperovu bránkovú čiaru bez toho, aby sa puk dotkol iného hráča alebo prešiel do siete. Toto sa považuje za zdržiavaciu taktiku, ktorá narúša plynulosť hry. Po odpískaní icingu nasleduje vhadzovanie v obrannom pásme tímu, ktorý zmrazil puk.

Línie hokejového klziska

Na hokejovom ihrisku sú červené a modré čiary, ktoré sa vodorovne tiahnu po šírke ľadovej plochy a označujú určité oblasti ihriska. Čiara v strede dráhy je červená. Na každej strane stredovej čiary je modrá čiara, zvyčajne 25 až 30 stôp (15,2 až 18,3 m) od stredovej čiary, v závislosti od použitých špecifických pravidiel. Približne 10-15 stôp (3,0 až 4,6 m) od každého konca dráhy je cieľová čiara, ktorá je červená a v strede ktorej je predná časť siete.

Bežný spôsob odkazovania na priestupok je, keď puk prekročí aspoň „dve červené čiary“ bez toho, aby sa ho dotkol, pričom posledná červená čiara je súperovou bránkovou čiarou. Inými slovami, puk musí prekročiť stredovú čiaru a súperovu bránkovú čiaru, aby sa tento priestupok odpískal. Ak puk prekročí bránkovú čiaru a stredovú čiaru mužstva, puk prešiel cez dve červené čiary, ale neprešiel súperovu bránku, takže čerešnička na torte by sa nerobila.

Zmeny v pravidlách
Rôzne ligy a organizácie majú mierne odlišné aplikácie tohto pravidla. V National Hockey League (NHL), najvyššej severoamerickej profesionálnej lige, sa nevyhlasuje, kým puk neprekročí bránkovú čiaru a hokejkou sa puku nedotkne iný hráč súpera ako brankár. V medzinárodnej hre a vo väčšine európskych líg existuje takzvaný „no-touch“ icing, pri ktorom sa priestupok nazýva a hra sa preruší hneď, ako puk prekročí bránkovú čiaru, bez ohľadu na to, či sa ho súper dotkne.

  Ako hrať hru guľôčok?

výnimky
Sú prípady, keď zmrazenie nebude odvolané, alebo ho rozhodcovia „zrušia“. To je bežnejšie, keď je mužstvo poddimenzované, čo nastáva vtedy, keď má v pokutovom území viac hráčov ako jeho súper. Ak má súperiaci tím na ľade viac hráčov – čo sa nazýva presilová hra – tím s menším počtom zamestnancov môže kedykoľvek vyhodiť puk z ľubovoľného miesta na ľade.

Počas remízovej hry, keď majú oba tímy rovnaký počet hráčov na ľadovej ploche, môže čerešnička na torte prepadnúť, ak rozhodca určí, že sa protihráč mohol dotknúť puku predtým, ako prekročil bránkovú čiaru, alebo že došlo k priestupku. výsledok zmeškanej prihrávky, ktorý však mohol byť primerane dokončený. Tieto výnimky bránia brániacemu družstvu získať ľahké vhadzovanie v blízkosti súperovej brány a bránia tomu, aby bol útočiaci tím prísne potrestaný za zlú rozohrávku. Zámerom je obmedziť priestupok na prípady, keď hráč jednoznačne vystrelil puk hlboko do súperovho pásma bez jasných útočných úmyslov.
Zmena pravidiel NHL
Pravidlo icingu je vo všeobecnosti úspešné pri predchádzaní tomu, aby tímy nevyčerpali čas vybíjaním disku. Začiatkom 21. storočia sa predstavitelia NHL domnievali, že tím, ktorý bol dlhší čas zaseknutý vo vlastnej obrane, často zmrazí puk, len aby mohol dostať nových hráčov na ľad, keď sa hra preruší na ďalšie obdobie. tvárou v tvár. V roku 2005 NHL zmenila pravidlo tak, že päť hráčov na ľade tímu, ktorý sa previnil, musí zostať na ľade pre vhadzovanie. Táto zmena pomohla znížiť počet sankcií za zmrazenie tým, že ich sprísnila. Pomohlo to tiež urýchliť hru znížením počtu týchto hovorov a znížením počtu zmien na linke medzi hovorom a ďalším kontaktom.