Čo je to muškárska špička?

Náväzce a hroty sú dva kusy rybárskeho vybavenia, ktoré môže byť trochu ťažké rozlíšiť, keď ste v rybolove nováčikom. Je veľmi dôležité používať správne materiály a techniky, aby ste pri muškárení dosiahli najlepší výsledok (a najviac rýb).

Čo je teda muškárska špička? Muškárska špička je tenký vlasec pripevnený k nadväzcu. Jeho účelom je pomôcť muške pohybovať sa hladšie vo vode, aby vytvorila realistickejší kĺzanie; napodobňujúci vzhľad hmyzu na hladine vody. Je tiež malý, čo znamená, že pre ryby je ťažšie zistiť, že je nad vodou čiara.

Keď budeme skúmať účel a dizajn tippetov, budete sa môcť lepšie dozvedieť o každom komponente tohto kusu vybavenia a ako pomáha pri úspechu muškárenia.

Tippet

Tippet je špeciálne meraný a extrémne tenký vlasec, ktorý je pripevnený k nadväzcu a muške. Toto je zvyčajne najmenšia časť tyče, ktorá prichádza vo výške približne 2-4 stopy.

Hrot je extrémne flexibilný. To mu umožňuje oveľa hladšie kĺzať po rozbúrených vodách, ktoré lovíme. Účelom tippetu je predĺžiť životnosť nadväzca.

Keď nepoužívate tippet, je ľahké, aby sa váš nadväzec extrémne opotreboval, najmä keď musí udržať celú váhu muchy, ktorá letí vodou sama. Keď priviažete muchu na špičku namiesto nadväzca, ušetrí sa zúženie vlasca.

Aký dlhý by mal byť môj tippet?

Keď si prvýkrát zakúpite svoj vlasec, sekcia náväzca a hrotu už budú prepojené. Tippet je dodávaný s náväzcom, takže si nemôžete vybrať, ako dlho bude trvať, kým nebudete musieť pridať ďalší vlasec po niekoľkonásobnom použití.

Pri love rýb záleží na dĺžke vašej špičky a mnohí rybári sa rozhodnú použiť špičku, ktorá je dlhá asi 2 až 4 stopy. Ak je váš vodca o 9 až 12 stôp dlhépotom by mal byť váš tip štyri stopy. Ak je však váš vodca 15 stôp dlhý, potom by mal byť váš tip päť poplatkovt.

  Je rybolov dobrý na Arube?

Šnúrku na vašej špičke spotrebujete veľmi rýchlo, takže by ste mali urobiť malú kompenzáciu dĺžky, aby ste ju nemuseli meniť príliš často.

Aké je spojenie medzi vodcom a tippetom?

Teraz, keď sme sa zaoberali tipmi, možno sa pýtate, čo je vodca. Vedúci je časť riadok ktorý prichádza pred tippet. Je to hrubšia a ťažšia časť vlasca. Lídri prichádzajú v rôznych dĺžkach. Najbežnejšie dĺžky sú však 7,5 až 9 stôp dlhývodcov.

To je tiež linka, ktorou musíte upútať pozornosť rýb. Pretože je tak ďaleko vo vode, vlasec pre ľudské oko prakticky neexistuje; je vyrobený z nylonového materiálu.

Keďže je vyrobený z nylonu, priemer vlasca je na oboch koncoch výrazne odlišný. Hrubší koniec vlasca je navrchu, čo dodáva silu vášmu hodu, keď s ním hádžete tam a späť.

Tenký hrot vášho nadväzca je pripevnený k hrotu. Rozdiel v hmotnosti a veľkosti medzi nadväzcom a tippetom je to, čo vytvára také dobré obsadenie.

Zúženie je to, čo umožňuje vodcovi plynulejšie strieľať cez vodu. Kužeľ mu tiež umožňuje jemnejšie pristáť a spočinúť na hladine vody. Tippet pomáha vytvoriť túto neviditeľnosť.

Ako si nastavím vodcu a tip?

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete nastaviť svoj vodiaci prvok a hrot, aby ste ho čo najlepšie využili. Nižšie je video, ktoré vám krok za krokom poskytne pokyny na jeden spôsob, ako ich primerane spojiť.

Tiež vás naučí, ako pripevniť mušku:

Pripevnenie nadväzca na koncovku a koncovku na mušku je pomerne jednoduché, avšak šnúra je pomerne malá, takže to chce trochu cviku. Musíte sa uistiť, že máte dostatočné množstvo vlasca, aby váš nadväzec a tipec vydržali dlhšie.

Aj keď sa zdá, že na type uzla, ktorý používate, nezáleží, ak urobíte ten nesprávny, budete mať veľa problémov so zamotanými vlascami a vynaloženými peniazmi. výmenatak s tým len opatrne.

  Sú zruby v letných horúčavách chladné?

Rôzne farebné čiary pre vaše tipy a vodcov

Muškárske vlasce sa dodávajú v rôznych farbách, od čiernej po neónovo žltú – v závislosti od vašich preferencií. Farba šnúry, ktorú si vyberiete, neovplyvní množstvo rýb, ktoré ulovíte alebo množstvo rýb priťahovaných k vášmu pólu.

Vlasec je len pre váš prospech. Ak sa rozhodnete kúpiť čiernu šnúru, ale nevidíte ju, keď chytáte ryby, potom naozaj neplní svoj účel, však?

To je dôvod, prečo prichádza v takej škále farieb, pretože každý má iný zrak, takže keď si vyberieme inú farbu riadok sme schopní to vidieť lepšie.

Ak ste vášnivým muškárom, môže byť pre vás dobrý nápad zakúpiť si viac rôznych farieb muškárskych šnúr. Toto je snaznačovať pretože pravdepodobne nebudete vždy loviť v rovnakú dennú dobu.

Zatiaľ čo neónová žltá čiara môže fungovať skvele počas noci, nemusí dobre lietať (zamýšľaná slovná hračka), keď tú istú čiaru nevidíte počas dňa, pretože slnko spôsobuje, že splýva s vodou.

Ako som už uviedol v tejto časti, ryba nebude môcť vidieť farbu vašej šnúry. Jediné, čo uvidia, je niečo čierne nad vodou. Zatiaľ čo väčšina ľudí si bude myslieť, že je to hlúposť, pretože to neumožňuje rybu prilákať na vlasec, pokiaľ máte dobrého vodcu, ryba aj tak príde.

Nástavec na hrot k muške

Muška je asi moja najobľúbenejšia časť muškárenia. Muška ide na koniec koncovky a je to, čo sa používa na chytanie rýb. Má vyzerať ako rybička alebo červ pod vodou, prípadne hmyz plávajúci po hladine vody, v závislosti od druhu muškárenia, ktorému sa venujete.

To je dôvod, prečo milujem nakupovanie múch. Predtým, než som vôbec začal lietať s rybami, chodil som do muškárskych obchodov a kupoval som materiály na výrobu vlastných mušiek. Najprv som z týchto materiálov vyrábal sponky do vlasov, ale neskôr mi môj starý otec ukázal, ako sa vyrábajú skutočné rybárske mušky!

  Priemerné náklady na poistenie vodného skútra (a ak ho potrebujete)

Lov na suchú mušku je technika, ktorá spočíva v tom, že vaša mucha/hmyz poskakuje po vode, aby prilákala ryby. Cieľom je, aby si ryby mysleli, že na vode je živý hmyz, ktorý môže jesť. Priehľadný koniec koncovky pomáha vytvárať ilúziu, že vaša mucha je skutočne hmyz.

Súvisiace otázky

Koľko náradia používate? Veľkosť hrotu, ktorý používate, by mala byť určená veľkosťou nadväzca, ktorý používate. Ak používate 7,5-stopový vodca, potom si pokojne urobte tippet dlhý 2-4 stopy.

Aký dlhý by mal byť líder v muškárení? Muškárske vodidlá majú zvyčajne 7,5 až 9 stôp. Veľkosť vášho nadväzca by mala byť určená poveternostnými podmienkami a typom rýb, ktoré sa snažíte chytiť. Ak sa chystáte na agresívnu rybu, skúste 7,5 alebo ak je naozaj zlé počasie, skúste 9 stôp.

Existuje len jeden druh muchy? Muchy prichádzajú vo všetkých veľkostiach; s obzvlášť širokým rozsahom veľkostí. Rôzne druhy rybolovu používajú rôzne druhy múch; to isté platí pre množstvo rôznych druhov rýb. Jedna vec, ktorú by ste si mali všimnúť, je, že keď pôjdete do obchodu kúpiť muchy, budete obmedzený na to, čo majú v obchode.