Čo je to lanová hojdačka?

Lanová hojdačka je hojdačka pripevnená k jednému kusu lana. Lanová hojdačka je klasicky umiestnená pri rieke alebo jazere, takže ľudia sa na nej môžu hojdať a potom skočiť do vody. V tomto prípade je hojdačka zvyčajne pripevnená k stromu, ale hojdačky môžu byť tiež zavesené na ráme, ako konvenčné hojdačky. Lanové hojdačky si mnohí spájajú s letom a detstvom. Vo všeobecnosti je lanová hojdačka navrhnutá tak, aby umožnila ľuďom stáť alebo sedieť v závislosti od osobných preferencií.

Ako jadro hojdačky je zvolené pevné lano. Zvyčajne sa na lane robí viac uzlov, aby sa niekto, kto sedí na hojdačke, mal čoho držať. Vrchná časť lana je zauzlená na pevnom konári stromu a spodná časť sa zastaví kúsok od zeme, aby ľudia, ktorí sa hojdajú, nenarážali do zeme. V najzákladnejšom type lanovej hojdačky je sedadlo jednoducho väčší uzol.

Zložitejšie hojdačky využívajú viac rozpoznateľné sedadlá. Sedadlo dosky by mohlo byť zauzlené v lane alebo lano mohlo byť pripevnené k pneumatike, čím by sa vytvorilo kývanie pneumatiky. Pevnú palicu možno použiť na improvizované hojdačky s lanom, prípadne pripevniť drevený či plastový kotúč. Vo všetkých prípadoch musí sedačku otestovať niekto, kto drží nohy na zemi, kým sa nezistí, že používanie sedačky je bezpečné.

Pri umiestnení v blízkosti vodnej plochy je dôležité zabezpečiť, aby voda pod lanovou hojdačkou bola dostatočne hlboká na skok a aby bola bez nečistôt. Ak je hojdačka zavesená na zemi, je vhodné sa uistiť, že oblasť pod hojdačkou je bez ostrých a potenciálne bolestivých predmetov. Neporušenosť hojdačky lana by sa mala pravidelne kontrolovať, pretože prvky sa na lane časom opotrebujú.

Ak sa ľudia chcú rok čo rok vracať k tej istej hojdačke, možno budú musieť pravidelne kopať pôdu pod hojdačkou, aby odstránili bahno a úlomky, ktoré zostali po búrke. Ďalšou možnosťou je inštalovať lanovú hojdačku sezónne, každý rok ju rozobrať a uskladniť. To umožňuje posúvanie hojdačky lana, aby sa využili zmeny v teréne a tiež zaisťuje, že lano menej rýchlo degraduje, pretože nebude vystavené zimným dažďom.

  Aký je rekord najdlhšieho profesionálneho tenisového zápasu?